Sari la conținut

Experti/Strategii care pierd in live trading?


Postări Recomandate

De o vreme m-am apucat sa caut un EA/Strategie/Indicator care sa piarda, ca de cei care sa castige s-a tot discutat. Si nu prea gasesc.

Nu ma refer aici la EA care baga pozitii odata la 3 zile sau care pierd spreaduri de te saturi, ci de Experti a caror strategie se dovedeste DEZASTRUASA si pierde in mod constanstant, zilnic de preferabil.

 

Nu are importanta paritatea, strategia, etc ci doar sa piarda DES SI BINE.

 

A vazut cineva asa ceva? Unde? Ceva matarial de stidiu aveti?

 

P.S. Mi-a venit aceasta idee pentru ca din cate analize am facut majoritatea ajung intr-un echilibru adica nici nu prea pierzi nici nu prea castigi, pe general vorbind de la o luna de live trading in sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@lamishto

 

30% din cont, la ce levier?S/L mai mare decat T/P de cate ori? Si eventula daca imi spui si paritatea si detaliile cerute promit sa incerc. Orice idee oricat de"exotica" sau neobisnuita ar fii, promit sa o testez daca o inteleg.

 

Mai importan pentru mine este sa pird pipi.Deci momentan money mangementul nu ne intereseaza. Sau eventula dupa ce reguli sa jonglam cu MM?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@lamishto

 

30% din cont, la ce levier?S/L mai mare decat T/P de cate ori? Si eventula daca imi spui si paritatea si detaliile cerute promit sa incerc. Orice idee oricat de"exotica" sau neobisnuita ar fii, promit sa o testez daca o inteleg.

 

Mai importan pentru mine este sa pird pipi.Deci momentan money mangementul nu ne intereseaza. Sau eventula dupa ce reguli sa jonglam cu MM?

 

daca stii nivelul de stop loss atunci iti poti calcula intrarea astfel incat daca iti atinge nivelul de sl sa pierzi exact 30% din cont.(leverage mare ). sl poti sa il pui de 3 ori mai mare decat tp. pe termen lung ar trebui sa poti spulbera un cont. putem sa prespunem ca piata este un mediu random si ca sansele de up sau down sunt de 50%.

un alt sistem care nu merge ar fi sa iei toate semnalele pe care le da stochasticul(cand ajunge in zona de supra cumparare/vanzare semnal de intrare). fa-ti backtest sa vezi ce tp si sl poti pune.

la ce bun sa gasesti un sistem care nu merge?

Editat de lamishto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filosofic vorbind, un sistem care sa piarda constant este la fel de greu de gasit ca si un sistem care sa castige constant. Astfel, daca ai unul sa piarda constant nu trebuie decat sa intri invers fata de semnalul generat si ai castiga.

 

Majoritatea sistemelor pierd bani nu pentru ca au un "edge" negativ, ci pentru ca nu au nici un fel de edge. Daca adaugi si costurile de tranzactionare nu mai iese nimic.

 

Deci, desi la prima vedere pare usor, task-ul e destul de complicat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@lamishto

 

Referitor la ceea ce ai spus tu cu sl triplu fata de tp am testat o zi pe 7/12 de la 8 la 17 pe EURUSD si GBPUSD TP10 SL30. Rezultatul dupa o zi de trading in conditile in care eram in permanenta in piata cu o pozitie deschisa in permanenta pe ficare paritate, rezultatul: 10 pozitive lira 2 negative 10 pozitive euro 3 negative. Insemna 50 pipi profit net fara spread in condiitiel in care am tranzactionat demo interbank si au niste spreaduri mari. Poate a fost o zi buna pentru strategie, si mai trebuie testata.

Editat de ovidiubenone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@lamishto

 

Referitor la ceea ce ai spus tu cu sl triplu fata de tp am testat o zi pe 7/12 de la 8 la 17 pe EURUSD si GBPUSD TP10 SL30. Rezultatul dupa o zi de trading in conditile in care eram in permanenta in piata cu o pozitie deschisa in permanenta pe ficare paritate, rezultatul: 10 pozitive lira 2 negative 10 pozitive euro 3 negative. Insemna 50 pipi profit net fara spread in condiitiel in care am tranzactionat demo interbank si au niste spreaduri mari. Poate a fost o zi buna pentru strategie, si mai trebuie testata.

 

orice strategie trebuie testata mai intai pe backtest. la sl3 tp1 trebuie gasite niste intrari clare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

A subliniat deja Adi M. mai sus faptul ca a dezvolta o strategie pierzatoare in mod constant este la fel de greu ca a dezovlta una castigatoare pe termen lung. Eu as merge mai departe si as spune nu doar 'filosofic vorbind' ci 'practic vorbind'.

 

Pentru a dezvolta o strategie care pierde in mod constant pe termen lung ai nevoie de exact aceleasi abilitati ca in cazul in care vrei sa dezvolti o strategie care castiga pe termen lung. Este exact acelasi lucru !!! Trebuie sa te pricepi foarte bine la prezice directia viitoare a pretului. Daca ai abilitatea asta, atunci poti sa intri invers fata de directia prezisa pentru a pierde in mod constant sau poti sa intri in directia prezisa pentru a castiga in mod constant.

 

In schimb daca vrei o strategie care pur si simplu iti distruge contul atunci e foarte simplu de facut. Risca vreo 20% din balanta initiala (sau balanta maxima pe care contul o atinge in cazul in care ai noroc si castigi ceva tranzactii) per tranzactie si joaca random cu TP = SL. Pe termen lung iti distrugi contul in mod demonstrabil matematic.

 

Si ce inseamna defapt "o strategie care pierde mult si bine"? Una care iti duce contul de la 100% la 1% intr-un an? In doi ani? In zece? De ce nu intr-o saptamana? De ce nu intr-o zi? Joaca cu tot contul odata per tranzactie. Daca ai ghinion il dublezi de cateva ori, dar in cele din urma il distrugi fara probleme. Nu o sa iti ia mai mult de o ora doua.

 

Sincer, nu vad sensul acestui topic. Mi se pare a fi doar un mod diferit de a intreba "Poate sa imi dea si mie cineva o strategie care castiga in mod constant?". Si sunt satul de astfel de intrebari...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Criodi

 

Pe mine dupa cum ai fazut in cam toate topicele si publicarile mele nu prae ma intereseaza filosofic ci practic dupa cum ai spus.

 

Toti sar in sus si sa plang ca pierd, si ca nu stiu ce strategie nu e buna ca pierde si ca nu stiu ce EA nu e bun ca pierde. VREAU SI EU CEL PUTIN O BUCATA! Se poate a vazut cineva ceva pe undeva ca eu caut intr-o veselie si NU GASESC ASA CEVA.

 

Dupa cum ai spus tu pierzi din cauza MM nu din cauza strategie, deci insemna ca MM este gresit nu strategia. Pe mine nu ma intereseaza momentan MM ci EA-ul sau Strategia.

 

Ai tu sau alt cineva asa ceva? O MOSTRA VA ROG!

Editat de ovidiubenone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.