Sari la conținut

Elemente fundamentale in evolutia pretului


Criodi

Postări Recomandate

  • Moderators

Elemente fundamentale in evolutia pretului

 

1. Introducere

2. Mecanica din spatele pretului

3. Tipuri de participanti si motivele din spatele tranzactiilor

4. Risk flows

5. Orderflow

6. Model Macroeconomic de determinare a ratei de schimb (pe pagina 2 a topicului)

 

Introducere

 

Un prim element vital pe care trebuie sa il studiem este aspectul emotional al traderilor si modul in care se reflecta acesta in graficul pretului.

 

Oamenii, oricat de rationali s-ar vrea, sunt in cele din urma dependenti de emotii. Pur si simplu nu am putea functiona altfel. Avantajul nostru insa e ca al nostru creier reptilian nu mai e dominant de mult. Adica noi am progresat de la a fi condusi in mod strict de emotii, sentimente, sau instincte la a fi condusi de ratiune, logica, si numai partial de emotii. Cu toate acestea insa se pare ca am avea mari dificultati in a lua chiar si cele mai simple dintre decizii daca nu am putea fi ajutati de emotii. Antonio Damasio a studiat acest aspect folosindu-se de indivizi care au suferit daune cerebrale ce le-au afectat capacitatea de a mai produce emotii. In urma studiului a descoperit el ca cei care nu sunt in stare de emotii, desi sunt foarte capabili de logica si ratiune au foarte mari dificultati in a lua chiar si cele mai simple dintre decizii. Desi acesti oameni erau inca capabili sa produca argumente logice in favoarea unei decizii ei aveau foarte mari dificultati in a lua in mod practic aceaa decizie.

 

Avem nevoie de aceste sentimente si emotii pentru a functiona corect. Insa desi suntem dependenti de aceste emotii nu suntem condusi in mod necesar de ele. Intr-o situatie de trading in care avem un plan logic bine pus la punct urmatoarea tranzactie pe care o luam nu are nimic deosebit de emotional in ea. Altfel spus, emotia nu este cea care ne impinge la a lua o decizie de trade, ci doar ceea ne permite pur si simplu sa actionam. Ne permite sa actionam pentru al nostru plan ne face sa ne simtim bine si in siguranta in ceea ce priveste urmatoarea decizie de trade.

 

Ce te faci insa cand planul nu exista? Ce te faci cand deciziile luate sunt pur emotionale? Intr-un astfel de caz dai de probleme. Cand devi condus in mod necesar de emotii si doar mai apoi de ratiune te afli intr-o belea mare de tot.

 

Problema se pune insa ca nu e nevoie de o situatie neaparat extraordinara pentru a face tranzitia de la un mod rational de actiune la unul emotional. Si vedem cum se intampla asta in mod deosebit cand vine vorba de bani. Emotiile preiau controlul in mod deosebit cand e vorba de bani pentru ca banii sunt un simbol al sigurantei in ziua de astazi. Acum zeci de mii de ani vanatul era. Acum e vorba de bani. Vrei un acoperis deasupra capului, vrei mancare, vrei siguranta si comfort? Iti trebuie bani. Asa ca e foarte simplu de inteles de ce se incing spiritele cand vine vorba de bani si de ce controlul este preluat in astfel de situatii de creierul reptilian.

 

Vedem acest creier reptilian in actiune pe pietele de capital mai mult decat oriunde altundeva. Pe piata se vede foarte clar cum frica si lacomia ii impinge pe oameni la a lua fel de fel de decizii irationale. Insasi miscarile de pret in sus si in jos nu sunt nimic altceva decat o reprezentare a starii emotionale a investitorilor. E evident astfel de ce trebuie sa intelegem cum functioneaza oamenii din punct de vedere emotional cand pretul evolueaza intr-un fel sau altul pentru a putea explica defapt logica din spatele evolutiei preturilor pe piete.

 

Un alt element important pe care trebuie sa il intelegem pentru a putea explica logica din spatele evolutiei preturilor este aspectul fundamental reprezentat in cazul acesta de situatia economica a tarilor emitente de monezi si de situatia economica globala. Si ca sa scot acest aspect in evidenta am sa compar foarte pe scurt piata valutara cu cea bursiera.

 

Companii ca netflix, apple si alte astfel de superstaruri au vazut o crestere a valorii actiunilor de foarte multe sute de procente. Daca erati destepti acum cativa ani, faceati o analiza fundamentala a companiei, a echipei de management, a produsului, a pietei de dezvoltare, si daca va prindeati de potentialul firmei va bagati banii in ea si asteptati. Astazi erati de zeci de ori mai bogati.

 

In comparatie cu piata bursiera insa, piata valutara nu ofera astfel de oportunitati. Aici trebuie sa fiti mereu in priza. Nu e intotdeauna de ajus sa studiati evolutia economica a unei tari si apoi sa spuneti ca daca o tara creste mai repede decat alta atunci moneda ei trebuie sa se aprecieze fata de cealalta. Pe forex aspectul fundamental influenteaza altfel evolutia pretului.

 

Cand vine vorba de analiza fundamentala, pe forex trebuie sa avem in vedere aspectul global al economiei si nu doar economiile individuale ale tarilor emitente de monezi. Desi intr-o analiza fundamentala completa toate elementele care trebuiesc luate in calcul sunt numeroase, in final, concluzia ar putea foare simplu sa se reduca la urmatorul concept: risk flow/risk aversion.

 

Conceptul de risk flows/risk aversion este un alt element vital in intelegerea evolutiei pretului. Acesta reprezinta defapt o proiectie a increderii investitorilor. Cand investitorii au incredere in economia globala si in posibilitatile viitoare de crestere vor cumpara monezi de risc sau higher yielding (avem risk flows), iar cand nu au incredere vor vinde astfel de monezi si vor cumpara monezi lower yielding considerate mai sigure precum usd, yen sau chf (avem risk aversion)

 

Voi trece in acest topic peste toate aspectele mai sus mentionate si sper ca la sfarsitul acestui topic toata lumea va avea o ideea mai buna asupra a ceea ce se intampla in spatele graficelor si a ceea ce determina defapt fluctuatiile pretului pe piata valutara internationala.

Editat de Criodi
  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Mecanica din spatele pretului

 

Am mai raspuns odata la intrebarea cum se formeaza pretul AICI. M-am folosit acolo de comparatii cu piata de fructe si legume pentru a sublina cum functioneaza cererea si oferta. Ca sa prindeti ideea de baza ar fi bine sa aruncati un ochi si pe acel post. In topicul asta cum se formeaza pretul urmarind strict piata forex.

 

In piata exista trei tipuri de participanti: Cumparatori, Vanzatori, si Observatori. Fiecare dintre aceste trei categorii se imparte la randul ei in alte doua sub categorii. Figura de mai jos evidentiaza care sunt toate aceste categorii si care este relatia dintre ele.

 

post-3657-0-98727900-1323816191_thumb.jpg

 

Sa ii luam pe rand. Avem mai intai observatorii. E simplu, astia sunt aia care stau pe bara. Adica aia care doar se uita la ceea ce se intampla in piata si refuza sa actioneze. Mai departe avem doua categorii: vanzatori sau cumparatori. Astia sunt observatorii care s-au plictisit de atata observat si sunt gata de actiune. Din nou, e foarte simplu de inteles ce implica fiecare rol. Vanzatorii vand, iar cumparatorii cumpara. Pana aici toate bune si frumoase. Mai departe insa fiecare categorie isi arata adevarata culoare. Vanzatorii/Cumparatorii se pot transforma mai departe ori in ofertanti de lichiditate ori in vanzatori/cumparatori la pretul pietei. Si e o diferenta destul de mare intre cele doua categorii.

 

Pe scurt, ofertantii de lichiditate sunt aia care fac pretul. Ei sunt cei care stabilesc cotatiile alea de bid si ask pe care le vedeti voi pe chart. Pur si simplu ei fac pretul la care voi tranzactionati. La fel de scurt, cealalta categorie, cumparatorii la pretul pietei, sunteti in general voi. Sau mai concret spus, voi cei care plasati market orders.

 

Ofertantii de lichiditate vanzatori sunt cei care vor sa vanda, dar nu la pretul de piata, nu la pretul cerut de ofertantii de lichiditate cumparatori, ci la un anumit pret pe care il ofera ei. Practic vorbind, cei care ofera lichiditate de partea sell sunt cei care vand marfa, iar cei care ofera lichiditate pe partea de buy sunt cei care liciteaza pentru acea marfa.

 

In poza de mai jos aveti ilustrat sumar un model de piata simplist in care avem doi ofertanti de lichiditate de ambele parti si o adunatura de observanti. Mi s-a parut amuzant sa arunc si niste nume in joc (personajele din paranteze), dar in mod concret oricare dintre noi poate lua oricare dintre pozitii. Imaginati-va ca poza asta este un pamflet, astfel orice asemanare dintre personajele din poza si anumite personaje reale este pur intamplatoare. Posted Image

 

post-3657-0-54403600-1323816327_thumb.jpg

 

Cam asa arata piata reala in orice moment si asa se formeaza pretul in orice moment. Pur si simplu cererea se intalneste cu oferta intr-un mediu de licitatie in care cei de partea cererii ofera un pret pe care sunt dispusi sa il plateasca iar cei de partea ofertei ofera pretul minim la care sunt dispusi sa vanda. Brokerul se afla la mijloc si face legatura intre toti participantii.

 

Acuma, cum se misca defapt pretul? Pai ganditi-va ca lui BIG SHARK1 ii convine pretul acesta si decide sa vanda la pretul curent de piata, adica la 1.5. Ce se intampla mai departe? Ofertantul de lichiditate de la 1.5 este imperecheat cu BIG SHARK1, tranzactia este executata, iar noul pret de bid devine 1.000. Asta pentru ca singurul ofertant de lichiditate ramas de partea cererii nu este dispus sa cumpere decat la pretul de 1.0000.

 

post-3657-0-25675900-1323816350_thumb.jpg

 

 

Daca ar fi sa trasam un grafic al pretului de BID am avea doua puncte, unul la 1.5, iar altul la 1.00. Graficul pretului de ASK ar ramane la aceasi cotatie – 1.6.

 

Sa zicem ca mai departe au loc doua alte evenimente:

 

1. Avem un nou ofertant de lichiditate la pretul de 1.3.

2. Oltciter se arunca long in piata in piata la pretul curent.

 

Se vor intampla urmatoarele: Noul pret de bid va deveni 1.3, pentru ca vom avea un nou ofertant de partea lichiditatii de cerere, iar noul pret de ask va deveni 2, pentru ca Oltciter se va arunca long in piata cu un milion si va cumpara tot ce vinde ofertantul de lichiditate de la 1.6, lasand-ul pe ofertantul de lichiditate de la 2 singur de partea lichiditatii de oferta.

 

post-3657-0-59314600-1323816379_thumb.jpg

 

In momentul acesta graficul pretului de BID ar creste la 1.4, iar graficul pretului de ASK ar creste la 2.0.

 

Ce te faci insa daca eu, Criodi, vreau sa tranzactionez, dar n-am un milion cat se ofera, ci doar 500 de mii?

 

Pe piata reala, lichiditatea este mult mai mare, ofertantii sunt mult mai multi, iar cei care lanseaza ordine market la pretul pietei sunt si ei mult mai multi deci probabil ca brokerul ar gasi contraparte pentru ai mei 500 de mii. Dar in cazul nostru unde lichiditatea este scazuta, brokerul nu va gasi contraparte pentru ordinul meu si pur si simplu imi va respinge ordinul.

 

Sa ne imaginam insa ca in acelasi timp, CITYZEN arunca si el un ordin in piata de 500 de mii in directia opusa mie. Ce se intampla in cazul acesta? Brokerul ia ordinul meu si il imperecheaza cu cel al lui CITYZEN. In acest caz brokerul devine un market maker propriu zis. Daca pana acum in restul tranzactiilor pretul era facut de ofertantii de lichiditate, pretul in cazul tranzactiei noastre este stabilit de catre broker. Broker-ul in acest caz, ia ordinul meu long de 500 000 la 1.4 si i-l vinde lui CITYZEN la pretul de 2.0. Brokerul incaseaza un profit frumos din spread iar noi ne vedem cu tranzactia executata la pretul pietei.

 

In acest caz, situatia de piata ramane absolut la fel ca si inainte. Nimic nu se schimba. Ofertantii de lichiditate sunt tot aia iar pretul de bid si ask e tot ala.

 

In acelasi mod puteti mai departe sa va imaginati orice fel de scenariu caci alte posibilitati nu mai sunt. Preturile de ask si bid sunt stabilite de ofertantii de lichiditate, iar brokerul face legatura intre participanti. In cazul in care tu ai destui bani cat sa ii acoperi ofertantului de lichiditate suma brokerul va va pune in legatura si va va executa tranzactia. In acest caz brokerul va face profit din comision. In cazul in care nu exista lichiditate pentru suma voastra brokerul va respinge ordinul. In cazul in care doi participanti pun doua ordine market in acelasi timp brokerul face legatura intre participanti si isi ia profit si din spread si din comision. (Vorbesc aici de brokerii ecn. Astia ori fac piata daca e nevoie ori te pun in legatura cu ofertantii de lichiditate. Pe ei nu ii intereseaza la ce pret executi tu ordinul. De-aia brokerii ecn te lasa sa pui un bid sau un ask la orice pret. Brokerii market maker nu te lasa sa pui ordine limit – adica sa oferi lichiditate – decat la o distanta minima de pretul de piata. Ei au nevoie sa mentina o distanta intre pretul de vanzare si pretul de cumparare pentru a face profit.)

 

Un aspect pe care nu l-am sublinat ar fi ca acei ofertanti de lichiditate au mai multe optiuni. In exemplele mele am presupus ca ofertantii vor tranzactiona strict acea suma strict la pretul cerut de ei. In realitate insa ofertantii de lichiditate pot instrui brokerul in mai multe feluri. Pot pune de exemplu un ordin fill all or nothing (cum am exemplificat eu) sau pot pune un ordin cu un slippage maxim permis de 5 pips sa zicem. Intr-un astfel de caz, brokerul va lua milionul ofertantului si va distribui cat va putea din el pe o distanta de 5 pips. Astfel brokerul s-ar putea sa execute parte din milion la 1.0000 alta parte la 1.0001 si tot asa pe o distanta maxima de 5 pips. Uneori executa tot milionul, alteori numai parte din el.

 

Intr-un astfel de caz, in exemplele mele, milionul de la 2.0000 ar fi defapt un milion intre 2.0005 si 2.0000, si ar fi disponibil pentru tot poprul nu doar pentru cei care au exact un milion. Adica daca eu, Criodi, daca as avea numai 500 000 si nu un milion, tot as putea sa execut un ordin long la pretul ala pentru ca ofertant-ul de lichiditate s-ar multumi si cu cei 500 de mii ai mei.

 

Astfel daca eu as venii cu 500 000 in joc la 2 de partea cererii piata ar arata cam asa:

 

post-3657-0-92206900-1323816422_thumb.jpg

 

Brokerul imi va imperechea ordinul meu cu parte din ordinul celui de partea sell iar piata ar arata cam asa:

 

post-3657-0-33165700-1323816431_thumb.jpg

 

Am avea un mic spike al pretului de BID catre 2, urmat de o intarcere inapoi la 1.4 unde este situata cererea actuala.

 

Asta e tot in ceea ce priveste miscarea pretului. Mecanica este destul de simpla. Pur si simplu cererea se intalneste cu oferta intr-un mediu de concurenta perfecta si in loc sa se intalneasca in piata la obor cererea si oferta se intalneste prin intermediul unei platforme oferita de un broker care pentru serviciile sale isi ia comision.

 

Am explicat in postul asta care sunt categoriile de participanti, cum actioneaza ei, si cum pretul se misca in functie de actiunile lor. Am mai explicat aceasi mecanica insa fara ilustratii si personaje in postul de AICI. Sper ca toate astea puse la un loc deseneaza o imagine destul de clara a mecanicii din spatele pretului si a modului in care graficele se formeaza.

 

Mai departe am sa vorbesc despre ce ii determina pe unii sau pe altii sa puna anumite ordine in piata si despre cum se vad aceste motive pe grafice.

  • Upvote 6
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Tipuri de participanti si motivele din spatele tranzactiilor

 

Am vazut mai sus ca traderi pot fi de doua feluri atunci cand intra in piata: vanzatori si cumparatori. Aceste doua categorii se impart si ele mai departe in alte doua categorii, altele decat cele care le-am discutat in primul post, dupa cum se vede in poza de mai jos. Vanzatorii pot fi ori vanzatori noi care deschid ordine short, ori cumparatori vechi, care isi inchid vechile ordine long. Cumparatorii pot fi ori cumparatori noi care deschid ordine long, ori vanzatori vechi, care isi inchid vechile ordine short.

 

post-3657-0-70274400-1323816743_thumb.jpg

 

Este important sa facem aceasta distinctie intre participantii la piata pentru ca in functie de categoria din care face parte fiecare participant are in spate un anumit proces decizional. Un vanzator nou poate fi unul calm care este bucuros de pretul mare la care poate sa vanda in timp ce un cumparator vechi poate fi unul speriat care inchide pozitia de frica sa nu dea inapoi ce a castigat pana acum.

 

Aceasta distinctie se vede foarte bine in perioadele de trend masiv. Intr-un trend short pretul cade pentru ca pur si simplu nu exista interes destul de puternic pentru cumparare si nu sunt participanti care sa liciteze pretul mai sus. Cei care totusi cumpara intr-un astfel de trend (caci toti astia short trebuie sa cumpere totusi de la cineva) sunt ori cei care o fac de nevoie (cei care fac hedge, sau care pur si simplu au nevoie sa schimbe banii pentru o achizitie imediata sau ceva asemenator) ori cei care se cred mai destepti decat piata si nu vad trendul. Pe masura ce trendul contiuna, vedem pe alocuri retracement-uri de dimensiuni diferite. Aceste retracement-uri sunt formate in general de vanzatorii vechi care acum isi marcheaza profitul si intra long. Retracement-urile mai lungi sunt de obicei incepute de astfel de vanzatori vechi si continuate apoi de cumparatori noi care cred ca s-a schimbat trendul. Cand trendul continua e pentru ca avem vanzatori noi care intra in piata si cumparatori vechi care s-au saturat sa tot astepte intoarcerea de trend si intra short. Si tot asa acesti jucatori jongleaza cu preturile si cu banii si cauta fiecare sa faca un profit. Daca am intelege in mod perfect cum, cand si de ce tranzactioneaza participantii la piata asa cum o fac am putea prezice cu o acuratete de 100% unde va merge pretul. Asa ceva nu putem, dar putem insa sa ne facem o idee destul de buna asupra motivelor ce stau in spatele tranzactiilor.

 

Cele mai importante emotii care stau in spatele graficelor sunt frica si lacomia. Frica si lacomia au impins preturile in sus si in jos inca de la incepturile burselor. E vorba de frica de a pierde ceea ce avem si frica de a pierde o oportunitate (asta e defapt lacomia: frica de a pierde o oportunitate).

 

Cel mai bun exemplu recent care ilustreaza acest concept este prabusirea burselor in 2008 la falimentul fratilor Lehman. Am avut lacomie maxima inainte de crash si frica maxima dupa crash. Am vazut aceleasi lucruri si pe graficele monezilor unde USD a prins puteri nemaivazute dupa crash. Lumea a fugit de tot ceea ce era higher yielding asset sau risk asset catre tot ceea ce era considerat safe haven. S-au cumparat aur, chf, usd, bonduri americane.

 

De ce aceste perioade de boom and bust? De ce observam acest impact emotional? Pentru ca intreg sistemul monetar actual functioneaza pe baza de incredere. E un cerc vicios.

 

Cand toate merg bine, lumea o duce bine, tot poporul are incredere in sistem si economia duduie. Toate acestea duc insa in cele din urma la o perioada de lacomie in care foarte multi uita ca lucrurile pot merge si rau si exagereaza cat pot de mult in urmarirea bogatiei. Ce genereaza aceasta perioada de lacomie? Genereaza erori in sistem. Genereaza substante toxice precum sub primele din SUA. Si ce genereaza aceste elemente toxice? Genereaza lipsa de incredere a populatie. Si ce se intampla cand increderea dispare? Intreg sistemul se prabuseste.

 

Totul este bazat pe incredere. Totul este rezultatul unui cerc vicios, unui self fulfiling prophecy. Economia dudie in primul rand pentru ca oamenii au incredere in sistem. Economia se prabuseste pentru ca oamenii nu mai au incredere in sistem. Elementele fundamentale sunt acelasi in ambele situatii. Nu se schimba decat increderea oamenilor.

 

Am vazut preturi in crestere in imobiliare pentru ca toata lumea avea incredere in sistem. Bancile dadeau imprumuturi usor, oamenii luau imprumuturi pentru ca nu isi imaginau ca vor ajuge sa nu le mai poata da inapoi, iar dezvoltatorii se bateau intre ei pe constructii pentru ca aveau incredere in economie si in viitor. Ce s-a schimbat cand am vazut preturi in scadere? Lumea nu mai avea incredere in sistem. Bancile nu mai dadeau imprumuturi usor, oamenii isi pierdeau locurile de munca, iar dezvoltatorii dadeau faliment. Casele tot alea erau, materialele tot alea, oamenii aceasi, bancile aceleasi. Nimic in afara de increderea in sistem nu s-a schimbat.

 

Frica si lacomia se incadreaza foarte bine in acest sistem. In perioadele de boom vedem lacomie la maxim, iar in perioadele de recesiune vedem frica cat cuprinde. Aceleasi miscari fundamentale insa stau la baza miscarilor zilnice si nu doar la baza ciclurilor de zeci de ani. Din acest motiv consider ca aceste elemente trebuiesc intelese de orice trader forex short to medium term.

 

Hai sa luam o miscare in jos. Nu o plecare in jos dintr-un maxim istoric. Ala e un moment de intensitate emotionala detul de mare. Hai sa luam o miscare obisnuita in jos undeva in mijlocul unui chart. Cum incepe miscarea? Mai intai avem long-uri care isi iau profit si speculatori profesionisti/norocosi care intra short la top. Mai departe avem ordine short care intra undeva intre varful retracement-ului si bottom-ul impulsului anterior. Astea sunt in general ordine puse de aia destepti. Nu e o zona de intensitate emotionala mare asta. Zona devine insa din ce in ce mai emotionala pe masura ce pretul se apropie de bottom-ul impulsului down anterior. Deja aici avem cativa insi care au intrat long pe retracement care vor sa iasa din long si cand o fac ori intra short doar ca sa isi inchida pozitia, ori baga ordin mai mare si deschid o intreaga pozitie noua short. Cand spargem bottom-ul anterior avem deja cumparatori care si-au pus stopul aici, avem selleri care asteptau spargerea cu ordine sell stop, avem actiune importanta in zona. Mai jos am pus o poza ca sa ilustrez cum se tranzactioneaza in astfel de momente.

 

post-3657-0-55708600-1323816755_thumb.jpg

 

Scenariu de continuitate 1 este cam acelasi cu cel comentat de mine prin cele patru dreptunghiuri roz. Miscarea down continua in mod obisnuit.

 

Scenariu de continuitate 2 este ceva mai complex din punct de vedere emotional. Cand corectia este ceva mai ampla, asa cum e pe linia rosie, e semn ca nu e vorba de niste marcari de profit si atat. E posibil sa vedem deja cumparatori noi mai multi care cred ca asta e doar o spargere fake si pretul va reveni in sus. Totodata in aceasta zona vanzatorii din dreptunghiul c isi vor vedea pozitiile la 0 profit, iar acest lucru i-ar putea impinge sa isi inchida pozitia. In zona patratului roz d si mai sus vedem o combinatie ceva mai versatila de cumparatori. Avem marcatorii de profit (greu de crezut ca sunt dominati de emotii aici), ii avem pe cei care intra long (pot fi cei lacomi care au intrat long si mai inainte si nu si-au inchis inca pozitia sau pot fi cei care se cred mai destepti si vor sa mearga impotriva impulsului down), si ii avem pe cei care au intrat short sub lunia neagra ingrosata (cei care acum sunt speriati ca isi vor pierde profitul)

 

Continuarea din scenariul doi in care pretul continua impulsul down ne arata insa ca volumul generat de cumparatorii mentionati mai devreme nu este destul pentru vanzatori. Pretul continua miscarea down initiala si cumparatorii de pe retracement sunt maturati inca odata. Plecarea din linia neagra ingrosata descrie un concept destul de bine cunoscut in trading si anume ‘schimbarea de polaritate a unui nivel de s/r’. E posibil ca in aceasta zona sa avem foarte multi cumparatori care au sperat ca nivelul sa tina. Acesti cumparatori, acum pe minus cand pretul este sub linia neagra, nu suporta durerea pierderii si vor sa iasa din tranzactie macar la 0. Astfel cand pretul urca inapoi la linia neagra ei isi inchid pozitiile long prin pozitii short de acoperire si trimit pretul inapoi in jos.

 

In scenariul 3 pretul nu mai continua miscarea down initiala si merge in sus. Prima parte a cresterii, pana in linia neagra este dezvoltata de aceleasi tipuri de cumparatori care i-am descris pentru linia 2. Avem cumparatori noi, marcatori de profit, si short-uri speriate care inchid la 0 de frica sa nu mearga trend-ul impotriva lor. Continuarea deasupra liniei negre ne arata insa ca cei care au intrat long pe linia neagra nu s-au speriat ca in cazul 2 si nu si-au inchis pozitiile la 0 cand pretul sa intors la linia neagra – deci nu avem o schimbare de polaritate. Ne arata totodata ca cei care erau short inainte se transforma din ce in ce mai mult in vanzatori vechi care acum intra long pentru a isi inchide pozitiile.

 

In scenariul 3, deasupra liniei negre, avem cumparatori noi care deschid ordine long urmarind impulsul curent, avem vanzatori vechi care isi marcheaza profiturile, si avem short-uri speriate care au intat deasupra liniei negre si inchid acum pentru ca nu vor sa treaca la negativ. Astfel se aduna ordinele long din ce in ce mai mult si pretul este impins in sus de acest volum.

 

In aceste scenarii se vede foarte clar cum functioneaza fiecare dintre tipurile de categorii care le-am descris la inceputul postului. Avem vanzatori noi, care merg pe impulsul down, avem vanzatori vechi care isi marcheaza profiturile, avem cumparatori noi, care merg impotriva trend-ului, si avem cumparatori vechi care isi inchid pozitile long.

 

Se poate observa totodata ca in spatele fiecarei decizii se afla aumite emotii. Avem shorturi speriate care vad ca pretul se intoarce impotriva lor si inchid, intrand astfel long, avem shorturi noi care intra dupa ce minimul este spart doar pentru a nu pierde miscarea, demonstrand astfel lacomie, avem long-uri noi care inchid speriate la 0 cand pretul se intoarce la nivelul lor de entry dupa o tura in jos, si avem longuri vechi care inchid ori prin sl-uri controlate ori de frica si intra astfel short desi analiza lor poate le indica ca pretul ar trebui incontinuare sa mearga in sus. Frica si lacomia e la tot pasul si poate explica foarte multe din actiunile participantilor la piata.

 

Astea sunt cateva concepte ce stau in spatele actiunilor si ordinelor emise de participantii la piata. Acestea trebuie intelese pentru ca ajuta orice trader sa constientizeze ca pretul nu e format de indicatoarele lui, de analiza lui tehnica sau fundamentala ci de traderii care pun ordine in piata. Daca ne-am concentra pe aceste elemente si am cauta sa deosebim miscarile intre ele privindu-le din prisma traderilor care se afla in spatele chart-urilo zic eu ca am devenii cu totii traderi mai buni.

 

In continuare am sa ma leg de cateva elemente fudamentale de baza care genereaza incredere sau lipsa de incredere si impactul acestora pe piata valutara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Risk flows

 

Nu vreau sa intru in analiza fundamentala adevarata. Mai am vreo 2 ani jumate pana termin facultatea de economie si chiar nu ma simt calificat sa discut despre cum se tine contabilitatea in guverne si cum se misca banii dintr-o tara in alta. Dar pana la diploma de economist nu sunt deocamdata decat un trader tinerel. Si ca trader observ ca piata descrie foarte frumos de la un moment la altul un anumit sentiment. Acest sentiment poate fi fie negativ fie pozitiv in functie de dezvoltarea anumitor evenimente/situatii recente. Si de aici ajung la conceptul de risk flows.

 

Simplu spus risk flows reprezinta increderea in sistem a oamenilor de care vorbeam mai devreme in postul anterior. Cand sentimentul este pozitiv lumea merge pe asset-uri mai risky sau pe higher yielding currencies. In astfel de momente avem positive risk flows, avem crestere pe asset-urile risky, avem crestere pe monezi precum euro sau lira. Cand sentimentul este negativ lumea merge pe asset-uri mai putin risky sau pe lower yielding currencies. In astfel de momente avem negative risk flows, sau risk aversion, si vedem caderi pe asset-urile risky, caderi pe monezi precum euro sau lira si aprecieri ale dolarului, yen-ului, chf-ului. (pe ultimele doua mai putin in ultima vreme din cauza interventilor, dar ideea e aceasi)

 

Pentru a avea succes in trading e foarte important sa putem determina acest sentiment in piata. Eu unul nu intru in tranzactii daca nu imi dau seama care e tenta generala a pretului. Acest sentiment insa nu il determinati uitandu-va pe grafice. Probabil vedeti voi acolo un lower low si un lower high si ziceti ca trend-ul e down. Ei bine eu va zic ca definitia asta desi corecta este lagging. Trendul se schimba nu cand ultimul high este spart. Trendul se schimba cand sentimentul se schimba si cand lumea trece de la risk aversion la positive risk flows. Daca va prindeti de schimbarile acestea de sentiment puteti intra pe directia trendului cu mult inainte ca acesta sa fie confirmat pe grafice de o spargere a ultimului nivel important.

 

Nu e foarte greu de determinat sentiment-ul curent in piata. Aveti nevoie insa de volatilitate si de evenimente importante. Aveti apoi nevoie de o buna intelegere a situatiei actuale si de o intelegere a ceea ce asteapta piata defapt de la viitor. Daca va pricepeti la a pune cap la cap informatile din piata puteti prezice directia pretului fara a vedea vreun chart.

 

Am spus ca aveti nevoie de evenimente pentru ca aveti nevoie de declansatori. Daca piata nu primeste declansatori e greu al naibii sa iti dai seama de ce s-a miscat tare in sus sau in jos. Poate sa fie orice acolo. Dar daca aveti evenimente predictibile va puteti face o idee cand si cum ar putea reactiona piata. Aveti nevoie de volatilitate pentru ca daca piata nu se misca atunci, iarasi, e greu al naibii sa iti dai seama care a fost impactul unor evenimente in piata. De obicei cand piata sta pe loc desi apar diferite announcement-uri care voi va asteptati sa miste piata intr-un fel sau altul e pentru ca piata digerase deja rezultatele posibile si anuntul in sine nu schimba cu nimic datele problemei. Dar daca piata se misca atunci stiti care e reactia si stiti unde va merge pretul in continuare.

 

Desi un news feed bun ar fi ideal va puteti descurca destul de bine si cu twitter, bloomberg, fxfactory si alte astfel de site-uri online. Twitter mi se pare in mod deosebit genial. Sunt foarte multi pe twitter care urmaresc terminale bloomberg si posteaza informatia pe twitter la numai cateva secunde dupa ce stirea apare. Trebuie sa depuneti ceva effort si sa ii cautati, dar resursele sunt acolo. Eu am norocul sa pot urmari un terminal bloomberg in universitate si trebuie sa va spun ca news feed-ul lor este genial pentru trading. Nu-i bai insa, va descurcati si cu twitter. Mai important e sa stiti ce sa faceti cu informatia.

 

Tema principala in forex este urmatoarea: unde merge economia mondiala? Daca lumea crede ca economia merge in sus, euro si alte astfel de higher yielding currencies cresc. Daca lumea crede ca economia merge in jos, dolarul si alte astfel de monezi safe haven vor creste. E foarte simplu. Daca puteti sa puneti orice anunt in acest context aveti sanse mari la a interpreta acea stire in mod profitabil.

 

La moda in ultima vreme, de cand cu criza datoriilor suverane, este aprecierea riscului de faliment. Din nou, aceasi tema se aplica. Un faliment din partea unor state din europa ar trimite economia in pamant si pe baza acestui rationament, lumea vinde euro si cumpara dolari caci dolarul e safe haven. Daca piata percepe un risc scazut de faliment, atunci euro creste si dolarul scade. Acest concept este evident la prima vedere. Economia euro merge in pamant deci euro se duce si el cu ea. Nu va limitati gandirea la nivel local. Am spus de la bun inceput ca tema principala este economia globala, nu aia a statelor individuala.

 

Ca sa exemplific de fapt ce inseamna asta am sa ma folosesc de un alt anunt economic foarte important si foarte popular printre traderii forex: NFP-ul american. Multi au impresia ca un NFP dezastruos inseamna o stire proasta pentru SUA si deci o stire proasta pentru USD. Gresit. Un NFP varza inseamna intradevar o stire proasta pentru economia SUA dar nu pentru dolar. O incetinire a ecnomiei SUA insa inseamna in acelasi timp o incetinire a economiei mondiale. Ori cand lumea anticipeaza o incetinire a economiei globale USD nu merge in jos ci in sus. Astfel, cand vedeti un NFP de doi lei nu va asteptati la cresteri pe EURUSD ci la scaderi.

 

Pe vremea cand criza datoriilor in europa era doar o fabula, reactia la un nfp dezastruos era alta: USD mergea in jos si JPY mergea in sus. Astealalte perechi nu prea reactionau. Aceasi tema de baza se aplica insa si atunci. O incetinire a economiei SUA era vazuta ca o incetinire a econimiei mondiale si lumea fugea pe safe haven-uri. JPY era preferat inaintea USD-ului la vremea aia. Acum de cand cu criza asta in europa si de cand cu interventiile japonezilor si elvetienilor singurul safe haven disponibil a ramas USD-ul si de aici reactiile pe care le vedem pe EURUSD la anuntarea nfp-urilor.

 

Daca vreti sa implementati in trading-ul vostru si altceva decat analiza tehnica atunci analiza de sentiment este cea mai buna recomandare pe care pot sa vi-o fac. Nu va bagati pe analiza fundamentala decat daca stiti foarte bine ce faceti si daca aveti un cont gras care sa va permita sa tranzactionati termen lung cu sl-uri de foarte multe sute de pips. Si sa nu credeti ca daca ati intrat lunea asta short dupa summit-ul slab de vineri si dupa anunturile negative ale agentiilor de rating ati facut analiza fundamentala. Asta se cheama analiza de sentiment. Vati prins ca piata va reactiona negativ la toate astea si ati intrat short. Analiza fundamentala e aia in care va apucati de studiat situatia finaciara a economiilor EU, relatiile politice dintre tari, tratatele EU, actiunile liderilor politici, indicatorii economici, si faceti apoi un forecast pentru urmatoarele 5-6 luni in care construiti diverse scenarii si modele de risc pentru fiecare scenariu. Analiza fundamentala e chestie serioasa si o fac fondurile de management care nu speculeaza de azi pe maine sau de pe saptamana asta pe saptamana ailalta.

 

Nu stiu daca ati vazut forecast-ul de inflatie al BOE. Toate bancile centrale cred ca utilizeaza acest format, dar asta e primul care imi vine in minte pentru ca l-am vazut destul de recent. Ei fac acolo un intreg canal de posibilitati de evolutie a inflatiei in functie de anumiti indicatori economici pe care ii pun cap la cap. Si acelasi model de forecast se aplica pentru orice alt tip de predictie. Treaba aia care o fac ei insa e treaba de analisti si economisti nu de traderi cu conturi de 4-5 cifre. Aia e analiza fundamentala adevarata. Eu m-am ferit sa ofer comentarii despre acest mod de analiza pentru ca pur si simplu nu am pregatirea necesara. Analiza de sentiment short term insa bazata pe anumite rezultate economice si evenimente de impact pot sa fac si cred ca poate sa faca oricine.

 

Trebuie sa fiti atenti la tot ce se intampla in piata, sa stati conectati non stop la un canal de stiri, ca e twitter, ca e fxfactory, oricare ar fi el, sa analizati atent informatia, si sa aplicati tema majora de care am vorbit pana acum. Trebuie sa va puneti intrebarea: ce inseamna asta pentru economia globala? Daca raspunsul are o tenta negativa, atunci mergeti spre short, iar daca raspunsul are o tenta pozitiva atunci mergeti pe long.

 

Ajuta foarte mult sa mergeti in urma si sa urmariti reactia pretului in urma unor anumite evenimente si sa intelegeti ce sa intamplat defapt acolo si cum poate fi asta explicat din punctul de vedere al risk flows/risk aversion. Eu incerc sa fac asta saptamanal pe blog si recomand tuturor. Va va oferi o perspectiva de ansamblu asupra pietei pe care graficele pretului nu va v-or oferi niciodata.

 

Si ca un mic disclaimer pentru sectiunea asta, trebuie sa subliniez ca ce am scris in postul asta nu e nici pe departe exaustiv. Despre analiza asta de sentiment se poate discuta foarte mult caci reactille in piata la diferite evenimente sunt foarte variate de la o situatie la alta. Ce am scris eu ofera doar un punct initial de pornire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Order flow

 

Postul asta e un fel de anexa la topicul asta pentru ca nu prea pot oferi elemente aplicabile practic. Am vrut doar sa aduc in discutie acest concept de order flow pentru ca pur si simplu nu s-ar putea avea un topic despre evolutia pretului fara a mentiona macar acest cuvant.

 

Pretul nu jongleaza pe grafice dupa cum il taie capul ci dupa cum il tranzactioneaza traderii. Cred ca toata lumea a inteles asta pana acum. Spuneam eu printr-un post ca in spatele graficelor se afla un plan al traderilor. Ei bine, actiunea se intampla dinspre traderi spre grafice si nu dinspre grafice spre traderi. Graficele nu o sa determine niciodata unde va fi pretul in viitor ci traderii din spatele lor.

 

Piata forex este una foarte lichida si deci un mediu de imperechere superb pentru speculatori. Specula pe forex e la putere si traderii care iau parte la acest dans joaca un joc foarte murdar toti incercand sa isi ia banii unii altora. E un joc psihologic in care fiecare incearca sa prezica miscarea celuilalt si sa o execute inaintea lui. Toate aceste jocuri insa se intampla in culise, in spatele graficelor, unde traderii urmaresc mai intai order flow-ul si mai apoi graficele.

 

Acest order flow reprezinta ordinele mele, ale tale, ale lui JP Morgan si ale lui Goldman Sachs. E important nu la ce nivel fibo suntem acum pe grafic ci ce tip de ordine si ce volum avem in zona. Eu si voi nu avem acces la astfel de informatii. Vedem noi ceva cotatii lvl 2 pe la brokerii ECN, dar e greu de utilizat informatia aia in mod practic. Noi trebuie sa ne folosim in primul rand de graficul pretului pentru a intui acest order flow. Daca reusim sa facem asta sau macar sa intelegem despre ce e vorba ne putem imbunatatii performanta exponential. Noi trebuie sa intelegem, asa cum foarte bine spunea cineva de pe forex factory, ca spatiul alb este cel care conteaza si nu candelele.

 

Ca sa intelegeti mai bine de ce acest joc este unul psihologic in care traderii lupta unii impotriva altora pentru a isi lua banii am sa ofer o analogie pentru trading care mie mi s-a parut geniala cand am citit-o prima data: piatra, foarfece, hartie. Marea majoritate a cuvintelor urmatoare este o traducere dintr-un post de pe forexfactory. Recomand tot topicul din care am luat acest post.

 

Care e legatura dintre piatra, foarfece, hartie si trading?

 

Hai sa examinam mai intai natura jocului. Initial am spune ca rezultatul fiecarui joc pare a fi random. Practic dam cu banul dar avem trei rezultate posibile: castig, pierdere, sau egal. La o privire mai atenta insa realizam ca realitatea e alta. Aici rezultatul nu depinde de noroc ci de deciziile oamenilor. Orice decizie umana nu este niciodata random, mai ales cand e vorba de bani.

 

Decizia ta de a alege piatra, foarfece, sau hartie, va fi in mare parte influentata de ceea ce crezi tu despre decizia concurentului. Daca intuiesti care e cea mai probabil alegere a adversarului iti vei ajusta alegerea pentru a castiga.

 

Daca va indoiti ca psihologia joaca un rol atat de important in acest joc, aranjati un joc pe bani seriosi impotriva unui prieten sau unor membri de familie. O sa observati ca nu faceti alegeri random ci ca dimpotriva, veti incerca in mod disperat sa anticipati miscarile adversarului, cautand sa exploatati orice informatie pe care o aveti despre modul in care oponentul gandeste.

 

De ce este asta o analogie pentru trading?

 

Incepatorii presupun in mod gresit ca piatra foarfece hartie este un joc de noroc. Am vazut insa ca acest joc este unul de pricepere in care succesul vine ca rezultat al abilitatilor tale de a iti citi oponentul si de a iti adapta jocul pentru a profita de pe urma actiunilor lor. Succesul nu este garantat pentru o runda individuala, dar daca pot sa intri cu succes in mintea adversarului tau vei avea un avantaj care iti va aduce victoria peste o serie de aruncari.

 

La fel si in trading…

 

Unii incepatori cred ca este un joc de analiza fundamentala. Vor studa rapoartele companiei, ratia PE, dividentele sau oricare alte rapoarte economice. Vor incerca sa gaseasca o companie care este evaluata diferit de ceea ce ei considera a fi valoarea fundamentala a companiei si vor tranzactiona acea companie astepandu-se ca elementele fundamentale sa miste pretul in directa favorabila lor.

 

Altii cred ca este un joc de analiza tehnica. Vor folosi indicatori, care nu sunt decat o derivata a pretului, in incercarea de a prezice miscarea viitoare a pretului. Pe masura ce pretul se misca indicatorii se vor misca si ei declansand in cele din urma o tranzactie intr-o directie sau alta. De prea putine ori este considerat ce a cauzat miscarea initiala sau daca in contextul actual piata suporta continuarea miscarii initiale.

 

Defapt niciuna dintre aceste optiuni nu este corecta. Trading-ul nu este un joc de analiza fundamentala sau tehncia. Ca si piatra, foarfece, hartie, trading-ul este un joc psihologic de intelegere a oamenilor si a modului in care acestia isi iau deciziile. Cei drept, competitorul tau nu este un singur individ. Tranzactionezi impotriva unui intreg colectiv care este format din milioane de alti investitori care fiecare isi iau decizii individuale de buy sau sell.

 

Pretul se misca in functie de order flow-ul generat de aceste milioane de investitori. Daca orderflow-ul este bullsih pretul va creste. Daca este bearish, pretul va scadea. Elementele fundamentale nu misca pretul. Elementele tehnice nu misca pretul. Order flow misca pretul.

 

Trading-ul este despre identificarea unor zone unde un numar semnificativ de traderi vor fi interesati sa actioneze intr-o directie sau alta. Nu conteaza daca folosesti analiza tehnica, fundamentala, sau oricare alt tip de analiza pentru a determina o astfel de zona. Daca reusesti sa faci asta in mod constant atunci ai gasit un edge care te va face profitabil.

 

Daca sti ce gandesc ceilalti traderi, atunci te poti pozitiona astfel incat sa profiti de pe urma lor.

 

Am cautat in acest topic sa subliniez in primul rand ca traderii care se afla in spatele graficelor fac pretul sa se miste si nu altceva si am explicat apoi cateva dintre motivele care stau in spatele actiuni lor. Stiu ca e o lectura lunga ce am scris eu aici, dar sper ca veti trece prin ea de la cap la coada, si ca veti ramane cu ceva dupa tot acest efort. Stiu ca poate nu am oferit solutii clare care sa va permita sa puneti niste trade-uri profitabile maine de dimineata, dar scopul meu nu a fost acesta, ci a fost sa aduc in vedere cateva elemente fundamentale ce stau in spatele evolutiei pretului. Sper ca veti lua aceste elemente, le veti aprofunda si in cele din urma le veti folosi pentru a deveni niste traderi mai buni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pica perfect tema aleasa de tine mai ales pentru ca ma scuteste sa fi deschis si eu un alt topic legat de order flow, lucru pe care am tot ezitat sa il fac si bine am facut. Asa ca profit de ocazia asta pentru ca altfel risc ca subiectul sa ramana in continuare in pending la un loc cu alte zecii de chestii care mi s-au parut interesante.

 

Spre deosebire de tine, eu topicul vroiam sa il deschid ca o intrebare adresata tuturor, in special celor mai experimentati, si scopul erea acela de a culege si alte pareri despre un serviciu comercial care pretinde ca ar putea oferi exact acel edge de care tu vorbesti mai sus. Sincer eu nu sunt in stare sa imi dau cu parerea, pentru ca nu cunosc numerele din spatele circuitului interbank.

 

Din cauza asta am nevoie si de alte pareri, chiar sunt curios ce credeti se poate sau nu se poate ?

 

Se poate urmari order flow-ul pe forex ?.. se poate aproxima in mod rezonabil volumul fiind conectat sau chiar abonat contemporan la principalele si cel mai mari sa le numim retele interbancare ? Si nu vorbim aici de VSA, ci de insasi adancimea pietei !

Se poate vedea o informatie level II fidela, care sa ne permita tranzactii luate strict urmarind acest order flow "artificial" "improvizat", si care se ne asigure acel edge ?

 

Acesta companie sustine ca se poate : http://orderbookfx.com/howitworks.html

Si un nene reprezentant al lor are si un thread pe FF : http://www.forexfact...ad.php?t=284572

 

Eu nu sunt in stare sa ma pronunt de aceea va intreb pe voi !

Cat de multe date (ce procent din intreg) ar trebuii sa aiba compania ce ofera un asemenea tip de servicii pentru a putea garanta un avantaj net asupra pietei ?

Astept curios pareri, posibil sustinute de numere, sau chiar estimari, toate ar fii binevenite, pentru ca eu din pacate nu mai pot dedica nici macar putin timp tradingului sau studiului in perioada aceasta. ..numai bine !!

Editat de funkagenda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Level II ala se refera la ordinele pe cate le pun clientii acelui broker, nimic mai mult. Exista o gramada de brokeri care iti ofera "serviciul" asta inclusiv pe bvb-ul nostru.

Nu stiu, ... poate nu am inteles eu ce ai intrebat ... mi se pare prea simpla intrabarea ca sa vina de la tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unii brokeri/ECN-uri te lasa sa vezi toata informatia din piata. De exemplu HotSpot (cel mai mare ECN) te lasa sa vezi fiecare ordin individual care intra in exchange - add, modify, cancel, cu suma si pret. E una din locatiile preferate pt HFT.

 

Dar avem o problema - toata lumea incearca sa minimizeze information leakage-ul. Tu crezi ca cineva care vrea sa cumpere 1 mld de EUR/USD o sa umple piata de limit ordere sub pretul curent? Toata lumea incearca sa fie cat mai discreta cu putinta.

 

Si astia de care spui, nu pot vedea ordinele clientilor din multe locuri - FXCM, Oanda sau sistemele single bank de ex.

 

Eu am colectat date L2 de la MB Trading, si am scris un soft care le afiseaza. Tot jocul e in primii 10 pips. Se modificau in continuu. Cand pretul se misca, nivelele se miscau si ele. Mai vedeai cate un ordin stationar razlet departe de pretul curent, probabil un retail. Profesionistii isi ascund ordinele si le introduc in piata doar cand acestea se apropie de ele.

 

http://dl.dropbox.com/u/190212/vamist/dom.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ziceam nu mai am timp in perioada asta sa recitesc tot thread-ul de pe FF, dar din cate imi aduc aminte reprezentatul firmei zicea ca ei "unifica" datele din mai multe parti, citez de pe site : Our market data is live and unobstructed – the aggregate of institutional and retail activity across a wide base of venues, not just one broker or ECN

 

Impresia pe care mi-a creat-o acel thread si faptul ca la vremea respectiva nu am putut verifica validitatea informatiilor, m-au lasat cu aceasta intrebare.

Ideea erea ca daca poti aduna destule date de la diferiti brokeri ECN si nu numai, poti aproxima o oarecare adancime a pietei !

 

La faptul ca multe ordere nu sunt vizibile din motivele pe care le-a enumerat gigi, nu m-am gandit. Eu sunt inca in faza in care nu incerc sa gasesc raspunsuri ci sa pun intrebarile corecte, deci cred ca intrebarea corecta ar fii : daca aduni din mai multe locuri date de acest tip in tentativa de a vedea o adancime a pietei relativa, credeti ca e de ajuns pentru a avea un avantaj bineinteles strict pentru scalping si nu alt fel de trading.

 

Cat la suta din totalul participantilor ofera transparenta acestor date, si oare acest procent este suficient, daca nu cantitativ atunci macar ca indicator de sentiment al directiei pretului ? Repet, un astfel de avantaj urmand a fii folosit strict pt. tranzactii de tip scalping in speranta de a obtine o rata mare de castig datorita posibilitati de a vedea o condensare de ordine intr-o zona apropiata.

 

Sunt de ajuns info. care pot fii obtinute din feed-ul tuturor celor ce ofera level II pentru a ne forma o idee despre unde se va duce pretul pe termen scurt, sau nu sunt de ajuns ? Daca constatam o corelatie pozitiva intre acest tip de date "unificate" si miscarea pretului pe termen relativ scurt, si aceasta corelatie se verifica in procente de depasesc 50-60 % nu avem oare un edge deloc usor de gasit in ziua de azi ? :) va multumesc pt. raspunsuri..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea erea ca daca poti aduna destule date de la diferiti brokeri ECN si nu numai, poti aproxima o oarecare adancime a pietei !

NU, nu poti aproxima nimic, cu datele adunate. Este doar o alta iluzie vanduta in stil marketing. Atat.

 

Later edit:

 

 

Cat la suta din totalul participantilor ofera transparenta acestor date, si oare acest procent este suficient, daca nu cantitativ atunci macar ca indicator de sentiment al directiei pretului ?

@Funk , .. intrebarea ta este pusa / formulata in acest fel (gresit) pentru ca tu nu ai inteles probabil cum se face pretul in forex ...

Din cauza asta lucrurile iti sunt foarte neclare.

Vezi ca erau niste posturi unde este explicat cum se face pretul asta care il vedem noi pe grafic, ... si dupa ce o sa intelegi fenomenul asta, ... o sa ai si raspunsul la toate intrebarile tale din postul de mai sus.

Ai ridicat la fileu o minge foarte buna, pentru cei care "fac" forex.

Sper sa iti fie de folos ...

Editat de sec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.