Sari la conținut

Postări Recomandate

E prima data cind postez pe forumul asta , dar va citesc de vre-o doi ani !.

- Nu stiu cine e Mister Black , dar postul acela, nr. 6 , e cu adevarat impresionant !!!

- Mie mi-au trebuit aproape doi ani ca sa ajung la aceleasi concluzii. La acelasi mod de a tranzactiona.

Postul acela merita citit si recitit. Multumesc, Mister Black .Posted Image

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da si mie mi-a placut ce a scris M.black. si mai important decat asta mi s-a parut adevarat.

 

Nu stiu de ce am avut pana acum impresia ca scazand in tf. esti mai supus acelui "noise" si de ce nu m-am gandit niciodata ca totusi poate fii la fel de greu sau de usor pe oricare tf. Mai ales ca acum mai nou cu toate prostiile care le citesc (si care poate nu ma duc nicaieri) are mai mult sens ideea.

Ma refer la faptul ca poti "anticipa" un sistem complex mult mai bine pe termen scurt decat pe termen lung (vezi vremea).

Plus ca intradevar, stop-urile mai mici care se traduc in loturi mai mari pentru acealsi procent de cont riscat produc intradevar castiguri si respectiv pierderi mai mari, insa corect raportul castig/timp este favorabil celor ce "joaca" tf. mici cu conditia sa stie ce fac.

 

Cartile pe care mi le-ai recomandat le am cu o singura exceptie pe toate, insa cine le-a "deschis" vreodata ?

 

Sincer nu stiu de ce ma atrag alte lucruri care poate pana la urma au o mica aplicatie in trading, fara sa am mai multe cunostiinte despre trading in sine. In continuare mie mi se pare lectura despre haos foarte utila pentru a intelege sistemele complexe, si chiar daca mai am cale lunga, pentru mine genu asta de "approach" ramane cel mai apropiat de realitate.

 

Intre timp eu oricum urmaresc graficele la greu, si pe calc. si pe mobil, din pacate doar pe e/u si doar demo, insa nu am mare graba in sensu asta si las subcontientu sa inregistreze in speranta ca experienta isi va spune cuvantul si peste ceva timp voi putea face trading doar intuitiv.

 

Cat despre ce ma determina sa gadesc asa "complicat" si sa ma pierd in detalii, in cazul meu nu sunt nereusitele (pe demo) ci dimpotriva, unele rezultate care mi se par prea bune ca sa fie adevarate si corect obtinute. Ma refer la dublarea unui cont (al doilea) in ultimile 3 luni, din care ultima luna avand un aport mai mic fata de primele doua.

 

Acum pe de o parte ascultand si citind in jur, si vazand ca totusi castiguriile medii pe care le poti obtine fara riscuri mari in general din trading de orice fel sunt totusi incadrate intro zona rezonabila, adica nu depasesc suta de procente pe an, mi-am zis mie insumi ca ceva am facut gresit desi pe de alta parte vad lunar castigatori de concursuri la dukas sau alti brokeri care reusesc sa isi dubleze sau tripleze contul.

 

Ce e drept niciodata nu a fost acelasi personaj de doua ori insa nu despre asta vreau sa vorbesc, pentru ca sunt convins ca multi dintre ei risca prea mult, altii fac si hedging, lucruri care pentru altii sunt tabù, insa ma intreb oare cine delimiteaza acea zona care spune cat poti sa castigi maxim ?

 

Mi s-a parut intresanta o discutie de azi, (si linku-ul util) in care se afirma ca fondurile de investitii sunt impartite aproape in mod egal intre cele discretionare si cele sistematice.

In unele cazuri strategiile folosite si pietele tranzactionate sunt destul de variate/diverse si comparatia rezultatelor strict cu fx-ul este putin fortata, in sensul ca nu are rost sa ne uitam la rezultatele un fond ce foloseste arbritajul sau ia pozitii de lunga durata in piata pe diferite commodities, cu unul care tranzactioneaza forex unde lichiditatea, volatilitatea este mai mare si potential castigurile mai mari in raport cu timpul.

Si oricum banuiesc ca cifrele de acolo nu ar trebuii luate ca cuvant de biblie de catre un retail, care poate avea unele avantaje fara de cei ce introduc mari volume in piata.

Vroiam doar sa subliniez ca totusi e greu sa delimitezi precis cat poti castiga maxim, bineinteles cu risc continut.

 

Multumesc lui M.black pt. sfaturi si lui gigi pentru lamuriri, si incerc sa ii raspund acestuia din urma la intrebarea "ce legatura au strange attractors cu tradingul ?"

 

Poate comparatia cu vremea este fortata si eu imi pierd timpul in directia asta, insa in mintea mea vad o legatura intre sistemul haotic al vremii si cel regasit in piete, in cazul nostru pe cele valutare. Atat ca turbulente cat si ca cilcuri cat si ca imprevizibilitate.

Nu ca strage attractors ar fii specifici forecasturilor meteorologice ( acolo s-au nascut ) ei apartin insa teoriei haosului.

 

Tin sa precizez ca sunt inca la inceput cu lectura despre haos, si in combinatie cu faptul ca si in trading sunt nou, sunt constient ca poate fi o combinatie periculoasa, unde cea mai mica presupunere gresita poate duce la concluzii false. Presupun insa in acelasi timp ca si cei care stiu mai multe despre trading, nu au avut timp sa aprofundeze TH.

Pentru cine are un minut : http://www.alunw.freeuk.com/chaos.html

 

Atractorii stranii pot fii puncte, sau zone, intr-un sistem turbulent (haotic) in jurul carora curentii sau in cazul nostru pretul, pot oscila aparent pentru necunoscatori total haotic sau intamplator. Sper ca definita in sine poate explica mare parte din ceea ce vreau sa spun.

Deci daca asemenea atractori ar exista si in pret, ar fii un mare lucru nu crezi ? Sa stim aproximativ cand pretul in miscarea lui aparent intamplatoare va incepe sa oscileze in jurul unui punct ne poate fii de folos.

Repet, poate comparatia e fortata si ecuatiile din spatele acestor miscari sunt complexe, insa sper sa ma fac inteles de ce am vazut o legatura.

 

http://www.stsci.edu...attractors.html

http://www.abarim-pu...ml#.TvH919Q7qa8

 

Offtopic
Apropo de castigurile din forex, si de atitudinea celor ce de multe ori se impotrivesc curentului general de gandire, mi-am adus aminte de o "pilda" si tin sa mentionez ca nu are legatura cu mine, eu nu imi permit lipsit de cunostiinte sa contesc ce zic altii, ..de retinut doar morala povestii.

 

Mai multe broaste ( nu imi aduc aminte animalele ) se plimbau prin padure Posted Image) cand la un moment dat doua din ele cad intr-o groapa.

Restu se strang in jurul gropii mult prea adanci ca sa poata iesii vreodata cele doua care au cazut acolo.

Cele doua incep sa sara in speranta de a se agata de margine si de a putea iesii afara.

Vazand ca nu au nici o sansa de reusita restu broastelor incep sa le sfatuiasca sa nu se mai agite si sa isi acepte soarta.

Una dintre ele mai incearca ceva timp si apoi se lasa pagubasa, insa cealalta tot insista.

Intr-un tarziu, cea resemnata se ghemuieste si moare.

Cealalta insita in incercarea imposibila chiar daca cei de pe marginea gropii ii striga sa renunte ca nu are nici o sansa.

Cu ultimele forte si ajutata de noroc, aceasta face un salt imposibil si sare afara.

Sare apoi in bratele broastelor care ereau pe margine si le multumeste pentru incurajari, spunandu-le :

-stiti eu sunt surda, si nu am auzit ce spuneti, insa gesturile voastre disperate mi-au dat putere sa nu renunt...

 

Morala asa cum am inteles-o eu e ca lucruri extraordinare pot fii realizate atunci cand te impotrivesti nu cu rea vointa credintelor generale !

Editat de funkagenda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.