Sari la conținut

Se poate numi frauda bancara ?


Eugenica

Postări Recomandate

Indraznesc sa va solicit parerea in legatura cu urmatoarea problema :

 

In data de 16.12.2011 s-a lansat campania Banking BCR pentru toti clientii Click,Alo si Easy 24 Banking BCR ( operatiuni de schimb valutar fara prezentare la ghiseul bancii prin care s-au acordat rate de schimb mai avantajoase fata de ratele de schimb practicate la ghiseele bancii).

Ca urmare a acestei oferte am accesat si eu acest serviciu de schimb valutar online.

Insa ,la setarea in aplicatiile bancii a datelor aferente acestor cursuri preferentiale,s-a facut o eroare un cazul unor valute ( cursul de vanzare a valutei RUB au fost inversate cu cele de cumparare ).

In aceasta situatie am tot vandut si cumparat pana am ajuns la o suma de cateva mii de Euro (echivalent ) pe care am si incasat-o de la banca.

Am sunat si m-am interesat la banca sa vad daca e ceva neregula si am primit raspuns ca totul e OK.

Toata aceasta greseala a bancii a durat vreo trei zile in care nu numai eu faceam acest schimb valutar ci o gramada de clienti ai bancii.

Ulterior,m-am trezit cu o notificare pe mail ca trebuie sa returnez acesti bani ( diferenta de curs incasata si tranzactionata de mine ) .

Ca o concluzie:

-trebuie sa restitui banii?

-reprezinta ceea ce am facut eu vreo infractiune ?

-pot sa mai dorm linistit ?

Parerea mea e ca ,in cel mai rau caz as fi obligat sa restitui acesti bani printr-o obligatie civila ,nu penala.

Astept cu interes raspunsul dvs

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

nu e infractiune din moment ce a fost eroarea lor.

 

INFRACŢIÚNE, infracţiuni

, s.f. Faptă care prezintă pericol social, constând în încălcarea unei legi penale, în săvârşirea, cu vinovăţie, a unei abateri de la legea penală, şi care este sancţionată de lege.

 

Daca este scris undeva negru pe alb in contractul cu banca ca in astfel de situatii in care o eroare din partea lor este evidenta trebuie sa te conformezi, atunci nu ai ce face trebuie sa platesti diferenta. Daca nu, considera banca ca fiind mos craciun pentru 2011.Totusi eu ma astept ca undeva in termenii si conditiile serviciilor lor sa fie mentionate si astfel de cazuri. Contacteaza un reprezentant al bancii sa intrebi direct daca exista specificatii in contract referitor la astfel de cazuri, sau daca ai timp si chef studiaza pe cont propriu contractul/termenii si conditiile serviciilor lor pe care le-ai acceptat cand ai inceput sa lucrezi cu ei fie prin acord scris fie electronic.

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De dormit bine banuiesc ca poti din moment ce ai facut furtul asta fara remuscari. Ca furt este, sa nu ne ascundem dupa cires! Cand ai luat banii stiai foarte bine ce faci, stiai ca este o greseala din partea bancii si totusi ai pus mana si ai furat. Dar nu e nici o problema, te-ai comportat ca un roman adevarat! Ai dat si tu o tzeapa romaneasca! Cinste, onoare, ai auzit vreodata de cuvintele astea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eugen nu a facut decat sa speculeze greseala bancii. Eu as fi facut la fel si nici nu as fi vrut sa dau banii inapoi. Prostia se plateste.

 

In termen generali, actiunea nu poate fi incadrata in nici un fel ca frauda.

Vezi exact daca se incadreaza in vreun speta din contract. In caz ca nu, bravos, banii sunt castigati.

Editat de Adi.M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.