Sari la conținut

Impozitarea veniturilor din tranzactiile forex


giotto

Postări Recomandate

  • Management

Pentru ca Adi.M a avut ceva probleme tehnice cu uploadarea codului fiscal pe 2012 (ii multumesc totusi pentru perseverenta), am cautat pe net textul legii. Il puteti gasi pe site-ul ANAF http://static.anaf.r..._norme_2012.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Stefan, de ce ai cautat pe net si nu ai cautat in topicul asta (la postul #6) ?? http://forum.vamist.ro/topic/3267-impozitarea-veniturilor-din-tranzactiile-forex/page__view__findpost__p__29697

 

@lamishto, cim este contract individual de munca

Cu alte cuvinte smecheria este sa ai un CIM, undeva, la care sa platesti taxe minime (din 2011 te poti angaja cu o ora pe luna, cf noului cod al muncii) ... iar veniturile din forex vor fi impozitate doar cu 16% (impozit pe venit) si 5% (sanatate), atat.

Daca, traiesti DOAR din forex si NU ai alta sursa de venit legala si declarata (respectiv salariat), ... eeee, .. atunci esti taxat asa cum zici tu, practic ca orice salariat si taxele se duc undeva peste 35%, dupa caz

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne fereste de o asemenea solutie ... daca ai dusmani recomanda-le asta (dpmdv),

dar daca totusi intereseaza pe cineva ...acilea ai caenurile ... http://recom.onrc.ro/obco.htm ... cu explicatii

 

Later edit:

Sa ne intelegem, am vorbit la nivelul nostru, al forumistilor.

Soros sau Patriciu ... poa sa isi faca si firma de investitii

 

Later edit (2 .. si m-am culcat):

Hai sa iti dau doar un element, care si singur si este suficient (dar sunt mult mai multe):

Ca persoana fizica ai sansa sa fi protejat de lege si de anumite fonduri de garantare (administrate de stat), in limita unui cuantumm bineinteles ... insa ca si firma, esti pe cont propriu, trebuie sa te protejezi singur si sa ai grija cu cine faci afaceri, .. s-a dus pe copca banca sau brokeru tau, te-ai dus si tu dupa el. Ca sa nu mai vorbesc de legislatia cu privire la firme.

Editat de sec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa ai 300 000 de euro capital initial ca SIF. Asta daca vrei sa ai active si sa te audoadministrezi.

Daca vrei sa administrezi doar pe altii iti trebuie 125 000 de euro. (L 297/2004)

 

Eh, cu legislatia, te descurci pana la urma, dupa ce inveti vreo 15 regulamente CNVM Posted Image

Banii sunt partea cea mai nasoala

 

LE: susbscriu la aprtea cu protectia spusa de sec. Ca firma esti client profesional. In caz de faliment...."ciuciu" garantare.

Editat de Adi.M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CIM e Contract individual de munca. Adica te angajezi la o firma (fictiv) si platesti toate contributiile si pentru angajat si pentru angajator calculate la salariul tau de incadrare: http://www.cabinetexpert.ro/2011-12-28/contributii-angajat-si-angajator-2012-cote-contributii-salariale-incepand-cu-acest-an.html

Daca nu vrea nimeni sa te angajeze asa iti faci tu firma si te angajezi singur (simplist spus). Doar fiind angajat vei putea spera la pensie de Stat. Altfel doar pensii private. Eu nu mai cred oricum in niciunele. Si ca angajat mai poti spera si la somaj.

Daca nu te angajezi pentru contributia la sanatate mergi la Casa de Sanatate de la tine si faci contract direct cu ea ca sa ai asigurarea de sanatate. Fara aceasta asigurare desigur vei plati orice eventuala internare si operatie sau tratament.

Pentru venitul declarat pe persoana fizica (si din tranzactii) vei plati doar impozit (16%) fie ca esti angajat fie ca nu esti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.