Sari la conținut

intrebare investitori


angelo

Postări Recomandate

Salut,

 

Nu mi-a trebuit foarte mult timp sa gasesc acest forum, de aceea mi se pare locul ideal sa pun aceste intrebari:

 

1. Ar fi investitori interesati de PAMM/MAM?

2. Daca da, atunci care ar fi profilul de risc pe care il aveti?

3. Care ar fi tinta randamentului anual spre care tindeti? Care ar fi drawdown-ul maxim?

4. Credeti ca 25-30% din profit este un procent rezonabil?

 

Vreau doar sa stiu daca exista cineva, alte detalii vor fi prezentate anterior. Detalii inclusiv despre mine.

 

- Nu reprezint nicio firma, lucram ca intre persoane fizice.

- PAMM / MAM are la baza imputernicire si metoda de calcul a comisionului.

 

 

Mersi,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Ce fel de contract? Nu este nimic garantat, contractul are 2 parti: o parte unde stabilesti comisioanele si o imputernicire pentru a-ti manageria contul.

Este destul de greu sa faci fond de investitii in Romania, capitalul minim trebuie sa fie undeva pe la 125k EUR, ceea ce mi se pare destul de mult. Ma refer la fond de investitii reglementat si autorizat CNVM, practic un SAI (societate de administrare a investitiilor).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Sunt in Romania fonduri de investitii reale, reglementate, detinute de banci, care ofera astfel de servicii, dar la care totusi lumea nu subscrie. In cele mai multe cazuri din lipsa de educatie finaciara, iar unele dintre cazuri de frica unor tepe gen SOV... Ori tu vi pe un forum frecventat in mare parte de investitori retail care vad forexul ca pe un joc si care nu ar baga mai mult de cateva sute de dolari in el si intrebi "bai, fiti atenti, va dublez banii in fiecare an, care va bagati?". Chiar te asteptai sa primesti vreun raspuns?

 

Sa zicem totusi ca ar fi persoane interesate sa investeasca intr-un PAMM aici pe forum. Uite ce trebuie sa faci ca sa ii faci interesati.

 

Pune in primul rand un CV. Spune-ne cine esti, cum te cheama, ce educatie ai, si cel mai important, cati ani de trading ai? Apoi detaliaza experienta de trading la maxim. Spune-ne ce instrumente ai tranzactionat de-a lungul timpului, descrie-ne in linii mari viziunea ta asupra pietei si metoda ta preferata de trading. Arata-ne apoi un statement care sa se intinda pe macar ultimii 3-5 ani.

 

Dupa ce faci toate astea, descrie-ne precis si care sunt conditiile din contract. Sa zicem ca detaliile legale le-am pune la punct in cele din urma, dar pe mine personal m-ar interesa in primul rand doua aspecte principale: ce comision percepi si cati bani personali ai pus tu in fondul tau.

 

Clarifica macar toate aspectele mentionate de mine si abea apoi asteapta un raspuns. Ceva ma face totusi sa cred ca daca ai oferii toate detaliile cerute de mine oferta ta nu ar mai fi asa interesanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@criodi . tu glumesti mai tata cu fondurile de investitii reglementate nu? pai tu ai vazut ce evolutie au fondurile alea? sanse enorme sa pierzi bani. de aia nu investeste nimeni in ele. un trader fx de generatie noua, care face parte din aia 5% e mult mai tare decat fondurile de investitii de la noi.

 

ps. cand zici ca forexul este un joc nu mai vorbi in numele altora. vorbeste in nume personal .

Editat de lamishto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Obisnuiam sa mai urmaresc evolutia unor fonduri bcr, raiffeisen si care mai erau prin ziarele romanesti. Nu sunt la curent cu evoluia lor. Din ce stiu eu evolutia lor urmarea in mare evolutia generala a pietei. Cand actiunile faceau randamente de 300-400% mergeau si fondurile. Cand actiunile dadeau kicks la fel si fondurile. Deci e clar ca nu sunt cine stie ce fonduri.

 

Eu altceva vroiam sa subliniez. Ma refeream la faptul ca alea sunt totusi fonduri reale care au o baza legala. Un X sau Y care vine pe forum si se da manager de PAMM nu prezinta niciun fel de baza. Daca acest X sau Y vrea credibilitate, vrea sa poarte o discutie reala, are nevoie sa se legitimeze intr-un fel sau altul. Un CV, un statement, mai multe detalii.

 

PS: N-am spus ca FOREX-ul e un joc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate. fondurile sunt puternic corelate cu indicii mari bursieri. eu banuiesc ca folosesc strategii bazate pe diversificare si cu asta nu faci profit poti in cel mai bun caz sa pierzi mai putin.

un trader ar trebui sa aduca intradevar dovezi ca sa incepi sa il crezi.

Editat de lamishto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.