Sari la conținut

intrebare investitori


angelo

Postări Recomandate

Treaba sta in felul urmator, pentru cei care doresc pot oferi pe email sau cumva privat un CV si mai multe detalii despre mine. Nu va pot spune despre felul in care fac trading, doar ca folosesc niste algoritmi de calcul statistic si niste indicatorii, timpul per tranzactie fiind foarte mic (2-3ore in medie), si se fac cam 30-35 de tranzactii in medie pe luna.

Pentru inceput voi fi doar eu in PAMM, adica 100% din fond. Minimul este 25.000USD, deci practic eu cu aceasta suma voi veni. Statement tot la fel voi da privat, pe email.

Evident ca nu aveti incredere in cineva debea venit pe forum si pe care nu il cunoasteti si eu as face la fel. Tinand cont de regulile brokerului, investitia minima ar fi 200USD.

 

Randamentul de 100% pe an este mediu, sunt si ani slabi, gen 10-20%, oricum peste dobanda bancare. Pana la urma conteaza Drawdown-ul care este destul de mic tinand cont de alte piete (gen piata de capital, unde au fost caderi si de 90% - vezi SIF-urile 2008).

 

Totusi trebuie sa trecem de acest stadiu si sa nu plecam de la premiza de neincredere. Pentru cei greu de convins putem stabili o intalnire in vederea detalierii face-to-face si capatarea unei minime increderi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MAM nu este inca format,este in plan inceperea lui pe 15mai-1iunie. Va aduc la cunostinta tot ce trebuie pana atunci, este destul timp. Inclusiv valuta in care va fi denominat. In momentul atingerii capitalului pentru SAI se va avea in vedere reglementarea CNVM a fondului.

Sunt sigur ca pe parcursul colaborarii ambele parti vor avea de castigat.

Editat de angelo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca SAI-ul (cel cu 125 000 Euro) nu poate decat sa administreze. Acum, daca iti faci SAI, nu prea stiu cum vei putea sa administrezi contul unui simplu Gigel.

 

 

 

Astfel, pe langa SAI, ori iti faci un alt fond, un OPCVM dupa cum ii spune CNVM-ul, unde Gigeii pot veni sa cumpere unitati de fond, iar cu banii obtinuti poti tu sa faci ce vrei (ma rog, ce vrei conform prospectului, unde prospectul trebuie sa indeplineasca alte sute de mii de reglementari).

 

Pe de alta parte, poti sa iti faci direct fond ce se autoadministreaza (cum sunt SIF-urile). La fel, aceeasi procedura: Gigeii vin si subscriu pentru unitati de fond, iar tu faci ce vrei cu banii conform prospectului de emisiune. Dar, pentru forma asta de organizare iti trebuie 300k Euro.

 

Apoi, pentru ambele variante de mai sus, nu poti sa investesti in orice. Din cate stiu, pe FOREX nu poti de loc.

Prin regulamentul 15/2004 se precizeaza investitiile pe care le poate face un SAI. Oricum, in principiu doar actiuni si futures/optiuni pe diverse active suport. Cred ca ar merge totusi futures pe FOREX, sau CFD-uri. Nu mai stiu exact.

 

Pe de alta parte, nu stiu ce presupune legislatia pentru AOPCVM-uri. Dai si tu search la respectivul regulament, si spor la citit Posted Image

 

Later edit: Gresesc. Am impresia ca, ca SAI, poti administra si portofolii individuale. Insa, pentru asta, te incadreaza altfel pe obiectivele de activitate, si s-ar putea sa ai nevoie de mai mult de 125k Euro.

Editat de Adi.M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: N-am spus ca FOREX-ul e un joc.

 

Offtopic

FOREX-ul e un joc la care castiga doar cei care-l trateaza astfel. In momentul cand incepi sa-l vezi ca pe ceva mai serios atunci incepe sa apara problema. Nu cunosc prea multi care sa fi reusit sa obtina bani avand probleme.

Parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.