Sari la conținut

intrebare investitori


angelo

Postări Recomandate

Are si asta lumanari si indicatori traditionali:

 

http://dl.dropbox.com/u/190212/vamist/mathematica_indicator.png

 

Dar eu il folosesc pt a aplica metode quant. De exemplu, aici am generat o predictie de volatilitate folosind GARCH(1,1) pe EUR/USD. Am nevoie de ea pentru a estima range-ul de miscare al zilei urmatoare:

 

http://dl.dropbox.com/u/190212/vamist/mathematica_garch.png

 

E o metoda academica foarte primitiva, de incalzire, nu e folosita de traderi. Dar e mai buna decat ATR-ul folosit de unii pt calcularea stopurilor.

 

Urmeaza sa extrag volatilitate implicita din pretul optiunilor, care reprezinta chiar estimarea pietei. E o metoda mult mai sofisticata, dar am nevoie de un feed cu preturi de optiuni (SaxoBank). Daca obtin acel feed, voi putea calcula si suprafata de volatilitate. Asta e foarte utila ca sa vezi cam la ce se asteapta piata (de ex range vs trending regime).

 

Ca un exemplu, suprafata de volatilitate pt EUR/CHF inainte si dupa peg. A se observa colapsul instant al volatilitatii dupa anuntarea peg-ului. A se observa si ca predictia pietei a fost corecta - EUR/CHF s-a miscat intr-un range foarte mic incepand cu acel moment:

http://dl.dropbox.com/u/190212/public/eurchf-vol-surface-110822.png

Dupa peg:

http://dl.dropbox.com/u/190212/public/eurchf-vol-surface-110907.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pare complicat cu ce faci tu acolo. eu am ajuns la concluzii mult mai simple bazate pe indicatori clasici si price action. eu cred ca indiferent de metoda trebuie sa ne raportam intotdeuna la rezultate. in FOREX din ce am invatat pana acum sunt mii de abordari ale pietelor. unele castigatoare iar altele nu. am ales calea sistematica pentru ca asta pare varianta castigatoare pe termen lung si mai usor de tranzactionat. am 2 surse care mi-au placut referitor la sisteme de trading.

una este interviul cu welles wilder :http://www.tradersjournal.com/component/content/article/24-an-interview-with-welles-wilder- pagina 1 penultima intrebare.

si cel mai bun articol pe subiectul curvefitting si optimizare de sisteme : http://mechanicalforex.com/2011/08/understanding-curve-fitting-in-trading-looking-at-algorithmic-strategies-through-fishers-fundamental-theorem-of-natural-selection.html

 

mult succes gigi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot sistematic operez, si daca folosesc metode complicate nu inseamna ca si ideea e complicata.

 

Pt sistemul la care lucrez acum am nevoie de un moving average al pretului si o estimare de volatilitate. Majoritatea ar folosi un EMA si un ATR de exemplu. Eu prefer sa caut cel mai bun moving average si cea mai buna estimare de volatilitate care exista (public) si care o pot implementa. Fiecare in sine e complicat de calculat, cu multa matematica in spate. Iar time-frame-ul pe care lucrez nu e liniar, e mai degraba gen renko (dar din nou, un renko profesionist, tot cu multa matematica).

 

Altfel spus un ferarri poti sa-l conduci ca acum 50 de ani, dar modelul de astazi are un motor infinit mai complex si controlat prin calculator. Asta nu face din masina insa ceva complicat de condus, si poti fi sigur ca vei avea performante mult mai bune si fiabilitate mult mai mare decat cu un ferarri de acum 50 de ani.

 

Mie mi se pare trist ca majoritatea traderilor se limiteaza la metode inventate in anii 1970. Atunci erau cele mai sofisticate care existau, dar lumea a mai progresat intre timp.

 

Daca iti place abordarea sistematica, inseamna ca iti place metoda stiintifica. Atunci ar trebui ca sa incerci sa optimizezi fiecare parte a metodei tale. Nu doar sistemul trebuie masurat statistic, ci si componentele sale (moving average, ....)

 

Dar multi cand se lovesc de prima ecuatie spun ca e prea complicata, ca e o prosteala academica care nu da rezultate, ca aia care au facut-o habar nu au cum se traduie o valuta. Dar realitatea e un pic altfel, aia inteleg foarte bine metodele traditionale, si e foarte obvious pt ei ca sunt sub-optimale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi place sistematicul pentru ca ai reguli clare pe care le poti testa si oricine ar testa aceleasi grafice ar avea acelasi rezultat. in plus de asta este foarte usor de tranzactionat sistematic. elimini multe din problemele cu care se confrunta discretionarii.

 

referitor la aprofundarea matematica sa zicem ca daca nu imi merge cu ce m-am pregatit acum o sa apelez la tine sa ma inveti ce faci tu. deocamdata sunt destul de increzator in sistemul pe care l-am creat.

Editat de deltatrade
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@apolo. daca tu tratezi forexul ca un joc se cheama ca esti gambler de Forex si nu trader. ti-as recomanda black jack, ruleta , poker dar dupa tipologia ta si altora ca tine cred ca le stii deja. cred ca iti pierzi vremea degeaba pe forumul asta.

 

 

 

Vad ca nu ai inteles esenta. Dar ca sa iti raspund direct, majoritatea de pe forumul asta ne pierdem vremea degeaba. Si asta o faci si tu Posted Image . Esti un gambler, sau in limbaj forexist, looser, la fel ca si mine sau poate chiar mai mare pentru ca poate esti deja cotizant de ani buni altfel nu mai erai aici sa iti dai impresii de mare trader dand din papagal ci erai in Ibiza te leganai alene pe un pat din plasa prins intre doi palmieri.Posted Image . Imi expun parerea pe baza timpului petrecut pe grafic si asa cum inteleg eu situatia, nu stiu de ce intelegi tu ca ceea ce spun eu se aplica global, si in cazul altora.

Sunt unii aici care sunt activi sau nu, scriu foarte putin sau nu mai scriu deloc. Unii dintre ei au reusit altii nu. Vorba lunga saracia omului. La propriu. Tu crezi ca cei care au reusit se tin de sporovaiala ieftina? Cel mult vin cu cate un post si completeaza. Dar nu ai sa vezi ca dezbat si analizeaza piata in public. De ce ? De ce cred asta? Pentru ca au inteles ca in liniste se afla toate raspunsurile. Inspiratia e mai clara atunci cand esti singur neinfluentat de factori externi sau de judecata altora. Vorba lui "sec" : Dumnezeu sa-i ajute pe cei care inca mai spera (la facut baniPosted Image ).

 

Tu vezi viata ostila peste tot in jurul tau,poate ca eu o vad prietenoasa.Oamenii au feluri diferite de a privi lucrurile. Tu poti privi un pom 5 minute in sir si sa te plictisesti grozav, eu il pot privi mult mai mult si sa simt o satisfactie profunda. Ce semeni, aia culegi. Pana nu o sa intelegi asta, cred ca o sa te invarti in jurul cozii intrebandu-te constant de ce o ia pretul invers.

 

P.S : cand o sa expui statementul cu un cont real pe cel putin 360 de zile din care sa reiese faptul ca iti apartine, atunci o sa-mi prezint scuzele de rigoare ca te-am interpretat gresit. Pana atunci, esti un "looser" nu gambler. Gamblerul mai prinde cate ceva, pe cand looserul pierde intr-una :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.