Sari la conținut

intrebare investitori


angelo

Postări Recomandate

E cale destul de lunga pana la reglementare romaneasca. Stiu doar ca prin multitudinea articolelor din legislatia CNVM (SAI), gasisem unul referitor la CFD, nu se specifica exact FOREX sau FX sau altceva. Doar pozitii deschise, care se pot inchide cu altele de sens contrar (se subintelege fara hedging), facand referire explicit si la cursul valutar.

Limitarile la SAI nu vad care ar fi decat Capital minim 125k EUR. Oricum FOREX-ul nu este reglementat in Romania, de aceea nu vom gasi aceleasi reguli impuse de MiFID in vest.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@angelo http://www.iasg.com/ . asta e o colectie de fonduri din diverse colturi ale lumii. daca as avea un fond de investitii as incerca sa il fac public aici.

 

@apolo. daca tu tratezi forexul ca un joc se cheama ca esti gambler de FOREX si nu trader. ti-as recomanda black jack, ruleta , poker dar dupa tipologia ta si altora ca tine cred ca le stii deja. cred ca iti pierzi vremea degeaba pe forumul asta.

 

@ adi - logica era ca la sai nu poti face tranzactii decat pe instrumente reglementate. cum forexul spot nu e reglementat de cnvm degeaba iti faci sai. alte tipuri de instrumente FOREX nu am folosit si nu cunosc ce costuri ar fi... fata de spot.

Editat de lamishto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Greu acolo, pentru inceput vreau sa strang fonduri romanesti. Am fost investitor BT Maxim (am pierdut destul de multi bani), ma uitam ce randamente au fondurile romanesti si am vazut si pe ZF ca au publicat cele mai bune randamente ale fondurilor romanesti si doar 2 au facut 100% in 3 ani. Si asta nu s-a facut pentru cat de bine au fost alese actiunile, ci datorita QE-urilor facute de SUA, din cauza asta a si avut aurul randament +180% fata de oct 2008. Vreau ceva sa batem piata, vreau stabilitate, practic un motor de crestere al contului. Acestea combinate cu strategia de investire lunara/trimestriala (gen pensie) te poate ajuta sa ai parte de o suma foarte frumoasa in timp, trebuie sa privim pe termen lung (minim 3-5 ani).

Nici nu-mi imaginam ca va intra cineva cu o suma impresionanta in propunerea facuta de mine, increderea creste odata cu randamentul, si mai mult, increderea vine cu stabilitatea contului (drawdown-ul si perioadele sale).

 

PS: George Soros (toti traderii ar trebui sa fi auzit de el), a avut la un moment dat un trader bun, acesta si-a indeplinit scopurile cu succes. La momentul anuntarii rezultatelor, traderul spune ca a avut +25% an/an, Soros destul de incantat i-a semnat foaia comisioanelor, i -a multumit si a zis ca este liber sa plece. Traderul intrigat il intreaba: Dar de ce? Am fost mai bun decat toti ceilalti, care au facut doar 20%. Iar Soros ii spune: Pai da, esti un trader bun, dar te-ai expus prea mult!

Asa si noi, vrem randament mare, dar trebuie sa intelegem ca nu asta e cel mai important, important este sa repeti acel lucru si sa-l faci in medie bine, fara abateri prea mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@angelo. inca nu dispun de fonduri pentru a incepe un asemnea fond. timp de 2 ani jumate am facut munca de research(backtesting) si am ajuns la niste rezultate foarte bune(am testat pana si dow jones din anii 30). motivul pentru care sunt interesat de fonduri de investitii samd este pentru ca as vrea ca munca mea de 2 ani jumate sa aiba candva si o finalitate - o cariera de pilda in money management. am o lista lunga de oameni (colegi si familie) care ar vrea sa investeasca in mine si un fond de investitii ar fi o chestie tare pe termen lung. spre sfarsitul anului voi sti daca am facut o treaba buna sau nu cu researchul meu. tu esti la un nivel mai avansat decat mine acum si iti urez succes. poate o sa ajungi la iasg . apropo sistemul tau e discretionar sau sistematic?

 

 

ps. daca cauti pe iasg o sa vezi ca fondurile profitabile sunt cam 50%. asta indica crasa lipsa de cunostinte ale fonduri de investiii de la noi. ar trebui sa li se zica fonduri de pierderi.

Editat de lamishto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut dea face cu DJIA destul de multa vreme, i-am dat in cap si in august si a fost destul de bine (asta ca o paranteza pe langa fond).

Este sistematic. Este un domeniu frumos pentru ati face o cariera, ce pot sa zic, succes in continuare cu ceea ce faci, nu te lasa orbit de aparentele pietii, banuiesc ca ti-ai dat singur seama de asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: George Soros (toti traderii ar trebui sa fi auzit de el), a avut la un moment dat un trader bun, acesta si-a indeplinit scopurile cu succes. La momentul anuntarii rezultatelor, traderul spune ca a avut +25% an/an, Soros destul de incantat i-a semnat foaia comisioanelor, i -a multumit si a zis ca este liber sa plece. Traderul intrigat il intreaba: Dar de ce? Am fost mai bun decat toti ceilalti, care au facut doar 20%. Iar Soros ii spune: Pai da, esti un trader bun, dar te-ai expus prea mult!

Asa si noi, vrem randament mare, dar trebuie sa intelegem ca nu asta e cel mai important, important este sa repeti acel lucru si sa-l faci in medie bine, fara abateri prea mari.

 

Ce parere crezi ca ar avea Soros despre tine, care promiti un randament mediu de 100% pe an?

 

@lamisto: backtest-ul pe 1930 e irelevant. Atunci rupeai piata cu un EMA crossover. Nu mai zic de modele mai avansate gen dispersie sau long-short. Tu acum ai cunostinte si posibilitati tehnice care nu existau atunci. E ca si cum ti-ai imagina un razboi intre armata americana si armata romana, unii cu tancuri si altii cu arcuri si sulite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@lamisto: backtest-ul pe 1930 e irelevant. Atunci rupeai piata cu un EMA crossover. Nu mai zic de modele mai avansate gen dispersie sau long-short. Tu acum ai cunostinte si posibilitati tehnice care nu existau atunci. E ca si cum ti-ai imagina un razboi intre armata americana si armata romana, unii cu tancuri si altii cu arcuri si sulite.

 

cred ca glumesti. daca sistemul este strict tehnic cu cat testezi un sistem pe o perioada mai mare de timp si pe mai multe instrumente cu atat sistemul este mai performant. crossover mergea in 1930 si acum nu merge. ai testat tu sau iti dai cu parerea. pune aici conditiile de testare si instrumentul de analizat sa vedem daca e asa cum zici tu. eu zic ca daca atunci mergea si pe o perioada mai recenta nu merge atunci sistemul nu e bun. viceversa daca ai un sistem care merge pe ultimul an si nu mergea atunci la fel sistemul nu e bun. indiferent de instrumente sau an sistemul trebuie sa performeze.

 

daca vrei pot sa iti dau csv-ul cu dow jones 1930 pana azi. forumul vad ca nu ma lasa sa uploadez asa ceva.

 

later edit. a mers sa uploadez arhiva. metatrader nu accepta date mai jos de anii 70 asa ca am schimbat datele cu 50 de ani. daca arata 1970 ca data asta inseamna ca chartul este din 1920.

dow jones 30's csv.rar

Editat de lamishto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei pot sa iti dau csv-ul cu dow jones 1930 pana azi. forumul vad ca nu ma lasa sa uploadez asa ceva.

 

later edit. a mers sa uploadez arhiva. metatrader nu accepta date mai jos de anii 70 asa ca am schimbat datele cu 50 de ani. daca arata 1970 ca data asta inseamna ca chartul este din 1920.

 

Mersi, dar nu folosesc MetaTrader pt analiza.

 

http://dl.dropbox.com/u/190212/vamist/dji.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.