Sari la conținut

Site-uri utile


TheEconomist

Postări Recomandate

Aici e un site pe care l-am gasit cu ceva timp in urma, este foarte greu de gasit daca dai cautari in wild:

 

www.optionistics.com

 

Ofera cotatii la optiuni si mai ales greeks. Nu necesita niciun fel de registration. Dar, din cate vad, nu prea merge pentru optiunile de la futures.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu, Forex nu are optiuni atasate. Pentru ca, optiunile cotate, tranzactionate la burse, sunt atasate unor underlying, care la randul lor sunt cotate. In cazul nostru, ele sunt atasate de Forex futures, care sunt produse cotate. Forex spot, nefiind cotat la vreo bursa, nici nu are optiuni atasate. Optiunile care exista pe Forex spot, sunt fie optiuni create de brokeri pentru retail (vezi SaxoBank pentru optiuni clasice cu scadente saptamanale, BetOnMarkets pentru optiuni exotice, XTB sau puzderia de *option* crap), fie optiuni care circula doar pe piete specializate la nivel institutional (SuperDerivatives - SDX, FXCM - DealX, VcapFX, Digital Vega - Medusa, SurfaceExchange)

Editat de TheEconomist
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma refeream la optiunile pt Forex futures, gen 6E.

 

Oricum, chiar si pt cele OTC, din cauza arbitrajului omni-prezent, cam toate optiunile de acelasi tip pe un pair valutar trebuie sa aiba cam acelasi pret.

 

Nu ma intereseaza neaparat sa le tranzactionez cat sa calculez volatilitatea implicita din ele.

 

Momentan folosesc un feed Saxo Bank pt asta. Mersi pt lista aia, am sa vad daca gasesc si preturi macar daily pt careva din ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai uitat la Oanda Box options? Seamana cu ce cauti tu, au intervale pana la 5 minute incepand de la 15 minute in viitor. Preturile nu sunt insa cinstite si nici nu le poti vinde :)

 

Aproape am reusit sa cumpar un miss box de la ei pe EUR/CHF sub peg, contul a fost activat si banii mi-au intrat in el cu o zi dupa ce au oprit tranzactionarea pe ele :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca igindex.co.uk au asa ceva. Pentru indici si Forex au binary options la 5 min, 20 min, o ora. Mai multe detalii iti pot scrie diseara cand ma voi putea loga de acasa.

 

Hehe...Eu vroiam optiuni One Touch/No Touch pe intervale ultra scurte, customizabile si mai ales facute cinstit. Tot joc de volatilitate...dar am renuntat la idee.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Igindex e o gluma proasta. Pana si CEO-ul lor afirma ca hedgingul e imposibil.

 

Mah uite care-i poanta. Optiunile exotice nu se folosesc de dragul de a se folosi.

Se folosesc pentru hedging.

 

Adica, incerci sa-ti conservi capitalul aproape integral, plus niste profituri grase, daca evenimentele importante se produc suficient de tarziu (adica daca incasezi theta). Pierderi minime daca evenimentele se produc prea devreme sau deloc.

Asta e scopul utilizarii optiunilor One Touch/No Touch.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hahaha, esti cam dur cu igindex e o gluma proasta:) Ai vrut sa zici o gluma buna:)

 

Ai tranzactionat la ei?

 

Igindex e o gluma proasta. Pana si CEO-ul lor afirma ca hedgingul e imposibil.

 

Mah uite care-i poanta. Optiunile exotice nu se folosesc de dragul de a se folosi.

Se folosesc pentru hedging.

 

Adica, incerci sa-ti conservi capitalul aproape integral, plus niste profituri grase, daca evenimentele importante se produc suficient de tarziu (adica daca incasezi theta). Pierderi minime daca evenimentele se produc prea devreme sau deloc.

Asta e scopul utilizarii optiunilor One Touch/No Touch.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.