Sari la conținut

ecn sau market maker


deleted on request 01

Postări Recomandate

Tradeville e o companie din Romania, draguta dar cu o platforma poate putin prea simpla de asemenea au si spreaduri destul de mari. Eu am vrut initial sa imi deschid un cont la ei pentru ca m-au acostat cu reclame flashy dar am renuntat cand am vazut contul lor demo. Daca tu vrei cont la ei, e ok, dar pe mine, personal, nu m-au cucerit.

 

In legatura cu intrebarea initiala, nu stiu de voi dar eu personal am tendinta sa evit companiile tip market maket chiar daca majoritatea sunt de felul acesta. Majoritatea clienților sunt pe pierdere si sincer nu vreau sa ma numar printre ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu intrebarea initiala, nu stiu de voi dar eu personal am tendinta sa evit companiile tip market maket chiar daca majoritatea sunt de felul acesta. Majoritatea clienților sunt pe pierdere si sincer nu vreau sa ma numar printre ei.

 

Majoritatea clientilor sunt pe pierdere din cauza clientilor, nu din cauza firmei de brokeraj . ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

andreimocanu, asa cum spune si danpav86, majoritatea clientilor sunt pe pierdere nu din cauza brokerului.

Exista foarte multi clienti care pierd bani si cu cei mai buni brokeri ECN, desi "cei mai buni brokeri ECN" in realitate nu exista. Nu exista "cel mai bun" in domeniul acesta si nici in alt domeniu.

Diferentele dintre brokeri o pot face numai si numai clientii. Trebuie sa-ti gasesti un broker care raspunde pretentiilor tale. Chiar cu cel mai bun broker de partea ta nu o sa faci bani pe forex doar pentru ca ai cel mai bun broker de partea ta din cauza ca nu brokerul va tranzactiona ci tu.

Este adevarat ca un broker serios si "bun" iti confera un comfort psihologic marit care-ti permite sa te concentrezi doar pe tranzactionarea efectiva, dar nu mai mult.

Ai la mine pe blog o lista scurta de brokeri ECN din care poti sa alegi dar bineinteles ca mai sunt si altii.

Mai important decat brokerul mi se pare metoda de tranzactionare. Cu o buna pregatire si o buna metoda poti sa faci bani cu orice broker care-si face treaba.

 

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Tradeville nu ai balannta in RON. E in EUR sau USD,iar spreadurile sunt chiar competitive (mai ales ca ai in aceeasi platforma ata FX cat si commodities si CFD-uri pe actiun, bonduri, indici, toate nebuniile). Singurul dezavantaj e platforma, asta doar in cazul in care vrei sa automatizezi ceva (chestia asta fiind mai usoara in MT4). In rest, platforma e chiar mai manevrabila decat mt4.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FXCM, probabil cel mai mare broker retail din lume si unul dintre cei mai cunoscuti si prestigiosi se gandeste sa readopte modelul de business market maker pentru clientii retail mici.

 

http://leaprate.com/forex-industry-news/entry/fxcm-s-institutional-volumes-all-but-disappear-in-july.html

Editat de ZEN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general sunt de acord cam cu tot ce a scris ZEN.

As face niste mentiuni, e bine pentru trading pe real de folosit strategii care nu sunt sensibile la pierderea conexiunii, sau marirea spreadului, sau tot felul de "probleme" pe care le stim totii.

Si cum zicea cineva, oamenii puternici rezolva problemele, iar cei destepti le evita. (nu sunt sigur de corectitudinea citatului, dar aproximativ)

Deci, nu trebuie de testat brokeri toata ziua, trebuie de scris experti, sau strategii care sa nu fie vulnerabile la smecheriile sau "proplemele tehnice" ale brokerilor.

Editat de mql4you
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.