Sari la conținut

norul ichimoku si 200 ma


Postări Recomandate

post-4182-0-75139700-1333221463_thumb.pngpost-4182-0-04766200-1333221487_thumb.pngEu strategiile pe grafice de 15 minute nu-mi plac,nu mi se potivesc.eu o sa pun aici o idee de trading nu o strategie.In jurul acestei idei puteti dezvolta strategii,daca o gasiti o idee interesanta.Nu stiu daca ideea mea foloseste la cineva pentruca in grupul acesta nu sint decit doi incepatori si doi avansati.Avansati banuiesc deja ca stiu pentruca ideea este un comportament al pietii.Folosim grafice de 1 ora,norul de la ichimoku pentru identificarea trendului,media mobila de 200,eu am pus si media de 100 dar idea are legatura cu media de 200.Eu nu am mai pus altii indicatori ca sa nu murdaresc graficul si sa scot in evidenta ideea.Fiecare i-si poate pune indicatori lor preferati.Am pus liniute rosii ca semnale de vinzare si liniute verzi ca semnale de cumparare.Ideea este ca cind un trend este pe crestere sa cumperi in momentul cind se intoarce in jos si atinge media de 200 sau in jurul mediei de 200.Cind pretul este pe crestere dar se intoarce in jos sub nor i-ti creaza impresia ca trendul se intoarce in jos dar de multe la atingerea mediei de 200 se intoarce in sus.Vreau sa spun in jurul mediei de 200 se creaza un suport puternic.Ca sa po-ti introduce ordinul in piata cit mai aproape se pot folosi ordine de cumparare si vinzare la limita cu stop los mic de 10-20 de pipsi.Nu stiu daca ideea este pentru incepatori pentruca mergi inpotriva trendului de moment care ti-l arata norul de la ichimoku dar mergi cu trendul general care este media de 200.Eu personal nu stapinesc bine tehnica asta pentruca i-mi este frica sa intru de unde am pus semnalele.Intru mai tirziu de obicei si pierd din profit plus ca ma incapatinez sa i-au si profitul la timp.La mine problema este psihologica,pentruca e usor sa citesti teoria dar este mult mai greu sa o asimilezi si sa se manifeste practic in rezultate.Mai ales ca in Forex emotiile te cam omoara si i-ti ia timp pina cind ajungi cu adevarat bun si toti factori care inainte te inpiedicau ramin in urma.Eu am pus aceasta idee aici pentruca cred ca merita atentie,pentruca stop losurile sint mici dar cu targeturi mari.Astept orice sfat sau sugestie mai ales din patea lui Dirzu si Oltciter pentruca sinteti veteranii in piata.Numai bine si spor la pipsii la toata lumea.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc @buznean pentru interes,idea este sa dam un caracter cat mai practic,iar orice idee este binevenita,nu se stie ce ne v-a duce pe noi incepatorii la momentul evrica Posted Image

Am schimbat topicul,pentru ca vreau si sper ca sa existe o continuare cel putin din partea ta cu bune si rele cat poti de des,din care putem invata fiecare cate ceva.

Toate cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 1 an mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.