Sari la conținut

Tehnica, Fundamentala sau ....


Postări Recomandate

Asteapta sa formeze urmatorul sub-val din E si traseaza-i o linie de trend pe lower high-uri, ca in imaginea de mai jos:

 

post-2510-0-37118800-1335200009_thumb.png

 

Si-asa iti poti pastra cat mai mult din profit tinand cont de valul care e in desfasurare, mutand stop loss-ul de-a lungul liniei de trend.

 

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astia de la CNBC daca stiau directia la Euro macar cu 5 minute inainte erau bogati. Un TV informeaza, prezinta stirea si cheama oameni

sa-si spuna parerea, E, ceea ce spun oamenii aia, ca sunt jurnalisti, analisti, contopisti, etc, sunt pareri. Un crainic, ca e de la CNBC sau Bloomberg, este doar un crainic si atat. Pareri am si eu si tu doar ca nu ne invita sa vorbim.

Sa vezi tu cum peste cateva zile, daca cutare barbos face o declaratie, sar toate ca arse in sus si cade dolarul. Atunci o sa vina aia de CNBC si o sa spuna ca uite, pentru ca a zis ala aia acum e asta. Asa e in fiecare zi. In fiecare zi au de spus ceva caci altfel tre sa inchida televiziunea.

Sunt cativa oameni in lumea asta care cand zic ceva atunci ascuta toti si aia sunt sefii de banci centralale si sefii statelor importante, in rest, palavre, discutii, pareri.

Televiziunea merge 24/24,. Nu pot sa vina azi cu o parere si sa mia vina cu inca una peste 2 luni, daca atunci intr-adevar e de spus ceva ca nu se mai uita nimeni. Eu ma uit la Bloomberg c-am de 2 ori pe zi. La open Londra, cand spune rezumatul zilei, ce urmeaza si ce e in joc fundamental, si openul NY cand face acelasi lucru. In rest, din cand in cand, mai vine cate un sef de fond, care isi da cu parerea si pe care am invatat sa nu-l ascult pentru ca e clar subiectiv. Are directie si daca ar putea sa influenteze piata cu 5 pips, e perfect, Cum face Soros. Mai scoate capu' din cand in cand si el e deja in piata. Daca a reusit sa miste macar 2 3 zile datorita lui, s-a scos. Dar asa ceva se intampla rar.

Cei care au ceva de spus sunt ascultati cu adevarat si de aceea ai sa vezi miscari mari DOAR la Bernanke, Draghi, alegeri in tari tari, sau comentariile lui Merkel sau Sarkozy.In rest, piata e linistita cand vorbesc astia pe la TV uri.

 

Mai mult, e plin de situri cu analize fundamentale sau tehnice, ba chiar cu SL TP si momentul intrarii, de mori de ras. Pai daca ala e asa tare, de ce face public ce face in loc sa intre in piata si sa scoata paraii?

E mai simplu sa fii angajat la site ca analist, sa iei salariu lunar, decat sa dai baiosel prin piata.

Sau, e si mai simplu sa fii crainic TV, sa tipi ca pica, iar la fix, cand se termina emisiunea, te duci acasa la sprit si dormi linistit ca nu esti in piata cu un sell sa-ti tremure pipota daca ai avut sau nu dreptate cand ai tipat ca pica Euro

la TV.

 

Nu m-am referit la perioada urmatoare la Euro. Pur si simplu, am generalizat. Poate sa pice oricand asa cum poate sa si urce.

 

Saptamana asta e complicata putin, mai mult ca altele. Avem rata la Dolar Miercuri care vine si cu declaratiile FOMC si Ben, avem maine la AUD inflatia pe 3 luni, avem creste nesanatoasa la SUA, deci lumea sta sa vaza, ce zice barbosu;, o da sau nu o da, in Iunie cu QE si mai e si final de Aprilie care inseamna "Sell in May and Go Away". Doar ca in anii astia de dupa "Revolutia FX din 2007" nu a mai fost o regula, odata da, odata nu.

Criza la Euro e importata, asa cum stim cu totii si mai ales o stiu si ei, doar ca marea majoritate a analistilor n-au ce spune si o dau cu EuroCriza cand e Criza Mondiala in toata regula. Se leaga de UE pentru ca, spre deosebire de SUA unde se baga bani cu lopata, in UE, Germania decide in final, iar ei au o mare frica de infaltie de prin vremea interbelica, cand o paine era 2 Milioane de Marci. De aia avem un contrast in atitudine, Fed cu Lopata, ECB mai cu lingurita.

 

Datele economice pe SUA si pe UE pe primul trimestru vor spune care e situatia si in functie de ele vedem declaratiile. Pana atunci o ardem pe aci prin padurea lui unu treizeci si ceva.

 

Ce ma surprinde este ca toata lumea zice ca pica Euro si el creste raportat la 1 Ianuarie 2012.

post-2659-0-79575700-1335209707_thumb.gif

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am nimerit de cateva ori analiza tehnica pe MoneyChannel.

 

Cazi pe jos de ras cand ii vezi pe baieti cum pun un Bollinger si trag un Fibonacci pe EUR/USD si apoi isi dau cu parerea. Aia de la CNBC/Bloom macar au renuntat la candele si classic TA.

 

@barebones, mai exista inca 2 indecsi ai dolarului: USDOLLAR de la FXCM, si un basket USD de la Oanda in fxUnity (foarte limitat momentan, pozitie maxima vreo 20,000 USD). Compozitii usor diferite fata de DXY. Just saying, poate stii deja de ei. Posibilitati interesante de combinare intre indecsi si perechile componente.

Editat de gigi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine nu ma intereseaza parerile lor din punct de vedere tehnic ci doar fundamental.lucru la care eu nu ma prea pricep in sensul de interpretare.Ca o stire iese pozitiva sau negativa...toata lumea stie asta.Eu vreau sa stiu cat de mult va afecta piata acea stire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indexul dolarului este unul oficial, n-am auzit sa fie altul. Probabil ca e facut de altii in alt mod sau redenumit.

http://en.wikipedia....S._Dollar_Index

Daca indecsii de care zici respecta baschetul de valute din cel original inseamna ca e acelasi lucru. Trebuie sa aiba toate aceeasi cotatie. Daca e altceva, ma mir, ca n-am auzit, plus ca indexul nu-l face un broker ca e Oanda sau FXCM, el preia doar fluxul si atat. Ca e denumit altfel asta nu conteaza, daca e aceasi contatie atunci e acelasi lucru.

 

Apropo de CNBC, acolo e un mascarici care tipa si urla. Nu-mi aduc aminte cum il cheama dar, cand vede o actiune ca urca si lui nu i se pare ca are de ce sa urce, incepe sa tipe ca e o tampenie si ca trebuie vandut si etc. E fun daca te uiti stand la o bere, dar doar atat.

UIta-te pe forexlive.com, aia dau ce se intampla cat de cat rapid, nu sunt serviciu de stiri la secunda, dar macar afli de ce si cand si e gratis.

Alffel, am avut abonament anul trecut la tradethenews si a meritat. Nu am avut cu voce live, dar chiar si asa, aveai in pop-up si sunet, stirea la 1 2 secunde. Nu se compara cu Reuters, dar la 70 de parai pe luna, ce pretenti sa ai. Reuters e vreo 1500 si ai si stiri date special cu 2 minute inaintea pietei, special pentru abonatii Reuters. Dar pentru asa ceva ai nevoie si de cont si de platforma si de date ECN si uite cum se aduna.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista Indexul Dolarului, DXY, de care spui tu, dar exista si indici generici ai dolarului. Daca vreau, imi fac si eu unu GigiDolar, basket format din aur, alune/USD si AAPL de ex.

 

Unul din ei e creat de FXCM in colaborare cu Dow Jones - http://finance.yahoo.com/q?s=^USDOLLAR (detalii http://en.wikipedia....CM_Dollar_Index). E chiar "afisat" la bursa:

 

http://www.youtube.com/watch?v=6Yl0TumZZf4

 

Varianta OANDA: usd[/acronym]"]https://fxunity.oand...ncy-baskets/usd

 

Ce e interesant e ca poti face diverse arbitraje intre acesti indecsi, toti track-uind fundamental acelasi asset.

Editat de gigi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indexul dolarului este unul oficial, n-am auzit sa fie altul. Probabil ca e facut de altii in alt mod sau redenumit.

http://en.wikipedia....S._Dollar_Index

Daca indecsii de care zici respecta baschetul de valute din cel original inseamna ca e acelasi lucru. Trebuie sa aiba toate aceeasi cotatie. Daca e altceva, ma mir, ca n-am auzit, plus ca indexul nu-l face un broker ca e Oanda sau FXCM, el preia doar fluxul si atat. Ca e denumit altfel asta nu conteaza, daca e aceasi contatie atunci e acelasi lucru.

 

Apropo de CNBC, acolo e un mascarici care tipa si urla. Nu-mi aduc aminte cum il cheama dar, cand vede o actiune ca urca si lui nu i se pare ca are de ce sa urce, incepe sa tipe ca e o tampenie si ca trebuie vandut si etc. E fun daca te uiti stand la o bere, dar doar atat.

UIta-te pe forexlive.com, aia dau ce se intampla cat de cat rapid, nu sunt serviciu de stiri la secunda, dar macar afli de ce si cand si e gratis.

Alffel, am avut abonament anul trecut la tradethenews si a meritat. Nu am avut cu voce live, dar chiar si asa, aveai in pop-up si sunet, stirea la 1 2 secunde. Nu se compara cu Reuters, dar la 70 de parai pe luna, ce pretenti sa ai. Reuters e vreo 1500 si ai si stiri date special cu 2 minute inaintea pietei, special pentru abonatii Reuters. Dar pentru asa ceva ai nevoie si de cont si de platforma si de date ECN si uite cum se aduna.

 

Da,il stiu pe ala dar e la o emisiune in care nu prea discuta de forex.Oricum,eu nu intru in piata ca asa zice nu stiu cine,la urma urmei tot analiza tehnica e baza dar mai ascult cand si cand ce are de spus nu stiu ce analist,nu prezentatorii de la cnbc ci invitatii lor.Uneori chiar aduc in emisiuni oameni cu zeci de ani vechime.Sunt acum sute de site-uri unde poti vedea aceleasi analize dar prefer cnbc pentru ca l-am gasit gratuit,pot asculta audio,timp in care pot face altceva,e si un chat fain pe site-ul ala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,faina analiza.Din punct de vedere tehnic ar trebui sa se intample cam cum zici tu dar mai ascult pe la analistii astia de la cnbc care tot zic ca euro trebuie sa se duca in jos ceva mai mult si datele din europa cam confirma cele spuse de ei.Analizele lor sunt doar fundamentale.nici nu cred ca'i intereseaza graficele.Oricum astept sa vad ce se formeaza la nivelul de care ziceam ,daca va ajunge pan acolo.Daca nu...asta e,mi'am luat ceva profit.

 

A cam urcat euro asta, chiar mai mult decat ma gandisem ca ar fi parte din E-ul triunghiului. Va trebui sa ma uit peste numaratoarea Elliot sa vad care e treaba. Nu ti-a luat stop loss-ul, nu-i asa?

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.