Sari la conținut

Tehnica, Fundamentala sau ....


Postări Recomandate

Inca nu dar m-astept sa'l ia in curand,desi stirile din euro iar au iesit negative si cele si SUA cat de catde pozitive.Asta e,daca trece de 1.3230 stau cuminte,nici pe buy nu e chiar ok.

 

Daca valul B al posibilului zig-zag A-B-C (colorat cu salmon) este un zig-zag cu val c trunchiat, insemnand ca valul c al zig-zag-ului a-b-c (colorat cu orchid) nu va depasi 61.8% din valoarea valului a, adica pretul nu va urca mai mult de 1.32326, atunci poate nu iti ia stop loss-ul.

 

 

post-2510-0-59485800-1335280587_thumb.png

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata cu EURUSD,mi-a atins sl-ul nenorocita dar chiar s-asa per total sunt multumit de tranzactie,acum m-am bagat pe short GBPUSD de la 1.3125,numa bine ca imediat au iesit si stirile proaste si a picat imediat vreo 40 de pipsi in 5 minute,nu stiu ce se va intampla diseara pe USD,parerile sunt impartite.

Editat de insomniac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce a fost acum si ieri, arata ca se speculeaza tot mai tare o eventuala interventie din Iunie. E doar speculatie. Depinde de ce se zice diseara la 9. Daca nu, toate invers, daca da, mergem in sus.

 

Sunt peste 51% sanse de sell Dolari.

Cele 2 variante:

Prelungirea datei cand va creste Rata Dobanzii 2016 acum. Chiar si neprelungirea datei tot sell dolari e.

Si eventuala interventie.

Ambele duc Dolarulul la vale, adica, Eur, Lira, Aud, Actiunile la deal.

 

In povestea asta nu Euro urca, ci pica Dolaru Posted Image

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata cu EURUSD,mi-a atins sl-ul nenorocita dar chiar s-asa per total sunt multumit de tranzactie,acum m-am bagat pe short GBPUSD de la 1.3125,numa bine ca imediat au iesit si stirile proaste si a picat imediat vreo 40 de pipsi in 5 minute,nu stiu ce se va intampla diseara pe USD,parerile sunt impartite.

 

Esti multumit probabil fiindca ai gasit o explicatie a eventualei urcari, scenariu ce avea sa iti ia stop-loss-ul, mental erai pregatit pentru pierdere si asta cantareste foarte mult - mental vorbind.

 

Lasand asta la o parte, avem cel mai probabil un val D mai lung decat ma asteptam si in loc de un zig-zag avem un dublu zig-zag.

 

O seara placuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La conferinta de aseara, Ben a mentionat de 3 ori QE3 in caz de nevoie. Nu a zis ca e azi, maine sau in Iunie ci doar ca in caz de, cu siguranta vom avea. Daca se mentine asa, tot ce e bun pe SUA, jos Dolar, tot ce e prost tot jos Dolar, In prima situatie mergem pe Risk ON, in a doua, pe elicopterele lui Ben. S-ar putea sa avem trend pozitiv pe vara, cu actiuni in vazduh, Lira, Aud, Euro, cel putin peste nivele actuale daca nu mai sus in urmatoarele una, doua luni.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Gata cu EURUSD,mi-a atins sl-ul nenorocita dar chiar s-asa per total sunt multumit de tranzactie,acum m-am bagat pe short GBPUSD de la 1.3125,numa bine ca imediat au iesit si stirile proaste si a picat imediat vreo 40 de pipsi in 5 minute,nu stiu ce se va intampla diseara pe USD,parerile sunt impartite.

 

Esti multumit probabil fiindca ai gasit o explicatie a eventualei urcari, scenariu ce avea sa iti ia stop-loss-ul, mental erai pregatit pentru pierdere si asta cantareste foarte mult - mental vorbind.

 

Lasand asta la o parte, avem cel mai probabil un val D mai lung decat ma asteptam si in loc de un zig-zag avem un dublu zig-zag.

 

O seara placuta.

 

Pai am castigat,nu am pierdut nimic.Am shortat EurUsd de la 13321,am inchis jumate la 13000 si cealalta jumate la 13230.In schimb am pierdut ieri ca prostu 35 de pipsi pe GbpUsd desi am vrut sa mut sl-ul la BE imediat ce a fost spike'ul ala in urma stirilor negative de dimineata,mai ales ca urma si FOMC...am zis sa'l las ca poate se va duce,se anuntase oficial recesiunea in Marea Britanie.Asta e...nu cred ca voi mai intra prea curand,poate pe ceva scalping desi nu am o strategie pusa la punct.Apropo de scalping...stie cineva o strategie buna?

Editat de insomniac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Multi investitori presupun ca trebuie sa fie ori experti in analiza fundamentala ignorand analiza tehnica , sau se bazeaza doar pe analiza tehnica si ignora total analiza fundamentala.

Trebuiesc toate folosite intr-o masura mai mica sau mai mare: fundamentala,tehnica,strategie,entry/exit signals,limitele stop loss puse coretc,position sizing (poate chiar cel mai important) si bineinteles SELF CONTROL.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.