Sari la conținut

Discutii Generale


Postări Recomandate

http://fxtrade.oanda.com/analysis/historical-open-orders

 

Un video facut de mine acu 3 ani, cu astfel de date:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/190212/temp/eu_uj.avi

 

Descrierea zonelor din poze:

retail_positioning_legend.png

Tot am in plan sa fac o varianta imbunatatita, mai ales ca acum am 4 ani de astfel de date. In imaginile astea se tot schimba scala si "puterea" fiecarei culori, si e mai greu de urmarit.

Editat de gigi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci sunt traderii retail, adica orderele lor, nu?

 

Este exact de ce ma refesc. Sa iau vreo idee de la retail. Retailul si market sentiment e ca nuca in perete. Poate ca cel mai bine e sa joci impotriva lor, poate asa.

 

M-au uitat si eu anul trecut pe FF la ei, asa verze chiar n-am mai vazut. Dupa ce pierdeau la greu, pe real, intrau pe forum si se intrebau de ce dracu au pierdut ca erau pe directie. Iar a fost o stire? si tot asa. 

 

Chiar iti sugerez sa uiti de treaba cu retail de cat daca nu cumva ti-ai facut un sistem contra lor dar chiar si asa, sunt irelevanti.

 

Din ei, probabil ca 5 10% castiga constant si pe aia cum ii vezi? ca acolo sunt toti. Iti trebuie un filtru doar pentru aia proftabili, poate asa da.

 

Ia uite-i cum stau pe sell

 

http://fxtrade.oanda.com/analysis/forex-order-book

 

http://fxtrade.oanda.com/analysis/open-position-ratios

 

deci chiar ca e un sistem bun de mers contra lor

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai asta tot incerc sa spun. Retailu e masiv short EUR/USD. La 1.38 era un cluster de sell stop-uri retail (si nu numai). Piata a profitat de stirea de azi pt a le ataca, si pt a lua lichiditate de acolo.

 

SI de aia cred ca vom ajunge la 1.42-1.45, pt ca retailu va continua sa shorteze. Si cum forex-ul e zero sum game, pierderile retailului (care e 10% din piata) sunt profit pt restul pietei.

 

Am tot vazut manevra asta. Dupa ce ajungem la 1.45, la un moment dat va fi o scadere brusca spre 1.40-1.39. Si ghici ce se va intampla atunci. Retailu va trece din 80% short EUR/USD in 60% long EUR/USD :))

 

Si atunci trendul se va inversa, si vom asista la cum retailu va fi in mod constant long pe un trend descendent.

 

Nu spun ca nu conteaza stirile si centralele. Conteaza. Dar trebuie sa pacalesti pe cineva sa-ti furnizeze lichiditate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Piata forex e de putin timp accesibila la retail. Vrei sa zici ca abia acum se fac bani, de cand ataca retailul? Si cand era doar interbancara de unde faceau profit.

E bine ca joci contra lor dar nu lua miscarie ca fiind anti retail ca nu sunt. Chiar tu zici ca inseamna 10% deci un nimic.

 

Dar pe restul perechilor tot asta se intampla, pe cele exotice? acolo nu tot stopuri vaneaza? sau acolo e altceva.

 

Interesele sunt mult mai mari in miscarea nivelelor valutelor de cat sa ia 3 lei de la retail. Doar ca pica Euro la 1.2 si sa vezi cum se schimba valoarea petrolului la cumparare si cate si mai cate. Tarile au nevoie devalorizare sa invers, in functie de nevoi, sau parchezi sumele pe anumite valute si asta le face mai puternice cum e CHF sau chiar Jen, CAD. Astea nu tin de retail si nici nu intra in calcul. Astia din urma sunt speculatorii care conteaza si care pot strica economiile, pot devaloriza Leu sa zicem prin retragere de capital sau invers. Daca Leul e tare, e bine? Daca e slab e bine? Aici sunt probemele nu la retailistii de pe Oanda, sa fim seriosi. 

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu spun ca piata se misca dupa retail.

 

Spun ca daca pretul e aproape de un cluster de ordine retail, probabilitatea sa fie atacate cu prima ocazie (stire) e foarte mare. Si ca e foarte riscant sa te interpui intre pretul curent si un cluster de stopuri.

 

Astfel poti evita surprize de genul celei de astazi, pt ca o data atinse, stopurile vor genera un efect cascada si miscarea va fi foarte rapida. De aia de ex eu as evita sa vand EUR/USD, cand imediat deasupra e un cluster de stop-uri, care pot actiona ca un gaz pe foc.

 

Cat despre exotice, miscarea lor e dictata in primul rand de componente.

 

Miscarea GBP/JPY depinde in principal si urmeaza GBP/USD si USD/JPY. Arbitrajul triunghiular functioneaza intotdeauna, si in general piata mare misca piata mica. Mai rar invers.

 

De aia pe exotice conteaza mai putin unde sunt ordinile, pt ca sunt forte mai mari in lucru (arbitrajul triunghiular).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update: Business Insider found a video posted by Japan's Asahi News Network (found after the break) of Mt. Gox's CEO Mark Karpeles speaking at that very news conference. In that video, he confesses that $850,000 Bitcoins -- which translates to around $480 million -- have disappeared from the exchange due to "weaknesses in the system."

 

http://www.engadget.com/

 

Deci e atat de sigur Bitcoin ca ... a dat faliment ecsceingiu 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci sunt traderii retail, adica orderele lor, nu?

 

Este exact de ce ma refesc. Sa iau vreo idee de la retail. Retailul si market sentiment e ca nuca in perete. Poate ca cel mai bine e sa joci impotriva lor, poate asa.

 

M-au uitat si eu anul trecut pe FF la ei, asa verze chiar n-am mai vazut. Dupa ce pierdeau la greu, pe real, intrau pe forum si se intrebau de ce dracu au pierdut ca erau pe directie. Iar a fost o stire? si tot asa. 

 

Chiar iti sugerez sa uiti de treaba cu retail de cat daca nu cumva ti-ai facut un sistem contra lor dar chiar si asa, sunt irelevanti.

 

Din ei, probabil ca 5 10% castiga constant si pe aia cum ii vezi? ca acolo sunt toti. Iti trebuie un filtru doar pentru aia proftabili, poate asa da.

 

Ia uite-i cum stau pe sell

 

http://fxtrade.oanda.com/analysis/forex-order-book

 

http://fxtrade.oanda.com/analysis/open-position-ratios

 

deci chiar ca e un sistem bun de mers contra lor

 

Nu inteleg de ce va uitati la datele de la oanda, bine ca e market maker, dar cati clienti are 500.000 - 1000.000 maxim, fiecare cu  un cont de 200-500$, asta nu e ce stiu ce lichiditate, fata de 7 trilioane de dolari :)

 

Nu cred ca Oanda are date corecte si precise luand in considerare baza lor de date si capitalizatia pietei lor.

 

 

asta inseamna ca nu mai exista nici un singur dolar pe planeta ca toate au fost convertate in EUR, si nu mai ai de unde sa cumperi EUR.

 

E a doua oara cand spui bazaconia asta. Presupunand ca toti dolarii au fost convertiti in EUR (what about dolari din conturile a milioane de americani?), ai de la cine sa cumperi EUR - tocmai de la astia ce si-au convertit dolarii in EUR. Trebuie doar sa oferi pretul corect. Am auzit ca acum pretul corect ar fi cam 1.38. Daca ar inventa cineva si o piata pt asta, sa poti tranzactiona si vedea pretul in real-time, ce bine ar fi...

 

Apropo de stop hunting, exemplu superb azi. Stiu stiu, a iesit nu stiu ce stire, si ala e motivul de fapt.

 

"what about dolari din conturile a milioane de americani?"

 

Ai auzit vreodata de piata de credit, in orice moment dat pentru orice valuta exista mai mult in credit , in minus, decat in rezerve ca sa acopere creditele.

 

E debt- marketul, si e mult mai imens decat forexul.

 

De exemplu iei imprumut din banca ca sa-ti cumperi un Lamborghini pentru 500.000 € , insa banca in acel moment nu are la dispozitie numai 200.000€, banca ce face, ii suna pe cei de la banca centrala sa le imprumuta 300.000 ca sa ti le dea tie in imprumut.

 

Insa sa presupunem ca nici banca centrala nu are acum 300.000, ce face, ori ia imprumut de la o alta tara, de la Banca Mondiala, ECB sau de la IMF (FMI).

 

Ori, mai printeaza 300.000€ doar pt tine, depinde de situatie, dar in orice caz, rezultatul va fi o crestere in inflatie.

 

Si asa e si la conturile curente, de ce crezi ca au o limita la ATM-uri la retrageri , ca nu au banii materiali in banca ci doar niste cifre pe un calculator, care e defapt un imprumut de la o alta banca.

 

Iar daca acel cont e un cont de depozit la termen fix atunci e si mai simplu ca in majoritatea cazurilor clientul nu se atinge ce cont pana la scadenta ca sa primeasca dobanda, deci banii sunt fixati, si intretimp banca le poate tranzactiona unde vrea el, poate sa puna si un BUY pe un EUR/USD overbought dar inca departe de ALL-TIME-HIGH.

 

Desigur valoarea reala a monedei scade rapid daca inflatia (SUPPLY) creste, dar nu neaparat cererea (DEMAND).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update: Business Insider found a video posted by Japan's Asahi News Network (found after the break) of Mt. Gox's CEO Mark Karpeles speaking at that very news conference. In that video, he confesses that $850,000 Bitcoins -- which translates to around $480 million -- have disappeared from the exchange due to "weaknesses in the system."

 

http://www.engadget.com/

 

Deci e atat de sigur Bitcoin ca ... a dat faliment ecsceingiu 

 

Bitcoinul asta incet incet se duce de rapa, eu eram pesimist pe el din ziua 1.Cand citisem prima data pe un blog in 2009 despre el.Daca atunci nu  eram fraier, atunci mas fi apucat de minerit, dar acum e prea tarziu.

 

Chiar si daca ai aparatul ala pentru minerit, te va costa al naibi curentul, am citit pe undeva ca unii se mut in Islanda pentru ca acolo e ieftin curentul ca sa poata mineri =))

 

Era o senzatie, ca lalelele din 1637, dotcom bubble din 2000, aurul, imobiliarele, etc..

Si ca orice senzatie, are un sfarsit trist.Guvernurile din intreaga lume au inceput sa ilegalizeze BTC-ul, si se va termina in curand.

 

Dar pana cand guvernul nostru ajunge acolo, mai avem optiunea de a tranzactiona bitcoinul, ca mineritul profitabil nu mai e posibil.

 

Dar mie nu-mi place nici asta, e un instrument nereglementat sustinut si garantat numai de mineri, nici o tara nu da garantie pe el.

 

Cum sa tranzactionezi in aceste conditii, voi va plangeti de stop-hunturi, si alte smecherii pe care le fac rechinii sa distruga retailul, atunci imaginativa ca e de 1000x ori mai rau pe BTC ca acolo chiar nimic nu le opreste pe rechinii sa misca pretul cum vor ei.

 

Cand se plictisesc de el, oamenii o sasi retraga banii din bitcoin, si apoi valoarea ei va ajunge inapoi la 0.

 

O sa fie ca si cum o firma ar da faliment si valoarea actiunilor lui ar pica la 0.

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai asta tot incerc sa spun. Retailu e masiv short EUR/USD. La 1.38 era un cluster de sell stop-uri retail (si nu numai). Piata a profitat de stirea de azi pt a le ataca, si pt a lua lichiditate de acolo.

 

SI de aia cred ca vom ajunge la 1.42-1.45, pt ca retailu va continua sa shorteze. Si cum forex-ul e zero sum game, pierderile retailului (care e 10% din piata) sunt profit pt restul pietei.

 

Am tot vazut manevra asta. Dupa ce ajungem la 1.45, la un moment dat va fi o scadere brusca spre 1.40-1.39. Si ghici ce se va intampla atunci. Retailu va trece din 80% short EUR/USD in 60% long EUR/USD :))

 

Si atunci trendul se va inversa, si vom asista la cum retailu va fi in mod constant long pe un trend descendent.

 

Nu spun ca nu conteaza stirile si centralele. Conteaza. Dar trebuie sa pacalesti pe cineva sa-ti furnizeze lichiditate.

Ai avut dreptate cu prima parte, daca as fi luat tradeul ala ieri as fi pierduto, dar noroc ca nu mai aveam free margin.

 

Insa eu cred ca reversiunea va avea loc Luni, exact la ~1.38020 sau aproape, ca imediat se inchid pietele si lichiditatea e scazuta acum, dar Luni la London Open e posibil ca bancile sa inverseze pretul pana la suportul de jos la ~ 1.37700 ca miscarea asta bullish a fost prea ascutita (RAPORT CPI CU REZULTAT BULLISH PENTRU EUR @ 10:00 GMT +0) si dupa experientele mele, e mult mai probabil o reversiune ca SELLERII sa mature in fata lor stopurile BUYERILOR pana la 1.37700, ca e mai usor sa maturi tot din calea ta la o miscare atat de brusca decat sa spargi rezistenta enorma la 1.38

 

Deci in concluzie, nu cred ca pretul va ajunge nicaieri aproape de 1.45 in viitorul apropiat :)

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.