Sari la conținut

Euro Acum


Postări Recomandate

@barbones

pentru mine miscarea de pe Eur/aud de la 1.5290 la 1.5190 ar fi un val 3

am intrat la 1.5203 cu SL 1.5188 TP la 1.5235. (care a fost atins in timp ce dormeam)

Ma asteptam la o retragere a valului 4 iar 38% fib ret era 1.5238 de aceea am pus TP 1.5235.

Daca valul 4 este terminat ne asteptam la 5 valuri in jos pentru valul 5

61.8% fib exp este 1.5181

100% fib exp este 1.5145

Daca valul 4 nu este terminat atunci as urmari zona 1,5250-60 pentru un short.(iar fib exp de mai sus se schimba)

Daca nu dormeam eram deja short la 1.5235 cu SL la breakeven deja.

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am 9 pips spread la E/A asa ca, n-are rost. Doar am dat un nivel unde s-ar corecta cat de cat pt vine Conferinta ECB azi si NFP maine sau mai jos la 5060. 

 

N-am habar de fundament la AUD asa ca mai mult de atat, tehnic vorbind, n-am ce zice. Are stire buna dar pe de alta parte aia de la Centrala lor se plang ca e prea sus AUD si au dreptate, au dat faliment o gramada datorita cursului din ultimii ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am 9 pips spread la E/A asa ca, n-are rost. Doar am dat un nivel unde s-ar corecta cat de cat pt vine Conferinta ECB azi si NFP maine sau mai jos la 5060. 

 

N-am habar de fundament la AUD asa ca mai mult de atat, tehnic vorbind, n-am ce zice. Are stire buna dar pe de alta parte aia de la Centrala lor se plang ca e prea sus AUD si au dreptate, au dat faliment o gramada datorita cursului din ultimii ani.

Asa e.Eu am spread de 0.5-1,5. Banca Centrala a AU e pentru devalorizarea monedei.

Ma refeream la analiza fundamentala la Eur din cauza stiri de azi.

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

@barbones

pentru mine miscarea de pe Eur/aud de la 1.5290 la 1.5190 ar fi un val 3

am intrat la 1.5203 cu SL 1.5188 TP la 1.5235. (care a fost atins in timp ce dormeam)

Ma asteptam la o retragere a valului 4 iar 38% fib ret era 1.5238 de aceea am pus TP 1.5235.

Daca valul 4 este terminat ne asteptam la 5 valuri in jos pentru valul 5

61.8% fib exp este 1.5181

100% fib exp este 1.5145

@apollo

Din punctul de vedere al lui Elliott  spuneam azi dimineata ca E/A este in valul 5 down care ar trebui sa se termine

61.8 % fib exp1.5181   

100% fib exp1.5145

Am avut un minim la 1.5149 la 4 pips de 100% fib exp

De acolo 120 pips in sus

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

DIrectia la Euro pentru urmatoarea perioada si de ce.

@Barbones

Care este analiza fundamentala pentru euro avand in vedere Minimum bid rate de azi ?

Eu fiind un adept al Elliot Wave ma bazez doar pe analiza tehnica.Dar fundamentalistii au un alt punct de vedere.

 

Am scris mai ieri. 

 

Ce facem noi cand avem crestere economica (datele de azi pe Februarie)? 

Ce facem noi cand avem vesti bune pe Europa?

Ce facem noi cand stim ca FED e cu piciorul pe pedala cu bani si de maine s-ar putea si ECB?

 

Bani peste bani = mai multi bani!!!

Mai multi bani = profit!

E profit = e investitori lacomi!

Deci? 

 

Read more: http://forum.vamist.ro/topic/3408-euro-acum/page-5#ixzz2vCRNPJdN

 

Adica Risk ON

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://charts.mql5.com/4/98/eurusd-m30-admiral-markets-as-trend-line-6-ani.pngDaca linia mea e buna, atat cat pot pe MT, inseamna ca a trecut de ia ieri, dar am auzit ca cica e mai sus, pe aici pe la 3890. Greu cu uneltele astea.

 

E vorba de linia de trend pe 6 ani la Eur, Linie de Sell ... care este!

 

PS M-am documentat si chiar e pe acolo unde am pus-o ieu.

Closul de azi va zice multe. 

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(US) FEB CHANGE IN NONFARM PAYROLLS: +175K V +149KE;

 

CHANGE IN PRIVATE PAYROLLS: +162K V +145KE-

 

Change in Manufacturing Payrolls: +6K v +5Ke - 

Two-month Net Revison: +25K v +34K prior -

Birth-Death Adjustment: +124K v -307K prior - 

 

Prior Change in Nonfarm Payrolls revised higher from +113K to +129K -

Prior Change in Private Payrolls revised higher from +142K to +145K -

Prior Change in Manufacturing Payrolls revised lower from +21K to +6K

 

UIte Apolo cum vin stirile. NU trebuie sa citesti 28 de pagini cand in maxim 10 secunde, daca ti-ai facut temele iti dai seama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca Euro a picat la NFP din simplul motiv ca am avut break UP sus  inainte de NFP iar intrarea ar fi dus la ramanerea in piata peste uichend ceea ce nu prea e bine cu Ucraina inca HeadLine!.

 

Eu cel putin asa am gandit inainte de NFP si am intrat la Open pe cadere asteptand ca Londra sa inchida mult mai sus, cel putin la 7 seara urmand sa se corecteze in jos pe NY pe final. 

 

Dupa cum s-a vazut, HeadLine ul zilei de Vineri a fost faptul ca Putin a pus presiune iar pe Ucraina cu teava de gaz, ca taie gazul si etc. Deci, cu asa ceva nu te joci, nu mai bine nu te expui si astepti Luni?

Atacul Rusiei a fost tot in uichend sapt trecuta, deci?

 

E clar ca sunt intrari deja acoperite de Joi, dar intrarea de Vineri, cea de la 1.3875 ducea automat la 1.3940, loc de corectie si c-am prea sus in 2 zile si sa si ramai in piata.

 

Francul s-a apreciat iar SNB a anuntat azi, Sambata ca o sa intervina. 1.20 ramane valabil. Lumea s-a dus mai agresiv pe Franc ieri tocmai datorita Ucrainei.

 

SNB would defend franc cap if Ukraine woes push up currency, Jordan tells paper

 

http://uk.reuters.com/article/2014/03/08/snb-idUKL6N0M43EM20140308

 

 

Acum, caderea a avut un rost si ia initial, automatic vorbind, pentru ca previziunea era in scadere si ar fi fost a 3 a luna consecutiv cu scadere. Automatele nu gandesc in secunda lansarii, ele au datele si intra.

 

Pe NFP ul de ieri nu a fost volum prea mare si la 4 fix cand a inceput corectia, volumul din acel minut a egalat tot volumul de la NFP. Ori au iesit acolo ori au intrat pe buy, nu stiu, dar ce stiu este ca a fost aproximativ egal deci... nu era de mers mai jos dar nici mai sus. 

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi s-a tras (15:36) Reuters  - in Ukraina exact cand sa faca break in sus :D asa ca, merge sell pana la 3812.

 

Iar ce zice aici poate schimba trendul pe sell pentru toata luna.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.