Sari la conținut

Euro Acum


Postări Recomandate

Ne pregatim de Buy dar fundamentul c-am scartaie... :unsure:

 

ECB Constancio:

 

We can still cut rates, do QE or buy assets- Markets have not fully understood ECB message.

 

Adica, Hopaaa... prea sus!!! 

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citate de pe FF in leg cu EUR/USD. E prea fun.

 

Where is all wise guy about bla bla bla euro cant finish higher 6 or 7 weeks in row? Thank you I sitting in red ... :sick: :sick: :sick:


the entire forex market defies logic at the moment. how on earth does eur be worth this much?


im amazed at the constant market rallies in the face of weak economic data. this is 1 manipulated game.


are there any down days, been a few months since a decent down day.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am dat un short, sa vedem. Sper de ieri la asta. Risk mic.

 

Ne paste o intoarcere la 1.35 si poate mai jos. Nu se vrea sa se duca prea sus asa ca, schimbam la vale exact cand alti o iau la deal, ca asa-i in tenis  :D

Read more: http://forum.vamist.ro/topic/3408-euro-acum/page-7#ixzz2vr0jvkXF

 

Pana ieri eram convins de 1.4250 dar ... nu mai cred. Acuma na... ce conteaza ce cred eu :D

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Euro vs US Dollar Danske Bank analyst revises Euro forecast higher for 3-month, 6-month and 12-months time frames-

 

Revises 3-month EUR/USD to 1.42 from 1.34 prior 

Revises 6-month EUR/USD to 1.37 from 1.30 prior 

Revises 12-month EUR/USD to 1.32 from 1.26 prior

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ma uitam zilele astea la predictiile analistilor, si majoritatea sunt bearish. Unul singur avea target >1.4 in urm 3 luni. De obicei cand toti sunt intr-o directie, piata face invers.

 

http://www.fxstreet.com/analysis/forecast-currencies-poll/?pair=eurusd&time=2014-73

 

Sapt trecuta:

http://www.fxstreet.com/analysis/forecast-currencies-poll/?pair=eurusd&time=2014-66

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Goldman are de mult 1,4, din vara cred 2013 dar depinde unde te uiti. Daca te uiti la "analistii" de pe siturile de forex gen fxstreet sau forexfactory sau dailyfx parca asa se numeste, ai sa gasesti TEXT, nu analiza profesionala. Daca vrei sa citesti ceva, caci pana la urma nici ei nu stiu exact, ma refer la banci, citeste previiunile oficiale date de bancile mari. Exclude din lectura orice e legat de forex, site specializat. 

Pe siturile specializate de forex, gasesti fosti traderi, sau traderi in general fosti retailisti, care au gasit un job si scriu zilnic. In fiecare zi o sa gasesti asa zise analize. Sunt platiti sa scrie analize. Si eu pot sa fac analize si tu. 

 

La mine pe blog sau chiar aici pe forum e pusa vorba data de la Goldman atunci cand a aparut. Astia nu scriu pe fxstreet sau mai stiu eu unde. Sunt citati direct de Reuters, Bloomberg si alte agentii. Asa ca, citeste Bloomberg sau forexlive.com aia iau si ei de la Reuters si pun pe situl lor. Acolo gasesti ce zic bancile si nu ce zic siturile din industrie. 

 

Asa ca, de retinut ca si bancile isi refac previziunile pentru ca, dupa cum vezi, mai apare un razboi, se ma schimba ceva in economie, se intampla multe. Ei doar iau in calcul ce au acum, n-au de unde sa stie ca vine o iarna grea, asa cum a fost la americani si datele au venit prost pentru Ianuarie Februarie. Cica vina a fost a starii vremii si asta spusa oficial. 

 

Acum, legat de Euroi, are presiune pe sell data de inflatia scazuta. Euro puternic este pe locul 4 in topul elementelor care influenteaza inflatia mica. Deci, nu e foarte grav dar... foarte important, riscul de dezinflatie e foarte mare daca nu chiar am intrat in povestea asta. Ce spun eu nu este analiza mea, este exact ce spune Mario, Merkel, FED. Sunt documente oficiale si declaratii pe care ti le spun, nu le inventez sau sa le presupun. Sunt date reale pe care si fondurile, bancile, cei care fac piata asta le iau in calcul. Nu te gandi ca cutare de vre un fond sta pe fxstreet ca nu e bine.

 

Acum, daca Mario facea ceva luna asta probabil ca dadea apa la moara iar cu "Criza din Europa" care numai a Europei nu este. Datele arata rau dar nu foarte rau. Ceva crestere este deci ceva se misca totusi. Daca in schimb avem luna viitoare vesti proaste sau cel tarziu in Iunie atunci probabil ca avem iar infuzie de capital pentru a scapa de dezinflatie. Deci, sansele ca pana in Iunie sa avem un curs ascendent la Euro cu corectiile de rigoare, proabil la 4250 iar in Iunie sa ne corectam pana in Septembrie pentru 1.37  sau pe undeva.

 

Per general, China are cadere rapida nu soft landing asa cum vroiau, vezi caderea pe Cupru. De ce Cupru? material de baza pentru multe. Atata timp cat scade cererea va scadea si productia si toate se leaga adica exportul Australiei si deci, AUD vs Dolar la vale. China fiind superputere economica influenteaza tot, asa ca, dupa cum vezi, bursele au inceput sa pice. Nu situ daca e Sell Off, nu pare, dar sunt sanse sa avem corectie mai mare pe toate, dar pentru ca lacomia e mare s-ar putea sa nu fie prea mare corectia si sa o luam iar la deal.

 

Ce a ramas inca nerezolvat e Crimeea. 

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.