Sari la conținut

Euro Acum


Postări Recomandate

Nu cred ca te-ai uitat foarte atent la link-urile pe care le-am pus.

 

Apare si Goldman in predictiile de la FXStreet. Si nu e pt ca Goldman ar scrie pt FXStreet, ci pt ca FXStreet citeste bloomberg/... si de cate ori o banca face o predictie o pune aici.

 

E un agregator de predictii, nu e un loc unde sa scrie Goldman.

 

Intradevar, nu e tot raportul, e doar target-ul final. Are si asta un scop, uneori vrei sa citesti analiza, alteori vrei doar sa vezi la ce se asteapta piata (sau mai exact research department-ul din banci in cazul Goldman)

 

Sau nu am inteles eu bine, si spui ca de fapt ce zic ei aici ca e predictia Goldman nu e, si e gresita? Si ca doar pe bloomberg/reuters o poti gasi pe aia reala?

 

BTW, si research department-ul din Goldman e platit tot pt a face analize, analize care sa incurajeze trading-ul. Cei care fac trading pe bune nu scriu analize, sa nu uitam de celebrul Tom Stolper de la Goldman, sau cum ii zic unii Tom Stoper, pt ca mai toate recomandarile lui forex se terminau intr-un stop loss.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat despre cupru, motivele sunt mai complicate. Cuprul a fost folosit recent in China pt finantare. E un concept mai nou. De mult, cand aveai nevoie de bani, faceai un credit la banca. Acum poti deschide o pozitie pe futures, si marja e ca avansul platit la banca. Si folosesti pozitia pt a garanta alte lucruri (de aia e finantare). Diferenta e ca e mult mai usor sa deschizi o pozitie decat sa obtii un credit. Evident, sunt si alt gen de riscuri.

 

Nu sunt expert in asta, e doar ce am inteles din ce am vazut in trecere.

 

Pe FT Alphaville e o serie intreaga despre acest gen de finantari, dar nu o gasesc acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanse mari maine sa atingem 4065. Azi, Obama nu a dat cu bursele de pamant nici macar cu 20 de pips atunci cand s-a ratoit la Putin, de parca el se dadea "ca musca" si noi ne faceam ca ne speriem. Deci, Crimea la Rusi, iar Ucraina in ceata. Si bursele cresc, si euro creste si DAX a inchis pe varf si SP a corectat deja jumate din cadere. 

 

Azi a mai zis unul de al ECB ca face totul pentru stabilitatea preturilor si ce inseamna asta, ca sanse mici de QE.... si Euro iar creste. 

 

Ne-am speriat degeaba ca incepe corectia, uite ca nu vrea.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca azi nu a vrut sus azi, poate maine seara.

M-a zapacit Putin azi. 

 

5:05 pm
Mar 18, 2014

  What to Watch From the Fed Wednesday

 

http://blogs.wsj.com/moneybeat/2014/03/18/what-to-watch-from-the-fed-wednesday/?mod=MarketsMain&mod=MarketsMain

 

Mai Adi cu Robotii. Asta e propozitia de tinut minte. De ce sa vanda un robot cineva daca face bani? Nu conteaza restul. Pune-te tu in locul lui. Ai un robot minune care face bani, de ce te-ai mai duce pe situri sa-l vinzi? Nu ti-ar ajunge ca face bani?

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Gigi

Da, nu m-am uitat bine, era Goldman. Pentru ca nu ma uit pe situri de profil, nici nu am dat click pe linkuri.

Am invatat ca nu e bine sa citesc nimic de pe situri de forex pt. ma influenteaza subliminal, se sadeste in minte cate una si nu scap de ia toata ziua iar seara nu mi dau seama de unde am avut o. 

Incerc sa fac scalp si orice tampenie se sadeste atat de rau in minte ca mi schimba deciziile o zi intreaga.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nebunie. Yellen n-a zis nimic, adica ce a zis stiam deja. Idioti :D

S-ar putea ca trendul sa raman intact. 

 

Miscarea a semanat cu Risk Off dar Euro Jen la deal, Ha Ha. Nu cred.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Miscarea de azi a fost mica, si vols-urile au scazut dupa FOMC. Deci piata se asteapta la more range. Evident, poate fi si o capcana. Daca cineva cumpara vols-uri acum si euro prinde viteza, va face multi bani.

 

Retailu e in continuare short. Au aparut stopuri noi la 1.3950 dupa miscarea de azi. Situatia din Ukraina s-a stabilizat.

 

The pain trade e in continuare up, vad 1.42->1.45 inca in play. Dar nu ma bag, prefer sa ratez intrarea decat sa shortez acum.

 

BTW, credeam ca tu faci trading pe fundamentale. Si atunci faci scalp? I don't get it. Sau aplici multe metode.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat pe toate. Caderea a fost "programata" . Pentru ce? pentru Buy Low. Asta e ce cred. 

Nu vad range deloc. Vad mai sus din simplu motiv ca nu a fost motiv de sell. Eu zic ca se cauta motiv ca sa ai intrare. Retailul poate sa faca ce vrea el. Nu la ei ma gandesc cand ma uit la pret ca nu el decide ce face si unde se opreste. Oprirea a fost si la Lira si la Euro pe suport, deci au fost buyeri ca altfel se ducea la 1,1 intelegi? cine a cumparat aici are planuri. 

 

Fundamental nu e nimic schimbat, dar absolut nimic. Se stia ca reduce cu 10 melearde dar au fost multe referiri la rata dobanzii. Dar nu Declaratia a miscat piata ci numarul difuzat initial care se stia, astea 10 melearde. Deci? care-i faza? niciuna. Ne am dus la linia de trend de buy. 

 

Acuma na, pot sau nu sa am dreptate dar asta e ce cred acum.

 

Acum incerc sa prind scalp pe fundament adica e simplu, banuiesc directia si intru pe ia dar cu risc mare si cu SL TP mic

 

E doar o incercare. Nu am facut mare branza si cred ca renunt. E prea multa munca si mai ales stres plus ca ma si costa uneltele, site de stiri, platforma etc. 

 

I m to old for this....S  :D

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.