Sari la conținut

Tranzactionari Forex pentru incepatori - Ceea ce brokerii nu va spun


Postări Recomandate

http://youtu.be/qOJqarBw1sw

 

Tranzactionari Forex... ceea ce brokerii nu va spun

Veti vedea reclame care pretind ca Forex va poate face bogati peste noapte

Imi pare rau sa va spun acest lucru...dar in realitate 90% dintre clientii care tranzactioneaza FX nu fac bani.

Multe conturi se golesc in mai putin de 6 luni.

Dar sa nu o luam chiar asa in tragic

Se pot face bani cu FX dar nu facind ceea ce face majoritatea

Iata sfaturile lui Vince Stazione cu o experienta de 26 de ani in tranzactii si investitii

#1 Uitati despre orice fel de idee de a cumpara software fanteziste sau roboti FX

este foarte usor in tranzactionarile online sa fiti distrasi de catre asa zisele date in timp real, grafice, canale buisness si alarme sonore.

Adevarul este ca PUTIN inseamna MULT in tranzactionari si suprasaturarea cu informatii va transforma intr-un trader de proasta calitate

Majoritatea indicatorilor tehnici de tranzactionare sunt o totala pierdere de timp si nu ai nevoie sa pierzi bani investind in soft-uri scumpe care pretind ca pot prezice miscarile pietei

Cel mai important factor cand tranzactionezi pe orice piata este PRETUL

#2 Tranzactionarea cu durata de o zi (day trading) este o adevarata pieredere de timp si in cele din urma veti pierde bani.

Vince a facut un studiu la traderii FX incepatori si a descoperit ca ei castiga mai putin pe ora de tranzactionare, decat un salariu minim la McDonalds

#3 Traderii FX de mare succes fac bani pe termene lungi ale trend-ului

Vince a avut tranzactii pe perioade de saptamani, luni sau chiar ani - nu destul ca media va fac sa credeti ca trebuie sa stati lipiti cu ochii pe 10 screen-uri toata ziua?

Brokerii vor sa supra tranzactionati, astfel ei vor obtine mai mult comision si spread.

#4 Desi graficele pot fi ajutatoare, nu va uitati la grafice pe termen scurt pentru ca nu va furnizeaza valoare si sunt aproape de aleatoriu.

Vince foloseste, grafice de zi, grafice saptaminale si grafice lunare. Principalele scule pe care le foloseste sunt liniile de trend, Media mobila si suportul si rezistenta nivelelor. Pastrati acestea simple.

#5 Noii traderi ar trebui sa evite OTC(over the counter) FX brokers si ar trebui sa nu foloseasca margini FX.

Luati in considerare ETF-urile (Exchange Traded Funds) in monede si optiunile in moneda futures, cu care sa incepeti. Vei avea un deal mai bun si o protectie mai mare folosind curency futures contract decat OTF brokers.

Fiti constienti ca brokerii pretind adesea un spread strins ceea ce induce in eroare.

#6 Multi traderi nu realizeaza ca noutatile pe care le aud si citesc, sunt in multe cazuri deja lasate in urma de catre piata. Adesea traderii incepatori se arunca intr-o piata dupa o noua stire de dimineata;piata insa, de cele mai multe ori, se misca mai repede decat informatia.

#7 Tranzactioneaza ceea ce VEZI cu ceea ce Gandesti.

Poti sa gandesti ca Euro este supraevaluat is eventual poti fi in regula, dar daca pretul se misca de la 126,128,132,137,144,147, nu conteaza ce gandesti tu, nu conteaza ce spune "guru" de la CNBS - pretul se misca in crestere si tu ar trebuie sa tranzactionezi pe acest trend.

#8 Cu mult focus pe marile perechi valutare, dar aceasta in timp peste ani, Vince a obtinut castiguri importante si de pe urma unor perechi valutare mai putin acoperite cum ar fi coroana norvegiana, coroana suedeza si rand-ul sud african.

#9 Uneori cele mai bune tranzactionari sunt cele pe care tu nu le faci !

Vince tranzactioneaza, valute, marfuri, stocuri si actiuni si se poate misca de pe o piata pe alta. daca piata FX este plictisitoare el isi focalizeaza atentia pe marfuri

#10 Traderii incepatori au incredere in intrarea intr-o tranzactie, adevarul este ca IESIREA este mult mai importanta decit intrarea in aceasta. Vince comenta: "este puitn ca intr-o relatie, este mai usor sa intri, decat sa iesi din aceasta" de asemenea administrarea banilor si suma pe care o risti per tranzactie este un fapt asupra caruia multi nu aloca destul timp

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Cu privire la regula nr. 2 tranzactionarea cu durata de o zi (daytrading) o sa incerc sa aduc informatii in acest sens care sa o contrazica fiindca eu cred contrariul si o sa postez tranzactii care sunt luate dupa cadrul de timp de o ora sau mai mic chiar. Chiar recent am deschis o tranzactie de acest gen: buy pe USD/CAD, tranzactia o gasiti, atat explicatia ei cat si calcul ei in functie de alti factori indirecti, in posturile #67 si #68 din topicul Tranzactionarea folosind doi pivoti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...

Cum majoritatea de pe acest grup sunt incepatori o sa va impartasesc cate ceva din cei peste 5 ani care i-am petrecut in forex!

 

Banuiesc ca multi ati ajuns la forex si pe urma pe acest GRUP pentu ca ati auzit ca se pot castiga bani rapid. Aceasta idee este cu dus intors, pentru ca cei mai multi cam peste 95% din cei care duc repede conturile in sus sfarsesc prin a le pierde in intregime. Ai nevoie de o crestere CONSTANTA a contului nu de boom-uri ale contului. Boom-urile de crestere aduc in 99% din cazuri pe termen lung INCHIDERI DE CONT!

 

1 Prima recomandare care as putea spune ca ar putea deveni chiar LEGE! DACA AI MAI PUTIN DE 1 AN IN FOREX NU BAGA NICIUN BAN! Am avut ocazia sa colaborez cu multi traderi si sa vad traderi care au facut si multi si putini bani si 400% intr-o zi si 2% intr-o luna(doar la conturi reale ma refer) dar NICIUNUL DIN CEI MENTIONATI NU AVEA MAI PUTIN DE CATIVA ANI DE FOREX. Anul acesta am intalnit un trader care avea un inceput spectaculos. Dupa cateva luni era pe real si marea contul precum crestea Fat-Frumos in povesti. Cand am auzit ce experinenta are in forex(cred ca pe vremea aia avea sub 3 luni in forex) i-am spus sa inchida contul si sa retraga toti banii pentru ca o sa ii piarda. Dar omul era pe val avea castigurile sub ochi- NU AVEA EXPERIENTA NECESARA! Din pacate nu m-a ascultat si a inceput sa piarda masiv. A avut totusi inteligenta sa nu astepte sa inchida contul si a retras depositul plus un profit interesant. Acum mai are putin si face 1 an de forex si deja are cateva conturi de real inchise la activ.

 

EXPERIENTA NU SE CUMPARA, NU SE IMPRUMUTA- DOAR SE DOBANDESTE!

 

2 Un sistem care a facut bani, nu este obligatoriu ca o sa faca pe viitor!

Exista conceptia asta mai ales la inceput ca daca ai injghebat acolo 3 indicatori pe chart si ai bagat 20 de tranzactii si ai obtinut un oarecare profit, GATA O SA TE UMPLI DE BANI! Realitatea este cu totul alta. Din experienta mea sistememele dupa o durata de 3 luni "expira". Adica in luna a-4-a incep sa dea pierderi si pe urma pierderi masive.

 

NU PLATITI BANI PENTRU SISTEME, iNDICATORI sau EA-uri! Oricat ar arata de bine ceea ce va arata baietii. Am testat cateva mii de indicatori, cateva sute daca nu peste 1000 de Ea-uri si undeva la o suta de sisteme de tranzactionat. TOATE PIERDEAU! Si cand spun ca pierdea nu ma refer ca trebuia refacut Money Managementul. Pierdeau cum perd sistemele- spreadul care il dai la broker! Indicatorii pe care ii vedeti sunt formule matematice care in fuctie de miscarile pietei va arata ceva. EU NU AM INTALNIT PE NIMENI SA FACA BANI UTILIZANT INDICATORI! Asta nu inseamna ca nu se poate. Eu inca astept pe cineva care sa imi demonstreze contrariul.

 

Ca sa faci bani in forex ani nevoie de DISCIPLINA; STRATEGIE SI BROKER. Oricare dintre cele 3 lipseste nu cred ca se poate obtine profitabilitate in aceasta piata ca trader.

 

Sperand ca nu te-am plictisist si ai citit tot postul iti urez MULT SUCCES!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista 3 miciuni majore pe care marile entitati financiare prin brokerii , analistii si instructorii  acestora ni le repeta de ani de zile , si noi le luam drept adevar absolut si incontestabil.

Aceste 3 miciuni, sau informatii voit eronate, duc banii din buzunarul nostru in buzunarul potentatilor financiar.

 

Cand  o sa va dati seama care sunt aceste trei informatii eronate(minciuni) , va veti schimba complet atitudinea in legatura cu activitatea de trade si veti intelege de ce poti sa te chinui ani la rand fara sa ai un rezultat constant .

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa-mi dau si eu cu parerea cu riscurile de rigoare.

 

 

toate cele 10 reguli/pareri sunt cat se poate de adevarate chiar daca ne place sau nu. Rezumand toate aceste reguli eu vad cam asa:

 

a)  tranzactioneaza pe timp lung ("buy and hold"  asa cum spunea si userul "jhonbull" pe undeva pe aici pe forum)

b)  administreaza banii (money management, nu intra cu pozitii mari.)

c)  evita sa-ti bati capul cu roboti, algoritmi, strategii, indicatori. Suport, rezistenta si trend este mai mult decat suficient, totusi nu te baza pe ei 100%.

 

Acum sa explic care sunt avantajele pentru fiecare din cele 3 punct a,b,c

 

- A: in cazul in care tranzactionezi pe termen lung

     -  eviti strasul cu brokerul in privinta spreadului, 1,5, 15 pipsi nu mai conteaza

     -  eviti stresul cu platforma care nu este rapida asa cum vrei tu

     -  nu te mai agiti ca la brokerul tau cotatiile difera cu x pipsi fata de brokerul Y si ca din cauza asta ai pierdut tu

     -  poti folosi chiar si cotatii intarziate cu 15 minute daca nu vrei sa platesti pentru cele reale (pe anumite piete si instrumente). Aici nu este cazul pentru forex unde sunt live.

     - sansele sunt mai mari ca pe termen lung o pozitie sa revina pe plus decat pe termen scurt.

   

 

 - B: administrarea banilor

      -  ai grija ca marimea pozitiei sa nu fie prea mare, astfel incat sa nu fii afectat de volatilitatea  pe termen scurt.

      -  gandeste-te intai la cat poti pierde dintr-o anumita pozitie si apoi intra in tranzactie

     

- C: indicatorii lu' peste prajit si fratii lui (roboti, algoritmi, strategii, patternuri  si ce or mai fi)

     -  din cate stiu eu toti indicatorii astia au in formula lor de calcul pretul, deci ei se formeaza dupa pret si nu pretul dupa ei.

     -  urmarind indicatorii se merge intr-o directie gresita deoarece in loc sa-ti antrenezi psihicul sa ai rabdare si cultura tranzactiilor stai si pierzi timpul cu ochii prin indicatori si algoritmi cautand momentul cel mai bun pentru o tranzactie.

 

 

Singura grija care o ai este ca brokerul sa nu fuga/evapore banii tai si sa-ti tranfere in cont atunci cand faci retrageri de la el. 

 

Cred ca ce zice nenea mai sus trebuie citit de mai multe ori.

 

 

Va doresc cat mai multe retrageri de profituri de la broker.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vince stanzione este doar un vanzator pe internet.

vince stanzione tradus in romaneste este Maria Vanzatoarea.

 

Millionaire Dropout - Fire Your Boss, Do What You Love & Reclaim Your Life - Audio Book Vince Stanzione

 

How to start up a busines with £100 - Vince Stanzione Millionaire Dropout explains

 

... but REALISTICALLY, if you take me up on what I’m about to offer you, you could be pulling in anywhere between $100 and $2,000+ a day ~ WITHIN 14 DAYS from now…from scratch and just a small starting budget!!!

 

If you’re spending more than 30-minutes a day trading, you’re probably doing something wrong... terribly wrong!

 

... THIS IS THE SAME SYSTEM that I now want to hand over to you, the one that I genuinely believe could enable YOU to easily make between $100 to $2,000+ a day in a very short period of time.

 

You get everything you need in one complete package, so that you can start profiting IMMEDIATELY!

 

Toate sunt citate din vice stanzione. Cred ca are destui fraieri la care sa vanda nimic pe vreo 300$.

 

 

Dar totusi vice stanzione este milionar, are  10 reguli, are videoclip si fata in videoclip. Ma gandesc sa-i cumpar cursul cu toate ca el a auzit doar de long term trader. Daca ne inscriem peste 10 la curs ne face reducere?

 

@xtrade5

Vezi ca cele 10 reguli nu sunt pentru social trading. Dar cand copiezi sa-i elimini pe traderii care nu fac long term trading si nu respecta cele 10 porunci.

 

P.S. Nu mai incerca sa-mi scrii numele ca e complicat.Si la johnbull vad ca vrei sa-i schimbi  numele.

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vince Stanzione (born 1968) is a British entrepreneur.

 

Stanzione first worked as a hairdresser in his family's business in Louton before leaving in the early 1980s to become a currency trader. After losing his savings in the 1987 stock market crash, Stanzione started mail order sales of mobile phones. In 1999 The Observer reported that he was worth over £1 million.

In 2004 he launched The Advert Channel which was the world's first television channel dedicated to television commercials. In 2005 the parent company floated on the UK Alternative Investment Market.  AIM as TV Commerce Holdings Plc (TVC).In 2006 regulators ruled that one of the channels owned by TVC had deliberately keep callers on premium-rate telephone numbers.  waiting longer than necessary.

The company was fined by ICSTIS,  the channel was forced to close, TVC's share price fell by over 50 % as a result and TVC warned that it may no longer be viable.

In 2013 he published a book, The Millionaire Dropout.

 

Vince ne demonstreaza  ca este mult mai usor sa vinzi sfaturi despre tranzactionare cu ajutorul videoclipurilor decat sa tranzactionezi. Dupa cum scrie mai sus el personal a pierdut rau de tot pe baza sfaturilor personale, dar avem  si o veste buna pentru doritori.

Vince mai are sfaturi la vanzare.

De azi eu sunt reprezentantul lui  Vince pe Romania. Eu voi incasa taxa, avantaj, se poate platii in Ron, videoclipuri in romana, sfaturi in romana,tombola de Pasti.

Normal costa 10.000 ron dar avem o promotie pana la Pasti doar 1.000 ron.Locurile pe scaune sunt limitate.

Doritorii PM

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti pierzi timpul degeaba cu el. Mai era unul pe aici , Edison_fx - a se vedea performanta in fondul vamist - care desfiinta day tradingul si spunea ca "Less is more in Forex"   , doar pentru ca el nu se descurca pe acele tf-uri. 

 

FxPro a introdus in cTrader tick chart-ul, luati platforma instalati-o si uitati-va cum arata graficul de 30 ticks sau chiar mai mic. Nici o deosebire de alte tf-uri mai mari, ca forma, ca mod in care respecta patternuri sau orice alta forma de analiza tehnica. 

Vince e un big  ...hole . Ca toti brokerii care fac astfel de practici. Stau si ma intreb oare cand se va pedepsi cu inchisoarea si va ploua cu dosare penale pe cei care fac astfel de practici. De acum inainte, nu mai sustin libertatea internetului, vreau politie peste tot.:)

Editat de Apollo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.