Sari la conținut

Tranzactionari Forex pentru incepatori - Ceea ce brokerii nu va spun


Postări Recomandate

             Eu nu am sustinut ca trebuie cumparata cartea sau DVD-urile lui si nici nu recomand, ci ca ceea ce a zis in cele 10 reguli este adevarat. Tranzactiile pe termen lung sunt recomandate decat cele pe termen scurt. Cei care sunt profitabili din tranzactii pe termen scurt si foarte scurt sunt mult mai putini decat cei care sunt profitabili din tranzactii pe termen lung.

 

             Referitor la social trading, daca ajungi sa-i copiezi pe altii inseamna ca nu ai habar de tranzactii si probabil ai frustrari ca nu ai profit sau nu este consistent. Social tradingul este bun pentru analiza sa vezi ce profituri au mai facut si altii, sa vezi pe ce sume intra altii, sa vezi de ce au avut pierdere/castid pe o anumita tranzactie, cand au intrat in piata si cand au inchis pozitia.

             Oricum nu am auzit ca de cand s-a introdus social trading-ul sa creasca peste 5% procentul celor cu profit din Forex. Deci NU recomand sa se copieze tranzactiile altora deoarece nu este sanatos pentru cel care copiaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

             Eu nu am sustinut ca trebuie cumparata cartea sau DVD-urile lui si nici nu recomand, ci ca ceea ce a zis in cele 10 reguli este adevarat. Tranzactiile pe termen lung sunt recomandate decat cele pe termen scurt. Cei care sunt profitabili din tranzactii pe termen scurt si foarte scurt sunt mult mai putini decat cei care sunt profitabili din tranzactii pe termen lung.

 

             Referitor la social trading, daca ajungi sa-i copiezi pe altii inseamna ca nu ai habar de tranzactii si probabil ai frustrari ca nu ai profit sau nu este consistent. Social tradingul este bun pentru analiza sa vezi ce profituri au mai facut si altii, sa vezi pe ce sume intra altii, sa vezi de ce au avut pierdere/castid pe o anumita tranzactie, cand au intrat in piata si cand au inchis pozitia.

             Oricum nu am auzit ca de cand s-a introdus social trading-ul sa creasca peste 5% procentul celor cu profit din Forex. Deci NU recomand sa se copieze tranzactiile altora deoarece nu este sanatos pentru cel care copiaza.

De unde stii ca doar 5% sunt profitabili in Forex, Care este sursa ta oficiala?

Eu zic ca sunt peste 30% profitabili.

Un broker care are 24000 de conturi poate avea mai mult de 11000 profitabile adica peste 45%? Ce zici?

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

        Sursa oficiala sunt diverse forumuri in care marea majoritate au ajuns la concluzia ca procentajul celor castigatori este aproximativ 5%. Chiar si pe acest forum sunt mai multi useri cum ar fi:  "marale", "mircea55", "romeo_ilie". Chiar si "Apollo" a afirmat aici pe forum "Deci, prin urmare 5% sunt traderi adevarati si 95% cotizanti" dar se pare ca a uitat ce a postat. 

 

        Din punct de vedere matematic "tradelover" explica cum "Forexul e un joc cu sumă negativă!" chiar mult negativă. Matematic nu are cum sa fie un procent mare de traderi profitabili pe termen lung. "tradelover" Explica in mai multe locuri cam care este treaba cu Forex si cu profitul, si ar cam trebuie citit ca zice bine ce zice, are ceva experienta care nu trebuie neglijata.

 

 

        Ceea ce afirmi tu cu 30% profitabili, poate pe termen foarte scurt, iar asta cu 45% profitabili la un broker este foarte putin probabil (doar in cazul in care crema traderilor din forex si-au deschis cont la acel broker), mai mult un singur broker nu reprezinta totalitatea trederilor din forex.

 

 

      Pacat ca discutiile au luat o alta directie, totusi recoman incepatorilor sa tina cont de cele 10 reguli de la inceputul topicului daca vor sa fie profitabili pe termen lung.

Editat de xtrade5
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa discerni intre parerile personale a unor participanti la forumuri si date oficiale.

 

Datele oficiale US broker Q4 2013

http://forexmagnates.com/wp-content/uploads/2014/01/Q4-2013-US-Forex-Profitability-Report1.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In 2 ani de zile Oanda de la 29.000 conturi a scazut la 20.000 si de la 38% conturi profitabile a scazut la 32%. Deoarece a renuntat la programul money manager pentru ca a cumparat o platforma de social trading Currensee. Rezultatul se vede la conturi si la profitabilitatea lor.

http://forexmagnates.com/wp-content/uploads/2011/04/Q1-2011-us-forex-brokers-profitability2.jpg

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

         Nu pot sa te contrazic, totusi daca ai ceva date oficiale pe un an intreg ar fi mult mai bine. S-ar putea ca procentajul sa fie mult mai mic, acel 5% la care ma refer eu este pentru perioada de un an. Din cate vad sunt numai pentru conturile din US. Interesant ar fi sa vedem pentru toate conturile nu numai pentru US.

 

       In trading este ca si la alergat, multi alearga 1km, mai putini 2 km, si mai putini 3km si tot asa....

 

        Un link daca ai pentru aceste data ar fi bine.

Editat de xtrade5
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intra pe forex magnates ai 4 rapoarte pe an Q1,Q2,Q3,Q4, dar trebuie sa le cauti. Cauta ultimii trei ani.

http://forexmagnates.com/exclusive-q4-us-retail-forex-profitability-report-ib-1-again-while-oanda-slipping/

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

        Sursa oficiala sunt diverse forumuri in care marea majoritate au ajuns la concluzia ca procentajul celor castigatori este aproximativ 5%. Chiar si pe acest forum sunt mai multi useri cum ar fi:  "marale", "mircea55", "romeo_ilie". Chiar si "Apollo" a afirmat aici pe forum "Deci, prin urmare 5% sunt traderi adevarati si 95% cotizanti" dar se pare ca a uitat ce a postat. 

 

       

 

Mre ... si eu tot din "auzitea" am vorbit.   Procentul de traderi nu ar fi totusi atat de mare daca nu ar fi o buna parte dintre ei profitabili,  nu crezi ? In ultimul timp dupa ce am vazut mai multe statementuri ale mai multor persoane, unii chiar mai slab pregatiti ca mine din punct de vedere al informatiei acumulate si a citirii unui grafic, am ajuns la concluzia ca teoria conform careia doar 5% castiga nu are un fundament solid. Am intalnit acest scepticism si la un administrator de HF. ceea ce mi-a confirmat si mai mult suspiciunea. 

 

Si pentru ca totul pleaca de la modul de gandire  - daca tu crezi ca poti sa sari peste rahat, atunci vei sari, daca nu, atunci ii vei sparge capul - am un semn de intrebare in privinta acestei supozitii : Cine elaboreaza aceste rezultate pesimiste si de ce ? Are influenta asta intr-un "joc" unde psihologia joaca un rol crucial ?

 

Tradelover - probabil ca cei mai vechi pe aici ma vor urâ ca voi spune asta, dar e parerea mea : daca cineva vine si-ti spune ca 2-3% pe luna e foarte mult si ar trebui sa zici "merci" ca i-ai luat si pe aia, cum poti sa te increzi in ceea ce spune el ? Un asa mod de gandire pesimist nu pot accepta.

 

Tradelover pentru mine personal nu e un exemplu de urmat. Poate pentru tine. 

 

Editat de Apollo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

         Nu pot sa te contrazic, totusi daca ai ceva date oficiale pe un an intreg ar fi mult mai bine. S-ar putea ca procentajul sa fie mult mai mic, acel 5% la care ma refer eu este pentru perioada de un an. Din cate vad sunt numai pentru conturile din US. Interesant ar fi sa vedem pentru toate conturile nu numai pentru US.

 

       In trading este ca si la alergat, multi alearga 1km, mai putini 2 km, si mai putini 3km si tot asa....

 

        Un link daca ai pentru aceste data ar fi bine.

Te-ai lamurit ca peste 30% sunt profitabili?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.