Sari la conținut

Tranzactionari Forex pentru incepatori - Ceea ce brokerii nu va spun


Postări Recomandate

Eu inclin sa cred ca e adevarata cifra de ~ 5% traderi profitabili. Accept datele brokerilor cum ca ~ 30% ar fi profitabili in fiecare Q, insa sunt sigur ca datele anuale, pe 3 ani si pe 5 ani ar arata cu totul altfel. O comparatie s-ar putea face uitandu-ne la clasamentele fondurilor mutuale, hedge funds unde avem date pe 3 si 5 ani. B-)

 

Si neoficial, din ce vad pe fourmuri, mi se confirma cifra de ~5%....pe langa faptul ca la intervale de cativa ani dispar majoritatea traderilor  cu rezultate 'minune' pe cateva luni (fiecare are momentul lui de glorie **==) si din cei cativa ramasi, dupa modul cum posteaza e evident pt cineva cu experienta ca n-au cum sa fie profitabili. =((

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu inclin sa cred ca e adevarata cifra de ~ 5% traderi profitabili. Accept datele brokerilor cum ca ~ 30% ar fi profitabili in fiecare Q, insa sunt sigur ca datele anuale, pe 3 ani si pe 5 ani ar arata cu totul altfel. O comparatie s-ar putea face uitandu-ne la clasamentele fondurilor mutuale, hedge funds unde avem date pe 3 si 5 ani. B-)

 

Si neoficial, din ce vad pe fourmuri, mi se confirma cifra de ~5%....pe langa faptul ca la intervale de cativa ani dispar majoritatea traderilor  cu rezultate 'minune' pe cateva luni (fiecare are momentul lui de glorie **==) si din cei cativa ramasi, dupa modul cum posteaza e evident pt cineva cu experienta ca n-au cum sa fie profitabili. =((

In afara de presupuneri personale si de a nega realitatea ai alte date oficiale? Comparatia de la hedge funds ne-ar interesa.

Si zici ca  brokerii le inchid conturile acelor traderi care nu posteaza pe forumuri?

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tim_isoara cu istoria ta pe acest forum de a face reclama la firme de tzepuit incepatori, la excroci ucrainieni si tranzactionat conturi de 30$ primiti pomana, sa incerci ironii ieftine cu mine este hilar. :D esti prea mic pt mine ca sa te mai bag in seama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tim_isoara cu istoria ta pe acest forum de a face reclama la firme de tzepuit incepatori, la excroci ucrainieni si tranzactionat conturi de 30$ primiti pomana, sa incerci ironii ieftine cu mine este hilar. :D esti prea mic pt mine ca sa te mai bag in seama.

Istoria ta nu a vazut-o nimeni. Hai fa-ti curaj si deschide un cont. E bun si unul demo pentru inceput.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

         Nu pot sa te contrazic, totusi daca ai ceva date oficiale pe un an intreg ar fi mult mai bine. S-ar putea ca procentajul sa fie mult mai mic, acel 5% la care ma refer eu este pentru perioada de un an. Din cate vad sunt numai pentru conturile din US. Interesant ar fi sa vedem pentru toate conturile nu numai pentru US.

 

       In trading este ca si la alergat, multi alearga 1km, mai putini 2 km, si mai putini 3km si tot asa....

 

        Un link daca ai pentru aceste data ar fi bine.

Te-ai lamurit ca peste 30% sunt profitabili?

 

 

  da sunt peste 30% profitabili pe trimestru, totusi pe termen lung, adica de un an nu cred ca sunt tot atatia ci mai putini.

 

     Si datele astea pe trimestru au si un rol de reclama de genul "deschideti cont de tranzactionare ca ia uite ce procent mare sunt profitabili pe trimestru. Deci este usor, si voi puteti fi printre cei profitabili pe trimestru." Mai mult nu inseamna ca daca un trimestru traderul este profitabil luna urmatoare nu poate pierde mai mult decat a castigat si automat intra in categoria celor cu pierderi.

 

     Daca ar publica statistica pe an unde procentul este mult mai mic lumea s-ar speria si nu s-ar mai repezi sa deschida cont.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@xtrade5

Nu brokerii au dorit sa-si publice conturile. Dupa criza au fost obligati de reglementator.

In decurs de 1 an 80-90% din clienti sunt aceeasi si vei fii surprins dar la  un an de zile procentul de profitabilitate este putin mai mare. Vei avea placerea sa-l descoperi.

Spor la lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revenind on topic, as vrea sa stiu mai multe pareri in legatura cu urmatorul citat preluat de pe un blog :

 

"If you tried trading with at least two Forex brokers, you may have already noticed that every Forex broker has own time zone settings for thier trading platform?

Having data displayed in the right time zone is crucial for many aspects of Forex trading.
Daily and weekly charts can easily have different values and price ranges if a new daily candle on one trading platform appears at 00:00 GMT, on another platform 2 hours later at 00:00 GMT+2, and on the third platform 5 hours earlier at 00:00 GMT-5 (EST)
If you are using automatic pivot points, they will be calculated according to your time zone and daily candles. As a result — your support/resistance levels will be different form what other traders may have.
If you are trading daily breakouts, your breakout entry points will differ from other traders’ orders.
And finally, every single indicator can behave differently. Enough, I think.
There are many nuances of that; an exception could be maid only for intra-day trading: starting from 1 hour time frame and lower you won’t care much about time zones (except for pivot points levels, and may be few other studies).

Have you ever been into a situation where, once you’ve changed a broker, your old strategy seemed to start performing worse or even failed completely?
When discussing trading systems on forums, some traders report amazing results while other traders while being 100% disciplined in trading can’t achieve any similar performance… I wonder why… ^^

Time zone settings on majority of Forex trading platforms cannot be changed.
Some brokers use this factor to their advantage.
Instead of picking for their trading severs the most common time zone(s), where the largest Forex markets operate: London (GMT) or New York (EST), brokers choose other time zones, like GMT+2, +3 etc.

I can’t explain why they do it. Except, probably, for those brokers who decide that platform time zone should be the same as the location of the company. But I’ve seen unexplainable cases, when broker company is, say, in New York, and they set time zone for their platform (randomly?) at GMT+6… Why would you do that? Probably to make sure no strategy works well under this conditions…

I can sound overly cautious and concerned with those time zones, but it doesn’t eliminate the fact that the platform’s time zone plays a significant role in one’s trading success way to often to be completely ignored!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.