Sari la conținut

Este cineva pe forumul acesta care este trader full time?


Postări Recomandate

@focusscv

 

Daca ai un sistem bun de trading, si aici nu ma refer la trading discretionar, intentionand sa scot la iveala tradingul obiectiv, avand regula 1, 2, samd independent de alte tipuri de analize, pareri, evenimente, atunci poti face si scalping, de ce nu.

Iesitul rapid dintr-o tranzactie, in schimb, daca e fara un motiv bine intemeiat (ce spuneam in fraza de mai sus) poate fi semn de nesiguranta, si nu recomand nimanui sa tranzactioneze in acest mod, fiindca denota lacune adanci cu privire la educatia forex, stapanire de sine.

Contrazic total ideea ca trebuie sa ai un cont de 50k pentru a trai decent, este suficient unul de 5k. Dar pe mainile cui nu trebuie, contul poate avea si 500k, daca intelegi ce vreau sa spun...

 

@nicc78

Ca sa te bag si mai mult in ceata, hai sa o luam altfel. Graficul daily, poate fi graficul de 4h sau de 1h facut zoom out, deci conteaza asa de mult time-frame-ul. Poate vrei sa reformulezi daca e cineva profitabil, facand referire daca e swing trader?

 

@danpav

In trading, daca esti eficient poti sa intri si doar 5 minute pe zi, dar ca incepator, intr-adevar, nu ai timp si sa postezi si sa fi profitabil. Acel cineva cu siguranta nu a invatat sa tranzactioneze de pe un forum si-atunci pe undeva e justificata reactia insa noi cei care am mai invatat umili de pe forumuri simtim nevoia sa oferim ceva din ceea ce invatam.

 

@toata lumea

 

Ce nu inteleg eu este faptul ca, in loc sa va pierdeti vremea cu intrebari care oricum nu va aduc nici un fel de rezultat pozitiv (ca trader), ati putea sa va focalizati gandurile si energia pe idei mai constructive cum ar fi analize, metodologii si alte lucruri de acest gen.

 

Succes!

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa reformulez intrebarea-

Este cineva pe forumurile acestea care sa fi facut in ultimii 4 ani cel putin un profit de 50% in fiecare an?

Pe graficul daily in sus!

 

La intrebari atat de directe nu ai sa gasesti raspunsul aici.Asta nu inseamna ca tu nu poti face bani din forex.Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea, foarte sincera e ca nimeni, absolut nimeni din cei care scriu pe acest forum, nu traieste din trading de actiuni, forex sau sau orice altceva. sa gasesti un trader care sa si traiasca din asta, e ca si cu cautarea vietii extraterestre: toata lumea stie ca ar putea exista, dar nimeni n-a vazut unul in realitate. Doar povesti. Din pacate!

...parerea mea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@johnbull ... Gandeste-te ca tradingul este un "SUM ZERO Game" in care exista oameni care pierd bani si oameni care castiga bani. Deci cineva traieste din trading, doar ca nu ii cunoastem noi . Se spune ca doar 5% din traderi sunt cu adevarat profitabili si traiesc din trading .

Insa, cum am mai spus, trading-ul trebuie vazut ca orice alta meserie (avocat, medic, inginer) in care trebuie mai intai sa studiezi 4-5-6 ani si abia dupa perioada asta poti trai din aceasta meserie. Din pacate nu exista facultatea de Forex, asa ca ne ramane doar sa studiem si sa practicam trading-ul fiecare pe cont propriu. Cel putin eu asta fac. De doi ani si ceva ma ocup doar de trading si vreau sa fac asta pana cand o sa ajung sa fiu profitabil; si cred ca o sa fiu profitabil la un moment dat- am toate sansele. E adevarat, e foarte greu, trebuie mult studiu, timp si perseverenta, insa nu e ceva imposbil de facut; nu trimitem rachete in spatiu :) . Daca vrei, poti :) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de acord cu recomandarea facuta mai inainte de DAOvidiu, sa facem ceva legat de trading (sunt atitea subiecte deschise si pot fi comentate)

Urmaresc de ceva vreme acest site si vad va are destul trafic dar foarte putini comenteaza si acolo unde se vorbeste sunt subiecte fara interes si cu comentarii in contra.

Off-topic:

Legat de reglementarea autorizarii si functionarii caselor de schimb valutar a avut urgent grija sa dea MFP un nou ordin cu 8 anexe stufoase, avem un pic din inceput

In Monitorul Oficial al Romaniei, partea I, nr. 341 din data de 19 mai 2012 a fost publicat Ordinul ministrului finantelor publice nr. 664/2012 privind autorizarea si/sau inregistrarea entitatilor care desfasoara activitati de schimb valutar pe teritoriul Romaniei, altele decat cele care fac obiectul supravegherii Bancii Nationale a Romaniei.

Actul normativ aproba:

- Regulamentul de organizare si functionare a Comisiei de autorizare a activitatii de schimb valutar;

- Criteriile referitoare la autorizarea si/sau inregistrarea entitatilor care desfasoara activitati de schimb valutar pe teritoriul Romaniei;

- documentele necesare pentru obtinerea autorizatiei de schimb valutar/codului statistic aferent punctului de schimb valutar.

Activitatile de schimb valutar pentru persoane fizice pe teritoriul Romaniei pot fi efectuate cu numai de urmatoarele categorii de entitati:

- case de schimb valutar, organizate ca persoane juridice conform Legii nr. 31/1990 privind societatile comerciale, avand ca principal obiect de activitate activitatile de schimb valutar pentru persoane fizice cod CAEN 6612 – Activitati de intermediere a tranzactiilor financiare – activitati ale birourilor de schimb valutar. Activitatile secundare nu pot fi altele decat cele incluse in cod CAEN 6619 – Activitati auxiliare intermedierilor financiare, exclusiv activitati de asigurari si coduri de pensii – remiterea de bani.

- persoane juridice si alte entitati care beneficiaza de prevederi legale exprese si au stipulate activitatile de schimb valutar pentru persoane fizice in actele constitutive care le reglementeaza infiintarea si functionarea;

- entitati care detin in administrare structuri de primire turistice cu functiuni de cazare turistica si au in obiectul de activitate operatiuni de cumparare de valute (cotate si necotate) sub forma de numerar si substitute de numerar.

Entitatile care intentioneaza sa desfasoare activitati de schimb valutar dupa intrarea in vigoare a noului ordin trebuie sa obtina autorizatie anterior inceperii activitatii de schimb in conformitate cu prevederile noului act normativ .

Ordinul interzice, de la intrarea sa in vigoare, efectuarea activitatii de schimb valutar prin intermediul automatelor de schimb valutar de catre entitatile mentionate mai sus.

Comisia de autorizare a activitatii de schimb valutar poate acorda dreptul de organizare si desfasurare a activitatii de schimb valutar, pe baza de autorizatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@the trader....... sa inteleg ca esti pe plus? Prin asta inteleg ca din banii castigati in cursul unei luni mai si traiesti si poate mai creste si contul putin?

Ai fi primul de care am cunostinta pe acest forum ca realizeaza acest lucru.

Sunt mirat pentru ca am indoielile mele ca in afara unui cadru institutional se poate face trading for a living.

 

 

Sigur, tu poti avea indoielile tale ... dar asta ce inseamna: cei care nu lucreaza intr-un cadru institutional fac trading doar pentru ca este un hobby??? Nu vad de ce ei nu ar putea castiga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt mirat pentru ca consider ca pentru a avea succes pe termen lung (nu vorbesc de solutii tehnice care functioneaza pe termen scurt, de 1-2 ani) ai nevoie de adaptabilitate, adaptabilitate la piata ce o obtii cu greu acasa..... e nevoie de multi ochi, multa analiza.

Dar poate gresesc......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt trader forex full time. Am intrat pe acest forum doar pentru a vedea ce se intampla cu traderii romani.

Raspund la orice intrebare atat timp cat nu sunt intrebat despre strategie si despre cati bani fac.

Toate cele bune!

 

P.S. Am testat peste 50 de brokeri pe demo si 4 pe live. Am trei conturi live cu 3 brokeri diferiti. Atentie la brokeri deoarece in fata este vopsit gardul si in spate-i leopardul. Nu conteaza ce scrie brokerul la el pe site ci ce scrie in termenii si conditiile pe care trebuie sa le semnati cand va deschideti un cont real.

 

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nicc78, sunt un trend trader si folosesc time frame-ul de 4 ore dar efectuez si tranzactii intraday atunci cand se ivesc oportunitati.

Citisem mai sus ca traderii full time nu au timp sa intre pe forumuri din cauza ca stau sa faca bani. Asa o fi la unii dar nu la toti. Daca esti trader full time nu inseamna ca trebuie sa stai toata ziua cu ochii in monitor. Depinde si de stilul tau. Daca esti scalper atunci trebuie sa-ti pregatesti set-up-ul si sa cam stai cu orele sa urmaresti sau sa pui o alarma care sa te anunte ca pretul pe perechea respectiva a atins niste nivele de pret de la care sa scalpezi. Daca esti un trader ce tranzactioneaza pe time-frame-uri si periade mai lungi, multiday-multiweek, atunci cu siguranta ai destul timp liber deoarece dupa ce deschizi un ordin, chiar daca-l monitorizezi, nu trebuie sa stai cu ochii pe el secunda de secunda.

Profit. Profitul este unul foarte bun. Nu am sa dau cifre ci pot sa-ti spun ca o medie ca este undeva in jur de 20% pe luna, uneori mai mult (40%) alteori mai putin (5%). Profitul depinde foarte mult de miscarile din piata si mai putin de sistemul de tranzactionare.

Atat timp cat gasesti un broker onest, care sa-ti plateasca profitul pana la ultimul cent, asta este cel mai bun mod de a face bani in ziua de azi.

Atentie, am cunostinte care au probleme cu retrasul banilor si a profiturilor de la diferiti brokeri. Nu o sa dau nume de brokeri aici. S-ar parea ca atunci cand este vorba de retras profituri mici, de sub 1000 USD/EUR, nu exista probleme cu platile dar cand se retrag profituri destul de mari, incepand cu 5000 de USD/EUR, atunci brokerilor le vine greu sa plateasca. Personal nu am avut probleme de genul acesta. Va sfatuiesc sa retrageti profiturile in mai multe transe mici, chiar daca asta presupune cheltuieli cu comisioanele mai mari, decat sa retrageti sume mari de bani care sa alerteze contabilitatea acelor brokeri.

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.