Sari la conținut

Calculul marjei necesare


Postări Recomandate

 

ce face lucenera in momentul asta nu as recomanda la nimeni.

 

Asa e. Aviz incepatorilor. Nu cereti ajutor. Risc de luat la misto! Posted Image

 

Am fost plecat ...si nu am mai urmarit evolutia...dar imi permit sa iti fac cateva observatii...daca ti le-a mai facut cineva...imi cer scuze.. Acum am si eu timp de scris

 

1 ai atacat niste perechi valutare a caror evolutie este tinuta in friu...lucru care ma indoiesc ca l-ai luat in calcul. anume:

 

-AUD si NZD sunt "commodity currencies"...adica doar evolutia aurului le CAM modifica pe parcursul sesiunii europene (stirile economice pe AU si NZ sunt cind la noi se doarme profund.

- CHF este tinut in friu de SNB, la un curs minim de 1.20 fata de euro. Cind tranzactionezi imperecheat cu dolarul...sa ma ierte altii pentru comparatia exagerata...dar joci pe un EURUSD cu levier (chiar daca nu e asa...dar riscul e mult mai mare pe USDCHF decit pe EURUSD)...ADICA AI O VOLATILITATE MULT MA IMARE DECIT PE EURUSD...adica variaza mult mai rapid si pierzi tot timpul trendul

 

2 Ai aplicat o strategie ca la carte....dar nu ai avut bani ca sa o si duci la capat. Eu pot sa iti spun ca si cu strategia ta ai fi facut bani mai multi decit iti dadea banca intr-un an... DAR AI GRESIT COLOSAL FIINCA TE-AI UITAT PE MAI MULTE TIMEFRAMEURI. nu vreau sa iti spun ca poti sa ai bullish pe M5 si 30 si pe 4 H sa ai bearish... sa intri pe buy....si sa injuri de ....beeep ca tot cade....sa vinzi si sa vez ica tocmai atunci creste.

 

M-am oprit cu reprosurile.....vreau sa iti dau niste sfaturi din propria experienta, pe care eu le folosesc (o parte din ele l-am primit de la unii dintre primii traderi romani de pe NYSE, care in 1997 erau consilieri ai USAID cind a fost implementat RASDAQ..... in 1998 am luat examenul de agent de bursa (adica trader) la BVB, in 2001 am parasit definitiv sistemul ....si am trecut pe forex in 2010)

 

1. (CEL MAI IMPORTANT!!!!) ia un trend și tine-te de el . Desi multi ma vor combate, eu si acum sunt adeptul pozitiei medii si al mizarii doar pe un sens

2. (importanta secunda) Nu te baza prea mult pe indicatori ....mai ales pe perioade scurte....DAR MA IALES NU TE BAZA PE STIRI !!! Indicatorii ii calculeaza toti, iar stirile din ziare sunt fumate de traderi de cel putin 3 zile (asta era in 99 cind noi stateam cite 10 minute sa le explicam clientilor ca nu e bine sa cumpere actiuni pe articolele din ziar...noi aveam informatiile confidentiale de minim 1 zi dar nu aveam voie sa le folosim sau sa le divulgam, dar altii le aveau cu mult timp inainte. acum nu mai e vorba de 3 zile, dar regula tot se aplica)

3 alege o pereche pe care stii ca o poti controla, apoi treci si la una exotica...si evita aurul si actiunile cel putin 1 an.

 

Eu iti recomand sa mergi la inceput doar pe EURUSD. Este sufucient de volatil...iar perioadele de volatilitate extrema sunt cam previzibile...fiinca traim in Europa (apropos ca una e maine dupa 3, cind eurusd se estimeaza ca va cadea pina pe la 1.2450 sau mai jos, in cazul in care ECB scade dobinda la 0,75 si sa sara spre 1.27 daca nu o scade (putin probabil) (nu te lua dupa mine...eu doar iti spun cum merg eu...adica pe short)

 

referitor la brocker....eu ti-as recomnada sa cauti unul care face media, astfel incit sa poti sa mergi si ca orbul.... eu nu am gasit decit unul, detest analizele lor, m-as muta cu placere la altul daca im igasesti tuPosted Image (apropos zilele astea am dat flit la vreo 4 care se credeau destepti...bla...bla). daca vrei sa iti spun...da un PM...nu vreau sa ii fac publicitate ca nu ma plateste:)))

 

Si daca ia merge ca orbul...dar ai avea bani (vreo 1000 euro) ...poti sa castigi pe strategia din pocker ...adica intri pe short de exemplu c u1000 (dar atentie...e ultrariscant saptaminile astea...ca nu stii unde merge...cursul) si astepti...la 50 pips inchizi daca e pe profit, daca o ia invers la 100 mai vinzi inca 1000....si asa ma ideparte. eu am tabelul de calcul pt 10.000 disponibil...pot sa ti-l dau pe PM...daca te mai intereseaza. Eu pot sa iti spun din experienta ca e cam imposibil sa nu se intoarca inapoi 100 de pipsi ....oricit de bullish ar fi trendul....

 

Daca te mai tenteaza forexul...spune-mi si te ajut.

 

Toate cele bune.

 

p.s. daca nu am tastat corect...scuze de la toti care cititi...

Ca o picanterie...daca ajunge eurhuf peste 292-295 merge shortat la greu, fiinca targetul este spre 280. la shortul pe eurhuf se da si dobinda ...destulcit sa iti acoperi ce iti da banca pe perioada cit tii pozitia deschisa....

Editat de valim1975
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am apucat sa citesc topicul de la inceput insa o voi face; de asemenea, daca cineva vrea ajutor pe forum, imi poate da mesaj pe privat pe vamist sau pe morraevo@yahoo.com. Pana acum, am raspuns la toate solicitarile, cei care au vorbit cu mine pot confirma asta. Totusi, daca e cineva de care am uitat intamplator sau ceva similar, ori mesajul lui nu a primit raspuns (poate ca a intrat emailul in spam, samd) sa ma contacteze.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, subscriu si eu la ideea lui dizuandreiovidiu, daca cineva are nevoie de ajutor ma poate contacta pe privat fara probleme. Daca pot sa ajut am sa o fac.

In ceea ce priveste calculu marjei necesare. Eu folosesc o metoda simpla, fara multe batai de cap. Cand tranzactionez folosesc ordine care nu depasesc 001 lot pentru fiecare 100 USD din cont. Adica, daca ai un cont de 10.000 USD numarul total de ordine nu pot avea o marime mai mare de 1lot. In general la 1 lot un pip are valoarea de 10 USD. In cazuri extreme se poate folosi dublu, adica daca avem un entry foarte bun putem folosi maxim 2 loturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.