Sari la conținut

Calculul marjei necesare


Postări Recomandate

So, astazi a fost prima mea zi de trading pe real, evident cu banii celor de la Admiral Markets. Posted Image Prima zi si primul "mic" incident neplacut.

Asadar, sa detaliez. Ma scol eu de dimineata, pe la 8-9 si incep sa inspectez piata. Trec peste mai multe paritati vreo cateva ore dar nu vad nimic convingator. Pana la urma imi sar in ochi cateva mici semnale pe USD/CHF-H1. Era ora 14.00. Trasez linia de trend, pretul ajunsese la rezistenta si o incercase de cateva ori. Observ intersectie EMA13 cu Parabolic Sar, intersectie MACD cu histograme, Bulls&Bears sunt si ei in scadere. Desi lipsea divergenta pe MACD (semnalul meu preferat) decid sa intru. Ma omorase asteptarea.

 

Astept ca si timeframe-urile mai mici sa se corecteze si dupa ce se aliniaza in directia mea intru si eu. Setez SL la 40 pips in dreptul maximului precedent iar pt. TP nu ma lacomesc de la inceput si il las pe la vreo 57 de pips, mai mult la plesneala desi pe demo TP-ul iesea mai mereu cu un raport de 1:2 spre 1:3 fata de SL. In fine, planuiam sa mut TP mai jos in cazul in care pretul se apropia de acesta.

 

Trece vreo ora, timp in care pretul oscileaza impotriva mea cu o medie de vreo 10-15 pips. Stiam deja de pe demo ca atunci cand trece 1-2 ore si nu se intampla nimic semnificativ, cu timpul semnalele isi pierd valabilitatea si eu stau la mana norocului. Si acum lucrurile pareau sa fie la fel. Mai astept vreo 30 de minute. Pe timeframe-urile mai mici semnalele deja incepeau sa se formeze impotriva mea. Era clar. Stiam ca trebuie sa am divergenta MACD de la inceput ca sa intru cu mai mare incredere dar acum era prea tarziu. Intr-un tarziu, pe M1 aveam un semnal de o corectie in favoarea mea. Imi setez TP-ul la zero pips si astept. Nu m-am inselat si corectia se formeaza. Eram bucuros fiindca ma indreptam spre TP=SL= zero pe o tranzactie care oricum nu fusese foarte convingatoare de la inceput.

 

Aici apare acel mic incident de care am zis la inceput: Eram pe M1. Pretul atinge TP-ul meu dar stupoare!!! Tranzactia nu se incheie!!! Tare! Pe demo nu mi s-a intamplat chestia asta niciodata. Nu mai stau la mana norocului si inchei manual tranzactia dupa 2 minute cu un SL=5 pips adica 0.52 usd. Nici o problema. Pe mine ma ingrijoreaza insa problema tehnica, daca pot sa-i zic asa. De ce nu s-a incheiat tranzactia atunci cand pretul a atins TP-ul? A mai patit cineva chestia asta la Admiral Markets? Sau fac asa fiindca joc pe banii lor si imi fac figuri ca sa pierd cadoul lor si sa alimentez contul din buzunarul meu?

 

Am atasat cateva imagini. Poza 1 este momentul deschiderii tranzactiei, poza 2 este momentul inchiderii tranzactiei unde se observa ca pretul a atins valoarea 0.9597 a TP-ului (curbele gri de pe grafic sunt EMA1 setate pt. pretul HIGH si LOW) dar tranzactia mea nu s-a incheiat Posted Image . In fine, poza 3 si poza 4 este evolutia pretului dupa inchiderea tranzactiei ceea ce arata ca pretul a spart rezistenta deci decizia de a iesi din piata devreme a fost corecta.

post-6584-0-81695200-1339512231_thumb.jpg

post-6584-0-72751300-1339512232_thumb.jpg

post-6584-0-74089600-1339512233_thumb.jpg

post-6584-0-16442700-1339512282_thumb.jpg

Editat de LuceNera
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai probabil doar bid-ul a atins TP-ul, nu si ask-ul. TP-ul in cazul tau (sell position) se ia atunci cand ask-ul atinge pretul dorit.

 

MT4 arata pe chart doar bid-ul. Daca vrei sa vezi si ask-ul apasa F8 si bifeaza "Ask Line"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am 3 zile de trading pe real. Ha ha! Zece tranzactii in total, pierdere totala 66 pips insemnand 10.25% din cont. Dar am experimentat ceva nou, ceva care nu se vede pe demo. Si anume: uitandu-ma pe istoricul pretului pe astea 3 zile pe toate paritatile pe care le-am urmarit am observat multe semnale foarte profitabile din belsug pe care le-am ratat. E foarte frustrant. Ar fi trebuit sa am cel putin 100 pips profit. E drept ca nici eu nu am avut rabdare sa apara ceva serios pentru ca dupa cateva ore petrecute cu ochii "beliti" in monitor ajungi la o limita si intri pe orice nimic care apare. Insa parca piata ma pandea din umbra, cum plecam de la monitor 1-2 ore cum aparea vreun semnal pe X paritate de vreo 40-70 pips profit in decurs de maxim o ora in timp ce eu stateam cu orele si nu prindeam nimic.

 

Oricum, mi-a mai trecut frustrarea deoarece am acceptat pana la urma ca nu prea am respectat multe reguli principale. Am inteles totusi ce trebuie sa imi corectez de urgenta: rabdarea. Sper sa reusesc, mai ales ca 10% din cont pierdere nu e chiar asa grav cum mi s-a parut la un moment dat. De acum inainte imi fixez sa astept si 3 zile pentru un profit de 50 de pips. Pana nu sunt macar 70-80% sigur nici nu ma bag.

 

Am identificat pe paritatile AUD/USD, AUD/JPY si NZD/USD figura "Wedge" cu un potential profit de 110, 100 respectiv 90 pips. Spargerea rezistentei ar trebui sa apara maine dimineata si sper sa fiu pe faza. Atasez imaginile sa vedeti si voi.

DetailedStatement.htm

post-6584-0-85380500-1339697256_thumb.gif

post-6584-0-88586900-1339697484_thumb.jpg

post-6584-0-30898300-1339697490_thumb.jpg

post-6584-0-20415500-1339697495_thumb.jpg

Editat de LuceNera
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi m-am mai linistit. Nici o tranzactie efectuata. Am fost si putin plecat ca sa fiu sincer.

Asadar, mi-am stabilit semnalele pe care trebuie sa le urmaresc. In ordinea importantei sunt de 3 tipuri:

1.Divergente intre histogramele MACD si nivelul pretului.

2.Intersectie EMA13 cu Parabolic SAR dupa o minima confirmare a pretului in directia dorita. De asemenea, reducerea distantei dintre EMA13 si Parabolic SAR anunta un posibil semnal de tip 2 si in consecinta aparitia unei corectii sau o schimbare de trend. Aceasta reducere a distantei este semnal si pentru verificarea din ce in ce mai des a graficului.

3.Intersectie curba MACD cu histograme.

Ma bate gandul sa renunt la indicatorii Bulls&Bears pentru ca nu prea imi ofera informatie in plus. Tot ce imi ofera este in legatura cu posibilitatea de a mari pozitia deschisa.

 

Deocamdata pe istoric arata bine insa din experienta ultimelor 3 zile am observat ca este mai greu de pus in practica. E drept ca si eu am cautat aceste semnale pe timeframe-uri mici gen M30, M15, M5 si chiar M1. Uneori m-am luptat chiar si cu spread-ul pe M1 si M5. Dupa ce m-am analizat astazi un pic mi-am descoperit deja 2 defecte:

1.Eram nerabdator sa castig cat mai repede si de aici am ajuns sa deschid pozitii analizand timeframe-uri mici. First mistake. Ciudat, pe demo nu eram asa de nerabdator.

2.Mi-a fost greu sa accept primele tranzactii ratate, de aceea m-am agatat de orice semnale cat de mici pentru a deschide noi pozitii in speranta recuperarii, din nou cat mai repede, a primelor pierderi. Second mistake.

Per total, graba a fost principalul dusman.

 

In consecinta am decis sa caut semnalele pe timeframe-uri mai mari pentru a stabili directia viitoarei pozitii apoi urmaresc sa apara aceleasi semnale pe timeframe-uri mai mici pentru a putea intra cu precizie in piata. De asemenea, am pastrat pentru tranzactionat numai paritatile cu un spread maxim de 3 pips. Am ramas astfel cu "numai" 10 paritati.

 

Deja am descoperit un prim semnal de tip 1 pe USD/CHF-Weekly. EMA13 pare ca se apropie de Parabolic SAR iar indicatorul Heiken Ashi si-a schimbat culoarea. De pe istoric stiu ca pretul ar trebui sa coboare proportional cu ultimele oscilatii, in cazul de fata ma astept la o scadere de 200-400 pips. Tot din istoric stiu ca pentru a profita din plin de divergenta pe MACD trebuie sa iau pozitii chiar din varf iar confirmarea printr-o mica intoarcere sa o urmaresc pe timeframe-ul imediat inferior. Bara actuala se inchide pe 17.06.2012 iar de la aceasta data eu zic ca in urmatoarele 2 saptamani plus ce a mai ramas pana pe 17.06.2012 urmeaza o scadere de minim 200 pips. De aceea, ar trebui ca pe timeframe-urile mai mici sa caut numai oportunitati de vanzare. Pacat ca trebuie sa plec la tara sambata deci o sa ratez aceasta oportunitate, dar sunt sigur ca vor mai aparea si altele.

 

Voi ce ziceti de acest moment pe USD/CHF? Strategiile voastre ce spun?

post-6584-0-37552900-1339772172_thumb.jpg

Editat de LuceNera
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi ce ziceti de acest moment pe USD/CHF? Strategiile voastre ce spun?

 

Pai nu ziceai tu ca pe real e la fel ca pe demo si ca daca testezi bine pe demo n-are cum sa nu mearga pe real? Ca ai deja planul bine stabilit si bla, bla, bla? Oare asa scrie in strategia ta? Cand ai semnal pentru o tranzactie intai te opresti si intrebi pe forum sa afli ce spun "strategiile" altora despre tranzactiile tale? Tare strategie mai ai! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Voi ce ziceti de acest moment pe USD/CHF? Strategiile voastre ce spun?

 

Pai nu ziceai tu ca pe real e la fel ca pe demo si ca daca testezi bine pe demo n-are cum sa nu mearga pe real? Ca ai deja planul bine stabilit si bla, bla, bla? Oare asa scrie in strategia ta? Cand ai semnal pentru o tranzactie intai te opresti si intrebi pe forum sa afli ce spun "strategiile" altora despre tranzactiile tale? Tare strategie mai ai! Posted Image

 

 

Mda, cred ca m-am inselat cu acest forum. Asta este unul dintre ultimele posturi scrise aici, mai ales ca nu am aflat ceva spectaculos despre Forex aici fata de ceea ce stiam si eu. Mai mult misto-uri decat raspunsuri clare si la subiect.

 

In fine, sa nu-i raman dator lui Mister Black. Asadar, domnu' Mister Black:

1.Nu am spus ca am strategia. Am spus ca DACA am strategia, bla, bla, bla. Cred ca observi diferenta.

2.Nu am postat semnalul ca sa imi confirmi matale daca e bun sau nu. Am spus deja care va fi directia pozitiilor mele pentru urmatoarele 2 saptamani pe acea paritate. Ceea ce nu ai observat tu este ca incerc sa imi construiesc strategia aia pe care DACA as avea-o, bla, bla, bla. Am considerat ca ar fi folositor sa impartasesc ideile mele, in speranta ca, poate fi de ajutor cateva pareri de la cei cu experienta. Eu unul, ca sa fiu sincer, daca as avea 5-6 ani experienta si as activa pe un forum ca acesta as face-o ca sa imprumut din experienta mea si altora care sunt la inceput si nu ca sa fac misto de acestia. In cazul in care nu vreau sa ii ajut si pe altii, stau frumos si imi vad de treaba mea, nu pierd vremea pe forumuri ca sa fac misto de altii.

3.Chiar cred cu adevarat ca e TARE strategia pe care ma straduiesc sa o aplic. Dar te rog mult de tot sa nu ma crezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai nene. tu acum 1 saptamana nu stiai sa calculezi pipul si acum te arunci cu un cont live?

vrei sa faci stiinta sau arta din ceea ce faci?

daca vrei arta nu te pot ajuta.

daca vrei stiinta ai nevoie de multe tranzactii pe backtest si pe simulari cu reguli clare care sa nu iti dea niciodata batai de cap atunci cand le aplici chiar si pe demo. 0 emotii si 0 discretie asta ar trebui sa fie obiectivul.

zici ca ai un sistem bun...pe cate tranzactii ai facut backtestul? pe cate tranzactii ai stat pe demo cu el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.