Sari la conținut

Comasare sectiuni


Stefan

  

6 membri au votat

  1. 1. Sunteti de acord cu comasarea sectiunilor?

    • da
      1
    • nu
      5


Postări Recomandate

  • Management

Ma gandesc sa mut "Strategii si planuri de tranzactionare" si "Semnale forex" in sectiunea "Analize tehnice si fundamentale". Ce parere aveti? Va rog sa folositi chestionarul de mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • Management

Corect, dar mi se pare ca in multe threaduri din cele doua sectiuni nu se face diferenta. Oricum, momentan raman asa pana vad ce voturi se mai schimba adauga. Si daca nu le comasez, o sa mut doar threaduri.

Editat de Stefan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eventual poti sa schimbi subtitlul din dreptul sectiunii Semnale forex, mai exact - Pentru cei care vor sa piarda banii luandu-se dupa altii. Mi se pare o fraza de prost gust, negandita si puerila. Puteai foarte bine sa scrii: Idei de tranzactionare ale membrilor, cred ca suna mai elegant. Nu o lua ca o ofensa insa nu o zic fiindca eu am postat acolo, ci fiindca, inca de la inceput, nu aveai de unde sa stii daca cei care vor posta acolo vor oferi semnale de tranzactionare viabile sau nu. Ai preferat sa presupui ca nu.

 

De asemenea la Strategii si planuri de tranzactionare, poate fi schimbat, caci e un pleonasm, dupa mine:

 

Conform dex-ului, strategie inseamna: 5. (fig.) arta de a folosi toate mijloacele disponibile în vederea asigurării succesului într-o luptă, într-o activitate. (< fr. stratègie) iar

plan desemneaza: 1. Proiect elaborat cu anticipare, cuprinzând o suită ordonată de operații destinate să ducă la atingerea unui scop; program (de lucru).

 

Iar "Tranzactionati si pe alte piete? Aici puteti discuta despre actiuni, indici, marfuri sau orice alt intrument care va intereseaza." e pus la persoana a doua, sunand cumva separat de subtitlurile resturilor sectiunilor si "Puteti sa-i spuneti si avizier... Diferenta este ca aici puteti si comenta. :)" de la Anunturi administrative, se putea si mai bine si aici.

 

La grupuri de trading, ar trebui scris cate ceva dedesubt, cuvinte cheie sau ceva sa lamureasca pe cei care sunt veniti pentru prima oara pe forum. Exemplu: analize, semnale de tranzactionare, materiale educative, servicii conexe.

 

Daca imi mai sare ceva in ochi, o sa mai aduc in discutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De asemenea, la sectiunea strategii si planuri de tranzactionare si la analize tehnice si fundamentale, ar trebui sa fie cumva aprobate inainte de a fi deschis topicul. Iar daca subiectul este tratat slab sau doar pomenit sa fie semnalat de moderator persoanei respective iar aceasta sa ia sau nu masuri. Nu trebuie sa ne mai miram ca suntem este supra-saturata cu informatie de proasta calitate. Nimeni, nu verifica strategii doar le tranteste acolo, nu le explica ca la carte. Spre exemplu, in Lumanari Heikin-Ashi: ciprianeagu@yahoo.com incepe: "Sunt curios daca exista cineva pe forum care le foloseste. DIn cate am observat eu pe chart, identifica foarte bine trendul. In majoritatea cazurilor, daca se formeaza cel putin 2-3 de aceeasi culoare si mai trece se de EMA 8, si mai avem si cross 8/21, deja e un trend bun!

Sunt si semnale false, dar parca-parca, pe tf 15 min, iesi pe plus..."

 

Din capul locului nu vei mai citit restul topicului. Nu pune o poza, nu explica. Pentru mine nu a prezentat interes.

 

Pe urma incepe sa vorbeasca in limba engleza, probabil a dat cu copy si paste de undeva. Eu inteleg engleza foarte bine insa multi de pe forum nu o inteleg.

 

Mai apoi, continua: "rectificare: MA 8 si 14 (nu 21, cum am scris gresit...)

 

Backtesting saptamana trecuta (doar atat am avut date) , manual:

- interval 9-17 = +201 pips

- interval 17-23 = +112 pips

- interval 23-9 = dorm la orele astea de obicei, asa ca nu m-am deranjat sa calculez ;-)

Total = +313 pips

12 tranzactii, din care 2 SL (-11, -19), 3 BE (0), 7 TP (6 - 85).

 

Metoda de calcul: am identificat candela care indeplinea conditiile de mai sus pe Heikin, apoi am mers pe candlestick normal si am luat Close-ul de la ora respectiva. Cred ca e corecta logica asa, nu ? "

 

Backtestingul se putea face si pe alte platforme, acolo unde e mai mult istoric, unde se pot pune mult mai usor obiecte pentru o mai buna explicare a regulilor, samd si nu stim despre ce time-frame vorbim, referitor la backtest. Mentioneaza de take profit-urile incasate insa nu aminteste inainte de asta despre ce e vorba. Probabil s-o fi referind la inchiderea manuala a unei tranzactii nicidecum la inchiderea tranzactiei la un nivel prestabilit. Poate, cine poate stii la ce s-o fi gandit. Nu stim cu certitudine.

 

Pe urma urmeaza o serie de conversatii referitoare la acest sistem din care reiese ca membrul vamist nu prea stie anumite lucruri, ci doar testeaza apele si cere o serie de explicatii. Si, ce-i si mai ciudat un membru se ia dupa acesta si face profit cica, doua tranzactii. Sper ca nu pe bani reali. La care, ciprian il intreaba cum de a facut profit ca el o "incasase" pe acelasi semnal, insa se abatuse de la plan, asa ca intrebarea e in van pusa. No comment.

 

Strategia pare incompleta, are informatii ascunse si trunchiate iar cel care trebuia sa dea siguranta strategiei nu prezinta credibilitate, fiindca ii lipseste educatia din acest domeniu. Genul asta de informatii pot induce membrii in eroare iar unii isi pot pierde banii si timpul tranzactionand asa ceva, fiindca iau informatiile drept bune caci, deh, sunt scrise pe un forum iar ele trebuie sa valoreze ceva.

 

Sper ca ciprian nu o ia personal, insa putea sa se straduiasca putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa bagi bani intr-o strategie pe care nu ai testat-o este o grava prostie. nu sunt de acord ca trebuie sa vina cineva si sa testeze ideile care apar in strategii ... pentru ca ideea proasta de pe forum mai poate sa mai suporte un filtru si sa intre in profit , un filtru pe care cel care testeaza nu poate sa il intuiasca. nu am considerat in veci ca sectiunea de strategii este facuta de profesionisti dar ideile de acolo merita citite .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deltatrade

 

Atunci, dupa cum ai zis, tragem concluzia ca e inutila. Fiindca daca ideile sunt prezentate alandala, tu ce poti sa intelegi? Nu iti face varza in cap? Nu de putine ori se plangeau traderi la inceput de drum ca le este capul plin de informatii. In cel mai bun caz, genul stragiei de mai sus poate fi catalogata observatii pe baza unei strategii sau categorisita altundeva.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai stiu cum era cand eram la inceput dar acum in maxim 20 de minute pot sa imi dau seama daca e prezentata o idee buna sau nu inca de la postul1 . majoritatea oamenilor care prezinta strategii sunt discretionari ca mindset si la fel sunt si cei care citesc. iei orice pattern amarat si vei gasi cineva pe lumea asta care sa zica ca este profitabil cu el dar intr-un mod discretionar. daca tradingul ar fi considerat o stiinta de catre toata lumea am avea un alt fel de forum. atunci sistemele ar avea o cu totul si cu totul o alta greutate. asa cum este azi se prezinta o idee si gasesti 1/100 care a reusit sa o faca profitabila. daca pentru 99 de oameni nu a mers si a mers pentru 1 singur atunci nu poti sa inchizi forumul. asa e in trading ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Andrei, apreciez feedback-ul tau. Este putin mai larg decat subiectului dezbatut si o sa-l iau in considerare, dar momentan nu-l pot aplica. Tin totusi sa precizez ca descrierea de la sectiunea de semnale forex are un scop. Tu poti sa o consideri cum vrei, dar nu o voi schimba. Menirea ei este sa sperie (o parte dintre) incepatorii care cauta modalitati de a castiga rapid bani din forex. Dar avand in vedere ca tu oferi semnale (care nu zic ca sunt bune sau proaste pentru ca nu le-am urmarit), nu prea vad cum as putea sa te conving pe tine ca nu e asa cum o vezi, sau mai mult, ca e chiar utila. Oricum, daca tii minte, inainte de a deschide sectiunea aia am spus ca eu nu prea sunt pentru asa ceva. Deci te rog sa-mi permiti sa pun in continuare raul inainte cand vine vorba de semnale. Poate ca timpul ma va contrazice si o voi sterge/schimba, dar momentan ramane

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu contest faptul ca foarte multi scammeri apar ca ciupercile dupa ploaie, mai ales la noi, in Romania, pretinzand ca dau semnale. Era frumos daca exista un sistem sa pui semnalul si, sa poata fi verificat printr-o interfata cu cotatii. In felul asta se eliminau scammerii de cei seriosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.