Sari la conținut

Postări Recomandate

Salutare!

 

Am inceput sa tranzactionez demo in decembrie 2011 si live in februarie 2012.La inceput am folosit renko chart pe o strategie conceputa de mine (fara indicatori).Era si este profitabila (la sfarsitul zilei nu aveai cum sa iesi pe minus),dar presupune sa ai in cont destul de mare iar castigurile se limiteaza si sunt in raport cu suma pe care o ai in cont.

Dupa un timp am renuntat la acesta strategie si am inceput sa implementez tot felul de strategii dar tot pe renko chart.Unele luate de pe net altele concepute de mine,unele de cateva sute de $ altele free.Dupa scurt timp pc-ul meu s-a umplut ca o tona de indicatori.Majoritatea strategiilor le-am testat pe cont real (cu sume mici ,dar pe bune).Iar din toata experienta mea de aproape 6 luni am invatat cateva lucruri:

 

- paralel cu piata forex functioneza o alta piata.... piata vanzarilor de strategii si de indicatori (probabil ca e foarte profitabila si asta pentru ca exista acei 90% traderi care pierd)

 

- 99% din indicatori sunt gunoaie si un bun mod de a pierde banii

- unele strategii care au la baza indicatori si cu 50%-60% rata de castig pot fi profitabile daca:

( intr-o ordine importanta)

- poti controla partea emotionala/psihologica pentru ca este una decisiva.Daca nu o poti controla foloseste pending Order cu SL si TP si apoi nu te mai atinge de ele

- rata de risc/castig trebuie sa o pastrezi mai mereu de 1:2 si in rest 1:1 (sau un bun ”Money Management”)

- esti disciplinat si urmezi 100% acea strategie fara abateri de la punctul de mai sus.

- daca tranzactionezi la orele corespunzatoare (desi nu întotdeauna este important)

 

- Insa dupa 6 luni de tranzactinat stiu ca cea mai buna si curata strategie este cea fara indicatori si anume: Price Action .

Chiar de cand am inceput sa tranzactionez am dat peste un tip care folosete Price action ,avand profituri substantiale.îi urmăream postarile de pe youtube (vezi link:

) si asta ma motiva sa nu renunt pentru ca vedeam ca se poate castiga din Forex. Desi am cautat mereu pe net despre price action ,prea multe explicatii si detalii clare nu am gasit .

 

Insa acum cateva zile am dat peste un mic tutorial despre price action facut de Phil Newton si apoi peste postarile video facute tot de el.Si pentru prima data am inteles dinamica cursului in piata forex.Atat de simplu si de clar.

Am aflat din postarile lui cum poti identifica precis un up trend,down trend ( si cum aceste se invereaza).

Cum poti identifica inca din stadiul incipient un Sideways sau range trend

Am inteles cum se definesc si care sunt zonele de suport si rezistenta care trebuie luate in considerare si cum esti sigur ca un Breakout este confirmat .

Si cum toate acele modele (patterns) au la baza Price Action

Si toate acestea fara nici un indicator ,doar Price Action, care din punctul meu de vedere este ” the holy grail”.

Si important este faptul ca price action se poate aplica indiferent de time frame

 

In concluzie :mi-a redat increderea si siguranta ca pot face parte din acei 10% care au scces ( uitand de toate balariile invatate despre forex de pe net si invatand price action).

 

As putea sa incerc sa explic ce este price action dar cu siguranta nu o pot face la fel de bine ca Phil Newton ,asa ca voi posta linkurile cu toate explicatiile de care am vorbit mai sus.

 

price action tutorial - www.tradeology.com/priceaction.html

 

price action video tutorial http://www.mediafire...cjyyk6d3sev9ybk

 

price action web - link1

link2

 

Phil Newton - site

 

deoarece regulamentul forumului nu permite postare de mai multe linkuri media, restul linkurilor cu postarile video le gasiti in pdf-ul atasat postarii sau in arhiva de la price action video tutorial

 

Merita sa aruncati o privire pe linkurile de mai sus.Probabil ca vor fi cele mai bune lucruri care le-ati aflat despre tranzactii.Desi materialele video sunt in limba engleze, sunt usor de inteles si poti prinde repede din ele cum sa aplici price action.

 

Tin sa mentionez ca din cauza timpului limitat ma rezum doar la scalping de 5-15 pips in primele ore de la deschidera pietelor europene .Folosesc renko sau range bar chart

 

In urma raspunsurilor la acest post trebuie sa mai mentionez ceva.Inca nu sunt pe profit constant ci intr-o fluctuatie.Dar asa cum am spus mai sus,am increderea ca invatand Price action ,povestea va fi altfel.Si trebuie sa mai mentionez ca in toate tranzactiile mele nu am folosit price action pentru ca nu stiam ce e cu el.Dupa cum am spus, abia acum cateva zile am aflat mai multe detalii si e prima data cand dau peste ceva bun despre forex.

 

Am facut acest post doar pentru a le fi de folos si altora si nu pentru o auto lauda.Pana la urma fiecare alege.

 

indicatori ( sau spaghete)

http://www.imagetoo.com/images/untitljij.png

 

sau price action

http://www.imagetoo.com/images/untitlzkz.png

 

Numai bine si sa va fie de folos!

price action link video -.pdf

Editat de AdrianBc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@deltatrade

ia pune tu un statement sa vedem cat de bun esti tu in domeniu. ca nici de la tine n-am vazut nimic, doar povesti! te-ai apucat si tu sa jignesti...

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tu nu ai gasit utilitati pentru indicatori asta nu inseamna ca nu pot fi folositi. inseamna doar ca esti foarte slab pregatit in domeniu.

 

Singura utilitate pentru indicatori o gasesc buna decat pentru a reda cat mai bine vizual pe chart price action.Nu am precizat ca sunt bun in acest domeniu.Acolo unde am scris in postarea mea ca pot face partea din acei 10% traderi de scces spune de fapt ca inca sunt in partea cealalta,desi nu am pierdut niciodata mai mult de 1/4 din cont.

Editat de AdrianBc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@deltatrade

ia pune tu un statement sa vedem cat de bun esti tu in domeniu. ca nici de la tine n-am vazut nimic, doar povesti! te-ai apucat si tu sa jignesti...

 

Da,e povestea experientei mele si tot ce am zis a fost doar din ea nu din ce se zice pe net.Si nu stiu de unde ati tras concluzia ca sunt bun.( vezi raspunsul dat lui deltatrade).

Editat de AdrianBc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

johnbull

 

Slab pregatit nu inseamna neaparat ca nu esti profitabil, ci ca nu esti educat suficient. Si, din aceasta categorie, cred ca facem parte majoritatea. Si, nu neaparat din pricina ca am fi lenesi, ci din cauza ca informatiile prezentate sunt "inselatoare", incomplete, samd. Nu cred ca a dorit-o deltatrade ca jicnire.

 

AdrianBC

 

Tin sa iti marturisesc ca, atat cu indicatori cat si cu price action, traderii (majoritatea) tind sa incurce rau borcanele, daca imi permiti sa folosesc, astfel, un limbaj mai "de balta". Insa ce vreau sa subliniez este faptul ca, desi poti opta pentru a tranzactiona price action, sunt felurite moduri de a tranzactiona dupa pret. Te referi, probabil, strict la ce vezi pe grafic, fara a implica nimic altceva tehnic (cu exceptia uneltelor: Fibonacci - retrace (retracement) - aici intra si extensiile de pret (exemplu: 161.8 dintr-o miscare) , Fibonacci proiectii (expansion), unelte Gann (Gann fan, Gann lines, Gann Fan), Shapes si cam tot ce se gaseste in platforma metatrader si altele, la sectiunea tools, diferit de sectiunea indicatori, ori fundamental (rate ale dobanzilor, inflatie, somaj, comentarii ale persoanelor politice ori din fruntea unor institutii, samd).

Am mai spus-o si cu alte ocazii, nu exista o pepiniera clara, educativa, ma refer aici la ceva frumos organizat, nicidecum informatii fragmentare, incompelte, lacunare ori false, cum poate esti familiarizat de pe diverse forum-uri.

 

Iar despre tipul care foloseste scalping-ul, ca mod de a tranzactiona, ce sa zic...Noi nu avem acces la informatiile pe care le are el in platforma - vede volumele de buy si sell foarte frumos acolo. Cu asa ceva as vrea si eu sa tranzactionez, nu mi-as mai bate capul cu verificat de strategii, as merge doar cu teoria valurilor Elliot si volumele acelea. Ca sa nu mai spun ca acel clip nu are nici o valoare. Nu le-am urmarit si pe restul insa e usor sa pui un clip cu o tranzactie doua, cand restul pot fi dezastruoase.

 

Ai pomenit de Phil Newton, nu l-am verificat inca, dar o sa o fac. Insa, din experienta, nu cred ca aduce noutate, sper sa am placuta surpriza si sa ma insel. Cat despre break-out-uri, inclusiv metodele sale pot da gres si aici ma refer la valurile Elliot, fiindca, dupa cum poate stii deja, exista unele valuri finale, care fac minime/maxime intr-un timp relativ scurt, pentru ca mai apoi sa nu se mai intoarca la acel nivel prea curand. Citeste cartea lui Glenn Neely - Mastering Elliot wave, daca nu o ai sau nu o gasesti da-mi un mesaj pe privat si ti-o trimit numaidecat.

 

O sa mai revin cu comentarii edificatoare pe masura ce ma mai documentez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

johnbull

 

Nu cred ca a dorit-o deltatrade ca jicnire.

 

Nici nu am luat-o ca pe o jicnire.

 

 

johnbull

Tin sa iti marturisesc ca, atat cu indicatori cat si cu price action, traderii (majoritatea) tind sa incurce rau borcanele

Asa este.

 

 

johnbull

Iar despre tipul care foloseste scalping-ul, ca mod de a tranzactiona, ce sa zic...Noi nu avem acces la informatiile pe care le are el in platforma - vede volumele de buy si sell foarte frumos acolo. Cu asa ceva as vrea si eu sa tranzactionez, nu mi-as mai bate capul cu verificat de strategii, as merge doar cu teoria valurilor Elliot si volumele acelea. Ca sa nu mai spun ca acel clip nu are nici o valoare. Nu le-am urmarit si pe restul insa e usor sa pui un clip cu o tranzactie doua, cand restul pot fi dezastruoase.

Tipul are zeci de postari si toate pe plus,iar restul daca ar fi pe minus (acum in functie de rata risc/castig),tot e ceva .Si tin sa mentionez ca tipul cu scalpingul nu e Phil Newton.E doar unul care face scalping cu price action.Si nu stiu cati din cei care folosesc majoritar indicatorii pot face asta in 20-30 minute de la deschiderea sesiunii Londoneze.

 

johnbull

 

Ai pomenit de Phil Newton, nu l-am verificat inca, dar o sa o fac. Insa, din experienta, nu cred ca aduce noutate, sper sa am placuta surpriza si sa ma insel.

Nici eu nu cred ca aduce ceva nou.Dar ceea ce am gasit la el e nou pentru mine.Si oricum nu cred ca se gasesc multi pe net vorbind de price action atat de clar sau alte lucruri de calitate .Ceea ce spune mi se pare de calitate.Dupa tot ce am gasit pe net se vede o diferenta.Desi daca imi explica bunica-mea despre price action asa cum o face Phil Newton, era tot ceva mai bun decat multitudinea de indicatori de pe net si tot ce am invatat pana acum. Nu el este important ci ceea ce am gasit la el.

 

Sper sa gasesti ceva folositor la el.

 

johnbull

 

Cat despre break-out-uri, inclusiv metodele sale pot da gres si aici ma refer la valurile Elliot, fiindca, dupa cum poate stii deja, exista unele valuri finale, care fac minime/maxime intr-un timp relativ scurt, pentru ca mai apoi sa nu se mai intoarca la acel nivel prea curand.

Ai dreptate .Orice metoda poate da gres,dar conteaza procentul de esec si felul in care te expui.Desi in filmulet desena valurile elliot nu mi-a dat de inteles ca le foloseste .Cu siguranta schita acele HH HL LH si LL .

Probabil ca si majoritatea foloseam break-out-urile asa cum se spunea prin carti sau pe net ,dar statisticile indica un procent mare de esec in modul acesta de folosire.La Phil Newton am gasit o alta metoda.probabil cu un procent mai mare de succes(voi vedea din experienta).

 

 

multumesc de postare

Editat de AdrianBc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

daca tu nu ai gasit utilitati pentru indicatori asta nu inseamna ca nu pot fi folositi. inseamna doar ca esti foarte slab pregatit in domeniu.

 

Singura utilitate pentru indicatori o gasesc buna decat pentru a reda cat mai bine vizual pe chart price action.Nu am precizat ca sunt bun in acest domeniu.Acolo unde am scris in postarea mea ca pot face partea din acei 10% traderi de scces spune de fapt ca inca sunt in partea cealalta,desi nu am pierdut niciodata mai mult de 1/4 din cont.

 

ai zis ca 99% din indicatori sunt gunoaie. daca tu stapanesti price action foarte bine ... prezinta-ti strategia. cand am zis ca nu stapanesti domeniul m-am referit strict la partea de analiza tehnica care se ocupa cu indicatori. mult succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai zis ca 99% din indicatori sunt gunoaie. daca tu stapanesti price action foarte bine ... prezinta-ti strategia. cand am zis ca nu stapanesti domeniul m-am referit strict la partea de analiza tehnica care se ocupa cu indicatori. mult succes.

 

De ce sa-si prezinte strategia ? Ca sa convinga pe Toma necredinciosul ? Nici eu nu mi-as prezenta strategia in public avand in vedere ca am stat atata timp sa prind spilul. E suficient un statement detaliat. Am mai vazut pe aici pe cativa care cer strategia, mura in gura, la cei care vin si spun ca sunt profitabili. Nu se poate asa ceva. Nu se cade , daca ii respecti pe ceilalti, in opinia mea, sa vii si sa ceri cuiva sa-si spuna strategia.

 

Referitor la indicatori, parerea mea este ca sunt utili doar ca, confirmare, de exemplu un suport/rezistenta pe MA cu un cci pestesub 0 sau cross pe MACD evident dupa ce ai intai suport/rezistenta pe grafic folosind un pivot sau linie de trend. Carolyn Boroden foloseste price action clustere si simetrie si confirmare CCI 14+50 impreuna cu EMA 34. Ca trigger foloseste price action, break above/below prior swing high or low. Indicatorii functioneaza "very well" cu conditia ca price action-ul sa fie pe primul loc.

Am observat ca oamenii spun ca in range trebuie sa stai afara din piata. Eu am studiat diferite situatii si pot sa-ti spun ca in range e o placere sa tranzactionezi cu Demark-ul. Si este totusi un indicator. Nu cred ca e bine sa subestimezi eficienta lor.

Editat de apolo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut AdrianBc!

da-mi te rog un link sau ceva cu scalperul de care vorbesti, sunt curios de modul lui de lucru. Merci!

 

E ok strategia ta. Persevereaza si nu te lasa!

Editat de arcgotic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.