Sari la conținut

al doilea cont live


Postări Recomandate

 

http://www.forexpeac...interbankfx.com

oare astia sunt hoti cu totii? macar aia se pot adresa la NFA, pe cand unul care isi pierde banii prin Cipru, cui se adreseaza? daca te uiti in josul paginii , sunt zeci, sute de cazinouri de-astea si toate-s best broker!!!

Prima data cand zici ca ai pierdut bani, poate nici n-ai gresit tu cat de mult ``te-au gresit aia``...pe langa lupta cu piata, sa mai ai si un hotoman de broker! Si cam asa e cu toti, nu numai cu astia...din pacate...

 

Citez unul dintre posturile de acolo:

 

"great86, india

ok so i was tryng to open an account wth this fu***** broker called ibfx, first they said we dnt allow account to be open on your mother name as u will trade in it, then i said ok no problem then i wont trade in it and lets open account on my mother name only ans she will trade in it even u can confirm from her on phone , then they said ok fill the application n i did it and after few days they said we cant open not your account or your mothr also, i ask why now, they said we just dnt feel lke opening its our choice , my god i was shocked to hear that frm there account women name megan. when they were doing lke this in startng then i am sure when i will ask them my money they will say same also, ibfx sucks a bunch of monkeys running it frm a small shop in utah, there account women megan such a lier"

 

Deci daca eram broker cinstit nici eu nu-i deschideam idiotului cont. Eu personal am avut un mic cont de 300$ deschis la IBFX si niciodata n-am avut nici o problema cu ei, toate tranzactiile s-au executat perfect, cand am cerut banii, am avut banii a doua zi in banca. In primul rand numai faptul ca a refuzat sa-i deschida cont idiotului arata ca sunt cinstiti si nu vor sa aiba probleme. Orice broker care iti cere o mie de acte si dovezi de identitate si de provenienta a banilor este un broker cinstit. Pe de alta parte cu cat un broker te lasa sa-ti deschizi mai usor un cont si nu-ti cere nici un act, cu atat mai probabil este sa nu-ti mai vezi banii niciodata banii inapoi.

Nu zic ca IBFX este cel mai bun broker din lume. In mod sigur tranzactioneaza impotriva ta, si probabil maresc spread-ul la stiri. Dar pentru incepatorii cu bani putini, care vor sa se "joace" de-a forexul cu cateva sute de dolari, sunt ok.

 

Pe de alta parte daca ai un cont mare nu recomand IBFX. Din cercetarile pe care le-am facut pana acum as baga bani doar la Interactive Brokers (cont minim 10000$), Dukascopy, sau unul dintre brokerii care au acces la cele 3 mari platforme ECN:

 

Currenex (cea mai buna platforma din punct de vedere tehnologic, al vitezei de executie, spread-ului si lichiditatii):

http://www.currenex....hite_label.html

 

FxAll:

http://www.fxall.com/

http://forexmagnates...-up-march-2012/

 

Hotspot Fxi:

http://www.hotspotfxi.com/

 

Exemplu de broker care deschide conturi pe toate cele trei platforme (click in stanga ca sa alegi platforma):

http://www.lcgfx.com/forex-trading/platforms/Institutional-Currenex

 

Ar mai fi si reteaua EBS care are cel mai mare volum dintre toate dar care nu este asa buna pentru traderii activi, e mai mult pentru institutii.

 

In concluzie, daca ai bani, deschizi cont la Interactive Brokers, Dukascopy, sau mai ales unul dintre brokerii care au platformele Currenex, FxAll, sau Hotspot Fxi.

 

Daca si cand voi investi sume foarte mari, cu siguranta n-as mai investi cu IBFX, dar momentan sigur nu sta IBFX sa-mi controleze mie contul pt cele cateva mii pe care as putea sa le fac intr-un an. Intr-adevar Interactive Brokers sunt buni,sunt si singurii care fac reclama pe Bloomberg.Eu nu tranzactionez stirile,si in preajma lor imi scot SL-urile mai stranse,asta ca sa nu mile ia un spike.Oi vedea:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saxo sunt destul de scumpi, daca bagi ordine sub 50.000 pe valutele majore, iti ia 10 usd la intrare, 10 la iesire, no hedging, distanta minima fata de piata a ordinului min. 20 pipsi. In shimb, banii din cont sunt garantati pana la 100.000 eur, conform FSA-ului danez. ( ei sunt inregistrati ca si banca si fac parte din fondul de compensare). ma interesa cum se comporta in momentele critice, stiri, recotari...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut o captura de ecran cu platforma de la Interactive Brokers ca sa vedeti spread-ul si volumele. Filmat astazi la 16:45

EUR.USD IDEALPRO este forexul spot, EUR GLOBEX sunt contractele futures 6E.

ES GLOBEX este contractul futures pe S&P500. CL este petrolul, GC aurul, SI argintul.

ZN si ZB sunt contractele notes si bonds care iarasi au un volum foarte mare.

Dupa cum se vede spread-ul pe EUR.USD este in general de 0,5 pips, iar pe EUR Globex (6E) de 1 tick (1 pip).

De interes sunt si coloanele Bd Sz (bid size) si Ask Size, unde se poate vedea volumul pe bid si ask. De departe cel mai mare volum este pe ES (sute de contracte in fiecare secunda pe bid si ask). La fel ZN si ZB au volume impresionante. Volumele de la forex sunt exprimate in milioane, nu in contracte.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management
Offtopic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Pe de alta parte daca ai un cont mare nu recomand IBFX. Din cercetarile pe care le-am facut pana acum as baga bani doar la Interactive Brokers (cont minim 10000$), Dukascopy, sau unul dintre brokerii care au acces la cele 3 mari platforme ECN:

 

 

Despre FXCM ce parere ai ?

 

Cred ca sunt de acelasi nivel cu IBFX. Nu te fura, dar nici nu vei avea spread-ul si lichiditatea de pe Currenex sa zicem. N-am avut cont la ei dar cred ca merge pentru incepatori. Am gasit un articol care vorbeste de bine despre ei: http://www.gfmag.com/archives/133-january-2011/10964-worlds-best-fx-providers-2011-best-online-foreign-exchange-trading-systems.html
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic


De saxo bank ce parere aveti? nu prea multi de-aici tranzactioneaza cu ei


Cunosc pe cineva care a tranzactionat la saxo bank, dar din anumite motive a renuntat la ei si a trecut la FXCM .

Posted Image danpav ai citit ce ai scris ?
Editat de apolo
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@apolo

care e problema cu danpav, ca nu inteleg?

 

danpav ii promoveaza pe cei de la fxcm poate mai evident decat ar trebu. Se leaga de orice discutie pentru a isi promova brokerii, pentru care este interactive broker.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.