Sari la conținut

intrebare incepator


Postări Recomandate

Hai Noroc:) . Am o intrebare , mi'am deschis un cont demo la ibfx si acum vreo 2 zile am bagat un sell la 1,22258 cu un take profit p la vreo 1,22190 si fara stop loss. oook...astazi cand ma uit pe el eram deja pe minus cu vreo 55 d pipsi (~1,22310) ..zic bun...asta e..si ma hotarasc sa inchid tranzactia dar nu acum..ci sa pun un stop loss aproape de pretu d intrare ...si dau modify order cu stop loss p la ~1,22270...surpriza..nu ma lasa...adica , la faza asta tot eu ies in minus...dimpotriva..am mai miscat eu d cursor pe acolo..si ma lasa sa bag stop loss doar la 3 pipeti mai sus decat pretu actual...why?...MS ANTICIPAT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti prea aproape de cotatia ask a perechii (spread), pentru cazul perechilor. Si nu erai minus 55 de pips, ci 55 de pipeti, fiindca mai ai o zecimala in plus la pret. 5.5 pips. Plus ca tu vrei sa pui stop loss-ul sub pretul actual, ceea ce nu se poate. E ca si cum ai vrea sa incasezi o pierdere mai mica dupa ce pretul s-a dus contra ta mai mult decat anticipasesi. A trecut si n-ai apucat sa pui stop-loss-ul mai devreme, pa. Vei putea sa pui stop loss-ul acolo dupa ce pretul coboara sub acel nivel. Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m'am exprimat prost..nu sa vand..sa inchid tranzactia :) si btw..chiar sunt incepator . ce inseamna hedge? :) (si spike?)

 

am gasit eu cv cv pe unele dictionare , dar vreau o traducere un pic mai laborioasa si de la un trader cu vechime:)

Editat de callme-mishmayer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hedge inseamna sa deschizi o tranzactie in directia opusa celei deschise anteriori pentru a-ti securiza profiturile, de cele mai multe ori. Se poate pentru a acoperi si pierderi insa e mai complicat si nu recomand nimanui. Iar spike sunt coditele (umbrele cum zice literatura de specialitate) din partea inferioara/superioara a candlestick-urilor. In functie de marimea lor, poti deduce incotro e presiunea catre o anumita directie, pentru acel moment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@callme-mishmayer, in primul rand te salut si iti doresc succes in forex.

Este greu cu pipetii astia, ai grija la ei, daca ai pretul in 5 digit, ca trebuie sa mai pui un zero la toate calculele tale de SL si TP.

Pe de alta parte, daca ordinul tau EURUSD are o marime destul de mica si tu ai destui bani in cont si ai marja mare poti sa lasi ordinul fara SL si sa-l lasi sa-si faca de cap si sa astepti ca pretul sa coboare si sa mearga in favoarea ta ca sa inchizi ordinul pe profit.

Eu am avut ordine la care pretul s-a dus impotriva pozitiei mele si cu 400 pips, chiar pe EURUSD si am asteptat cuminte si am inchis pana la urma pe profit. Daca brokerul tau iti permite sa faci hedge atunci poti sa faci hedge la un pret cat mai apropiat de pretul de intrare ca sa echilibrezi pozitia si inchizi pe profit, cat mai mult, cel putin 200 pipsi, prima pozitie care face profit.

Si eu, la momentul actual am o pozitie de vanzare pe EURUSD la care am -40 pips dar astept. Cel mai important este sa nu te panichezi si sa astepti si sa-ti faci bine calculele de marja.

Inca ceva, ai grija ca SL este vanat de market-makeri.

 

Toate cele bune!

 

P.S. Daca esti incepator, lasa pozitia asta pe EURUSD asa, daca ai destula marja si nu mai deschide alte pozitii pana nu inveti bine cu ce se mananca forexul ca altfel o sa-ti pierzi banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@callme-mishmayer,

Eu am avut ordine la care pretul s-a dus impotriva pozitiei mele si cu 400 pips

 

P.S. Daca esti incepator, lasa pozitia asta pe EURUSD asa, daca ai destula marja si nu mai deschide alte pozitii pan

 

Stai sa inteleg... 400 pipsi d astia cu 5 digit..sau 400 pipeti..adica 40 d pipsi normali?...mi se pare cam mult sa lasi un ordin impotriva ta cu 400 pipsi..asta inseamna...cat..la 0.1 ~ 40$ (ms de raspuns tuturor)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista alt tip de pips decat normali. Celui de al 5-cilea pip i se zice pipet. Eu am zis pips.

Ieri euro a crapat, cum era si de asteptat si de aceea ti-am zis sa lasi ordinul asa, ca sa intre pe profit.

So, ai facut sau nu profit ieri?

 

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.