Sari la conținut

Ce s-o fi intamplat la ora 13 ?


Postări Recomandate

Salut,

 

Are cineva ideie ce stire financiara a fost "emanata" azi , joi 26 iulie la ora 13 (ora Romaniei) ?

 

Euro a tasnit vreo 120 de pipsi in juma de ora. Evident am jucat invers si mi-am facut praf contul. Acum mai am 20 de centi in el ( stiu ca unii vor rade, dar ... asta e ).

 

Am gasit ulterior pe google o stire recenta cum ca "Grecia are sanse 90% sa treca inapoi la drahme pe 1 ian. 2013 "

 

Asta era marea stire ? Si, daca da, o veste despre iesirea Greciei favorizeaza euro ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta s-a intamplat la ora 13 si a creat un bulish de 200 de pipsi :

 

The euro hit a two-week high against the dollar on Thursday after ECB President Mario Draghi said the central bank would do what was necessary to protect the euro zone, and risk reversals, a broad gauge of currency market sentiment, showed options investors sought less protection against its depreciation.

sursa: reuters.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice nu s-ar fi întîmplat, crede-mă NU asta e premisa pentru care a fost un rally ;) . Deobicei analiștii găsesc explicație după (!) eveniment. Știrile în masă sunt pentru alt-de-mine și de tine :) Acumularea contractelor se observă pe fonu perioadei precedente. Da, e necesar să fim atenți la știri, la rapoartele financiare, să nu nimerim sub vreo avalanșă, dar să căutăm pricina... e pierdere de timp. Naivi vom fi să credem că nu este info de inside pentru cei mari de pe piață. Totu are un preț.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe FX e cam greu cu inside-ul. Pana acum am auzit doar de nevasta lui Hildebrant, insa in rest de nimic. Atunci chiar commenturile lui Draghi au facut ca EUR sa creasca, la fel cum cele ale lui Nowothny facusera EUR sa creasca cu o zi in urma.

De ceva timp EUR reactioneaza la orice comment scos de cate un oficial. Eu tranzactionez IDay si am scos EUR din simbolurile urmarite pentru moment. Ce dracu, nu mai am nici un edge, sare pretul in toate directiile :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Niciodata sa nu ai ordine deschise neasigurate cel putin la BE in apropierea stirilor. Vezi ca vine stirea, asigura cel putin la BE sau inchide 50% si asigura. Mai departe e noroc , daca o ia invers intrarii tale nu pierzi nimic, daca o ia in directia intrarii te-ai scos de-o bere :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.