Sari la conținut

Blogul zilei, analiza zilei.


Postări Recomandate

Bank of Tokyo:

 

Bank of Tokyo-Mitsubishi - "The performance of EUR/USD since setting its most recent intra-day low of 1.2043 on 24th July is certainly indicative of investor scepticism over recent policy steps taken to arrest the euro-zone crisis. The move higher incorporated two key policy steps – the announcement of OMT by the ECB and QE3 by the Federal Reserve. On QE3 alone if the move from that July low to the September high of 1.3172 is complete, it would mark the smallest dollar sell-off of the three QE policy steps to date. QE1 lifted EUR/USD by 17.5% over a seven-month period while QE2 lifted EUR/USD by 13.5% over a three-month period while QE3 lifted EUR/USD by 9.4% over a two-month period. The fact the QE3 EUR/USD move also encompassed the OMT announcement makes the more muted performance of the euro even more telling. There are a number of factors coming to the fore that reassure us of our continued bearish euro view notwithstanding a potential rebound over the short-term on say the activation of OMT. We still see sub-1.2000 levels as probable for 2013."

 

Views: 16

 

De aici:http://www.forexstreet.net/profiles/blogs/bank-of-tokyo-mitsubishi-euro-optimism-fading-as-uncertainties-pr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Zen.

Clasic : a pierdut si a fugit! restul e poveste.

N-are nici o legatura cu Madoff sau cu vreo schema Ponzi. Toti pierdem, pana la urma, atata doar ca asta a pierdut banii unor papagali celebri. In rest, nimic nou sub soare. Asa cum am banuit: nu zeci de milioane, nu case, nu averi. Un bilet de avion si cateva mii in buzunare.

...si tocmai ce vorbeam de gambling...ca stiinta cred ca avea destula Sima, ca era matematician!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei, am facut asa, de dragul discutiei, o comparatie cu Madoff. Nu s-a ridicat la nivelul lui.

Matematician o fi fost.

Intrebarea, unde fuge, in Panama!? Stiu ca cu Panama-ul nu avem tratat de extradare. Daca se duce altundeva este mort. Nu-l vad ducandu-se in padurile tropicale sa traiasca alaturi de triburile care se mai gasesc pe acolo.

Omul e terminat. Cred ca la sfarsit a avut o cadere nervoasa si a dat cu banu. O sa-l prinda interpolul si o sa-l aduca-n tara.

Era mai simplu sa declare falimentul si sa se puna sub protectia legii falimentului, asta daca poate demonstra ca banii s-au pierdut pe investitii paguboase. Daca se demonstreaza ca si-a bagat nasul in borcanul cu miere, atunci ar fi fost condamnat la cativa ani de inchisoare din care facea jumate, adica maxim 2 ani.

Eu cred ca a facut o alegere proasta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Zen

Sa fie sanatos!

Ideea care ramane e ca tristul adevar e ca a pierdut banii si nu i-a furat! Daca un om ca el a pierdut ( si io cred ca nu poa sa zica cineva ca omul nu stia sa tranzactioneze), atunci ce sanse avem noi sa facem un banut din treaba asta? Vorbesc de cei cativa care chiar o fac for living, not just for fun...

Din pacate, io cred ca procentul ala de 95% e ...mult mai mare!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fie sanatos, nu am eu treaba cu el.

 

Despre treaba cu 95%. Pana la urma este o chestiune de optiune personala. Cu siguranta a tranzactiona nu este usor, mai ales daca esti incepator si esti incepator pana cand obtii rezultate pozitive in mod constant, ma refer la rezultate pozitive pe termen mediu, lung.

Majoritatea dintre cei care pierd, si mai ales dintre cei care pierd sume mari, nu mai revin, renunta.

Prietenul meu care din 1400 a facut 4000 in 2 luni, dupa care i-a pierdut pe toti, radea de mine cand a vazut ca eu ma multumesc cu cativa dolari pe zi si zicea ca sunt incet la minte. Acum ma felicita ca am inca bani in cont si el are zero. Chestie de perspectiva. Eu m-am inhamat la chestia asta pe termen lung. Le-am spus si la brokerii mei ca pentru mine asta este un business care va tine cat voi fi in viata, ca in casatorie. Personal tratez tradingul ca pe un business foarte serios, pe termen lung. Daca ai un obiectiv pe termen lung atunci treci peste orice obstacol. De obicei obstacolele apar atunci cand te grabesti. Daca o iei incet, batraneste, ocolesti sau rezolvi favorabil orice obstacol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"...Prietenul meu care din 1400 a facut 4000 in 2 luni, dupa care i-a pierdut pe toti, radea de mine cand a vazut ca eu ma multumesc cu cativa dolari pe zi si zicea ca sunt incet la minte. Acum ma felicita ca am inca bani in cont si el are zero..."

 

Sincer, te felicit Zen, pt. ca reusesti sa-ti controlezi emotiile, sa-ti stapanesti lacomia, dorinta de revansa, ca respecti regulile de MM ... probabil deschizi trade-uri doar atunci cand identifici acel edge pe grafice si nu intri aiurea, doar sa te afli in treaba. De departe ceea ce diferentiaza un losser/gambler de un pro. trader e tocmai latura psihologica. Trebuie sa alergi cu viteza unei broaste testoase, daca vrei sa ramai in viata! Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EdisonFx, multumesc pentru felicitari. Mai am inca de lucru cu mine insumi.

M-ai dat seama de doua lucruri, in forex, daca te grabesti pierzi si faptul ca fiecare zi sau saptamana iti aduce oportunitati noi si de aceea nu are rost sa te grabesti.

Tradingul in forex te transforma, este un proces alchimic, lung. Tradingul iti transforma caracterul. Daca ai un caracter slab ai sansa sa ti-l schimbi intr-unul puternic. Eu am avut si inca am un caracter slab. Caracterul este ceea ce mostenim de la parinti si ceea ce invatam, comportamental, pana la 7 ani. De aceea se spune ca cei sapte ani de acasa sunt atat de importanti. Aceasta transformare necesita timp, cel putin cativa ani, pentru ca trebuie sa-ti schimbi niste tipare mentale, tipare de gandire, tipare comportamentale. Eu niciodata nu am stiut ce vreau, am oscilat tot timpul intre una si alta, canuta om sucit, cum zice maicamea. Mi-am dat seama ca tradingul ma poate tranforma. Apoi, niciodata nu am avut rabdare, am vrut totul, acum, pe loc, si asta mi-a adus oarece probleme. Pe mine experienta asta ma schimba. Ma face sa invat ca rabdarea aduce dividende, ca gandirea si analiza independenta aduce dividende, ca disciplina este de foarte mare importanta.

Dupa cum am spus, procesul de invatare este unul de transformare, si estel lung si lent. Dar vorba chinezului, o calatorie, oricat de lunga ar fi, incepe cu primul pas. O transformare, oricat de grea si lenta ar fi, incepe cu primul pas.

Editat de ZEN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate spune Daianu, Sima trimitea extras zilnic. In cazul asta e inselaciune si totala lipsa de profesionalm. pana la urma se va dovedi in cativa ani ca a fost de toate pt toti:FURT, INSELACIUNE, MINCIUNI, BANI NEGRI, MAFIE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@radu 103

Sima macar era un personaj pitoresc, imi placea cand il vedeam la tv, un personaj excentric si exotic cu povestile lui. Daca intri insa in spatele scenei, sa vezi ce personaje stau in spatele altor case de brokeraj, de la noi si mai ales de afara, aproape toti au fost prin puscarii sau au fost acuzati de furt, spalare de bani, sechestrari, de fals si uz de fals sa nu mai vb.

Am spus si o repet: lumea FOREX, prin faptul ca nu e reglementata, ofera brokerilor posibilitatea celor mai mizerabile abuzuri, in scopul de a-si insusi banii nostri sau ai clientilor nostri.

Si mai exista o posibilitate in cazul Sima: tinand cont de faptul ca cazinoul asta a lui era inregistrat in insulele virgine, de unde stim noi ca cotatiile lui nu erau jucate in house ( ca la orice tepar ruznac de prin cipru si de aiurea care se respecta) si atunci, tot ce pierdeau clientii ramaneau banii lui???Io nu dau cu paru`, e doar o posibilitate... Asa fac toti brokerii astia de ne suna: ceea ce pierde clientul se imparte intre siteul pt care telefoneaza (intre 30-50%), si firma celui care suna ( de cele mai multe ori inregistrata in cipru).

Am dreptate, baietii de la siteuri care aveti vamistul lectura obligatorie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.