Sari la conținut

Pe termen lung, scalpingul este bun sau este rau ?


Postări Recomandate

@Uirebit

Iti dau acum un raspuns clar si concis: SCALPINGUL PE TERMEN LUNG, TE VA RUINA !

Nu sunt de acord.

 

Miscarile pe Forex sunt consecinta actiunilor speculatoare si nu numai ale marilor banci, fonduri etc, ce au ca principal scop profitul si protectia profitului. Aceste companii au in portofoliu resurse umane si materiale muuult mai mari decat orice retailer asa ca, ceea ce pot face ele nu pot face retailerii adica, predictia pe termen lung adica de la 3 6 luni pana la cincinale si decade.. Cu cat incerci sa prevezi o directie a pietei mai mult cu atat scad sansele sa ai dreptate.

Jocul Forex, da, ai citit bine, este doar un joc pentru noi, cei de acasa, poate fun pentru unii, profitabil pentru altii dar pentru marea majoritate doar un joc de noroc.

Jocul asta are un scop totusi: Profitul!. Cum faci sa faci bani acum sau in cativa ani in asa fel incat sa merite sa pierzi timpul sa inveti, sa calculezi, sa mucesti intr-un cuvant,

 

Exemplu: Eu, retailer cu un cont initial de la 1000 la 5000 de eur sa zicem vreau sa fac bani. Cum, dar mai ales, in cat timp!!!!

 

Cum - aici intervine inteligenta fiecaruia si cat de mult se apleaca pe domeniu.

 

n cat timp - aici e marea problema.

Daca vreau sa fac 50 de mii in 5 ani si sa caut directii pe asemenea tinta de timp voi afla deabea dupa 5 ani daca directia mea intiala a fost buna sau rea. In schimb, daca vreau sa fac 50 de mii in 2 ani, timpul se reduce sub jumatate, deci peste 2 ani, dupa ce am acumulat si mai multa experienta parca inca un termen de 2 ani nu ar fi asa mare.

Sigur, cu cat scazi tinta de timp cresti si riscul de a pierde o sa spuna cineva. Complet gresit!

 

Azi, cele mai profitabile firme de trading sunt cele de scalp la sange, la nanosecunda. Cele ce au feed de date mai rapid decat altele, acelea vor avea sanse mai mari sa intre si sa iasa.

Piata forex s-a schimbat complet din 2007 pana acum. La prima vedere, pare ca e oarecum asemanatoare dar, cei care fac profit au cu totul alte sisteme de cat cele de dinainte de 2007.

Viteza este prima grija si nu predictia, specula momentului si nu directia. Cei ce azi fac profit nu tin cont ca afara e vara secetoasa si deci s-ar putea sa creasca pretul la grau, in cot ii doare. Sistemele lor de trade intra pe ce misca pe de o parte sau pe ce nu misca pe de alta parte, in functie de sisteme.

 

Cu putina cautare pe goagal o sa gasesti cateva sisteme de azi in cateva documentare si ai sa vezi cum se face trade ul azi profitabil.

Din ce imi aduc aminte acum, este un sistem care intra de cateva mii de ori pe zi pe 50 60 de instrumente financiare si nu sta mai mult de 2 3 secunde in piata. Pentru ca, statistic s-a dovedit ca, bazandu-se pe anumiti algoritmi, se pot scoate intre 5 si 50 de dolari pe zi profit, si foarte rar sa piarda, compania respectiva are un RR de 1.3 la 1 sau aproximativ, dar pe o distanta de un an de trade, profitul este de zeci de milioane de dolari, Bineinteles ca orice sistem moare la un moment dat, dar daca moare dupa ce am facut 20 de milioane din doua, pot sa zic: Evrika! Sunt bogat!

 

Reducand logica la suma de start al unuia ca mine sau ca tine, daca am facut dintr-o mie, 10 mii intr un an, iar in urmatorul an pierd 2 mii si vad ca nu mai merge sistemul, nu pot decat sa ma bucur. La anul am 8 mii profit si vad eu atunci cum e cu piata, dar daca am o mie si astept 5 ani sa fac doua trei mii si inca 5 ani sa vad daca cu noile schimbari de sistem am noroc, 10 din viata s-au dus si bani tot nu am facut.

 

In consecinta, Scalpul este singura solutie azi pentru a face bani si sa te si bucuri de ei.Vrei doar sa iti pastrezi banii in siguranta si sa te feresti de diferentele de curs, atunci long term view e de practicat, dar ... intai tre sa ai ce sa protejezi. :D

 

PS. Prin scalp de retail inteleg ori sisteme manuale intraday sau intraweek, sau automat.

 

PPS -A te ruina insemna sa-ti vinzi casa, terenurile si masina, Nu cred ca vorbim de asa ceva. A pierde cateva sute pe ceva testat cu tinta de timp mica este de preferat fata de a pierde cateva sute pe tinta de timp mare, luni, ani.

Editat de Barbones
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog mult sa-mi permiteti sa mai dau un raspuns aici, pe aceasta tema.

Vad pareri diferite si fiecare vine cu propriile argumente. Sper si cred ca cei ce aduc argumentele respective le aduc bazandu-se pe propriile experiente.

PROPRIA EXPERIENTA ESTE DECISIVA in orice tip de afacere, nu numai pe forex.

In functie de experienta fiecaruia, scalpingul, ca si orice alta metoda, poate sa fie profitabila sau nu, pe termen scurt sau lung.

Personal, combin scalpingul cu tranzactiile pe termen mai lung. Pot sa spun ca desi am o pozitie deschisa din data de 13.07 de atunci am facut aproape zilnic scalping. Dupa cum am mai spus, trebuie sa stii sa scalpezi. BINEINTELES CA INTAI TREBUIE SA FACI PRACTICA, de cel putin un an, in opinia mea (asa am facut eu), pe un cont demo.

Inca ceva, poate ca scalpingul necesita o atentie mai mare si o stapanire de sine mai buna, decat necesita alte metode de trading.

 

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Barbones

1.Eu m-am referit la strategii care sa-ti aduca profit pe termen lung, nu la investitii pe termen lung.

2. Tu ai dreptate in ceea ce spui, dar, hai sa fim seriosi: cine dintre noi face scalping de cateva secunde?

3. Incearca sa faci scalping cum vrei tu, ai totala libertate, chiar si pe demo si iti dau in scris si ma semnez ca in 6 luni nu ramai cu nimic!

Sigur, poti sa nu fii de acord cu mine, dar asta-i democratia: libertatea celuilalt de a te contrazice. Eu insa, raman la parerea mea: scalperii sunt bucuria brokerului: se imprumuta masiv si pierd masiv! Cine nu-si doreste un fraier ca asta de client?

Sa va iubeasca pipsii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.youtube.com/watch?v=WstJM_aNSj8

 

1. Da, si eu tot la strategii ma refer dar doar pun problema mai clar: Cat pui la bataie pentru ce perioada si ce profit tintesti.

3. Eu nu mai tranzactionez manual de mult,

 

Uite un ex: Participarea la concursuri!

Pare cea mai tare afacere: nu pui nimic si poti sa faci cateva sute intr o saptamana sau o luna, depide de concurs. La inceput pare promitator pana dai de cei din fata care fac de 10 20 de ori contul in timp ce tu deabea il triplezi, in ideea ca vei fi profitabil la finalul concursului. Acei concurenti ce duc conturile in vaztuh, si-au facut temele mai bine. Au inteles ca nu doar predictia directiei este tot. Si-au facut temele temeinic, au automatizat modele de trade si copiaza intrarile si iesirile pe concurs. Un sistem automatizat nu implica doar indicatori ci multe alte detalii ce, in varianta manuala, este aproape imposibil sa ti cont de ele. Viteza este cheia, viteza de calcul a riscului, a executiei, a orei, a multor factori ce, in sistem manual, sunt omisi din cand in cand. Asta duce inevitabil la reducerea profitului sau si mai rau, la loss.

 

Pe termen lung imi e greu sa cred ca voi putea prevedea ce face Euro. Se vorbeste inclusiv de disparitia lui. Asa cum Euro era in vazduh in 2007 asa se poate sa se intoarca tot acolo in urmatorii 2 3 ani cum foarte bine poate sa cade de tot. La Zero. Cine stie? Barosso? Draghi? Bernanke? nimeni nu stie sau daca stie cineva nu stiu daca e 100% sigur.

 

Pare ciudat ce spun dar, la prima vedere, daca te uiti pe charturi, ai zice ca e simplu pe termen lung, intrari pe 2 3 6 luni dar, suntem in plina criza. Cine stie ce urmeaza?, daca incepe razboiul cu Iranul, daca Euro dispare?, daca UK pleca din UE?, daca si cu daca. Un asemenea eveniment poate da in Stop Loss un trade pe 3 luni, cu alte cuvinte, 3 luni pierdute si nu banii sunt problema, ci cele 3 luni de viata pierdute.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scalping-ul este profitabil, dar depinde cat vrei sa castigi si cat vrei sa pierzi pe o anumita tranzactie. In general, pentru ca o tranzactie sa fie numita scalp este suficient ca profitul sa fie de doua ori mai mare decat spread-ul platit pe instrumentul respectiv . De exemplu, daca ai spread de 2,5 pips pe eur/usd , este suficient daca pe o tranzactie faci 5 pips. Insa ca sa tranzactionezi corect, ai nevoie sa folosesti si SL-uri , i-ar ca sa folosesti si un Money Management corect este indicat un RRR de 1:2 ; totodata, este important si volumul tranzactiei.

 

Oricum, eu unul nu fac scalping urmarind semnale date de indicatori, sau patternuri . Daca fac scalp, folosesc TF de 5 minute si i-au tranzactii la intamplare, dau cu banul ( cum sa intru? long sau short? ) . Apoi, decid cu cat volum sa intru in trade, deobicei intru cu volumul minim permis de platforma. Urmatorul pas este sa setez un TP de 20 pips si un Sl de 10 pips . Dupa ce am deschis prima tranzactie, de ex. pe eur/usd, trec la urmatoarea pereche din lista si procedez la fel. Si tot asa pana cand deschid in jur de 10 tranzactii . Daca am noroc, cel putin 5 tranzactii din 10 o sa iasa castigatoare, ceea ce e suficient pentru a face in jur de 50 pipsi dupa ce se inchid toate tranzactiile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea topicului este clara: Cum e scalpingul pe termen lung.

Este identic cu alte metode de trade - cumperi ieftin si vinzi scump. Diferenta o face timpul de executie si numarul tranzactiilor. Aici este defapt cheia problemei.

 

Sa presupun ca intru cu 100 E de la 1 Ianuarie. Daca risc 2% (2 Euro echivalent distanta de la intrare la Stop Loss tradusi in pips) si presupun ca am succes in 55% din cazuri, intr-o luna voi face probabil vreo 5-10% profit fata de suta initiala. Raporat la 12 Luni, cu 7 luni pe plus si 5 pe minus, probabil voi avea 15 -30% profit.

Calculul are la baza un risk minim, asa cum scrie la carte de 2% si poate duce la un profit mai mare decat dobanda bancara, DAR, ce fac cu 30 Euro dupa un an?

 

Acum vine intrebarea dureroasa? Care e valoarea contului initiala pentru a te tine de un astfel de calcul dar sa si MERITE EFORTUL?

Ca sa merite, in opinia mea, minim 500E profit pe luna, adica 6000E/an initial, ai nevoie de un cont de minim 20- 25 de mii de Euro.

 

Cati dintre noi pun la bataie 25.000 E cont intial pentru a face trade cu risc minim si pentru un profit mediu/an de 5,6 mii pe an?

Nu am calculat aici cat risc pe pip ci cat risti din cont ca valoare impartit la numarul de pips din SL. Ca sunt 20 sau 200 de pips, nu conteaza, tot voi risca doar 2% din cont si nu mai mult pe o singura tranzactie.

 

Acum avem o noua problema, valoarea contului intial in 99% din cazuri nu e atat cat ma aratat mai sus ci mult mai mic. Majoritatea punem la bataie de la 10 50 de E pe micro pana la cateva mii pentru cei mai curajosi, foarte putini se vor aventura la sume asa mari de ordinul a zeci de mii de euro in cont initial.

 

Deci, e clar ca daca voi vrea sa fac 500E/luna dintr-un cont intial mult mai mic voi fi nevoit sa risc mult mai mult per tranzactie, voi creste riscul de la 2% la mult mai mult. De aici incep problemele: tranzactionand manual voi fi supus emotiilor. Deciziile vor avea de suferit iar nesigurata ma napadeste. De aici si pana la a face greseli fatale nu este decat un pas. Voi vrea sa recuperez imediat sau cat mai repede eventualele pierderi si nu voi mai tine cont de riscul calculat.

 

Acum, daca tranzactiile au o durata indelungata, mai multe zile sau chiar saptamani, gradul de profitabilitate se imparte la mai putine tranzactii sau mai clar spus, cu cat vor fi mai putine tranzactii pe luna cu atat mai greu sa fii profitabil.

Sa spunem ca am 4 tranzactii pe luna, minim 3 trebuie sa fie profitabile pentru a depasi 50% rata de succes sau daca stiu sa ma folosesc de managementul banilor de destul doar 1 tranzactie sa fie profitabila din 4 dar ea sa acopere pierderile si sa faca si profit dar, acea unica tranzactie trebuie sa fie extrem de scumpa ca si risc inital deci probabilitatea de lovi TP trebuie sa fie foarte mare.

 

In concluzie, cu cat ai mai multe tranzactii pe luna sau pe an cu atat fiecare tranzactie luata in parte cantareste mai putin in final chit ca e pe pierdere sau ca e pe profit. Desigur ca numarul tranzactiilor tine si de metoda sau strategie, de aceea spun ca mai intai iti definesti tie ce iti doresti de la viata si pe urma vezi la ce facultate te duci. Nu intai ma duc la o facultate si pe urma vad eu daca imi place ce fac dupa ce o termin.

 

Asa si in forex. Intai vad cu ce se mananca forexul, pe urma ma uit in portofel si vad cat pot sa risc si in final cauti metoda care se potriveste contului intial.

Daca o iau invers e nasol. Daca intai caut metoda, o invat, o practic, merge bine dar cand vine momentul sa pun bani reali imi dau seama ca pana devin bogat trec 20 de ani o sa am o mare dezamagire.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnule Barbones,

 

Spuneti ca aveti 4 tranzactii pe luna ? Va admir.

 

Eu mi-am numarat tranzactiile zilei de ieri, vineri 10 august , si erau 27.

 

Am inceput sa scalpez piata "in draci" incepand cu ora 11,30 si am pus punct pe la 23,30.

 

Evolutie:

 

De la 51 de euro la 72.

De la 72 la 96

De la 96 la 112

De la 112 la 12

De la 12 la 6 euro ( aici am inchis scarbit, pentru ca nu stiam in ce directie va fi gap-ul de luni dimineata ).

 

Unul din principiile mele este : ESTI PE PIATA DE LA ORA 10 LA 17 ( tranzactionez numai euro/dolar). Dar l-am incalcat.

Alt principiu de-al meu spune ca marimea maxima a unei pozitii este : la fiecare 10 euro din cont = 0,01 (L-am incalcat si pe acesta , tranzactionand 0,5 in loc de 0,05 ).

 

Am impresia ca la mine nu scalpingul este problema ( 60% din tranzactii le "nimeresc" bine ).

Problema mea este incapacitatea de a-mi respecta propriile reguli ( pe care eu cu mana mea le-am scris pe hartie).

 

Deci : scalpingul pe termen lung este viabil ?

Opinia mea ( in lumina raspunsurilor celor de mai sus) : DA, daca iti respecti regulile.

Editat de Uirebit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu am 4 tranzactii pe luna, A fost un exemplu pentru a arata care e diferenta intre sistemele de trade - cu multe sau putine trade uri.

Cum am mai spus, pentru mine, tradingul manual nu mai este o optiune din foarte multe motive, timp pierdut, nervi, greseli, nerespectarea regulilor etc, dar cel cel mai important motiv este faptul ca nu pot sa tin cont de toate elementele de care consider ca trebuie sa tin cont pentru a spune ca e momentul, sau nu, sa intru in piata. De aceea avem mt4.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua. Am sa raspund din nou, scurt de data asta.

Intrebarea suna asa: "Pe termen lung, scalpingul este buns sau rau?"

Raspuns: Pe termen lung scalpingul nu este nici bun nici rau. Ca orice pe lumea asta, nu este nici bun, nici rau sau este si bun si rau. Depinde cum il folosesti!!!!!!!!!!!

 

Domnule uierdbit, aproppos de principii. Pai de aia pierzi, ca nu te tii de regulile pe care ti le-ai stabilit. De aceea am si spus in primul post de aici ca rabdarea este esentiala. Trebuie sa ai rabdare sa-ti urmezi propriile reguli. Si inca ceva, nu te poti imbogatii peste noapte. Da, poti, este posibil sa dublezi contul intr-o luna doua, dar nu va fi in fiecare luna asa. Trebuie sa-ti urmezi regulile si sa te adaptezi in acelasi timp pietii. Regulile te impiedica sa faci greseli iar adaptarea la ce se intampla in piata te ajuta sa profiti de oportunitatile ivite in fiecare zi. In unele zile ai pur si simplu oportunitatea de a nu tranzactiona!!!

 

Toate cele bune!

 

P.S. Imi cer scuze! Am zis ca dau un raspuns scurt si iarasi m-am lungit. Respectele mele tuturor!

Editat de ZEN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In unele zile ai pur si simplu oportunitatea de a nu tranzactiona!!!

Aveti perfecta dreptate.

Am avut zile ( multe) cand mi-as fi dorit sa-mi fi tinut mainile in buzunare ( nu pe mouse ).

 

Conteaza mult sa stii CAND sa nu te bagi si sa stai "pe tusa". Zilele de range mi-au scos par alb in cap.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.