Sari la conținut

Postări Recomandate

REGULILE MELE FOREX

 

1. A tranzactiona EUR/USD in afara orelor 9-17 este pierdere de timp,energie si bani.

 

2. Indica cu linii verticale orele de stiri (rosii si portocalii) pe grafic si nu intra (spike-uri).

 

3. Foloseste Fibonacci pe H4 ca sa afli clar suporturile si rezistentele.

 

4. Traseaza linii de trend, tunel pe H4.

 

5. Foloseste M5 pentru intrari si iesiri. Daca pretul nu se misca, renunta si revino peste 30 de minute.

 

6. Cumpara "jos" si vinde "sus" folosind liniile trasate. Nu intra niciodata la "mijloc".

 

7. Intai stabilesti un SL logic si dupa aia calculezi marimea pozitiei.

 

8. Pentru TP, foloseste RR de 1:2 pe range si 1:3 pe trend (stabilit pe H4)

 

9. Din pozitiile neprofitabile se iese total iar din cele profitabile scalat (1/2) cu SL pozitiv pe ce ramane.

 

10.Dimineata pune pe hartie pierderea totala acceptabila. Daca o atingi, STOP pana a doua zi.

 

=======================================================================

 

Astept sfaturi pentru imbunatatirea lor. :) Exista cusururi ?

 

Oricum, cred ca 10 reguli este o cifra acceptabila ca sa pot numi strategia simpla.

Editat de Uirebit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, da-le dracu de reguli invatate de la brokeri. Daca le-ai invatat din manualul de 10 pagini care ti l-a oferit brokerul, poti sa renunti la ele de acum. Nu folosi Fibonacci ca suport sau rezistenta singur. Si nu jongla tf-uri daca nu ai experienta. Swingurile care le tranzactionezi tu la 5m avand in vedere trendul de la 4h o poti face si la 4h urmarind candelele doar. Mai avantajat iesi urmarind la 4h pretul prin candele decat sa scalpezi la 5m. In primul rand esti "aerisit" total iar de aici vin cea mai mare parte a deciziilor bune. Si prioritatea ta sa nu fie sa ghicesti pretul. Niciodata rata de ghicire a pretului nu va fi de partea ta. Daca zici "aici am suport si de aici trebuie sa o ia la deal" e greseala. Pretul poate sa-ti demonstreze si deseori o face ca nu tu esti cel care are ultimul cuvant de zis. Intotdeauna trebuie asteptata confirmare de reversal. Altfel cazi in tentatia de a crede ca ceea ce folosesti nu e bun.

 

Stii care e treaba? Linia de trend nu e precisa, chart patterns, armonice, eliot wave, fibonacci, pivoti. Nimic nu e sigur. De asta nu trebuie sa-ti faci asteptari ca daca ai semnal de reversal de acolo intoarce. Pentru ca daca nu intoarce , si deseori se intampla asta, zici " pai da-l in p... masii , nu sunt bune nu merge, incerc alta tehnica si alta strategie" . Si uite asa te invarti in jurul cozii. O tehnica simpla e nevoie. Si primordial sa fie money managementul. Un MM bun te face castigator chiar si atunci cand pretul se hotaraste sa nu mearga mai departe dupa ce initial a dat semne ca vrea.

 

Arunca un ochi aici http://www.babypips....resistance.html . Pe suportul ala poti adauga o divergenta , nivele OS/OB si confirmare un pattern de candele sau 123 in cazul in care ai o retragere adanca, astfel incat sa fie loc sa-l faca.

 

Ca sa fiu mai explicit am cautat o situatie care sa exprime cat mai aproape ceea ce zic:

 

http://clip2net.com/clip/m122236/thumb640/1345199311-clip-27kb.png

 

Acum explicatiile :

 

Ai avut Suport (linia alba orizontala la 99.868) . A fost suport, uita-te la chenarele gri, unul pe 2 Iulie si celalalt pe 25 iunie. Ajuns acolo ce va face pretul ? Habar n-am dar fiind suport stiu ca e posibil sa tina si sa intoarca in buy dar e posibil si sa jongleze pe el ceva timp si apoi sa curga in jos sau sa-l sparga brusc in jos dintr-o bucata. nu stiu. Nu pot decat sa astept mai multa confirmare. Deocamdata CCi-ul imi spune ca pretul nu mai este in OS (-100, varful jos facut de CCi m-a anuntat ca s-a supravandut si acum bears au ostenit) deci ar putea sa intre in range sau sa intoarca din suport.

 

Mai multa confirmare : adaug un fibo si surpriza, 50% retragere se suprapune perfect cu suportul meu. Eh, acum parca incepe sa faca putina lumina. Mai vreau confirmare. Daca n-am pattern de candele atunci apelez la 123. Am notat cu 1 2 si 3 varfurile respective. Acum, prima linie verticala rosie arata o patrundere a CCi-ului in zona de supracumparare. Asta inseamna ca bulls ia viteza. 123 a fost spart, e timpul sa intru long. Intrat long, se formeaza un doji ceea ce inseamna indecizie sau reversal. Mai tarziu CCiul iese din zona de supracumparare, ar putea insemna ca bulls incep sa piarda controlul (a doua liine rosie verticala). Doji-ul devine mai evident acum. Doua ore mai tarziu se formeaza un pattern de reversal dublu : inverted hammer si hammer . CCi-ul intra si el din nou in OB si hop apare un shooting star urmat de un hanging man, un alt semnal dublu de top reversal iar CCi-ul confirma mai tarziu prin parasirea zonei OB.

 

Acuma, asta e partea de analiza tehnica , daca era sa intru era o tranzactie profitabila ? Asta incerc sa-ti spun, NU stii ce va face pretul. Daca tu pui un tp la 161% fibo extensie sau cel putin 100 pipsi, nu stii ca pretul va face aia. De aia trebuie sa ai un MM extrem de eficient astfel ca daca pretul o ia impotriva intrarii tale , sa fii avantajat de fiecare data.

 

Ce as fi putut face la spargerea 123-ului din poza asta? Eu unul, la nivelul care sunt acum. nu prea multe. As fi asigurat la BE in momentul cand am avut semnale ca bulls pierd forta si m-as fi uitat dupa mini swinguri in directia intrarii pentru a muta SL-ul progresiv in profit. Dar ce sa mai muti ? Uite ce sah-mat a dat pretul. Si am ramas cu cioaca :).

 

Asa ca , eu cred ca mai degraba te ocupi de o strategie a MM-ului decat una tehnica. Aia tehnica e simpla, o spun toti , "keep it simple" , psihologia e partea grea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.. eu cred ca mai degraba te ocupi de o strategie a MM-ului decat una tehnica ...

Aveti perfecta dreptate. La capitolul Managementul Banilor sunt deficitar. Mi se intampla adesea sa ma arunc cu sume disproportionate (fata de marimea contului) in anumite tranzactii.

 

Cunoasteti senzatia aceea ca "100% ca va face cutare lucru".

 

Culmea e ca atunci cand "merge" si ies bani, ma arunc iar in acelasi stil peste o ora sau o zi si ... nu mai "merge".

Se goleste contul instant la primul spike si ... restul e istorie.

 

Da, la MM trebuie de lucrat ( lacomia, bat-o vina ) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uierbit, ti-am citit regulile si da-mi voie sa-ti spun ca sunt cel putin ciudate. Strict din experienta mea, cu cat ai mai multe reguli in forex cu atat este mai rau.

Inca ceva, din punctul meu de vedere, faci un salt cam mare de la H4 la 5 minute TF. Dupa cum iti spune si Apolo, fibonacci nu este rocket science, elliot waves deasemenea.

Ma rog, pana la urma fotbalul se joaca pe goluri asa ca nu conteaza strategia atata timp cat da rezultate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.