Sari la conținut

Manual sau Expert?


Postări Recomandate

Tot pentru cei care nu stiu, un expert nu este nimic altceva decat un program care executa intocmai strategia "scrisa" in el.

Expertul nu bea, nu fumeaza, nu oboseste si nu doarme. Nu are sentimente, emotii etc. :)

Cine are sanse mai mari sa greseasca sau sa clacheze, omul sau programul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

Nu am nici un fel de experienta cu robotii asa ca, daca aveti ceva timp, va rog sa ma luminati si pe mine. Sunt interesat de experti din cauza a ceea ce vad pe Zulu si in diferite concursuri. Este clar ca functioneaza.

Pentru inceput doresc sa intreb daca se poate face un clasament al expertilor in functie de strategia folosita, de exemplu, scalperi, break-out, trend following, etc. si cam care ar fi aceste categorii?

Ma mai intereseaza sa stiu, care dintre strategiile de mai sus se poate automatiza in asa fel incat riscul sa fie minim? Prima mea grija ca si investitor si speculator este aceea de a conserva capitalul si abia apoi de a-l inmultii.

Multumesc!

Editat de ZEN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ZEN,

In general orice strategie se poate automatiza, inclusiv strategii bazate pe analize fundamentale, sau chiar pe horoscop, sau fazele lunii.

App de fazele lunii :) Cineva pe forumul din metatrader4 a scris asa un expert, si chiar arata profit... :)

Cei din topul ZULU sunt experti care folosesc averaging, am muti experti de genul asta, dar ei in general trebuie optimizati mai mereu si de avut in vedere perioadele sezoniere, vara, toamna, etc. (deci este insuficient sa fie buna masina, trebuie sa fie si un sofer bun :) )

Din practicile mele, averaging ajuta atunci cand gresesti putin momentul intrarii...

La cele pe trend following, conteaza cum si cu ce identifici trendul, daca poti face asta bine, nici nu mai ai nevoie de altceva, iar daca esti foarte sigur poti aplica si un martingale limitat...

Break-out in general poate fi cea mai sigura strategie, dar si cea mai imprevizibila, e greu de adaptat asa ceva pietei mereu. Cea mai banala strategie de break-out a maximului si minimului zilei precedente arata profit pe toata istoria EURUSD.

 

Expertul este doar o extensie, un ajutor pentru trader, si va indeplini cu exactitate si fara greseli sau emotii strategia scrisa in el.

Daca va fi profitabil sau nu, nu depinde de expert, depinde de strategia scrisa in el (adica de trader).

Chiar si atunci cand expertul foloseste inteligenta artificiala si are 1-5 neuroni.

Si un avantaj mare este verificarea strategiilor pe istorie cu ajutorul expertului, si pe alte instrumente, perechi, etc. Si cautarea celor mai buni parametri prin otpimizarea oferita de mt4-mt5.

 

In concluzie, eu nu cunosc strategii care nu pot fi automatizate.

Editat de mql4you
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o idee, am mai avut discutii pe tema asta cu traderi care lucreaza manual si se credeau invincibili de un expert...

Si au pierdut duelurile...

Propun pentru autointitulatii traderi (cu litere mari :) care nu "cred" in experti) dueluri pe termen mediu sau lung.

Pe conturi reale, nu demo (ca sa nu fie discutii).

Fac pariu ca va bate si cel mai banal expert (EA)...

CIne accepta provocarea?

Editat de mql4you
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.