Sari la conținut

Comunitatea vs Mql4you


Stefan

Postări Recomandate

  • Management

Context

 

Ieri ii spuneam userului Mql4you ca le permit oamenilor sa-si spuna parerea atata timp cat folosesc un limbaj decent. Acum vad ca isi spune parerea foarte respicat, dar fara sa foloseasca un limbaj urat (cel putin pana la momentul in care am scris eu acest mesaj). Si totusi, a aparut o problema. Dar despre problema o sa vorbesc mai incolo.

 

Mql4you a folosit un alt user in trecut si a fost banat pentru ca a reusit performanta de a obtine cele mai multe plangeri din partea comunitatii. A jignit cativa useri (desi el nu considera ca a jignit pe nimeni). Dupa ce a fost banat, a vrut sa-si exprime in continuare parerea si si-a facut alte conturi. Ne-am "jucat de-a soarecele si pisica" pana cand a spus ca nu mai scrie de buna-voie. Si pentru ca si-a respectat la vremea aia decizia si nu a mai scris, ultimul cont facut, Mql4you, nu a mai fost banat.

 

In urma cu ceva timp a primit un mesaj automat de la forum. Este un mesaj trimis tuturor celor care au contul activ dar nu mai acceseaza forumul de multa vreme. Scopul acestui mesaj este de a vedea daca persoana respectiva a patit ceva, daca pe Vamist s-a intamplat ceva ce l-a determinat sa plece si daca putem sa rezolvam problema. Astfel incat persoana respectiva sa se intoarca. Si pentru ca i s-a parut ironic ca a primit un astfel de mesaj (si mie mi s-ar fi parut in locul lui, recunosc), Mql4you a dat reply. Iar eu i-am raspuns explicand de ce a primit mesajul respectiv si incercand sa-i clarific de ce a fost banat. Dupa aceasta conversatie pe mail, s-a intors pe forum. Mentionez ca nu i-a zis sa se intoarca, doar i-am dat niste explicatii pentru ca am considerat ca asa ar fi corect.

 

Problema

 

Problema este ca au inceput sa curga din nou reclamatiile la adresa acestui user. Si mai mult, mi se reproseaza ca nu l-am dat afara. Motivul pentru care nu l-am dat din nou afara cand a jignit iarasi un user a fost ca userul respectiv mi-a spus sa nu-l dau afara. Si am considerat ca daca el l-a iertat, atunci pot sa-l iert si eu STRICT pentru abaterea respectiva. Apoi au aparut reclamatiile si am luat niste loguri la puricat... 30 de min mai tarziu, l-am banat. Numai pentru cateva secunde... pentru ca brusc mi-a venit o idee.

 

Draga Mql4you, acum mi te adresez tie

 

In putinele schimburi de mesaje avute pe forum sau pe mail mi-am dat seama ca esti o persoana inteligenta. Cu reale probleme de integrare intr-o comunitate, dar inteligenta. Si spun asta pentru ca am vazut ca poti avea o discutie coerenta (spre deosebire de alti disperati care vin sa atace lumea pe forum), poti lua faptele, le poti prelucra, adapta si apoi sa le folosesti pentru a iti sustine ideile. Am mai vazut stilul asta de mula faptele pe propriile interese. Se spune ca si Steve Jobs facea asta, dar acum sa nu ti se urce la cap ca nu te compar cu el. La tine cred ca este doar o dorinta de "a le da peste bot" celor din jur. Un alt user de aici spunea ca atunci cand era mic si incerca sa se dea mare, tatal lui ii intreba de ce incearca sa se pise impotriva vantului. Si exact asta mi se pare ca incerci tu sa faci.

 

Dar sa revenim. Ziceam mai sus ca pentru cateva secunde te banasem din nou si apoi mi-a venit alta idee. Mi-am dat seama ca nu ai ramane cu nimic daca te-as bana si ti-ai pastra parerea ca tu nu ai gresit cu nimic. Probabil ne-am juca iar de-a soarecele si pisica si intr-un final vei disparea. Dar sunt de parere ca pentru efortul si perseverenta ta, meriti mai mult - meriti sa inveti ceva.

 

Am vazut ca esti programator. Si ca programator sunt sigur ca esti obisnuit sa lucrezi si sa tii cont de multe variabile. Asa ca vom introduce o variabila - puterea comunitatii. Daca eu iti spun ca lumea te reclama si te banez din acest motiv, o sa te simti si nedreptatit si o sa zici si ca sunt eu dictator. Asa ca hai sa vedem daca lumea te vrea aici sau nu. Transparent. O sa iau in calcul parerile celor care posteaza NUMAI daca au cel putin numarul tau de posturi (adica o sa-i ignor pe cei cu mai putine posturi decat tine). Asta pentru ca sunt putin neincrezator in cateva conturi noi... neincrederea e cauzata de date observate recent in loguri. Si daca la final - sa zicem maine seara - diferenta intre cei care nu te vor aici si cei care te vor este de min. 7 persoane (am ales 7 ca sa fie putin mai mare decat numarul de plangeri pe care le ai deja... altfel n-ar fi avut niciun sens) o sa ai de ales sa nu mai postezi de buna-voie (si o sa ma asigur si ca nu o sa mai primesti acel mesaj automat) sau sa iti inchid eu toate conturile. Nu pentru ca am ceva cu tine, ci pentru ca asa cum ti-am mai spus, atunci cand un necunoscut vine la tine in casa cand esti la masa cu prietenii si incepe sa se ia la cearta cu ei, faci tot posibilul sa-l dai afara. Deci hai sa vedem cum te intelegi cu mesenii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai spus-o si o mai zic ca urmare a reflectiilor mele. Nu il cunosc pe mql, inteleg problema sa ce tinde catre paranoia, aceasta problema se poate rezolva prin autoconstientizare in momentul cand simte nevoia sa reactioneze (i-am scris prin PM) si prin alegerea de a renunta la a reactiona.

 

Chiar daca ar fi ca eu sa fiu cel jignit si s-ar afla in conflict cu mine, inteleg faptul ca lumea din jur nu e decat o reflectare a spatiului meu interior iar daca eu am conflicte cu cineva atunci eu mi-am atras aceasta situatie prin deciziile, gandurile si comportamentul meu inconstient.

 

Eu sunt de parere ca trebuie iertat si acceptat asa cum este, ceea ce lezeaza el de fapt este doar un gand al nostru despre noi insine, si nu pe noi cu adevarat. De asemenea eu consider ca nu trebuie uitate imprejurarile unde au loc aceste conflicte, anume un forum, un mediu virtual si ca nu reprezinta un real pericol. Este de la sine inteles ca in cazuri reale ca de exemplu cel descris de Stefan cu masa si prietenii, solutia este indepartarea factorului disturbant, si atunci se impune luarea de un cot si de celalalt si datul afara din casa. Dar pentru ca suntem pe un forum si avem optiunea de ignorat dar si de iertat cred ca banarea este o masura mult prea drastica in cazul sau, datorita faptului ca , hai sa o zicem pe fata, omul este talentat in ceea ce face.

 

Am mai zis, decat sa-l vad pe forumuri straine codand experti (contra cost, desigur) pentru straini, mai bine sa ramana aici chiar daca mai avem divergente cu el. Nu credeti ca e de ajuns ca ne pleaca toti medicii si programatorii talentati din tara ?

 

Aceasta e parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Un termen care mi se pare potrivit (si mai decent decat 'troll') in astfel de situatii este 'vanzator de vise'. Unul dintre materialele cu cele mai multe plusuri de pe vamist, pe buna dreptate, este o CRITICA a acestor negustori de iluzii, facuta de tradelover. Recomand calduros citirea lui.

 

Daca mql4you ar fi vrut doar sa faca experti contra cost si eventual sa contribuie cu materiale legate de programare, ar fi fost ok, dar este extraordinar de frustrant sa il vezi ca vrea sa vanda vreunui naiv sau altul experti care sunt capabili sa faca trilioane din nimic. Pentru asta eu i-as fi dat ban de mult. In plus, este si foarte agresiv in promovare si foarte competitiv. Mai e un tip pe forum care are nustiu cate zeci de experti care fac milioane pe istoric, dar omul e mai discret, si uneori, e chiar amuzant in propria-i naivitate.

 

Nu s-au terminat programatorii, ce naiba, iar daca aveti vreunul bani de platit programatori, dati un anunt pe vamist sau mergeti pe freelancer.com si gasiti acolo cati vreti. Nu sunt preturi de 49 sau 99 de RON, ci mai mari, dar se presupune ca daca vreti a da bani unui programator pentru a va implementa o strategie atunci strategia asta va aduce si bani cu care sa va permiteti sa platiti astfel de implementari.

 

Iar daca va place sa cumparati vise, dupa posibilitati, va recomand dealerul local, o excursie la Amsterdam, sau o sticla de rachiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un termen care mi se pare potrivit (si mai decent decat 'troll') in astfel de situatii este 'vanzator de vise'.

 

De aceea noi i-am cerut statistici in timp real (demo sau real) si nu pe istoric. Deocamdata vad ca s-a conformat, acest lucru pune sub semnul intrebarii denumirea de "vanzator de vise". Nu stim ce va urma, ramanem pe fir :) . La urma urmei, e coder nu creator de strategii. Ca e agresiv in competivitate mi se pare un lucru in regula :)). Naivitatea se plateste. La propriu.

Daca n-ai cadea cu bicicleta ai mai invata sa mergi ?

 

Mi se pare amuzanta situatia vazuta din exterior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca un astfel de personaj a primit prea multa atentie. In alte locuri ar fi zburat invartindu-se inca de la primele abateri, si ce abateri!!!.

 

Nici eu nu sunt miel in exprimare, recunosc, dar una e sa sugerezi, sa dai de inteles, sa combati idei sau oameni in limbajul general acceptat ca fiind civilizat si alta e sa spui direct tot ce-ti trece prin minte. Sunt sigur ca toti de aici ar putea sa injure ca la usa cortului cand cineva ii ataca, cel putin eu, venind din Rahova, am cu ce mah, si totusi,... ma abtin. Cand eram pusti, daca nu-l aveam pe "manca-ti-as" si pe ce gatu' ... vrei mah, nu scapam din cartier fara o batuta. Nu cred ca suntem nici pe aleile laturalnice din Rahova sau de prin Ferentari.

 

"Azi, traim intr-o lume un pic mai evoluata, nu cu mult, fata de neolitic, ceea ce inseamna ca respectam anumite reguli, nu dam cu barda vulgaritatii instant daca altul se uita urat la tine."

 

Am pus in ghilimele mai sus o propozitie pentru a arata ca se poate vorbi civilizat dar totusi sa si combati, sa sugerezi, sa dai de inteles dar cu un alt ton in limbaj. Nu cred ca s-ar fi suparat nimeni daca discutiile contradictorii sau atacul la persoana s-ar fi purtat intr-un astfel de mod.

 

Si totusi, atacul la persoana este inevitabil, numai enuntand faptul ca nu crezi ca ceea ce spune interlocutorul e bun, il vei spune, intr-un cuvant, ca e prost. cel putin asa va crede. Deci automat, ideea va ricosa catre un atac la persoana: - Cum, ceea ce spun eu e prost?, adica eu sunt prost? . Inevitabil asa gandim toti. Ce facem aici? ori venim cu argumente ori acceptam ca nu putem combate din diferite motive gen - cellati nu inteleg ce zic eu - ori o lasi balta. Gresit este sa sari la "gatul" celuilalt.

 

Notiunea de forum azi, nu se deosebeste cu mult fata de rolul lui initial. La aparitie era o piata unde puteai sa cumperi si sa vinzi iar mai apoi a devenit si un loc al dezbaterii ideilor. Sa dezbatem, dar sa nu ne taiem beregata, ca nu-i frumos. Da, am fost amenintat ca-mi taie gatul daca ma prinde de acest personaj.

 

Pe de alta parte, toleranta spune sa mai dai o sansa, ceea ce s-a si intamplat. Poate se schimba... etc. Iata ca lupu' trezit intre oi nu rezista prea mult tentatiei ....(nu fac pe nimeni oaie de aici, e doar un mod plastic de vorbire :D) .

 

Pacat ca Tradelover nu mai apare caci avea vorbele la el pentru un combat la subiect, pe programare, etc, eu pot doar sa subliniez ce este evident, adica intr-un cuvant - lipsa de respect fata de oricine si orice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.