Sari la conținut

NEOWAVES & EWA ANALIZE SI TRADING


Postări Recomandate

Salut !!!!

 

O sa continui si astazi cu , procesul de educatie NEOWAVES si o sa va postez doua desene cum cand si de ce se intra in trading , dupa teoria NEOWAVES si care este rationamentul la nivel simplist .

 

Care sunt avantajele si dezavantajele unui asemenea sistem de tranzactionare ?

 

Avantajele :

Cu un asemenea sistem , se poate evita in primul rand tranzactionarea excesiva si expunerea la riscuri nejustificate . Trebuie de inteles ca profitul nu vine din multitudinea de tranzactii dar din acuratetea si disciplina menegmentului banilor . Cei care nu vor intelege si respecta acest lucru sunt sortiti pierderilor. Acesta teorie iti ofera o orientare in piata mult mai mare decat orice alta teorie inventata vreodata , este o metoda unica , dinamica si nu rigida, care poate sa se dezvolte odata cu schimbarile de orice nivel , fie ele fundamentale sau psihologice .Odata stapanit bine acest sistem obtii o disciplina din toate punctele de vedere ,incredere in ceea ce faci si in sine personal, ceea ce este vital pentru a supravietui unei asemena afaceri , ea iti dicteaza cand , cum, de ce, cat, etc. trebuie sa risti ca sa detii controlul total asupara emotiilor si din asta deriva si controlul total asupara capitalului care il ai , fiind cel mai important lucru, fiindca toti partcipantii la piata vor bani .Acest sistem iti dezvolta o vointa de fier si iti controleaza emotiile atunci cand toti sunt ferm convinsi ca ceea ce spui sau felul cum planuiesti intrarea in piata este absurda si nu are nici o baza fundamentala . Anume in acel moment si se cere increderea totala si controlul suprem asupra personalitatii unui trader educat , care mai are in spate un menegment bun al banilor , fiind ultimul sistem de aparare al capitalului . Inca un avantaj suprem care il ofera acest sistem este construirea strategiei de aparere in primul rand si apoi a astrategiei de atac,tranzactionare. Putini sunt cei care gandesc strategiile asa si de cele mai multe ori se inseala . Cei mai buni strategi ai tuturor timpurilor au abordat si folosit lucrurile exact indirect , nu direct si asa au reusit !

 

Dezavantaje :

Timp mult de invatare si aplicatii pe miscarile in dezvoltare . Acest sistem, fiind net superior multor sisteme si strategii de tranzactionare , cere abilitati de orientare in spatiu destul de mari , nu fiecare va putea tranzactiona dupa el , chiar sunt foarte putini care o fac si o vor face . Doar cei cu o vointa peste medie vor reusi sa invete , din acest motiv eu socot ca este un dezavantaj pentru multi acest lucru .Daca faceti o evaluare a tuturor teoriilor o sa va dati seama ca este singura care nu se invata dupa trecut , dupa istoria tranzactiilor , dar se invata pas cu pas cu miscarile pietelor aplicand regulile in timp live. Da! Este un ,, dezavantaj ,, privit de multi oameni , dar daca aplicam logica , cred ca este invers . Nu poti sa devii trader peste noapte cum reclameaza majoritatea brokerilor fara sa ai cunostinte solide, clare si extrem de bine orientate catre piata si ceea ce vrei sa obtii de la ea . Din acest motiv vad postari cu o majoritate de plangeri si nemultumiri asupra ,, marilor rechini,, care nici macar nu au emotii atunci cand va iau banii. Asta este regula jocului , pe care majoritatea l-au transformat in cazino, incercand sa lupte cu traderi antrenati , educati,disciplinati si nu in ultimul rand care au bani multi. Sansele castigurilor in felul asta sunt mai mari la cazino , sa nu uitati ceea ce va spun!Poate o sa para absurd , dar asta este punctul meu de vedere si deoarece teoria m-a educat sa spun lucrurilor pe nume chiar si atunci cand cei mai multi sunt contra , imi confirma inca odata ca sunt pe o gandire corecta .

 

Este corect ce spui tu dar la cele doua grafice atasate vad ca folosesti acolo si un ichimoku si atentie, unde spui tu ca se intra short este de fapt pe break-out, dupa ce pretul s-a stabilizat putin. Oricum, gandirea este buna.

Editat de ZEN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ vaxx

 

Salut !

 

Intrebarea ta este extraordinar de buna .

 

Si raspunsul este extrem de usor , acolo la acel nivel , valul 5 extins este egal cu 161.8% din valurile 1-3. Daca o sa masari cu FIBO de unde a inceput valul 1 pana unde s-a terminat valul 3 si apoi o sa proiectezi miscarea de unde a inceput valul 5 divizat si extins o sa obtii exact acel nivel . El poate fi min de la inceputul lui , de 161.8% din 1-3 , sau mai sus adica sa fie proiectat peste terminarea miscarii 1-3( care se socoate in ambele cazuri 100%).

 

Dar de ce cred eu ca este prima varianta , adica 1-3 proiectie intena si nu externa ?

Fiindca daca vezi pe grafic este si o linie galbena , ea este linia la care valul C din zigzagul mare ajunge la 261.8% FIBO intern sau putin mai sus FIBO exten fata de valul A. Acolo este o zona de rezistenta mare , care confirma , valul 5 extins ca structura de grad inferior , confirma si zigzagul extins , figura de grad mai mare . Sa stiti ca nu este un punct fix , este o multitudine , dar aia este zona de rezistenta . Daca acea zona este depasita , ceea ce ma indoiesc , la felul cum este miscare , atunci numaratoarea noastra de grad mai mare se invalideaza din cauza marimii unui val ca pret fata de alt val presupuse ambele de acelasi grad .

 

REGULA

 

Nici un val , care este de acelasi grad , nu are voie sa fie mai mare de 261.8% , timp si pret . In caz contrar gradele sunt diferite .

 

 

Succes!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@zen

 

In postarea cu educatii , pe acele grafice , nu exista nici un indicator , alea sunt desene facute de mine , pe un mt4 si am facut graficul cotatiei linie ca sa am spatiu .

 

Stiu , si ZEII mai gresec , de aia si pietele merg uneori haotic !!!! ha ha ha ha ha ha

 

Mult , succes!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ vaxx

 

Salut !

 

Intrebarea ta este extraordinar de buna .

 

Si raspunsul este extrem de usor , acolo la acel nivel , valul 5 extins este egal cu 161.8% din valurile 1-3. Daca o sa masari cu FIBO de unde a inceput valul 1 pana unde s-a terminat valul 3 si apoi o sa proiectezi miscarea de unde a inceput valul 5 divizat si extins o sa obtii exact acel nivel . El poate fi min de la inceputul lui , de 161.8% din 1-3 , sau mai sus adica sa fie proiectat peste terminarea miscarii 1-3( care se socoate in ambele cazuri 100%).

 

Dar de ce cred eu ca este prima varianta , adica 1-3 proiectie intena si nu externa ?

Fiindca daca vezi pe grafic este si o linie galbena , ea este linia la care valul C din zigzagul mare ajunge la 261.8% FIBO intern sau putin mai sus FIBO exten fata de valul A. Acolo este o zona de rezistenta mare , care confirma , valul 5 extins ca structura de grad inferior , confirma si zigzagul extins , figura de grad mai mare . Sa stiti ca nu este un punct fix , este o multitudine , dar aia este zona de rezistenta . Daca acea zona este depasita , ceea ce ma indoiesc , la felul cum este miscare , atunci numaratoarea noastra de grad mai mare se invalideaza din cauza marimii unui val ca pret fata de alt val presupuse ambele de acelasi grad .

 

REGULA

 

Nici un val , care este de acelasi grad , nu are voie sa fie mai mare de 261.8% , timp si pret . In caz contrar gradele sunt diferite .

 

 

Succes!!!

 

Ce faci tu aici pe acest forum este extraordinar, iti multumesc pentru explicatie si pentru tot. Apreciez foarte mult cea ce faci.

 

Cu respect,

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Analiza tehnica NEOWAVES AUD\USD H1

 

Pattern in dezvoltare

 

Din analiza de astazi dimineata am pesupus ca miscarea face un diametric si ca poate sa fie patternul terminat . Faptul cum a evoluat astazi piata ma face sa ma gandesc ca patternul nu este gata si raman tot la ideia de diametric dar putin modificata numaratoarea .

 

Langa graficul cu analiza NEOWAVES o sa mai postez un grafic cu analiza simpla ca sa vedem cum diferentiaza aceste metode una de alta . Cum ne putem orienta dupa una si dupa alta .

 

Comparatie intre doua analize diferite .

 

 

1.NEOWAVES spune acum ca intrarea in piata este periculoasa , nu se tranzactioneaza !

Analiza simpla arata un semnal de sell la spargerea liniei de trend. Socotim ca am intrat si am pus stop deasupra liniei de trend . O intrare imaginara . Avem nivelul SL dar nu avem nivelul de TP . Deci nu putem calcula nici raportul de profit\pierdere , nici sa ne facem un menegment al banilor .

 

2. NEOWAVES ne arata ce se poate intampla in piata in viitorul apropiat

Analiza simpla nu ne spune nimic .Stim doar ca miscarea este ascendenta si linia de trend a fost sparta .

 

O sa fac acesta comparatie pana o sa se termine acesta miscare , ca sa urmarim impreuna cum functioneaza ele fata de

piata si una fata de alta

 

 

IN SCURT TIMP COPARAM EWA cu NEOWAVES !!!!!

 

Dupa ce terminam coparatia intre astea doua analize vreau sa compar teoriile EWA cu NEOWAVES dar o sa cer ajutorul unui elliottician . Vreau sa elucidam odata controversa acestor doua teorii .Si sa vedem ce poate una si ce poate alta , cate informatii ne ofera una si cate alta . O sa fie o lupta destul de interesanta !!!!

Cine vrea sa participe cu idei si comentarii va astept cu mare placere pe topicul NEOWAVES & EWA ANALIZE SI TRADING

 

Succes!!!!

post-6242-0-70394500-1347901744_thumb.gif

post-6242-0-97267800-1347901789_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@sp&500 patternul e cel mai probabil un triungi expandabil.

 

 

 

 

 

Triunghiurile expandabile

Dintre toate patternurile Elliott, Triunghiul Expandabil creaza cel mai tradator mediu de tranzactionare. Aceste pattern creaza iluzia ca marketul evolueaza intr-o directie. Diagnosticul acestui pattern poate fi cauza unei panici financiare. Din nefericire nu exista cale de anticipare a formarii unui asemenea pattern.

1. Valul a ori b vor fi cele mai mici segmente din triunghi

2. Valul e are tendinta de explozie, fiind cel mai mare val in pret si timp decat oricare alt val

3. In acelasi fel, triunghiul contractive poate aparea in valul e al unui triunghi mai mare de grad superior, in triunghiul expansiv poate aparea in valul e al unui triunghi expansiv de grad superior

4. Urmareste progresia de la simplu la complex

5. Patternul dupa triunghi (val c ori 5) nu ar trebui sa sa retraga complet peste valul e

6. Unul din aspectele ciudate ale triunghiului de expansiune pare a fi lipsa a numeroase relatii Fibonacci tipic pentru triunghiului de contractie. In general numai o relatie poate fi gasita. valul a si e se vor raporta la relatia Fibonacci de 161%.

7. Triunghiul de expansiune nu poate avea loc inainte de un pattern puternic cum ar fi 1,3,5 ori dupa un c alungit. Nu poate termina corectii de tipul: dublu si triplu zigzag ori combinatii running trei. De asemenea nu poate fi valul b al unui zigzag, si probabil nu va aparea in valul al al vreunui pattern.

8. Traseaza linii de trend pentru a vedea pattern correct, linia tipica de trend b-d trebuie angajata, cu linii de trend opuse intotdeauna traseaza peste valul a si c.

 

avem in poza patternul si valul e in evolutie, daca nu sparge linia de trend a zigzagului pentru reversal si o retragere aproape de inceputul valului -e- ceea ce ma indoiesc, el va evolua pe un dublu zigzag sau dubla combinatie, ratia fibo o avem la 1495 e unu nivel foarte puternic si acolo intalnim e=161%a.

 

 

@am vazut azi un user -bigflames nu sunt eu!!! :))))

post-1776-0-93133900-1347982144_thumb.jpg

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

How did you know in 2007-2008 that a 4-year bear market was starting? Also, why did you extend the bear market from 4 to 6 years?

 

Answer:

The size and speed of the 2000-2002 stock market decline made it clear a "larger degree" correction had begun. That correction had to exceed the time of the prior bull market, which was from 1982 to 2000 (i.e., the correction staring in 2000 needed to last more than 18 years). As a result, by late 2000, I knew the S&P had begun a 20 (maybe 30) year correction!

 

Inside of that 20-30 correction, Wave-A bottomed late 2002; wave-B topped late 2007 (wave-B ended January 2008). After obtaining that information, projecting the ideal time for C-wave was easy. All I needed to do was apply the NEoWave TIME rules found in Chapter 9 of Mastering Elliott Wave (MEW). There I wrote, IF wave-B takes much more time than wave-A, the time of wave-C will equal half the total time of waves-A+B. In this instance, Wave-A took about 2.5 years; wave-B took about 5.5 years. Their combined times (8 years) divided by 2 yielded 4 years. So, that is how I initially knew (in mid January 2008) that wave-C would take at least 4 years.

 

Addressing your second question, what recent event forced me to extend the required time of this bear market? The shape of the correction, which started January 2008, is that of a Flat. Wave-b of that Flat takes far more time than wave-a; so, the time of wave-c will follow the same rules mentioned above (i.e., it will be about half of a+b). Small wave-a consumed about 1.25 years, and small b-wave took nearly 3 years. Adding the time of those two patterns and dividing by 2 yields 2+ years as the ideal time projection for wave-c. When applied to a recent chart, we can comfortably assume wave-c will end in early 2014.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toti !!!!

 

Analiza tehnica NEOWAVES EUR\USD H1

 

Pattern in dezvoltare .

 

Din analizele anterioare se vede cum am presupus o miscare impulsiva ascendenta. Deoarece comportamentul patternului , felul unde si cum se formeaza , este destul de ciudat , am decis sa schimb numaratoarea. Aparitia mai multori impulsuri mici ascendente ma duce cu ideia la o structura mai complexa , cum ar fi un dublu zigzag , o combinatie dubla sau chiar o combinatie tripla . Urmarim cum evoluiaza piata .

 

Trading in asteptare .

 

 

Succes !

post-6242-0-92728800-1348030224_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.