Sari la conținut

NEOWAVES & EWA ANALIZE SI TRADING


Postări Recomandate

Dupa ideea mea iata cum reiesa ,iar numerotati puteti singuri sa le gasiti ..... am sa urmaresc ce se va intimpla peste o luna

 

un grafic ordonat trebuie sa contina si numerotari, logica etc.........

Asa ca nu arunca pe noi sa-ti numerotam tie graficul, nu este fairplay.

 

O seara buna,

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toti !!!!

 

Analiza tehnica NEOWAVES EUR/USD H1

 

Pattern in dezvoltare .

 

Analiza:

 

Din analiza anterioara se vede cum am presupus varianta unui flat irregular cu c-failure , care la deschiderea pietelor asiatice a fost invalidat . Rezulta ca valul care este in dezvoltare este o corectie mult mai complexa sau numaratoarea este gresita . Daca trecem la ideia ca valul in dezvoltare este o corectie mai complexa atunci mergem pe logica unui triunghi irregular . Daca piata nu va intra in zona de pret a patternului de mai jos ( linia rosie ) o sa mentinem acesta numaratoare , in caz contrar numaratoarea trebuie revizuita .

Daca patternul care se formeaza o sa se intinda in timp si o sa fie o formatiune triunghiulara eu o sa-l presupun un val x si urmatorul nivel la care poate ajunge piata este maximul valului anterior mai mare in grad . Probabilitatea unei noi tranzactii cu risc minim creste semnificativ .

 

Tranzactionare live :

 

Tranzactia deschisa se pastreaza si nivelul SL la fel . O modificare poate sa apara dupa ce se va deschide piata de la Londra . In cazul in care piata va intra in zona de pret a triunghiului ( linia rosie ) de mai jos probabilitatea ca sa parasim pozitia fara sa ajunga in zona de SL ca sa minimalizam pierderea este destul de mare .

Dupa cum se vede ne aflam intr-o zona greu tranzactionabila din cauza ca exista o mare probabilitate ca acest val sa fie ultimul picior al formatiunii mai mari . In general aceste segmente sunt de cele mai multe ori corective si pot forma diferite patternuri greu de descifrat in momentul formarii lor .

 

Nu uitati , piata Forex prezinta un nivel ridicat de risc si nici o teorie din lume nu ne ofera 100% tranzactie reusita .Din acest motiv riscul trebuie menegeriat destul de bine . Parasiti repede pozitiile negative si pastrati pozitiile pozitive !

 

Succes!!!

post-6242-0-97113600-1349676089_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toti !!!!

 

Analiza tehnica NEOWAVES EUR/USD H1

 

Pattern in dezvoltare

 

La felul cum se dezvolta piata in acest moment este o indecizie totala . Imi este destul de dificil sa identific care este punctul de terminare a valului anterior . Pe grafic sunt marcate cu rosu ambele puncte . Ca sa clarific aceasta situatie astept dezvoltarea pietii in continuare .

 

 

TRADING EXTREM DE PERICULOS!!!!

 

Succes!!!

post-6242-0-80000100-1350022857_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toti !!!!

 

Astazi am hotarat sa va postez adevaratele patternuri NEOWAVES dupa date reale cum sunt in piata . Dupa munca enorm de multa si dupa aplicarea celor 2800 de reguli , dupa multe mii de ore petrecute in fata compiuterului se poate obtine exact ceea ce vedeti voi in carte cu o precizie destul de mare .

Asa arata un pattern tehnic la mine dupa care eu lucrez . :D

 

Daca unii din voi au cartea lui Neely stati cu cartea in mana si verificati lucrerea lui WOLF!

 

Fiti extrem de atenti la orice detaliu! Va mai spun odata la toti ca se poate obtine exact ceea ce invatati ! Curaj , capul sus si o sa reusiti !

 

Astept intrebari si comentarii.

 

P.S. Este pentru prima data cand posrez un pattern atat de tehnic , in general nu fac asta !

 

Succes!!!!

post-6242-0-97810100-1350106960_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toti !

 

Analiza tehnica NEOWAVES EUR/USD H1/ M15

 

Pattern in dezvoltare

 

Va salut pe toti . Am incercat sa aplic NEOWAVES pe un chart de 15 min si testez felul cum genereaza analiza semnalele si cum se formeaza patternurile pe o unitate de timp atat de mica .

 

Din graficele atasate se vede clar cum piata este compusa fractalic . Cei care stiu macar lucruri primare din acest gen de analiza inteleg ce notatii sunt pe grafice .

 

Ma astept ca cotatia EUR/USD sa-si schimbe trendul ascendent care a inceput in data de 21.08. 2012. Cotatia intalneste o rezistenta puternica la maximul valului anterior . Deoarece acel val il presupun a fi un val destul de extins fata de valurile anterioare nu cred ca va fi depasit maximul lui . Acesta pereche valutara este dupa parerea mea la sfarsitul unui pattern .

Mare atentie !!!

 

Tranzactiile de buy deschise de speculatori este bine dupa inca o impingere in sus sa fie inchise sau sa fie asigurate cu pozitii de hedging , depinde de strategia de constructie a pozitiilor in piata . Probabil ca saptamana viitoare vom asista la o schimbare a trendului si din acest motiv trebuie sa ne pregatim de tranzactionarea SHORT .

 

Eu voi proceda la fel voi inchide pozitia prin pozitii de hedging si voi iesi din piata marcand profitul la o doua zi consecutiva de tranzactionare pozitiva a pietii in directia de orientare a tranzactiei .( acest stil se mai numeste catapultare) . Voi marca un profit de aproximativ 600 de pipsi pe acest trend .

 

Nu stiu daca exista cineva pe site sa stie ca iesirile ca si intrarile au o strategie de iesire . Cei mai multi inchid pur si simplu tranzactia , dar profesionistii nu fac acest lucru . Unii din ei fac acumulare prin tranzactii adverse si mai sunt inca un sir de strategii de iesire din piata , pe acest forum nu am vazut sa fie scris de nimeni acest lucru inseamna ca inca nu ati ajuns la acest gen de operatiuni .

 

Va urez mult succes!!!

post-6242-0-36399000-1350468361_thumb.png

post-6242-0-89514200-1350468376_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Analiza simpla pe intelesul tuturor EUR/USD D1

 

Astazi o sa postez o analiza mai simpla ca sa fie mai bine inteleasa pentru cei care inca invata sau fac cunostinta cu genul asta de analiza tehnica .

 

Am atasat doua grafice cu doua variante c-am cum vad eu evolutia viitoare a pietii .

 

Din cate stim un trend nu se intoarce atat de usor din acest motiv inca nu vad piata EUR/USD ca o piata ascendenta dar o vad ca pe o piata RANGE .Probabilitatea ca asistam la o intoarcere de trend este destul de mare .

 

V1- daca piata va continua miscarea ascendenta inceputa ieri si va ajunge in jurul nivelului de 1.3250 sau chiar mai sus probabil ca o sa avem o corectie in flat a acestei miscari ascendente .

V2-daca piata va incepe corectia pana in nivelul de 1.3170 si acest nivel va juca rolul unei rezistente puternice probabilitatea ca in urmatoarea perioada piata sa tranzactioneze intr-o formatiune triunghiulara este destul de mare .

 

Vreau sa va spun la toti ca urmatoarea perioada pe acest instrument va fi o tranzactionare destul de dificila , fiindca in asa gen de formatiuni este usor pentru marii speculatori ( banci , institutii financiare , fonduri ...) sa faca multe speculatii de moment .

 

In acesta perioada marii investitori care speculeaza trenduri majore isi vor schimba orientarea din sell in buy deci vom asista la perioade de volatilitate crescuta , la miscari bruste si imprevizibile mai ales pe charturile mici , fiindca in momentul cand un grup de investitori isi ajusteaza pozitiile se simte in piata tocmai prin acest comportament ciudat cum a fost noaptea trecuta ca cotatia la 2 nopatea crestea puternic. Ceea ce trebuie sa stiti este ca cele mai mari tranzactii de ajustare a pozitiilor din piata se fac noaptea cand piata este linistita si cele mai mari burse din Europa si America sunt inchise .

Daca am sta sa analizam miscarea de noaptea trecuta am intelege ca cotatia se misca in crestere destul de puternica la o ora atat de departe de a fi o tranzactie simpla deci , un grup isi ajusta pozitiile . De ce crestea piata ? Fiindca au fost inchise o mare parte din tranzactiile short care au fost initiate pe trendul major si piata incepuse sa creasca . Multi nu inteleg si poate nu vor intelege multa vreme sau niciodata ca tranzactioanarea nu este simpla nu a fost si nu va fi niciodata . Fiindca am vazut si probabil inteles corect fenomenul din piata de noapte, tind sa spun ca miscarea ascendenta se va corecta . Acum insa-si piata o sa ne arate cat si cum o va face si cand .

 

Am simtit pentru prima data de cand se misca acest trend descendent de anul trecut ca au aparut in piata cei mari si au inceput sa-si ajusteze miscarile .

Interesant este in ce directie si cum ? Incerc sa fac o logica , daca cei care detin informatii si au cei mai buni traderi din lume ar fi gandit ca trendul major va fi descendent , de ce au inceput sa-si ajusteze miscarile ? Cred ca este destul de simplu pentru multi din voi sa ajunga la concluzia raspunsului .

Miscarea de astazi sunt inca efectul care continuua . Incercati sa va imaginati ce forta se ascunde in spatele acestei miscari ascendente si in care parte este orientata.

 

Va urez succes si mult spor !!!!

post-6242-0-12476900-1350476108_thumb.png

post-6242-0-83788400-1350476120_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rezultatul analizei de previzionare AUD/USD H1

 

Acum o sa va postez rezultatul din postul 165 al analizei tehnice NEOWAVES cu felul cum evoluiaza piata .

Trageti concuzie singuri fiecare pentru el ce poate sa faca acesta analiza atat de complexa .

Are o acutarete destul de mare daca reusesti sa intelegi cum poate fi interpretata corect .

 

Am spus si repet nu am postat pana acum analize atat de tehnice doar daca o sa vad un interes crescut din partea forumistilor probabil, am spus probabil ca o sa incep sa postez doar analize tehnice avansate .

 

 

Mult succes!!!

post-6242-0-24215600-1350477489_thumb.gif

post-6242-0-53161200-1350477504_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.