Sari la conținut

Strategie pentru short trading


Postări Recomandate

 

Aici, ati gresit toti. N-am zis sa invete, la inceput, i-am zis sa observe. Observa, observa, observa.

 

Pai sa observe si sa invete.

 

Cand ma refeream la invatat, sa nu citeasca nimic, vreo luna, cam asa. Doar sa priveasca graficele goale, zi de zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Aici, ati gresit toti. N-am zis sa invete, la inceput, i-am zis sa observe. Observa, observa, observa.

 

Pai sa observe si sa invete.

 

Cand ma refeream la invatat, sa nu citeasca nimic, vreo luna, cam asa. Doar sa priveasca graficele goale, zi de zi.

 

Da, asta-i stilul Zen si Tao de a invata. Nu stiu daca rezista. Asta nu-i meditatie. Crezi ca in felul asta se conecteaza la energia pietii sau incepe sa intuiasca ce se intampla? Posibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai legea spune ca daca ceva nu merge de foarte multe ori, clar nu e bine si n-ar mai trebui facut. Pentru foarte multi dintre noi n-a functionat partea cu "intra pe babypips, inveti de-acolo..." sau orice alta formulare. Si-atunci de ce sa mai recomandam asta? Fac apel, poate avem vreun psiholog, psihiatru sa ne explice ce ar fi de folos, mai ales la inceput de drum. Si eu am pierdut primul cont, parca a fost ieri, pe marketiva, 100 de usd. De-abia apoi am revenit, dar se intampla un an mai tarziu, timp in care n-am mai tranzactionat real si nu pentru ca nu as mai fi vrut, ci pentru ca nu mi-am permis. Nu v-ati intrebat niciodata de ce atatea informatii pe internet, disipate, trunchiate, false, samd? Nu v-ati pus niciodata intrebarea asta? Aproape suna a teoria conspiratiei. Nu am fost niciodata adeptul teroriei conspiratiei dar, poate, cineva, in sensul voit, nu doreste ca sa avem acces la informatii. Pana la urma, informatia e mare lucru si, pe maini potrivite, poate face multe lucruri, de la a face profit (cazul nostru) pana la vatama (nu uitati ca, ce e profit pentru unii, poate fi faliment pentru altii). Ca sa nu mai vorbim de informatiile puse pe site-urile brokerilor, asa-zise educative,,,pffffff. Dar lita Chiva din reclama cu Covalactu de unde sa stie ca nu sunt bune, samd. Vedeti?

 

Si totusi daca e cineva care a gasit informatii despre analiza tehnica, in principal, frumos aranjate, dau o bulina verde, dar nu prea cred sa existe, de-asta am si vrut la un moment dat sa fac un site educativ cat mai complet.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai legea spune ca daca ceva nu merge de foarte multe ori, clar nu e bine si n-ar mai trebui facut. Pentru foarte multi dintre noi n-a functionat partea cu "intra pe babypips, inveti de-acolo..." sau orice alta formulare. Si-atunci de ce sa mai recomandam asta? Fac apel, poate avem vreun psiholog, psihiatru sa ne explice ce ar fi de folos, mai ales la inceput de drum. Si eu am pierdut primul cont, parca a fost ieri, pe marketiva, 100 de usd. De-abia apoi am revenit, dar se intampla un an mai tarziu, timp in care n-am mai tranzactionat real si nu pentru ca nu as mai fi vrut, ci pentru ca nu mi-am permis. Nu v-ati intrebat niciodata de ce atatea informatii pe internet, disipate, trunchiate, false, samd? Nu v-ati pus niciodata intrebarea asta? Aproape suna a teoria conspiratiei. Nu am fost niciodata adeptul teroriei conspiratiei dar, poate, cineva, in sensul voit, nu doreste ca sa avem acces la informatii. Pana la urma, informatia e mare lucru si, pe maini potrivite, poate face multe lucruri, de la a face profit (cazul nostru) pana la vatama (nu uitati ca, ce e profit pentru unii, poate fi faliment pentru altii). Ca sa nu mai vorbim de informatiile puse pe site-urile brokerilor, asa-zise educative,,,pffffff. Dar lita Chiva din reclama cu Covalactu de unde sa stie ca nu sunt bune, samd. Vedeti?

 

Si totusi daca e cineva care a gasit informatii despre analiza tehnica, in principal, frumos aranjate, dau o bulina verde, dar nu prea cred sa existe, de-asta am si vrut la un moment dat sa fac un site educativ cat mai complet.

 

Suntem cam off-topic aici dar iti raspund si eu ca-mi place sa mai schimb o vorba, doua.

Site cu informatii complete si competente de analiza tehnica nu vei gasi. Cate bordeie atatea obicee si cu analiza asta tehnica. Analiza asta tehnica, pana la urma, are mare legatura cu psihologia celui ce tranzactioneaza. Am spus de cateva ori pe forum ca tradingul tine mai mult de psihologie si mai putin de tehnica pretului, daca pot spune asa. Este vorba de psihologie aici. Omul prin natura sa sociala este influentabil, maleabil si asta este cu doua taisuri, poate sa si invete datorita maleabilitatii sale psiho-mentale dar poate fi si manipulat. Ca sa nu ma abat foarte mult de la subiect, in forex este bine sa fii un ganditor independent si am sa vin cu cateva experimente deosebit de interesante si shocante pentru traderi, cel putin pentru incepatori. O sa scriu la mine pe blog sau pe threadul meu.

Din punct de vedere psihologic este foarte greu sa accepti pierderile de bani, din cauza ca asa am fost educati, am fost educati sa nu pierdem si sa ne fie rusine cand pierdem si de aceea ne simtim mizerabil cand pierdem. Asta este un mare secret in forex. Trebuie sa te obisnuiesti cu pierderile, dar nu pierderile mari, aici este secretul. Trebuie sa tai scurt prierderile, la 20-max 100 pips.

Pentru cine vrea sa invete, am sa spun ca in forex exista doar doua legi mari si late si o singura regula sfanta. Cele doua legi naturale ale pretului sunt:

Pretul poate sa o ia oricand in sus sau in jos.

Dupa ce urca pretul coboara si dupa ce coboara el urca. Deci pretul oscileaza in jurul unei medii mobile, in jurul unui pivot, dar pivotul asta este mobil, nu este fix.

Singura regula sfanta in forex este: taie pierderile cat mai scurt si lasa profitul sa se adune cat mai mult.

Personal, cu cat studiez mai mult, comportamentul pretului, cu atat imi dau seama mai mult ca a tranzactiona este simplu si profitabil daca respecti legea de mai sus.

Iarasi, analiza tehnica a pretului este simpla, dar despre asta poate ca o sa vb alta data.

 

Toate cele bune!

Editat de ZEN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.