Sari la conținut

Pastreaza graficul curat. Dar cat de curat ?


Uirebit

Postări Recomandate

Update

 

Perechea a facut un nou maxim, inregistrand atat un varf crescator (higher high) cat si o baza crescatoare (higher low). Sell stop-ul va fi pozitionat imediat sub noua baza formata (elipsa violet), la valoarea de 1.29169, cu stop loss deasupra varfului nou format crescator (elipsa maro), la 1.29487, cu zone de management (inchidere partiala a lotului) la valorile 1.29092, 1.28932 si inchiderea totala a tranzactiei (T/P) se va realiza la valoarea de 1.28794, intocmai ca in imaginea de mai jos:

 

post-2510-0-64045200-1349185102_thumb.png

 

Succes!

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da de ce nu pui sell la 1.30 direct

 

Am pus stop loss deasupra maximului pe cadrul de timp (time frame) de un minut, din cauza asta. Pentru ca, in cazul in care pretul va face baze scazute (lower lows), noile varfuri sa se incadreze in acea definitie a trend-ului nou format sau in schimbare (lower highs). 1.30 n-are absolut nimic de-a face cu ce am zis eu pana acum.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update

 

Pretul a continuat sa faca varfuri mai inalte si baze mai inalte, asadar, deocamdata, nu puteam intra short, conform definitiei trend-ului. Sell stop-ul nici nu s-a declansat cum era logic. Acum ca avem un nou maxim (elipsa de culoare maro) putem stabili o noua baza inalta sub care sa asezam ordinul/tranzactia in asteptare (pending order), incadrata intr-o elipsa mangenta.

 

Deci, noul sell stop va fi la 1.29236, stop-loss-ul la 1.2968, cu urmatoarele nivele de incasare a profitului: 1.29179 si 1.29092 iar, inchiderea tranzactiei - T/P-ul propriu-zis va fi la cel de-al treilea nivel: 1.28932., conform imaginii de mai jos:

 

post-2510-0-96190400-1349193243_thumb.png

 

Daca gaseste cineva script-ul acela de inchidere partiala sa il posteze in acest topic, va rog.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update

 

EUR/USD nu a mai facut de aceasta data inca un nou varf ci a coborat sub minimul sub care pusesem ordinul sell in asteptare sub nivelul pietei (sell stop order). Pretul a intrat in primul nivel de tinta si am inchis 1/3 din tranzactie, lasand restul pentru dezvoltare. Urmeaza 1.29092 pentru a inchide 1/2 din restul lotului si ca tinta finala 1.28932, care e T/P propriu-zis al tranzactiei.

 

zoom in

 

post-2510-0-46716900-1349206235_thumb.png

 

zoom out

 

post-2510-0-12145100-1349206248_thumb.png

 

 

Stop-loss-ul initial ramane la 1.2968 ca si inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NZDUSD-short trade. Pe demo.

Am urmarit un double top pe H4. Am intrat putin mai devreme dar oricum s-a confirmat. Linia rosie de sus este SL si cea de jos este TP. Astea trebuie mutate dupa cum evolueaza pretul. Am vrut sa dau doar un exemplu ca patternurile inca functioneaza si ca nu ai nevoie de indicatoare ca sa tranzactionezi.

post-6640-0-91889200-1349239771_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update

 

Pretul a atins toate cele trei zone de target. Din fericire nu am fost la calculator si nu am avut script-ul care sa inchida profit partial si, cand am ajuns la calculator, tranzactia era mult mai dezvoltata, si am inchis jumatate din lotul ramas la 20 de pips (in loc de 13 cat trebuia) si pe urma am inchis si restul tranzactiei (care trebuia sa se inchida la T/P insa nu a facut-o).

 

Per total a mers foarte bine avand in vedere ca vorbim de graficul de un minut: 4.7 pips (inchiderea 1/3 din lot) + 21.8 pips (inchiderea de 1/2 din restul lotului) + 20.9 pips (inchiderea totala a tranzactiei), cumuland un total de 47.4 pips.

 

post-2510-0-62384200-1349240967_thumb.png

 

Concluzie: se poate face trading profitabil cu graficul cat mai gol, fara indicatori, chiar si pe cadrul de timp de un minut.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update

 

Pretul a atins toate cele trei zone de target. Din fericire nu am fost la calculator si nu am avut script-ul care sa inchida profit partial si, cand am ajuns la calculator, tranzactia era mult mai dezvoltata, si am inchis jumatate din lotul ramas la 20 de pips (in loc de 13 cat trebuia) si pe urma am inchis si restul tranzactiei (care trebuia sa se inchida la T/P insa nu a facut-o).

 

Per total a mers foarte bine avand in vedere ca vorbim de graficul de un minut: 4.7 pips (inchiderea 1/3 din lot) + 21.8 pips (inchiderea de 1/2 din restul lotului) + 20.9 pips (inchiderea totala a tranzactiei), cumuland un total de 47.4 pips.

 

post-2510-0-62384200-1349240967_thumb.png

 

Concluzie: se poate face trading profitabil cu graficul cat mai gol, fara indicatori, chiar si pe cadrul de timp de un minut.

 

Succes!

 

Trebuie sa-ti spun ca este absolut fabuloasa tranzactia facuta de tine. Felicitari!!!

Nu stiu de ce dar nu pot sa fac deloc tranzactii pe TF mai mici de 1 ora. Trebuie sa exersez.

Editat de ZEN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Update

 

Pretul a atins toate cele trei zone de target. Din fericire nu am fost la calculator si nu am avut script-ul care sa inchida profit partial si, cand am ajuns la calculator, tranzactia era mult mai dezvoltata, si am inchis jumatate din lotul ramas la 20 de pips (in loc de 13 cat trebuia) si pe urma am inchis si restul tranzactiei (care trebuia sa se inchida la T/P insa nu a facut-o).

 

Per total a mers foarte bine avand in vedere ca vorbim de graficul de un minut: 4.7 pips (inchiderea 1/3 din lot) + 21.8 pips (inchiderea de 1/2 din restul lotului) + 20.9 pips (inchiderea totala a tranzactiei), cumuland un total de 47.4 pips.

 

post-2510-0-62384200-1349240967_thumb.png

 

Concluzie: se poate face trading profitabil cu graficul cat mai gol, fara indicatori, chiar si pe cadrul de timp de un minut.

 

Succes!

 

Trebuie sa-ti spun ca este absolut fabuloasa tranzactia facuta de tine. Felicitari!!!

Nu stiu de ce dar nu pot sa fac deloc tranzactii pe TF mai mici de 1 ora. Trebuie sa exersez.

 

Personal, nu iti recomand deloc. Insa daca tot vrei sa te intreci pe tine, fa-o cand ai multi ani de experienta in spate, fiindca pe langa faptul ca iti vei pierde rabdarea (chiar si pe cadrul de timp de un minut) iti vei pierde si banii. Bine, nici dupa multi ani de experienta nu iti pot garanta ca vei reusi, insa vei avea alta perspectiva in cap, a graficelor si tot ce inseamna piata (forex).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AUDCAD-o, ce frumos danseaza. Ce bine se vad patternurile pe h4.

Am pus mai jos un grafic cu o posibila tranzactie pe H4 fara indicatori.

Dreptunghiul albastru ne arata zona de consolidare si revers.

Linia 1 este limita de sus a consolidarii si SL.

Linia 2 este limita de jos a consolidarii.

Linia 3 galbena este nivelul de intrare short.

Linia 4 este primul nivel de TP.

Linia 5 este al doilea nivel de TP.

Pe Oanda fxtrade am un spread de 2.8.

Pe Admiral am 8 pips, cam mult.

SL-ul este de 29 pips (plus 8 pips spreadul).

 

Este doar un exemplu.

 

Fac un edit ca am uitat sa spun ca SL-ul se muta in jos odata cu dezvoltarea tranzactiei.

post-6640-0-49197600-1349251318_thumb.gif

Editat de ZEN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.