Sari la conținut

Care sunt diferentele dintre un cont demo si unul real?


Postări Recomandate

Felicitari!

Azi am scris pe un alt topic asta:

 

Nu exista diferente intre platforma reala si demo. Uneori, cel putin la anumiti brokeri, pe demo spreadurile erau ceva mai mici, decat pe real, la brokerii care ofera spread variabil si cu 5 digit. Pe demo s-ar putea sa nu ai recotari desi eu am avut recotari si pe demo. Oricum, diferentele sunt nesemnificative si nu influenteaza rezultatul tranzactiilor.

 

Cum spune si bigflames, cea mai mare diferenta vine din faptul ca pe real apare frica de-a pierde banii si daca nu ai un sistem pe care sa-l urmezi 100% atunci va aparea paralizia in deciziile de a intra la tranzactionare si vei intra ori prea devreme ori prea tarziu, ori nu vei intra deloc. Frica de a pierde banii te va face, ea insasi, sa pierzi. Tot frica de a nu pierde si de a capitaliza repede te va face ca la tranzactiile unde ai un profit de cativa pips, pana la 20-30 pips sa iei profitul prea repede. Daca nu ai un sistem cu un SL clar atunci, tot din frica de a pierde, vei amana sa iesi dintr-o tranzactie proasta in speranta ca piata iti va da dreptate.

Dupa cum am zis in repetate randuri pe diferite threaduri, in forex nu te lupti cu piata ci cu tine insuti, cu frica ta de a nu pierde si asta este pur si simplu o lupta puternica deoarece frica ta nu va ceda usor. Trebuie sa fii puternic si calit sau sa devii puternic si calit ca altfel nu vei face bani.

 

Read more: http://forum.vamist.ro/topic/3738-recomandare-broker/#ixzz28GbyolVo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitati-ma...M-am hotarat intr-un final sa imi deschid primul cont pe bani reali...La ce fel de diferente ma pot astepta?

 

Fa, bre, o analiza pe orice pereche vrei. Nu conteaza cadrul de timp, doar sa fie analiza proprie. Felicitarile nu le poti primi inainte, le primesti dupa. Sau sa te felicitam ca ai avut curaj sa iti deschizi un cont real?

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@

Big Shark

 

Analizele le fac periodic, multumesc pentru sfat...Cat despre felicitari - la felul in care "se promoveaza" tranzactionarea pe real (parerea mea) nu prea iti vine sa te apuci de tranzactionat...ba unu` a pierdut asa, celalalt invers...altul e la al x-lea cont deschis, se schimbat brokerii intr-o veselie s.a.m.d. Dar, cu toata publicitatea aceasta, trebuie sa pot sa imi urmez propria strategie si, fiind la primul cont deschis incercam sa primesc un feedback despre diferentele dintre real si demo. Bre` !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@

 

Big Shark

 

Analizele le fac periodic, multumesc pentru sfat...Cat despre felicitari - la felul in care "se promoveaza" tranzactionarea pe real (parerea mea) nu prea iti vine sa te apuci de tranzactionat...ba unu` a pierdut asa, celalalt invers...altul e la al x-lea cont deschis, se schimbat brokerii intr-o veselie s.a.m.d. Dar, cu toata publicitatea aceasta, trebuie sa pot sa imi urmez propria strategie si, fiind la primul cont deschis incercam sa primesc un feedback despre diferentele dintre real si demo. Bre` !

 

Scuze dar comentariul tau de mai sus m-a facut sa rad copios. Trebuie sa stii de la bun inceput ca desi pare simplu, nu este simplu. Nu exista trader pe lumea asta care sa nu fi pierdut bani sau conturi intregi. Important este ce vrei sa faci. Inveti si inveti si exersezi si iar exersezi pana ajungi la propriile tale concluzii si iti faci propriul tau sistem in care ai incredere si cu care faci bani. In curand vei afla ca in forex nimic nu-i batut in cuie. Intr-o luna poti face 50% profit iar in alta doar 2% sau poti pierde.

Toata treaba este sa te tii tare cu nervii. Daca ai familie, familie de orice fel, nu le spune ce faci, cat ai investit si cat profit sau pierdere ai facut ca o sa ai parte de tot felul de comentarii care mai de care. Cand fac profit sunt cel mai destept din lume cand pierd nu mai cauta nici pisica. Trebuie sa tii totul pentru tine. Ai aici un forum unde poti sa vb si unde toata lumea intelege daca nu ai facut profit sau daca ai facut. Asta este o lume aparte.

Ti-am scris eu mai sus despre diferentele dintre demo si real.

Aproppos, la ce broker ti-ai deschis contul real?

 

Toate cele bune!

Editat de ZEN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitati-ma...M-am hotarat intr-un final sa imi deschid primul cont pe bani reali...La ce fel de diferente ma pot astepta?

 

Te rog sa nu te simti jignit de nici un comentariu de pe aici, doar in cazul ca se dovedeste a fi de-a dreptul jignitor.

Din ce ai scris mai sus eu am inteles ca l-ai si deschis contul, ca de aceea te-am si felicitat. Abia acum inteleg ca tu de fapt doar te-ai hotarat sa intri pe real dar inca nu ti-ai deschis contul. Este si asta un prim pas.

Am ras de comentariul tau in care mi-a parut ca te mirai ca nu se promoveaza pe aici ideea de a intra pe real si ca ai citit tot felul de horror story. Horror storyurile astea sunt adevarate si fac parte din domeniul asta. Daca 90% dintre traderi isi pierd banii in primele 3 luni de tranzactionare asta nu inseamna ca nu trebuie sa incerci. Incercarea moarte n-are.

Aproppos de horror-story-uri. Am doi prieteni care au pierdut, unul 15.000 de euro dupa ce castigase 5000. Practic i-a pierdut pe toti. La fel a facut un alt prieten, dar el a pierdut 10.000 de coco si a mai si dat brokerul si furnizorul de semnale in judecata. I-am spus ca nu va rezolva nimic.

Trebuie sa fii foarte prudent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ZEN

 

Eu cred ca pentru a promova aceasta activitate si la noi in tara, pe aceste forumuri ar trebui ca cei care au cat de cat succes (x% profit/luna,an,trimestru) ar trebui sa-i incurajeze pe incepatori. La urma urmei pentru ca cei 10% sa aiba profit trebuie sa existe si cealalta categorie de traderi (cu cat mai multi cu atat mai bine). Concluzia la care eu am ajuns este ca exista si traderi "pe +" la noi in tara. Doar ca mai avem de invatat la capitolul promovare eficienta...(daca vrei sa gasesti experiente pozitive trebuie sa cauti, nu gluma). Cat despre prietenul care asteapta semnale din alta parte...banii lui => face ce doreste cu ei :) - imi imaginez ca nu a citit despre riscurile care implica tranzactionarea pe Forex.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti voi da un sfat din prisma omului patit.Faptul ca ai decis sa deschizi un cont live nu trebuie sa fie considerat un motiv de felicitari.Toata lumea te va felicita in momentul in care vei posta aici evolutia contului si vei reusi sa obtii un venit constant fara sa pierzi bani. Dupa cum spun si ceilalti in aceasta meserie treaba e destul de cruda desi multi viseaza la milioane de $. Din pacate sau din fericire pentru unii doar 10% din traderi sunt profitabili restul sunt carne de tun. Eu m-as bucura foarte tare ca tu sa fii in cei 10% si ti-o spun cu mana pe inima ca din pacate nici macar eu desi am 3-4 ani de real nu sunt in categoria celor 10%.

Cel mai sincer sfat care ti-l pot da e urmatorul - Nu iti baga foarte multi bani la primul cont pentru ca sunt sanse mai mari de 90% sa il injumatatesti sau sa in lichidezi cu totul si un alt sfat foarte important -Nu trebuie sa iti iei lumea in cap daca vei reusi 5-10 tranzactii bune.Nici profitul si nici pierderea nu trebuie sa iti afecteze starea de spirit si moralul.Daca iti vei lua lumea in cap in scurta vreme te vei trezi la realitate dupa ce dai cu capul de asfalt. In rest spor la treaba si tare m-as bucura sa postezi evolutia ta indiferent ca e buna sau rea. Spor la treaba !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ZEN

 

Eu cred ca pentru a promova aceasta activitate si la noi in tara, pe aceste forumuri ar trebui ca cei care au cat de cat succes (x% profit/luna,an,trimestru) ar trebui sa-i incurajeze pe incepatori. La urma urmei pentru ca cei 10% sa aiba profit trebuie sa existe si cealalta categorie de traderi (cu cat mai multi cu atat mai bine). Concluzia la care eu am ajuns este ca exista si traderi "pe +" la noi in tara. Doar ca mai avem de invatat la capitolul promovare eficienta...(daca vrei sa gasesti experiente pozitive trebuie sa cauti, nu gluma). Cat despre prietenul care asteapta semnale din alta parte...banii lui => face ce doreste cu ei :) - imi imaginez ca nu a citit despre riscurile care implica tranzactionarea pe Forex.

 

Nu noi trebuie sa promovam aceasta activitate la noi in tara ci brokerii. Este datoria brokerilor sa castige noi piete prin seriozitate si onestitate si prin campanii publicitare corecte. Cei care o baga la inaintare pe gospodina Nina care a facut 200 USD intre o ciorba si spalatul rufelor nu au credibilitate, decat debilitate.

Pe de alta parte, a-ti informa corect colegii de forum este o datorie asa ca nu te astepta ca cineva de aici sa-ti spuna ca asta este un business usor sau simplu si ca o sa faci o caruta de bani de cum ti-ai deschis contul.

Deschide-ti intai contul, fa primele tranzactii si apoi o sa mai vb. De ajutat cred ca te ajuta orice trader de aici, pune doar intrebarile corecte. Avem aici traderi care fac bani constant dar care si pierd, ca asa-i in tenis. Important este ca la sfarsitul anului sa fii pe plus si chiar daca esti pe minus sa nu disperi ci sa fii hotarat sa continui.

 

Mult succes si toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.