Sari la conținut

VSA în practică


Postări Recomandate

Se observă o acumulare a activului. Prețul e într-un range orizontal, situat desupra unui nivel de rezistență important, istoric. Asta se vede bine pe Daily. Cele mai multe contracte s-au tranzacționat într-un pseudo up-trast. Spreadu- mai mare decît mediu. Volumes- extrem de mari (pe locu 3, din ultimele 6 zile). Închiderea barului- în treimea de sus al spreadu-lui. Delta cumulativă- crește.

(Se vede cumpararea în josu up-trust-ului, la ceasul 9, la volumele cele mai mari. Fișieru 2 .bmp) Cine mai cumpara așa mult la Low-uri, iar prețul se menține tot acolo???

Dacă smarții cumpăra acum atunci avem 2 scenarii:

1. Dacă se sparge REZ cu un bar de spread mare însoțin de volume, așteptăm retestingul de cerere a acestui nivel, cu un bar de spread mic, cu volume mici, și intrăm în Buy.

2. Va fi mai întîi un shake-out, pe tot diapazonu SUPP-ului, și mai apui up-trendu.

 

Da, desigur, mai să uit. Este și al treilea scenariu, cînd se anulează acumularea, apărînd multă ofertă. Nici pe 26 iulie n-a fost, nici pe 6 septembrie...poate n-a fi nici acum. :-S

 

PS Urmărim știrile si situațiile pe meleagurile Australiei.

post-6652-0-87131500-1349302217_thumb.gif

aud.bmp

Editat de netinvestmen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Blocul de știri negativ (!) de la începutul zilei din Australia, nu a fost sondat cu căderea dolarului australian. Nici nu seamănă a fi chiar un shake-out. Faza acumulării pe fon, se confirmă. Însă trebuie să vedem cum începe Chicago sesiunea aceasta. Aici putem să ne așteptăm la manipulări.

post-6652-0-61839500-1349330430_thumb.gif

Editat de netinvestmen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In opinia mea nu poti face VSA pe forex din doua cauze, nu stii volumul si nu stii cat din volum este cumparare si cat vanzare pe o anumita pereche valutara. Pe contracte futures, optiuni si actiuni este altceva, acolo ai volumul si poti vedea ce urmeaza citind volumul si nivelul de pret. Pe actiuni mai ales VSA-ul merge brici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Absolut deacord ZEN. Faci analiză pe futures. Cu Volume, și tot restu. Tranzacționezi spot. În perioadele liniștite spot și futures sunt în corelație. Eu de exemplu scalpez futures, că acolo bine se primește, iar spot, cînd se poate de cizelat strategia, cu volume mai mici.

 

Cosmin23,

Da... piețile sunt fractalice, ciclice. Unii mai spun că și metafizice. N-am nici o părere.

Editat de netinvestmen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Încercăm o intrare în buy. Am primit un jumate de semnal "captivare", cu slab retesting în ora 4.00 după terminal (fișieru AUD.bmp).

 

PS După părerea mea, străpungerea REZ va fi fulgerătoare. Numai dacă Chicago nu ne pregătesc surprize surprize.

AUD (2).bmp

post-6652-0-83419100-1349344730_thumb.gif

Editat de netinvestmen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a închis 2 contracte la nivelu 1.0232 (16 pipsi) și ultimu - 1.0259 (42 pip). Retestigul REZ-ței nu e calitativ. E însoțit de volume mari. Mai așteptăm și căutăm slăbiciunea urșilor. Cred cu un contract se poate de reintrat în Buy.

 

PS Mîine e odihnă. E vineri și e plină de noutăți.

Editat de netinvestmen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inchis tot, sa-i ia dracu dde americani cu FOMC-ul lor. inca 5 pipsi imi lipseau pana la TP!

am luat 600 EUR.

maine mai vedem ce-o fi...

un mic jihad pe capul americanilor sa ne razbune...

post-6531-0-60159400-1349378372_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inchis tot, sa-i ia dracu dde americani cu FOMC-ul lor. inca 5 pipsi imi lipseau pana la TP!

am luat 600 EUR.

maine mai vedem ce-o fi...

un mic jihad pe capul americanilor sa ne razbune...

 

Pe ce broker esti ca vad ca e in limba romana balanta? Cu ce volum ai lucrat?

Vezi ca topicul asta este cu optiuni, nu cu forex.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E Saxo. am avut doua ordine de cate 65.000 usd( 0,65 lots). Are meniu si in romana. Atasez un prt scr mai detaliat:

PS. Cine-i plangacios, pleaca. am renuntat acum 2 saptamani la unul de 35.000 care ma suna de 4 ori pe zi.

n-am chef sa pierd banii tuturor pt ca unul pune presiune pe mine.

Sunt oameni de afaceri, isi asuma riscul sa piarda 25-30% conform intelegerii. Daca nu rezista la presiune, ii zici pa! Aici nu exista garantii! Vrea garantii, sta cu banii in banca pe 4% pe an.

Sa nu-i lasi sa te incalece ca ai pus-o!

post-6531-0-87061300-1349380074_thumb.png

Editat de johnbull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.