Sari la conținut

Mic indrumar de comportament forumist onorabil


Criodi

Postări Recomandate

  • Moderators

Mic indrumar de comportament forumist onorabil

 

Ma intreb cati ati citit regulamentul forumului. Ma intreb cati o sa cititi indrumarul acesta. Ma intreb, si nu sunt foarte optimist in privinta raspunsului, cati o sa aplicati vreuna dintre indicatiile din regulament sau din acest indrumar. Fiind insa ambitios din fire, si la anumite ore idealist, nu realist, am sa astern pe foaie cateva instructiuni pentru buna purtare si pentru o prezenta impecabila a forumistului vamist.

 

Ca mai toate topicele mele si acesta a fost inspirat de anumite discutii recente de pe forum. Nu e insa prima data cand imi trec aceste idei prin minte. Problema care incerc sa o adresez in topicul asta e un cronica si prezenta in general pe mai toate forumurile. M-ati prins insa la o ora idealista si atunci am zis ca hai sa incerc, poate s-o schimba ceva.

 

Are aspect de regulament, dar nu are nicio tenta oficiala. Sunt propriile idei si sugestii si se leaga de aspectele care ma deranjeaza pe mine cel mai mult. Voi sunteti liberi sa faceti cum vreti.

 

Despre exprimare

 

asta e un text la intamplare, un fel de lorem ipsum romanesc inventat acuma pe moment pe care va pun sa il cititi. nu l am scos de pe net nu pun virgule in enumeratii nu incep propozitiile cu litera mare… pun trei puncte in loc de punct nu folosesc cratima ci eventual spatiu sau nimic ca nu mi place mie cu cratimele astea ma exprim in sapte mii de directii in fiecare paragraf nu ma leg de la o poropzitie la alta ignor anumite idei raspund la altele mai bag un citat din “nimeni” mai pun trei puncte … mai scriu ceva… mai zic nimic. Aucm am doaer ni fudn de oridnea ltireleor in cuvnt si dcei nu coerectez ncici un cuvnat. Mi am adus acuma aminte sa incep cu litera mare dar am uitat iar cratima si vrigula de dinainte de dar. Adicalea, dar, uite ca miam adus aminte. la dreaq iar am uitat cratima. Oare sa las vreun spatiu intre paragrafe! Pardon am vrut sa pun ? si nu ! dar ce imi trebe mie ortografie… oh ce cuvant greu, ortografie, moama ii dau gata pe astia. Cat sa mai scriu pana sa las spatiu intre paragrafele astea ma intreb! Lasa ca eu sunt foarte destept si eu un privilegiu pentru natangii astia sa ma citeasca ce imi trebuie mie atentie la virgule, cratime, sau ortografie, ce imi trebuie mie structura in text, ordine in idei, spatii intre paragrafe, sau ce respect sa am eu pentru cititor? scriu pentru mine si ma citesc singur. Eu ma inteleg si deci cine nu ma intelege sa il ia dreaq.

 

Asa sunati unii dintre voi. Da, va stiti, si probabil o sa imi dati minus la postul asta, o sa imi spuneti ca sunt arogant, ca asta e un forum de discutii si nu o adunare a profesorilor de limba romana. Am sa va spun in schimb ca ce spunea invatatoarea in clasa in patra despre caietul elevului e adevarat. Stiti voi, caietul e o oglinda a elevului? Cu atat mai mult e adevarat acum decat era atunci. Cum scrieti si va exprimati pe forum e o oglinda foarte “shiny” a personalitatii voastre. Oricat de destepti ati fi voi, mai destepti ca mine si ca tot forumul asta la un loc poate, imi vine greu sa dau mai mult de unul sau doi bani pe postarile si ideile voastre cand va exprimati ca in paragraful de mai sus. SI eu am scris balarii pe forum si m-am exprimat in niste moduri deplorabile in trecut, dar am cautat sa ma imbunatatesc in timp. Nu prea am observat aceasta inclinatie decat la foarte putine persoane in ultimii trei ani de cand sunt pe forum.

 

Regulile sunt simple. Mi-am se scrie mi-am si nu miam sau mi am sau m-iam sau mia-m. Propozitia se incepe cu litera mare. La sfarsit de intrebare se pune “?”. Cand atragi atentia sau incerci sa pui mai mult accent pe o idee inchei propozitia cu “!”. Nu discutam poeme si fictiune aici, deci “…” (care reprezinta in general o accentuare a unei emotii, a unui anume sentiment exprimat in propozitia/fraza anterioara) nu trebuie sa il folositi decat foarte rar. Nu-l folositi niciodata in loc de “.”, “?”, sau “!”. Lasati spatii intre paragrafe. Exprimati numai un set de idei, preferabil o singura idee, per paragraf. Incercati sa exprimati ideea din paragraf in prima propozitie si folositi apoi paragraful spre a dezvolta ideea. Cand ati epuizat argumentele in favoarea ideii exprimate in paragraf, lasati un spatiu gol si treceti la un nou paragraf si o noua idee. Daca ati ramas fara idei dati click pe submit post. Mai important chiar, nu va apucati de scris nimic daca nu aveti nicio idee.

 

Nu folositi niciun fel de injurii sau jargon de mahala decat daca o faceti intr-un context amuzant, relativ educativ, si numai, dar numai, daca NU va adresati catre un coleg de forum in mod deosebit. De exemplu: “Cand ii aud pe astia ca daca le dau 500 de euro pe luna imi vand 50 de semnale care ma vor face bogat nu imi vine sa le spun decat: manci sacaz bai asta, ca n-am venit cu biscuitele pe conducta ca sa ma pacalesti tu” e relativ acceptabil. “Bai Poseidon asta care scrii inaintea mea, lasane dreq, numai debita porcarii, ce tot sacaz manci to acolo? “ nu e deloc acceptabil si daca as fi moderator v-as da ban instantaneu indiferent de reputatie sau continut pe care l-ati postat vreodata in trecut.

 

E un forum si nu club de literatura deci cateva exceptii sunt acceptabile. E acceptabil sa uiti litere sau sa mai faci cate un dezacord pe aici pe colo. E acceptabil chiar sa mai uiti si cate o cratima sau sa mai faci o cacofonie. Sunt convis ca si eu am mancat cateva litere in textul asta. Ideile de baza care le-am mentionat in paragrafele anterioare insa sunt imperative. Comparati doar primul paragraf din sectiunea asta cu restul textului si spuneti-mi voi mie care va place mai mult.

 

Despre comportament

 

Atacati intotdeauna argumentul si niciodata persoana. Postul care nu respecta regula asta trebuie sters iar autorul banat o saptamana ca sa se racoreasca un pic inainte de a mai reveni in discutie.

 

Stiti discutiile alea interminabile dintre atei si religiosi, anti-gay si pro-gay, anti-avort si pro-avort de pe youtube sau de pe alte site-uri de genul? Cate dintre discutiile alea le-ati vazut voi ca fiind o batalie a argumentelor? Pana nu se ajunge la “you’re an idiot for beleiveing in god” (esti bou ca crezi in d-zeu) sau la “you’re a sheep blindly following science” (esti bou ca crezi in stiinta) nu se simte bine niciuna dintre partile implicate. Ce sa mai zic de iOS (iphone) vs android (samsung & htc in general). Hai sa nu fim si noi la fel aici pe vamist.

 

Ba mai mult, pe cat se poate, nu atacati deloc argumentul, ci pur si simplu aduceti propriile argumente in favoarea propriului punct de vedere. Nici nu stiti ce placut s-ar simtii cititorul sa asiste la o astfel de expunere de argumente de ambele parti. Nici nu stiti ce bine s-ar simtii sa vada ca cei care scriu pe forum respecta atat de mult comunitatea incat nu incearca sa le bage cititorilor informatia pe gat ci doar le-o ofera spre propria examinare. N-aveti idee. Incercati cat puteti chestia asta si vedeti ce se intampla.

 

Nu esti de acord cu colegul de forum? Nu il faci slab, fara minte, nu ii spui ca debiteaza tampenii, nu aducii injurii. Iti aduci propriile argumente pentru propriul punct de vedere sau daca chiar consideri ca e nevoie incerci sa explici de ce argumentele lui nu sunt valide. Mare atentie la interpretarea textului. Poate ca cel cu care nu esti de acord nu a spus, sau nu a vrut sa spuna, ceea ce tu ai inteles. Poate e defapt vorba de altceva. Intrebati mai intai, cereti explicatii mai multe, si apoi veniti cu propriile idei.

 

Despre reputatie

 

Plusurile si minusurile alea sunt acolo pentru un motiv. Cand cineva contribuie, dati-i plus. Cand cineva se exprima ca in paragraful acela de mai sus sau incalca alte reguli dati-i minus. Nu dati plusuri si nici minusuri aiurea. Nu dati plusuri sau minusuri persoanelor ci postarilor.

 

Dati-i plus lui, nu stiu, zen, mie, tradelover, daca va place ce a spus fiecare dintre noi in postarea careia ii dati plus. Nu dati plus cuiva doar pentru ca va place de persoana respectiva. Adica, daca eu deschid un topic, scriu ceva interesant si voua vi se pare revolutionar si imi dati plusuri multe pe postarile alea initiale, nu veniti apoi sa imi dati plus in postarile de mai jos in care poate nu spun decat chestii gen “da si mi-e imi place cum gandeste x-ulescu”. Am observat tendinta asta pe anumite topice unde followerii dau plusuri la orice postare care nu spune nimic despre nimic pentru ca sunt followeri ferventi ai unei anumite persoane sau alta.

 

Mai important decat cui dati plusurile e cui dati minusurile. Minusurile NU se dau la postari cu care nu sunteti de acord. Minusurile se dau la postari care nu respecta regulamentul sau regulile bunului-simt si al exprimarii onorabile. Minusuri se dau la postari off topic si la postari care ataca persoane si nu argumente. When in doubt, nu faceti nimic. Nu dati minus decat daca sunteti absoult sigur ca ati inteles intentia autorului in postarea respectiva. In final, ca si cu plusurile alea, nu dati minusuri la persoane ci la postari. Daca nu va place x sau y nu ii dati minus lui x sau y din cauza asta. Daca omu aduce material bun dati plus sau ignorati (daca sunteti atat de incapatant).

 

Hai sa nu ne batem joc de sistemul asta de reputatie.

 

Despre intrebari, postari si deschideri de topice

 

Search, search, search.

 

Inainte de a deschide gura, search. Search o data, de doua, de trei ori. Search pe forum, search pe gugal. Search pe forum dupa autori. Va recomand sa utilizati termenul de interes si sa puneti in campul autori “tradelover”. Mai sunt si alti membrii buni dar el pare a avea cel mai mult continut educativ. Mergeti si vedeti ce am scris eu mai bun AICI. Greu de crezut ca nu gasiti raspunsuri la cele mai de baza intrebari ale voastre pe forumul asta.

 

Cititi si in alta parte inainte de a intreba. Adunati cata informatie puteti pentru a putea pune intrebari specifice. Adica nu intreba “Cum fac sa castig bani dint trading?” ci intreaba “Ce procent din cont per tranzactie crezi ca trebuie sa risc?”. Raspunsuri la ultima intrebare pot fi multe, atatea cate persoane care raspund, dar vor fi raspunsuri cu siguranta. Raspunsuri la prima intrebare necesita scrierea cel putin a unei carti. N-o sa primiti asa ceva.

 

Desi e posibil ca eu sa citesc toate postarile din toate topicele nu vorbiti despre acelasi subiect in 6 topice diferite. Un topic, o idee, o discutie. E chiar simplu, dar am vazut cazuri unde autorul trata intreg forumul ca pe propriul topic.

 

Topice nu deschideti decat daca nu exista deja unele deschise pe subiectul vostru. Exceptia e topicul gen articol in care ne oferiti informatii sintetizate despre subiecte care poate s-au mai discutat in trecut dar despre care nu s-a discutat cu atata intensitate si calitate cat propuneti voi in topicul nou.

 

Pe de alta parte, nu aduceti din mormant topice in care ultima postare a fost facuta acum 4 ani. Uitati-va si la data ultimului post inainte de a scrie in acel topic.

 

Cititi cum se cheama topicul inainte de a scrie. E despre leverage sau despre trading cu patternuri de candele? E despre elliot wave sau despre trading cu suport si rezistente?

 

Nu mai citati oameni buni postarea de dinainte. E in regulament chestia asta la recomandari. Care-i logica? Eu scriu o mie de cuvinte in postarea asta si voi veniti in postarea urmatoare, citati cele 1000 de cuvinte, si mai adaugati vreo 100 de la voi. Care-i faza?

 

Topice gen “Aaaaaa… am o problema” sunt deschise numai de persoane prost ajustate sau cu deficiente de gandire. Nu-i nimic rau in asta, dar recomand o vizita la doctor mai intai si abia mai apoi deschiderea unui topic pe forum. Ai o problema, spui in titlul topicului care e problema.

 

Alte recomandari similare celor din sectiunea aceasta gasiti si in regulament deci ma opresc aici. O, da, cititi regulamentul, e acolo cu un motiv.

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.