Sari la conținut

Offtopic Profesionist


Postări Recomandate

@Sian, referitor la linkul cu carcasele de calculatoare, cool. Ale noastre, ale românilor, ar putea fi foarte uşor saci de aspiratoare, având în vedere cât de des le curăţăm pe dinăuntru. Ar trebui doar puţină culoare şi un logo. Sau de frigider vechi din ăla Fram, cu manetă din aceea, dacă ştii...

 

:sad:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Georgică, mă amuză şi mă amărăşte în egală măsură când văd că foarte mulţi traderi, începători fiind, (nu că eu aş fi avasat sau mai ştiu eu ce) care încep cu sfârşitul, vor să devină milionari şi de-abia pe urmă se gândesc să înveţe, să treacă prin tot procesul ăsta laborios ce durează şi care lasă conturile de restrişte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa stii ca titlul topicului mi-a tot dat de gandit...

 

daca e un topic legat de offtopic atunci orice ar putea fi offtopic altundeva este ontopic aici nu? deci nu prea ai cum sa fi offtopic in topicul offtopic... de aia parca as pastra numele asa...

 

daca ii zicem forex: barfe, gaguri, pasarele, prostii si alte nebunii orice nu se incadreaza in una dintre categoriile enumerate este offtopic...

 

o alta varianta ar fi sa ii spunem "forex: barfe, gaguri, pasarele SI ORICE ALTCEVA" si atunci absolut orice este ontopic :|

 

adevarul este ca topicul e o mare nebunie... o mare zeama asa cum am spus de la inceput ca o sa devina...

 

totsi, este practic pentru mine cel putin, pentru ca daca vreau sa impartassesc un link, un banc, o gluma duma sau capsuna le arunc aici la gramada in marea zeama :|

 

Later edit: Stefan a fost cu idea initiala deci el sa ia deciziile cu denumirea lui... din punctul meu de vedere orice este ok atat timp cat ORICE va fi ontopic aici :|

Editat de sian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Sian

 

Pai da, dar doar aici mintea zburda libera, dezrobita de reguli ce ingradesc creativitatea si gandirea multilatereala. Cate forumuri se pot lauda cu asa ceva? Eeeee....? Pana la urma tot Joiana cea muradara si cea fara talanga la gat, da mai mult lapte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

V-am zis cat ma oftica autobuzele din Londra? Te urci in ele si din cand in cand se mai trezeste cate unul sa se opreasca in drum si sa-ti spuna "this bus terminates here"... si te lasa cu ochii in soare (sau ma rog, in nor... ca soarele iese mai rar pe aici). Si mai costa si o gramada de bani biletul: 2 lire si ceva daca nu ai scoica (oyster card), o lira si ceva daca ai scoica dar nu ai abonament (cica pay and go, dar la cum merg, e pay and stop) si oleaca peste 60 de lire daca ai abonament.

 

Si mi-e dor de sunetul obturatorului de la un DSLR. Aparatele foto compacte au obturatorul mic si abia se aude sunetul atunci cand faci o poza, asa ca baga un sunet digital si extrem de nenatural. Ba cateodata chiar il fac sa latre, sa guite sau orice altceva... doar doar o zambi subiectu' sau subiecta ca sa iasa bine in poza (daca mai faci una, ca pana aude subiectu' latratul si incepe sa rada, prima poza a fost facuta deja). La aparatele reflex treaba sta altfel. Obturatorul este suficient de mare ca sa faca un zgomot destul de puternic ca sa-l auzi, dar suficient de incet ca sa nu deranjeze. Sunetul obturatorului aparatului foto este unul dintre sunetele mele preferate. Si dintre toate lucrurile pe care le-am dat la viata mea, cred ca de primul aparat foto imi pare cel mai rau. Am zis ca-l dau si-mi iau altul, dar nici pana acum nu am facut-o. Si chiar si cand o sa-mi iau altul, tot o sa-mi para rau ca l-am dat pe primul.

 

Nu am mai avut de mult un moment adevarat de "A HA" sau "EVRIKA!". Ultima data mi s-a intamplat cand am citit prima cartea "On Intelligence" de Jeff Hawkins. Mi-am dat seama (sau am fost convins de catre autor, o puteti lua cum vreti) ca pana la urma inteligenta (ca si concept) nu e o treaba atat de complexa pe cat incearca unii sa o faca. Si cu toate astea, este extrem de fascinanta tocmai prin simplitate si eficienta. Nenea Jeff incearca sa contureze o noua teorie pentru inteligenta si sa explice ce este de fapt aceasta. Si desi unele argumente sunt mai putin intuitive, in final lucrurile se leaga foarte frumos. Incearca sa schimbe ideea conform careia inteligenta este data de comportament, asa cum multi au crescut sa creada.

 

Multi dintre cei care vorbesc despre inteligenta fac referire la testul Turing. Testul Turing reprezinta un test (nu va asteptati, nu?) menit sa demonstreze inteligenta unei masinari. Daca masinaria poate sa pacaleasca un om ca si ea la randul ei este om, atunci inseamna ca este inteligenta. Desi au fost incercari care aproape au reusit sa convinga cativa oameni ca ele (incercarile) sunt tot oameni, se spune ca nu exista nici pana in ziua de azi o nazdravanie care sa fi trecut cu adevarat testul Turing. Pe de alta parte, printre nazdravaniile care aproape au reusit, se numara si ELIZA (cred ca a mai scris cineva pe aici despre asta... am asa o vaga banuiala ca Tradelover e acela). ELIZA nu este un cyborg in trup de femeie, ci un program care, desi poate parea pueril ca si concept, se pare ca a facut cativa oameni sa fie convinsi ca vorbesc cu un alt om. Din cauza asta nu prea sunt de acord cu afirmatia conform careia nu exista masinarie care a trecut testul. Daca programul a convins cu adevarat chiar si un singur prost (pardon, om) ca sta de vorba cu un alt om, atunci, tehnic vorbind, testul a fost trecut. Si prin trecerea testului, teoria a fost invalidata. Asta pentru ca ELIZA numai inteligenta nu era... Ca si mod de functionare, ELIZA lua si analiza o fraza pe care o introduceai. Daca gasea anumite cuvinte cheie, aplica cateva reguli de transformare si intorcea o alta fraza. Daca nu gasea cuvinte cheie, returna o fraza generica sau o fraza spusa anterior.

 

Si uite asa, Alan Turing si cu testul lui au considerat ca inteligenta este data de comportament. Lucru pe care il puteti combate si voi foarte usor, stand noaptea in pat, cu ochii inchisi si gandindu-va la analizele tehnice, la nemurirea sufletului, facand calcule (cu banii castigati din forex, bineinteles) sau orice alt lucru care va face sa va folositi creierul (mai exact partea din creier numita neocortex). Puteti fi inteligenti doar stand in pat, fara sa faceti ceva anume. Fara sa aveti un "comportament" vizibil. Sau va puteati uita acum ceva timp la Grigory Perelman ( http://www.theage.com.au/ffximage/2006/08/20/knMATHS.jpg ) si sa spuneti ca-i un cersetor nespalat, nu un tip genial care a confirmat "banuiala lui Poincaré" si a rezolvat o ecuatie care a pus timp de 100 de ani bete in roate matematicienilor ( Poincaré conjecture - Wikipedia, the free encyclopedia ). In fine, va las sa cititi cartea pentru a vedea ce considera Jeff Hawkins ca este de fapt inteligenta.

 

Si tot asa si threadul asta. Vroiam de mult sa-l fac. Sa se poata vorbi si abera in nestire. Nici macar nu trebuie sa fiti coerenti. Pur si simplu va mai descarcati creierul de ganduri. Sper sa va fie de folos :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.