Sari la conținut

Offtopic Profesionist


Postări Recomandate

incearca sa dai click pe una din chestiile alea.. te duce inspre un fel de alta noua dracovenie, respectiv laboratorul de facut bani sau ceva de genu. Pai da ce, nu e forexul vreun fel de alchimie asa... pui euro intr-o sticluta, fierbi la foc mic si se dilata.. cam ca in reclama amintita.. :))

Editat de BogdanM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce e amuzant este ca niste angajati cu salarii mediocre cu putin peste medie se apuca sa te invete pe tine cum sa devii independent financiar :)) si iti zic de castiguri fabuloase pe bursa. Norocul lor ca sunt atat de indiferenti incat daca te duci si le zici "pai daca se poate tu de ce esti aici in loc sa fii independent din forex?" o sa zica pe ocolite "urmatorul, va rog"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o intamplare patita de mine azi..

ma culc ieri pe la 3 noaptea vazand multa activitate pe piata si ramanand cu ochii pe grafice niste ore bune. Azi dimineata ceasul trebuia sa sune la 8.00 si 8.30 (folosesc 2 alarme.. niciodata nu stii). Suna prima la 8, ma scol terminat de obosit.. iar o zi de munca, nasol, aiurea.. o inchid si astept 8.30'ul. Pe la 8.20 ma scol ca prin minune si mut de la 8.30 la 8.50 IN IDEEA IN CARE POATE TIMPUL NU AJUNGE ACOLO SI RAMAN IN JURUL A 8.30 :)). Stiu ca chiar ma gandeam asa.. eram adormit, nu realizam ce faceam sau nu inteleg care a fost problema. Oi fi crezut ca mut S/L-ul. In schimb la 11.20 imi iau margin call cand suna seful in ideea in care hai intelege ca n-am ajuns la munca la 9, dar e totusi 11.20. Cred ca timpul a facut vreun fel de gap in zona 8.50 si nu s-a activat S/L-ul, cine stie ce alte probleme de executie oi fi avut de a urcat la 11.20 :)

 

Ciudat rau...

Editat de BogdanM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OFERTA DE JOB!!!!!!!!!!

 

Descrierea firmei

S.C. Firmă Random S.R.L. este un lider pe piaţa naţională în făcutul chestiilor. Activitatea firmei e aceea de a face chestii, lucru care nu e deloc uşor aşa cum pare. Chestiile făcute de Firmă Random (de la chiloţi cu imprimeu de leopard până la freza lui Ştefan Bănică Jr.) sunt recunoscute ca fiind cele mai tari din industria chestiilor. Acum, pe timp de criză de nervi, Firmă Random scoate la vânza concurs postul de angajat.

 

Descrierea postului

 

Angajatul trebuie să facă tot ce i se spune.

 

Cerinţe

 

Persoana pe care o căutăm trebuie:

 

* Să facă să fie bine

* Să rezolve task-urile înainte să-i fie cerute, eventual înainte să fie gândite şi concepute

* Să ştie foarte bine www, css, asp, php, html, XML, omg, wtf, ffs, Flash, Photoshop, Premiere, Max, Maya, C++, C#, .NET, Java, MySQL, latină, arabă, chineză, klingoniană

* Să nu fumeze, să nu bea, să nu mănânce, să-şi controleze dreacu' vezica până ajunge acasă (Aceste vicii sunt calea către partea întunecată. Viciile duc la pauze, pauzele duc la relaxare, relaxarea duce la timp în care nu munceşti.)

* Să nu aibă blog, cont pe facebook, twitter, yahoo, forumuri etc.

* Să nu aibă păreri (tupeiştii care îşi vor permite să îşi dea cu părerea vor fi biciuiţi patru zile per părere)

* Să aibă maşină propie, pe care să o folosească în interesul firmei

* Să vină cu PC-ul de acasă şi să-şi cumpere programele pe care le foloseşte

* Să nu comenteze când primeşte feedback negativ

* Să nu întrebe de ce tot feedback-ul pe care îl primeşte e negativ

* Să semneze contracte fără să le citească

* Să nu fie nemulţumit (orice nemulţumire se pedepseşte cu moartea, iar la noi poţi să mori de mai multe ori, pentru că avem experţi Voodoo)

* Să aibă cel puţin cinci sau mai multe diplome de master sau doctorat (pentru că noi nu folosim hârtie igienică)

* Să nu fie urât, pentru că nu ne plac oamenii urâţi şi toată lumea ştie că îţi strici imaginea dacă stai de vorbă cu oameni urâţi. Plus că s-a dovedit ştiinţific că nivelul de competenţă e direct proporţional cu felul în care arăţi

 

 

Beneficii

 

* Posibilitatea de a lucra peste program şi în weekend pentru tot restul vieţii

* Pachet salarial amuzant (e atât de mic încât te face să râzi)

* Şansa de a face să fie bine

* Impozit de 87%

* O dată la trei ani, oportunitatea de a se bate într-o arenă, pe viaţă şi pe moarte, pentru o mărire de salariu de 1,3%

* Colegi degeaba care o lălăie toată ziua şi care nu-şi justifică salariul uriaş

* Ocazia de a renunţa la viaţa personală în detrimentul cooperati firmei

* Posibilitatea de a renunţa la drepturile legale garantate de Codul Muncii pe care le are ca angajat

 

Bonusuri

 

* Toaletă publică

* Fluturaş de salariu

* Aer gratis

* Asigurare medicală (adică te asigurăm în fiecare zi că n-ai nici pe dracu')

* Acces la limba română

* Interneţi

Persoanele interesate pot depune şpaga/CV-urile unde vor până când avem noi chef.

Persoanele interesate pot depune şpaga CV-urile unde vor până când avem noi chef.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Tot se plang unii pe aici ca nu le au cu limba engleza, si ca vor siteuri si carti despre forex in limba romana...

 

No Spikka Inglish

 

A bus stops and two Italian men get on. They sit down and engage in an animated conversation. The lady sitting behind them ignores them at first, but her attention is galvanized when she hears one of the men say the following:

 

"Ema come first. Den I come. Den two asses come together. I come once-a-more. Two asses, they come again. Then I pee, and pee again. Then I come one lasta time."

 

"You foul-mouthed sex obsessed swine," retorted the lady indignantly. "In this country, we don't speak aloud in public places about our sex lives...."

 

"Hey, coola down lady," said the man. "Who talkin' abouta sexa? I'ma justa tellin' my frienda how to spella 'Mississippi'."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

da, e mortala poanta! am ras sa fac pe mine de doua ori, pee two times, vorba aluia, pe urma la vreo 5 minute am realizat ca "come" ăla pronuntat de italieni este la fel cu pronuntia englezeasca a lui "cum", adica slangul pt "a ejacula", si am mai tras o repriza de râs, hahaha...

 

Pentru cine nu stie engleza si nu stie de ce râdem, italianul a spus ceva de genul "Ema a ejaculat prima, eu dupa aia, apoi cururile alea doua, etc, dupa care m-am dus sa ma piș si m-am pișat de doua ori, etc"

 

Acuma fii atent ce mi se intampla, cand am pus bancul am dat copy/paste si a ramas in clipboard. Intre timp primesc un mail de la un client din germania, mail scris in limba germana. Si cum nu le am cu germana grozav, pun textele pe care nu le inteleg in google-translator, care face traduceri foarte faine din germana in engleza (well, uneori ies faze faine si cu asta, un client imi scria mai demult ca "am vorbit cu domnul Thomas si i-am spus ca programul trebuie scris in C", iar google mi-a tradus "domnul thomas trebuie programat in C", ăsta e bossul meu, care e foarte imprastiat, cand le-am aratat colegilor de birou nemti traducerea au ras sa pice in fund si apoi comentau ca de aia e bossul asa imprastiat ca probabil el e programat in basic, sau in fortran, haha) well, revenind la mailul de azi si la google translator, ma duc eu pe mailul clientului, marchez textul, dau ctrl/c ca sa il copiez in clipboard, ma duc pe google translator si dau ctrl/v sa fac paste, doar ca dracu stie ce taste am nimerit cand am vrut sa dau ctrl/c, pentru ca nu s-a copiat nimic in memorie, iar cand am dat ctrl/v in google translator, am pus acolo bancul care era in clipboard dinnainte, ca il pusesem pe vamist.

 

Si cum google era selectat pe "autodetect language", ca asa e de obicei, uite ce a iesit la traducere (cu ocazia asta am mai tras o repriza de râs nebunesc, noroc ca lumea era la masa si eram singur in birou, s-au zgâlțâit peretii cat am râs, am vrut sa postez pe vamist dar am plecat sa mananc, apoi am uitat, acum am reconstituit acasa):

 

Un staţii de autobuz şi doi bărbaţi italieni ajunge pe. Ei stau jos şi să se angajeze într-o conversaţie animată. Doamnă stând în spatele lor le ignora la inceput, dar atentia ei este galvanizata cand aude unul din oamenii spun următoarele:

 

"Ema sunt pe primul loc. Den Den am venit doi măgari veni împreună.. Am venit o dată pe-mai. Doi măgari, au venit din nou. Apoi am pipi, pipi şi din nou. Apoi am venit o dată lasta."

 

"Ai sex spurcat obsedat de porcine", a replicat doamna indignata. "În această ţară, noi nu vorbesc cu voce tare, în locuri publice despre sex vieţile noastre ...."

 

"Hei, coola jos doamnă", a spus omul. "Cine vorbesti abouta sexa? Sunt un Justa spui" frienda meu cum să "Mississippi" spella. "

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.