Sari la conținut

Offtopic Profesionist


Postări Recomandate

@johnbull, am vazut si eu pinbarul pe H4 si am fost tentat sa intru dar nu am intrat ca mi-am zis ca e momentumul prea puternic si bine am facut. Acum astept sa se consolideze. Dupa consolidare o sa vad in ce sens face un breakout si am sa intru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt atatea topicuri deschise, puteai sa dai un search macar, mai ales legat de stiri. Puteai sa primesti direct raspunsul, daca dadeai un search.

Editat de Criodi
am scos cateva referinte non-necesare
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Georghita, iti recomand sa mergi mai intai AICI, sa citesti toate punctele, de la 1 la 6, mai ales punctul 6, si sa mergi mai apoi pe forexfactory si sa observi care dintre stirile alea afecteaza variabilele din modelul economic care e prezentat in topicul acela. Dai click frumos pe stire, si iti explica cam ce efect are. Nu cred ca e greu sa faci apoi singur legatura dintre stire si impactul asupra monezii. Cele mai importante stiri din calendar sunt marcate cu rosu. E chiar simplu.

 

Pentru intrebarea ta chiar nu e nevoie de un topic separat. Unii useri chiar au fost deranjati de faptul ca ai deschis un topic nou, si pe buna dreptate as zice. Din acest motiv ti-am mutat postarea aici. Dupa cum am recomandat AICI, inainte de a deschide un topic nou sau de a pune o intrebare, e bine sa dai un search. Search o data, de doua, de trei ori. Search pe google, search pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Stefan si @ Criodi

 

Am inteles de la ambii toate substraturile exemplelor si poate a zecilor de propozitii scrise care puteau fi rezolvate printr-o simpla propozitie .

Nici acum nu am inteles toata filozofia de comportament a lui Criodi in momentul cand este criticat un om sau un grup de oameni care nu cere alt ceva decat argumente .

Am cautat pe acest forum discutii profesioniste si am inteles ca inca nu sunt din acest motiv m-am implicat intr-un proces de educatie care vad ca este destul de contestat in ultima perioada .

Nu-mi place prostia si in plus nu-mi plac oamenii care presupun ceea ce nici pe departe nu au auzit sau cunoscut vreodata . Imi plac minciunile inteligente doar pentru simplu fapt ca sunt inteligente .

Eu il rog public pe Criodi daca are ceva de spus sa-mi trimita un PM cu o simpla fraza . Asa cred ca este mai multa economie de energie care o poate folosi in alta parte mult mai constructiv in loc sa scrie poieme intregi si carti de comportament .

Daca se va studia cu atentie ceea ce este de fapt tratata ca o problema de comportament o sa inteleaga adevarata ei iesenta sau mai bine zis substratul ei care ca o sa fie destul de clar .

Nimic ce pare a fi nu este de fapt !

 

Succes!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Wolf, ce iti veni? Eu ti-am scris un mesaj pe privat pe data de 6 decembrie 2011. Au trecut vreo 10 luni si alt contact nu am mai avut cu tine de atunci. Care-i problema?

 

Te-ai simtit vizat de acel "Mic indrumar" care l-am scris eu recent? Pai doar nu crezi ca numai pentru tine am scris topicul ala nu? Ala e un ghid de bun simt, din punctul meu de vedere, pentru toti forumistii noi si vechi. Fiecare e liber sa faca ce vrea cu indicatiile din acel topic. Atat timp cat toata lumea pastreaza un nivel minim de decenta (in atitudine, comportament, si exprimare) chiar nu vad de ce nu ne-am putea intelege cu totii - indiferent daca lasati spatii intre paragrafe, folositi cratime, sau urmariti sau nu alte astfel de indicatii din topicul acela.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Wolf, hai sa fim mai directi si mai putin filozofi. Pentru ca m-ai nominalizat mai sus, voi incepe eu (poate nu am fost destul de direct pana acum). Sper sa faci si tu acelasi lucru ca mi se pare ca in postarea anterioara nu prea ti-a iesit.

 

1. apreciez efortul tuturor celor care chiar incearca sa educe oamenii. Si singurul mod in care pot face asta (sa-mi arat aprecierea) este sa acord tratament preferential acelor useri. Poate ca nu-i suficient, dar atat am de oferit acum;

2. nu apreciez si nu o sa accept atitudinea irascibila a userilor, indiferent cat de capabili sunt. Si ca sa nu mai dau exemple cu musafiri, poftitul la masa si datul afara din casa, o sa spun direct ca toata lumea este libera sa-si spuna punctul de vedere numai atata timp cat acest lucru se face pe un tot civilizat si se respecta regulile forumului (care nu sunt nici multe si nici grele). Si ca sa corelam asta cu punctul 1 si cu aprecierea, aici se face diferenta: cu userii noi nu stau la discutii in cazul in care incalca regulamentul inca de la primele postari, cu cei vechi care aduc un plus de valoare comunitatii stau la discutii... dar nu la infinit;

3. sper sa intelegi si tu, sa inteleaga si Flames si sa inteleaga toata lumea ca educatia nu se face cu forta. Nici voi nu puteti face asta in cazul Neowaves si nici eu in cazul comportamentului. Dar forumul fiind o proprietate privata, eu am avantajul ca pot sa nu permit anumite lucruri. Si nu este vorba de a face pe dictatorul cum mi s-a mai tot spus de-a lungul timpului. Este pur si simplu o chestiune de conjunctura. Daca si voi va faceti site sunt sigur ca veti avea anumite pretentii de la cei care intra si posteaza pe el.

 

Cam atat am de spus pentru moment. Stiu ca sunt iarasi multe propozitii, dar sper macar sa fie totul clar si fara substrat. Si sper sa ajungem sa ne intelegem reciproc.

Editat de Stefan
am adaugat o precizare la pct. 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Si Wolf, pentru ca acum am vazut postarea de pe http://forum.vamist.ro/topic/2932-analize-in-stilul-actionforex/page__st__200?do=findComment&comment=46519 vreau sa mentionez ca nu te-am avertizat pentru ca ai incercat sa combati cu argumente niste idei. Asta e o treaba foarte buna. Te-am avertizat pe tine si pe Flames pentru folosirea abuziva a sistemului de reputatie si v-am sters niste mesaje pentru ca ati transformat un topic despre ceva in cu totul altceva (intr-un flame war ca sa fiu mai exact) si pentru ca limbajul o lua intr-o directie gresita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@STEFAN vreau sa facem un targ. e o propunere si sper sa fie acceptata :

 

ca sa nu credeti ca eu cu wolf vorbim prostii si ca sa vedeteti intr-adevar situatia forumului:

 

 

VREAU SA VA STRANGETI DE PE DATA 28 SAU 29 octombrie -deoarece pe saptamana viitoare e foarte importanta pentru mine si nu pot- CAT DE MULTI PUTETI DACA SE POATE TOTI IN AFARA DE MINE SI WOLF SI VAXX; TOTI CONTRA NOASTRA (TOT FORUMUL 1000 DE USERI) DOUA LUNI DE ZILE PE CONTURI REALE! INTRECERE. EXACT CA NISTE BARBATI ADEVARATI NE LUAM LA INTRECERE. INCLUSIV CEI CARE AU UMPLUT PAGINILE DE PE VAMIST CU MULTE LITERE INUTILE.

DE LA MFX,TRADELOVER CA EL A SCRIS CEL MAI MULT, OLCITER BARBONES, SEC SI RESTU .....SI TRADERI CARE VOI II STITI SI NU AU INTRAT NICIODATA AICI.

 

1. REGULILE VOR SIMPLE SI PUTINE CA SA LE TINETI MINTE: 2-3% din cont per pozitie! STOP LOSS OBLIGATORIU, orice incalcare duce la descalificare. conturile obligatoriu sa fie reale, SINGURUL CRITERIU E PROCENTUL DIN EQUITY.

 

 

 

1. DACA EU CU WOLF SI VAX CASTIGAM, 90% DIN POSTARI VOR FI STERSE. MAI ALES CELE PE LANGA SUBIECT IN AFARA DE TRADING. IN SPECIAL POSTARILE PROZATORULUI CRIODI, STEFAN, ZEUS SI ALTII... chiar si DARZU., BARBONES, OLCITER ETC ETC; DE CE ACESTE CERINTE? PENTRU CA NU AU NIMNIC DE A FACE CU TRADINGUL SI A FACE BANI DIN ASTA! E FOARTE SIMPLU. OLCITER FACE BANI DIN PROSTIA ALTORA. BARBONES SE TARASTE DUPA CUM CHIAR EL A SPUS, CAT DE RESTUL NU STIU SA SUPRAVIETIUT NICUNUL FACAND BANI DIN FOREX. O INTRECERE CINSTITA AR FI CEA MAI CORECTA.

 

2. DACA VOI CASTIGATI EU NU O SA MAI SCRIU NICIODATA. CI VOI STA SI VOI RADE DE POSTARILE VOASTRE FARA SA VA MAI CRITIC.

SINGURUL AVANTAJ E ACEALA DACA O SA CASTIGATI VOI O SA FACETI NISTE BANI, CEEA CE E BINE PENTRU MORALUL VOSTRU!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@STEFAN, in principiu tu incerci sa fii de partea binelui, nu te contrazic! ai nevoie de postari pentru trafic, nu conteaza cum si ce fel sunt pentru ca nici tu nu ai o cultura de tranzactionare buna. eu ti am reprosat cateva lucruri, in parte m am lamurit, la una singura nu! ti am dat si un sfat prietensc. FILTREAZA TRANZACTIILE ca sa ridici forumul nu postaraile, VAMISTU DUPA 7 ANI E INCA LA GRADINITA, NEREZOLVAREA UNOR PROBLEME FUNDAMENTALE IL TINE PE LOC. STIU CA LE STII, DE AIA TE SI CRITIC. DUPA 7 ANI DE POSTAT EI INCA NU STIU SA TRAGA O RIGLA FIBONACII, CHESTIE EXTREM DE SILMPLA DE ALTFEL; ASTA E DOAR UN EXEMPLU PENTRU CARE EI NU FAC BANI; USERII SE ZBAT SA SUPRAVIETUIASCA SI NU CRED CA LA ORA ACTUALA SUNT MAI MULTI 3 -4 CARE AU FACUT SI FAC CONSTANT BANI DIN FOREX DIN 4000 DE USERI; STEFAN PROB E A TA NU A MEA SI NICI A LUI WOLF;

 

4000 DE INNSCRISI SI 30 40 CITESC SI POSTEAZA, NU SUNT MEREU ACEASI, LA UN AN JUMATE, DOI VIN ALTII. FORUMUL ASTA A DEVENIT UN FORUM AL ESUATILOR DACA O GANDESTI LOGIC. DUPA CE POSTEAZA ENTUZIASTI 90% DIN CEI NOI PESTE DOI ANI NU VOR MAI FI, VIN ALTII NOI CARE POSTEAZA IN MARE PARTE ACELASI GRESELI SI INUTILITATI. DECI STEFAN NU EU AM PROBLEME CI TU!

FILTRUL MAJOR AL SITU-LUI AR TREBUI SA FIE TRANZACTIA POSTATA NU SCRISUL LUI CRIODI PROZATORUL DE REGULI; SAU ZEUS INVICTUS INUTILUS. NU EU POSTEZ ABERATII..... TU CA ADMINISTRATOR TREBUIE SA STII TOATE ASTEA.

 

 

CRITERIUL DE BULINE ROSII SI VERZI E INUTIL. NOTORIETATEA USERILOR DUPA POSTARI NU INSEAMNA CA EI FAC TRADE POZITIV. CEI CU BULINE MULTE SI VERZI AU SCOS VREODATA BANI CONSTANT DIN FOREX? MA INDIOESC! POATE DIN PREDARI DE CURSURI SAU ALTELE.... ATUNCI DE CE INCURAJEZI USERII CARE NU AU FACUT BANI VREODATA SA SCRIE MAI MULT DECAT POT EI DUCE??????

 

E UN FORUM DE POVESTI FOREXISTE GEN VANATORESTI? DACA E UN ASTFEL DE FORUM IMI CER SCUZE ATUNCI EU SUNT DE VINA AM GRESIT! POATE AR TREBUI SA POSTEZ IN ALTA PARTE SAU DELOC, DECAT SA SCRIU PE UN FORUM DE POVESTI!

 

PROB NU E A MEA, A LUI WOLF! VAMISTUL E UN FORUM DEPASIT DUPA CUM SI TU O SPUI.

 

 

SCOPUL VAMISTULUI E SA EDUCE CORECT UN USER, SA FIE CAPABIL SA FACA BANI DACA SI EL ISI DORESTE, DUPA UN TIMP ACCEPTABIL DE ACUMULARE DE INFORMATI SI EXPERIENTA!

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.