Sari la conținut

Offtopic Profesionist


Postări Recomandate

  • Moderators

Am tinut cartea aia in mana de foarte multe ori dar nu m-a atras niciodata sa o citesc pana la capat. Poate am sa o iau acum la rasfoit.

 

Weekend-ul asta mi-am pregatit aplicatiile pentru internship la toate marile banci de investitii la care te poti gandi (Goldman Sachs included). Poate de-asta am sarit repede sa le iau apararea.

 

Inteleg chestia cu vanzarea de produse "promitatoare" unor investitori "sofisticati". Nu mi se pare insa o teapa. Asa cum am spus si mai sus o banca gen Goldman nu lucreaza decat cu UHNW Individuals. Baietii astia toti au sute de milioane in conturi. Daca nici ei nu sunt capabili sa se informeze si sa nu tranzactioneze la nimereala dupa sfatul bankerului atunci cine sa o faca? E o arena a rechinilor la nivelul acela si toti cauta sa faca profit. Daca esti fraier si pe deasupra mai ai si nush cate sute de milioane mi se pare chiar corect la o adica sa ti-o faca bancherul. Restoring balance to the universe ca sa zic asa. Si fraier si cu bani? Nu merge.

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Zen mi-a comunicat ca primeste notificari de mesaje private si nu va poate raspunde din cauza suspendarii. Pana la expirarea perioadei de suspendare ii puteti scrie pe adresa goodlife40@yahoo.com (adresa de mail este publicata la cererea lui)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Cursuri in finante, economie, statistica, matematica si multe alte discipline. https://www.coursera.org/courses

 

Moca. Free. Nu am descoperit decat azi site-ul acesta si imi pare rau ca n-am aflat de el mai de mult. E foarte mult continut de calitate daca ai timp si esti dispus sa depui efort. Recomand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit o carte excelenta doar pe subiectul asta - cum dau tepe bancile la clientii care se cred "sofisticati".

 

http://www.amazon.co...s/dp/0273704745

 

V-o recomand ca sa intelegeti cum functioneaza lucrurile mai bine. E foarte funny.

 

BTW, Criodi, nu e doar o chestie localizata. E de la varf in jos. CDO-urile si subprime-urile nu au fost facute de niste traderi low-level. Asa merge businessu asta. Intreaba-te de ex de ce 90% din recomandarile bancilor pe stock-uri sunt BUY sau HOLD si doar 10% sunt SELL, chiar si dupa ce a lovit criza.

 

Ai dreptate cartea este foarte interesanta dupa cum am auzit si de pe alte forumuri, am inceput si eu sa o citesc, numai ca pe linkul de la amazon e cu plata, insa eu am s-o o anexez aici pentru descarcare gratis pentru cei care vom sa o citeasca.

Multa bafta!

Das S. Traders, guns & money2006.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ bravo stefane, ce bine ca l-ai banat, probabil esti mai linistit, asta era solutia banarea.

Parerea mea este ca faci o mare greseala sa dai in doi oameni ca flames si wolf care stiu ce fac si din asta traiesc. Dar ca si in tara nu numai pe acest forum se vrea si se promoveaza lucrurile care nu sunt de calitate.

 

Parerea mea: este mare pacat, si eu am invatat de la flames si wolf multe lucruri bune, care m-au ajutat foarte mult legat de forex.

 

Dar na, ce sa zic este site-ul tau si probabil nu te intereseaza calitatea informatiilor ci doar traficul pe site.

In afara se plateste scump pentru informatii de genul NEOWAVES si aici erau gratis, de asta zic ca este pacat.

 

Faza cu amenintarea " ca poate vreau sa fac si eu parte din gasca celor banati sa te anunt " asta suna a amenintare, nu-mi place genul tau de atitudine pentru ca nu am comentat nimic si tu vii si ma ameninti cu banarea.

 

DACA ITI FACE ASA MARE PLACERE POTI SA MA BANEZI, TU ESTI SEFUL CEL MARE.

 

Mult succes,

 

Nu contest ca s-a pierdut valoarea prin banarea lor insa daca vrei sa promovezi calitatea ai putea fi tu un exemplu bun al acestui lucru si ai putea incepe prin a promova ceva bun. Ai putea sa faci analize, indiferent prin ce concept, chiar n-ar conta, cat ar conta calitatea continutului. Ceva constructiv, nu distructiv. De pe margine, putem arunca cu pietre catre oricine, nu-i asa? Postam doar de dragul de a posta. Am zis-o de foarte multe ori, insa degeaba. Unora le place sa piarda timpul pe vamist, mai o gluma, mai un like pe Facebook, trateaza lucrurile in glumea. Sa speram ca nu la fel isi trateaza si conturile de tranzactionare caci, daca e asa, e bai!

 

Intr-un fel ma bucur ca nu mai sunt ei pe aici, sa mai gandeasca tot romanul la analize, sa isi puna mintea la contributie, nu sa stam la cersit analize de la Flames si Wolf, ca nu ei trebuie sa ne dea mura in gura ce sa tranzactionam. Si pe noi sa ne doara in "paişpe". La munca fratilor, nu la intins mana, daca o tinem cat ne tin bojocii ca vrem sa facem niscaiva profit si sa facem trading din care sa ne intretinem.

 

In rest, numai de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La munca fratilor, nu la intins mana, daca o tinem cat ne tin bojocii ca vrem sa facem niscaiva profit si sa facem trading din care sa ne intretinem.

In rest, numai de bine.

 

Bine ar fi sa nu ne punem problema intretinerii din tranzactionare.

Banii de intretinere sa fie din alte surse mai sigure, astfel incat sa nu tranzactionam cu presiunea datoriei la intretinere daca nu exista oportunitati reale in piata. Mai mult daca tranzactionam banii de intretinere e grav pentru ca suntem slab capitalizati si nu respectam reguli elementare de MM cu riscul capitalului disponibil. (100% pe forex)

 

:D

 

Concluzie: Nu tranzactionati banii de intretinere si pentru intretinere. Cautati alt obiectiv si intretinerea acoperiti-o din altceva !

Editat de radu103
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

@ bravo stefane, ce bine ca l-ai banat, probabil esti mai linistit, asta era solutia banarea.

Parerea mea este ca faci o mare greseala sa dai in doi oameni ca flames si wolf care stiu ce fac si din asta traiesc. Dar ca si in tara nu numai pe acest forum se vrea si se promoveaza lucrurile care nu sunt de calitate.

 

Parerea mea: este mare pacat, si eu am invatat de la flames si wolf multe lucruri bune, care m-au ajutat foarte mult legat de forex.

 

Dar na, ce sa zic este site-ul tau si probabil nu te intereseaza calitatea informatiilor ci doar traficul pe site.

In afara se plateste scump pentru informatii de genul NEOWAVES si aici erau gratis, de asta zic ca este pacat.

 

Faza cu amenintarea " ca poate vreau sa fac si eu parte din gasca celor banati sa te anunt " asta suna a amenintare, nu-mi place genul tau de atitudine pentru ca nu am comentat nimic si tu vii si ma ameninti cu banarea.

 

DACA ITI FACE ASA MARE PLACERE POTI SA MA BANEZI, TU ESTI SEFUL CEL MARE.

 

Mult succes,

 

Nu contest ca s-a pierdut valoarea prin banarea lor insa daca vrei sa promovezi calitatea ai putea fi tu un exemplu bun al acestui lucru si ai putea incepe prin a promova ceva bun. Ai putea sa faci analize, indiferent prin ce concept, chiar n-ar conta, cat ar conta calitatea continutului. Ceva constructiv, nu distructiv. De pe margine, putem arunca cu pietre catre oricine, nu-i asa? Postam doar de dragul de a posta. Am zis-o de foarte multe ori, insa degeaba. Unora le place sa piarda timpul pe vamist, mai o gluma, mai un like pe Facebook, trateaza lucrurile in glumea. Sa speram ca nu la fel isi trateaza si conturile de tranzactionare caci, daca e asa, e bai!

 

Intr-un fel ma bucur ca nu mai sunt ei pe aici, sa mai gandeasca tot romanul la analize, sa isi puna mintea la contributie, nu sa stam la cersit analize de la Flames si Wolf, ca nu ei trebuie sa ne dea mura in gura ce sa tranzactionam. Si pe noi sa ne doara in "paişpe". La munca fratilor, nu la intins mana, daca o tinem cat ne tin bojocii ca vrem sa facem niscaiva profit si sa facem trading din care sa ne intretinem.

 

In rest, numai de bine.

 

mey.. da' ce de analize de cand s-a retras wolf si flames ,nu ?!?!...las' ca acum are loc fiecare sa-si expuna pctul de vedere vis-a vis de analiza;si inca intr-un mod "PROFESIONIST".Fiecare-si da cu parerea dupa cat a citit si inteles..deci sub mediocru..bravo stefane,esti baiat mARE de tot !!..succesuri..si daca vrei sa ma banezi..abia astept..ai un site de kakat :))..hai sa vedem in cat timp ma banezi:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E de admirat fraza lui Dirzu

"Intr-un fel ma bucur ca nu mai sunt ei pe aici, sa mai gandeasca tot romanul la analize, sa isi puna mintea la contributie, nu sa stam la cersit analize de la Flames si Wolf, ca nu ei trebuie sa ne dea mura in gura ce sa tranzactionam. Si pe noi sa ne doara in "paişpe". La munca fratilor, nu la intins mana, daca o tinem cat ne tin bojocii ca vrem sa facem niscaiva profit si sa facem trading din care sa ne intretinem."

 

Ar trebui sa vina Zen si o sa vedem analize la orice !

Nu am inteles de ce la Mlq4you s-a cerut o parere la userii si la cei doi (Flames si Wolf34) s-a luat o decizie scurta fara consultarii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.