Sari la conținut

Offtopic Profesionist


Postări Recomandate

  • 2 săptămâni mai târziu...

A tranzactiona Forex este o meserie, si ca orice meserie nu se invata peste noapte, e adevarat nu trebuie sa ai cunostinte la nivelul studiilor superioare dar totusi ai nevoie de cunostinte in limita bunului simt de economie.

E o mare diferenta intre specula si anticipare, cand reusesti sa transformi specula in anticipare gasesti succesul in acest domeniu.

Poti castiga 1000 de $ din un cont de 500 de $ dar aici vorbim despre leverage si folosirea corecta a acestei ustensile.

Riscurile generate in acest domeniu sunt foarte mari, poti pierde tot dar partea frumoasa e ca nu stii cati poti castiga.

Trebuie sa iei in considerare 2 sentimente absolut necesare pt a putea tranzactiona cu succes FRICA si LACOMIA, odata ce ai gasit un balans intre aceste doua sentimente esti pe calea cea buna. Vladimir91avd@gmail.com pt alte detalii;) succes si multa volatilitate;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce oameni, domle! l-ati si taxat pe amicul Vladimir cu minus 2 puncte la reputatie. Ma gandesc ca pentru entuziasm si increderea in ``meserie``...

Editat de johnbull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca treaba asta cu minus si plus e un pic depasita. De exemplu, Vladimir a zis un lucru perfect adevarat ce putina lume il stie si totusi, vine unul oarecare si da un minus ca asa crede el. Altcineva care citeste postul si vede ca are minus incepe sa-si puna intrebari cu privire la continutul postului, daca e de luat sau nu in seama. Asa ca, oricine poate da minus din joaca, din nestiinta, din orice motiv si in loc ca un post sa fie citit si atat el capata semne de intrebare cu privire la calitatea continului chiar daca are sau nu valoare.

 

Propun sa primeasca minusuri doar acele posturi care incalca regulamentul forumului si nu si cele ce arata o judecata fie ea proasta sau buna.

Sa dai un calificativ cuiva sau unei idei, te obliga la argument. Deja, intram in polemica, cine are si cine nu are dreptate si cum stim cu totii, forexul nu este matematica.

 

Tot in cazul asta, Vladimir si-a facut reclama cu scop neclar: de ce a pus adresa lui de mail acolo? sa il cautam sa ne invete? sa il cautam sa ne spuna mai multe? si daca da, pe gratis? sau daca e gratis poate facem un PAM impreuna? etc.

Poate a primit bilute rosii pentru asta. Nu stiu.

 

Deci nu stiu daca bilutele sunt pentru ca si-a facut reclama sau pentru ce e a scris.

 

Pana la urma, de asta este Admin, sa aiba grija de respectarea regulamentului. Noi, userii ne putem exprima acordul sau dezacordul tot in scris cu un nou post. Bilutele in schimb sunt neclare pentru ce se dau.

 

Si eu am primit o gramada de bilute rosii :D dar nu stiu pentru ce le-am primit, pentru atitudine sau pentru judecata?

Daca le-am luat pentru judecata, trebuie sa se stie si cine ma judeca, ce aptitudini are, cat de "judecator" e acel user, iar daca le-am primit pentru atitudine atunci sa fie clar. Cartonas Rosu: vezi ca-ti suspenda permisul :D

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Postarile de la Vladimir incoace erau in topicul "Ce nu este forexul". Desi postarea lui Vladimir era ok acolo restul discutiei era clar offtopic. Le-am mutat aici si am luat si postarea lui Vladimir, desi nu era offtopic, pentru a pastra continuitatea discutiei.

 

S-a mai discutat problema reputatiei in topicul Forum sau altceva? De altfel acolo vroiam sa duc postarile acestea initial dar nu prea mi s-au parut ca se potrivesc. S-a discutat destul de amplu acolo despre reputatie si platforma de forum ca parca aceste postari nu pareau sa aduca nimic nou in acel topic. Daca vreti sa mai dezvoltati asupra ideii eu zic sa mai recititi acel topic si sa incercati sa continuati discutia acolo.

 

Eu am fost mereu pro reputatie. Nu printr-o simpla coincidenta am adunat printre cele mai multe puncte de reputatie de pe forum si nu e o intamplare ca am cea mai mare rata de puncte per post. Nu pentru orgoliul meu au contat insa aceste puncte. Contul meu de trading nu reflecta aceste puncte de reputatie, iar fetele nu se uita mai frumos la mine acum ca am atata reputatie pe forum. Au contat insa punctele acestea pentru calitatea postarilor mele.

 

Desi nu cunosc niciun suspect de aceasta tactica, poate ca ai dreptate Apolo cand zici ca unii fac posthunting pentru a strange puncte. La mine insa a fost invers. Am cautat sa scriu cat mai putin si cat mai bine. Am urmarit cine si unde mi-a dat plus/minus si am inteles ce e ok de pus pe forum si ce nu. De exemplu postarile mele ceva mai filozofice (despre sistemul de valori, despre survivorship bias, randomness etc) nu au fost la fel de apreciate ca postarile mai practice (despre strategie de trade, despre risk management, etc). Desi poate ca nu prea mi-a iesit prea bine am fost totusi atent la aceste chestiuni si am incercat sa pun postari mai practice si filozofie mai putina. M-am folosit deci de acest sistem de reputatie pentru a posta material cat mai util si mai apreciat. Nu mi-a crescut mie orgoliul odata cu punctele astea. A avut piata grija sa dea cu orgoliu meu de pamant de oricate ori m-am simtit prea destept. Mi-a crescut insa calitatea postarilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca sistemul asta de reputatie e ok. scrii ceva inteligent, primesti puncte, scrii prostii, esti penalizat cu minusuri. este un sistem corect de feed-backs, care te tine pe linia ``rationala``. cand incepi sa aberezi sau sa jignesti...iei minusuri.

nu cred ca ar trebui sa stiu cine m-a penalizat, pt ca de aici s-ar naste discutii nesfarsite si puternice dusmanii...virtuale. :D

Editat de johnbull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.