Sari la conținut

Offtopic Profesionist


Postări Recomandate

Lucreaza cineva cu autochartist instalat pe MT4? e ceva de capul lui? Adica semnalele alea sunt ok macar 30%, nu 70% cum zic ei? Mi-ar prinde bine niste pareri ale celor care au tranzactionat pe semnalele lui. Mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi s-a urat de atata sideways pe EUR/USD, asa ca am pus un ``Darvas box``: daca pica sub ``cutie`` shortez, daca merge deasupra intru long. SL 30 pipsi, tp vreo 200, ca ar trebui sa se cam duca undeva dupa atata ``tot pe loc, pe loc, pe loc``... :ohno:

post-6531-0-91136000-1366655512_thumb.png

Editat de johnbull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Va era dor de inca un flash crash bazat pe stiri false sau foarte prost interpretate?

 

Acu vreo juma de ora cineva a spart contul de twitter al Associated Press si a postat asa: "Breaking: Two Explosions in White House and Barrack Obama is Injured" In doua minute EURJPY s-a dus vreo suta de pips la vale. Plus USDJPY, DOW Jones si altele. Noroc ca s-au prins baietii repede si au blocat contul. In nici 2 minute ne-am intors de unde am plecat. 

 

post-3657-0-60554000-1366741220_thumb.png

 

Funny, yes?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda. Asa arata hotia asta pe Saxo: SL lovit, dupa care pretul a revenit. Totul a durat 5 minute. Brokerii si-au facut plinul. SEC zice no comment,cel putin deocamdata.  Au ajuns robotii sa faca trading pe stiri de pe twitter. au primit brokerii cadou o gramada de sl-uri azi! E hotie, o marlanie, la fel ca in mai 2010...

post-6531-0-49977100-1366743429_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saxobank ofera cursul de la indici identic cu ce se tranzactioneaza pe burselke majore.


Pe contractele futures urmareste EXACT cotatille de la CME (poti compara pe level II la futures trade sau trade ticket).

 

In conditiile de azi mai ieftin scapai cu Saxobank decat la CME pt. ca Saxobank este market maker (pe CFD) si este obligat sa-ti execute ordinul la pretul curent, pe cand pe contracte futures numai cand exista lichiditate piata.

 

Cea mai apropiata zona cu lichiditate era era cea furnizata de stopurile celor care au intrat long pe ultimul breakout.

Sell-urile au inceput la 20:01 (cand ordinele de sell au devenit net mai mari decat cele de buy, delta pe chart)

 

TREBUIAU lovite stopurile celor care au intrat la long, breakout. :)

Cum de s-a intors cursul tocmai de acolo si asa de rapid?

Pt ca acolo era cea mai multa lichiditate: un cluster de ordine sell (stopurile de buy) si "baetii destepti" care asteptau sa intre long, dar nu aveau de la cin'  sa cumpere!   :)

 

Pina sa inceapa crashul nu erau blocuri de ordine de 50-100 loturi. Cum a inceput au aparul masiv ordine de vanzare de 100-300 loturi (intr-o secunda au fost si 1000 loturi).

Nu am apucat sa salvez recordul cu tranzactiile efectuate.  Ar fi fost utile de studiat.

 

Enjoy!

Editat de tavi_star
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda. Asa arata hotia asta pe Saxo: SL lovit, dupa care pretul a revenit. Totul a durat 5 minute. Brokerii si-au facut plinul. SEC zice no comment,cel putin deocamdata.  Au ajuns robotii sa faca trading pe stiri de pe twitter. au primit brokerii cadou o gramada de sl-uri azi! E hotie, o marlanie, la fel ca in mai 2010...

 

Hotie? Crezi ca saxo stia ce urmeaza?

 

Robotii traduiesc pe ce scrie in forumuri din 2000. Mai nou si de pe twitter si orice ar mai putea misca piata. Un tip destept a dat telefon la un prieten care lucreaza intr-o cladire fff aproape de Casa Alba si la intrebat pe ala daca totul e ok. Si ala a spus ca nu vede nimic deosebit pe geam, nici o activitate. Asta inseamna sa fii profesionist. Si daca ti-ai pus stopul la minimul zilei anterioare, greseala ta. Daca pica pana la 900, intelegeam, da asa, la un "crash" de 1%...

 

Stii cum se zice, daca nu suporti caldura, nu ai ce cauta in bucatarie. Data viitoare la urmatorul flash crash o sa spui la fel, ca e hotie? Adapt or die...

 

 

In conditiile de azi mai ieftin scapai cu Saxobank decat la CME pt. ca Saxobank este market maker (pe CFD) si este obligat sa-ti execute ordinul la pretul curent, pe cand pe contracte futures numai cand exista lichiditate piata.

tavi, Saxo nu este obligat sa-ti execute nimic. Read the contract.

 

Ordinele masive de vanzare de care zici sunt softurile HFT care lichideaza inventarul si se retrag din piata:

http://www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user5/imageroot/2013/04/Liquidity%20Gone.jpg

A se observa cum dispare depth-ul.

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gigi

eu n-am zis ca Saxo e de vina!!! am zis ca asa se vede hotia respectiva pe platforma Saxo. Ca Saxo s-a ales cu spreadul e altceva! Probabil tu pui sl-urile acolo unde trebuie si nu pierzi niciodata! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma plang atunci cand sunt dus la curatatorie :)

 

Pt ca uneori profit si eu cand sunt atacate stopurile altora. A se vedea EUR/CHF sau atacul recent de pe aur.

 

Asta e jocu. In piata toata lumea incearca sa te pacaleasca.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.