Sari la conținut

Offtopic Profesionist


Postări Recomandate

  • Moderators

@gigi

 

MT4 poti deschide la orice broker. Alpari era trecut in lista pentru ca nu anuleaza conturile demo atat timp cat exista tranzactii pe ele intr-o perioada de destul de multe zile. Daca FXCM sau orice alt broker ofera o chestie similara atunci poti sa participi cu orice cont. Ideea e sa nu te trezesti dupa doua saptamani ca ai ramas fara contul demo.

 

@Apollo

 

Ideea nu-i rea. Daca sunt oameni interesati ar fi chiar ok. Ma indoiesc insa total ca risk-ul per trade e ceea ce ii tine pe oameni de la a face profit. Daca e vreunul capabil pe aici sa scoata profit o face si in limitele alea foarte restranse. Nu am vazut pe nimeni sa aplice vreo strategie deosebita unde sa spui ca intradevar e nevoie de limite mult mai ample de risc. E simplu pana la urma. Risti putin faci putin. Risti mult faci mult. Ideea insa e... faci? Sau pierzi?

 

Eu as fi curios intr-un astfel de scenariu cu doua versiuni de fond sa vad nu care dintre ele e mai tare si catre care se va orienta lumea ci care dintre ele va rezista mai mult? Fondul actual a mers numai in jos. Daca permiteam risk oricat probabil ca dispaream deja. Oare sa reziste o varianta cu risk la liber mai mult?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La FXCM conturile demo expira doar daca nu faci nici o tranzactie in 30 de zile. Acu m-am invatat, si nu mai am probleme, am contul curent de luni de zile.

 

@criodi, stiu ca nu e o situatie tipica, dar eu pe real pe EUR/CHF risc 100% (daca pica faimosul peg-ul). Si in 2 ani de zile, am facut profit 100% (daca numeri de la suma initiala), sau 600% (daca numeri din momentul de dupa un drawdown de 80%).

 

Din nou, eu as juca doar pe EUR/CHF si as respecta foarte clar prospectul "hedge fund-ului meu": all-in pe EUR/CHF.

 

Intradevar, si mie mi se pare ca sa joci all in random, pe orice si fara nici o strategie nu e tocmai ceva adecvat.

 

Poate ar trebui ca cei ce intra in acest no-limit hedge-fund sa isi spuna clar de la inceput care ar fi ideea, si de ce au nevoie de no-limit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de parere ca nu ar trebui facut un fond de catre oficialii vamistului, eventual daca il face cineva care nu e moderator sau sa aiba vreo functie pe aici caci noii-veniti vor crede ca e ok sa risti oricat si o vor lua drept religie.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

@gigi

 

Bun atunci, daca vrei sa intri in joc, poti sa o faci cu fxcm, si o sa iti trimit eu sau Stefan datele care trebuie sa le pui in setarile ftp/publisher in mt4 ca sa apari in lista.

 

Eu sunt total de acord cu ideea de a iti asuma riscuri in functie de increderea pe care o ai in tranzactie. Smecheria insa e sa fi intradevar capabil sa discerni care tranzactie e mai sigura si care e mai putin sigura. Prea multi baga risc mare de tot pe intrari "de duzina" sau variaza riscul in sus si in jos desi "calitatea" intrarilor e constanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la DD de -81.85 nu poti sa vorbesti ca ai respectat MM. faptul ca arunci 3 linii paralele si vorbesti de fibo nu te face patriarh. ai putea sa te pregatesti de o coliva.

 

hai sa fim profesori cand demonstram ca suntem pe plus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la DD de -81.85 nu poti sa vorbesti ca ai respectat MM. faptul ca arunci 3 linii paralele si vorbesti de fibo nu te face patriarh. ai putea sa te pregatesti de o coliva.

 

hai sa fim profesori cand demonstram ca suntem pe plus.

 

Nu incerc sa demonstrez nimic si, chiar daca as face-o, nu pentru ca as vrea sa fiu vazut ca profesor. Vreau doar sa invat pe cei care doresc lucruri inovative si relativ simple.

 

Tu contribui cu ceva pe forumul asta sau astepti doar galusca cea mare?

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faptul ca pui niste analize gresite si induci oamenii in eroare nu inseamna ca aduci un plus nicaieri. in ultima analiza ai pus 3 linii paralele in care unesti 2 maxime locale si vorbesti de fibo. tu crezi ca analiza aia e buna? eu nu cred ca e buna de nimic. astea sunt lucruri simple si inovative. pai nu le stapanesti. 

un nou venit vede niste linii aruncate pe grafic si le ia de bune.

daca vrei iti aduc aminte ca nu stiai sa pui un fibo, ca ne omorai cu ichimuci si ryo.

ai renuntat la ele ca nu ai obtinut profit?

un nou venit care vine pe forum si vede semnatura ta zice ca esti mare trader.

si pe mine m-ati pacalit ca daca faci 2% pe luna este foarte bine, altii mi-au aratat ca fac zeci de procente pe real fara nici o problema.

 

intai sa demonstrezi ca esti profitabil si dupa aia ii inveti pe altii.

 

ce vezi tu galusca eu vad niste bobite negre de capra.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faptul ca pui niste analize gresite si induci oamenii in eroare nu inseamna ca aduci un plus nicaieri. in ultima analiza ai pus 3 linii paralele in care unesti 2 maxime locale si vorbesti de fibo. tu crezi ca analiza aia e buna? eu nu cred ca e buna de nimic. astea sunt lucruri simple si inovative. pai nu le stapanesti. 

un nou venit vede niste linii aruncate pe grafic si le ia de bune.

daca vrei iti aduc aminte ca nu stiai sa pui un fibo, ca ne omorai cu ichimuci si ryo.

ai renuntat la ele ca nu ai obtinut profit?

un nou venit care vine pe forum si vede semnatura ta zice ca esti mare trader.

si pe mine m-ati pacalit ca daca faci 2% pe luna este foarte bine, altii mi-au aratat ca fac zeci de procente pe real fara nici o problema.

 

intai sa demonstrezi ca esti profitabil si dupa aia ii inveti pe altii.

 

ce vezi tu galusca eu vad niste bobite negre de capra.

dupa cum inteleg deja esti in raiul milionarilor si arunci cu pietre peste gard in toti . 

baga o analiza tehnica facuta  corect si continua cu ea ca sa vedem - care este totusi analiza corecta !

analiza care te duce in rai .  :D !

si cei nou veniti o sa-ti faca o statuie ca ai reusit sa-i treci vama fara acte !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.