Sari la conținut

Offtopic Profesionist


Postări Recomandate

  • Management

Cei care considera ca sunt limitati de primul fond de investitii inceput pe Vamist (l-am denumit Alpha), sunt acum invitati sa se alature Fondului Beta si sa puna la punct regulamentul intern si structura administrativa. Diferenta dintre fondurile Alpha si Beta vor tine doar de aceste doua aspecte amintite anterior: regulament intern (riscuri pe tranzactie, riscuri totale, etc) si structura organizatorica. Toate celelalte aspecte de functionare (legatura cu myfxbook, graficele pe Vamist, modalitatea de intrare in grup, etc) raman neschimbate.

 

Pagina noului Fond si topicul de discutii pentru regulament si structura

 

Dupa definitivarea regulamentului si a structurii, grupul va fi cu acces "invite only" asa cum este si grupul Alpha. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde al cui este fondul, Nici un manager,administrator etc nu ar lasa pe mana unor traderi un fond in care lipsesc cu desavarsire regulile. Daca totusi vreti intrecere va invit sa deschideti un topic si sa postati acolo rezultatele...Va rog eu, nu mai dati inainte cu Fondul (Beta)...

 

Respect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 e grup de trade fara artificii, analize si alte inventii. nu trebuie sa spun de ce iau tranzactia ca nu ma justific la nimeni. asta e stilul meu treaba mea.

dintr-o monitorizare iti dai seama de performanta traderului daca merita sau nu atentie.
nu vreau sa vina vreun profesor (cu -30%) sa imi dea peste degete ca am riscat prea mult, nu e scoala.
crezi tu ca daca vine vreun investitor pune cineva bani pe tot fundul? o sa aleaga 1 sau 2 traderi buni imparte suma si merge pe ei. tu ti-ai risca banii pe fondul vamist?
 
acum il aveti pe slg care e pe + iar urmatorii 2 au inchis monitorizarea ca sa ramana pe + si restul no comment.
Editat de iulik2k1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iulik scopul principal al fondului este acela sa ofere analize pertinente (din cate am inteles eu) si pentru mine ( banuiesc ca si pentru altii) este foarte bun pentru a vedea daca analizele mele( sau ale altora) sunt corecte;  este o initiativa foarte buna aceasta poate una dintre cele mai bune de pe site-urile care"discuta" despre forex din Romania

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unu care are -30% sa zicem si pune o analiza, tu ai merge pe analiza aia? Ai pune bani pe ea? Sau impotriva?

Asa ai avea mai mari sanse sa faci bani.

Ce rost are sa citesc o analiza buna si piata sa fie exact invers? Mai rau ma incurca. Atata timp cat analizorul e pe minus eu nu il bag in seama pentru ca directia e gresita.. sper sa ma intelegi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iulik ai dreptate cu cel care are -30% as avea dubii(sigur n-as baga bani in tranzactia spusa de acea persoana ) dar daca acea persoana isi revine stiu ca analizele(predictiile) sale sunt bune ceea ce mi-ar strani interesul din nou sa-l urmaresc si sa vad daca analizele mele coincid cu ale acelei persoane; in plus nu stim cum " a facut rost" de acel drawdown poate  un MM inadecvat.......

Editat de florinellz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iulik ai dreptate cu cel care are -30% as avea dubii(sigur n-as baga bani in tranzactia spusa de acea persoana ) dar daca acea persoana isi revine stiu ca analizele(predictiile) sale sunt bune ceea ce mi-ar strani interesul din nou sa-l urmaresc si sa vad daca analizele mele coincid cu ale acelei persoane; in plus nu stim cum " a facut rost" de acel drawdown poate  un MM inadecvat.......

  Pai... mai depinde si din ce deriva acest risc de 30 % din cont ; nu e acelasi lucru sa tranzactionezi un lot de 0.02 cu un stop loss de 150 pipsi (sa zicem) si sa tranzactionezi 10 loturi cu stop loss de 30 pipsi. Este incomparabil !

Cred ca trebuie sa fii maiastru sa tranzactionezi pe un lot mare cu stop loss mic.(Numai artistii pot face asta !!)

 

Cred ca un investitor inteligent (de forex, care isi asuma riscuri din start,deci) mai degraba ar  investi in varianta a doua , tocmai din acest motiv : trebuie sa stii extrem-extrem de bine ce faci atunci cand tranzactionezi pe loturi mari ! (si cel care se avanta in asta ...cu siguranta stie !! oricine ar fi el ! ) (si nu e vorba de mine!!) (eu am faramat cateva conturi ...minuscule...  )

Editat de Magicianul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MAgicianule  tocmai de aceea e foarte important in Forex sa ai un MM adecvat degeaba nimeresti tu directia de 9 ori din 10 daca atunci cand gresesti ai un SL prea mare si-ti inghite tot profitul celor 9 corecte 

  Din punct de vedere practic ai dreptate , teoretic insa trebuie ca din cele 10 tranzactii 10 sa fie corecte ! Asta visez eu sa realizez !

 MM-ul este bun ! cand nu esti foarte sigur pe o tranzactie ii poti pune un SL si un lot mai mic ! Insa ... idealul este sa fii sigur pe ceea ce faci ... sau sa nu mai faci deloc acea tranzactie !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.