Sari la conținut

Offtopic Profesionist


Postări Recomandate

Barbones, cum se face ca bursele nu au reactionat la anuntul lui Hollande ca am iesit din recesiune ? Pe de alta parte, am trait live experienta ca o stire sa-si bage @$%$@#$@ in analiza, desi toate imi spuneau ca nu are sens sa dau buy, totusi stirea a rupt in sus.  Trebuie sa recunosc ca desi nu urmaream stirile, cel mai gras scoteam la miscari violente. Cand vedeam asa ceva imediat dadeam fuga pe forexfactory sa vad intr-adevar a fost stire ? Guess what ? Era stire!

Well, daca tot vine o stire si stii ca sunt sanse sa rupa puternic, combinat cu o analiza tehnica care sa-ti ofere o intrare la 5m , eu cred ca iasa frumos lucrurile. Acum, vine intrebarea, iti permite brokerul asa ceva?

Raspunsul : doar unii si doar cateodata. De exemplu Admiral e ok , spreadul nu sare de la 1 pip la 20 pips in ultimele 20 secunde dinaintea stirii cum face Oanda desi  o data au urcat CHF-ul de la 3 pips la 8 pips.  Din acest punct de vedere, e convenabil sa pandesti stirile. Ar mai merge si strategia cealalta, sa gasesti o intrare  inaintea stirii si sa ramai in ea  ca daca spreadul creste la 20 pips sa nu te scoata, sa aiba loc suficient pretul, de miscare. Dar e rentabil ? Din constatari personale am observat ca cel mai rentabil este in momentul stirii, adica, faci analiza , vezi care sunt "the odds" in urmatoarea perioada apropiata si daca stirea merge  in favoarea analizei tale, scoti procente frumoase. 

 

Sunt unii, (desi nu le-am raspuns mai demult o fac acum, ca chiar am ocazia), care spun ca nu conteaza spreadul. Si brokerii la fel. I-as intreba, cum fac ei profit daca tranzactioneaza stiri avand in vedere ca spreadul urca intre 15-20 pips ? Ca stirea poate sa miste pretul doar 50 pips sau doar 30. Se impune sa risti 30 pips pentru 30 ? Cand daca spreadul ar fi fost fix ai fi putut risca 5 pips pentru 30 ? Cand gandesti cu dosul, normal ca nu conteaza spreadul . Si e in interesul brokerului sa spuna ca nu conteaza spreadul. Nu m-as mira sa aibe relatii ascunse cu brokerii. Sau daca nu au, atunci e prostie pura.

Editat de Apollo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce treaba are in povestea asta pipul? 

 

Una e sa intrebi daca cineva face treaba cu stiri si alta e sa discuti de spread. Una e sa faci scalp pe stiri si alta e sa cauti trendul din ele si sa mergi cu el.

 

A face scalp pe stiri nu inseamna ca te intereseaza unde va duce miscarea mai multe de 5 sau 15 minute si deci esti limitat tehnic de ceea ce ti se ofera: Spread variabil, platforma neadcevata pentru asta si fluxul de stiri la care te uiti. ForexFactory e pur informativ, nu se poate face trade pe ce iti ofera el.

 

Pentru a face scalp la stiri ai nevoie de unelte tari: Serviciu de stiri la fractiune de secunda, platforma care sa raspunda cu aceeasi viteza si la intrare si la iesire, flux de date cat mai real, nu demo.. Scalpul pe stiri pare la prima vedere usor pentru ca vezi in urma miscari ample care pot fi speculate dar, e un mare dar: Ai cu ce? Ai uneltele necesare ca dintr-o miscare de 30 de pip sa zicem sa iei macar 15? pentru ca sti de unde pleci dar nu sti cat se duce. Ai cu ce? Nu. Nici eu.

 

Asa ca raman la ce pot sa fac cu ceea ce am adica cu spredul care creste sau scade, cu platforma care atat poate si cu asta defilez. Nu ma plang pentru ca atata am. Daca vreau mai mult trebuie sa platesc. Sunt platforme adevarate cu reactie extrema, cu siguranta maxima cu brokeri care iau comision la ordin si nu spread si tot asa. M-as plange toata ziua degeaba daca mi-as propune sa fac ceva ce nu pot cu uneltele astea gratuite care le am acum, adica MT4 de la un broker oarecare. Nu uita ca MT4 a fost conceput pentru EA in principal si nu pentru manual.

 

Deci, parerea mea este ca iti propui sa faci ceva ce din start este extrem de greu de facut cu ce ai ca sa nu spun imposibil. Scalpul la stiri se face, pe langa stiinta, cu tehnica de calcul adecvata iar gratis, scuza-ma dar mai greu. 

 

Vrei scalp la stiri ai nevoie de:

 

1. O platforma

https://thomsonreuterseikon.com/seek-more/?utm_campaign=ls&utm_medium=offline&utm_source=offline

http://www.bloomberg.com/professional/

http://www.tradestation.com/trading-technology/tradestation-platform

 

2. Provider de stiri:

 

https://thomsonreuterseikon.com/

http://www.bloomberg.com/professional/news-research/economics/

 

3. Cont ... mai tata. Bani pe care sa-i ai si sa te poti desparti de ei oricand fara sa dai faliment. Ca sa iti permiti sa faci forex adevarat ai nevoie pe langa banii care ii dai pentru abonamente si de cont serios, minim 50K ca sai ai acces la aceste unelte care costa. Sa ai acces in liga mare unde da, se poate face scalp la stiri, abia dupa vine si stiinta in joc. Degeaba ai sistem de trade daca nu ai cu ce tehnic si chiar daca sunt toate conditiile indeplinite tot nu ai garantia castigului. 

 

Cu mt4 si ForexFactory nu prea ai ce sa vezi sau sa faci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa definim stiri! La ce fel de stiri te referi barbones?

 

Pentru ca eu, ma refer la stirile care se vad pe forexfactory de exemplu, NF, GDP, CPI, PPI etc. Chiar imi trebuia o superplatforma si un super canal de stiri pentru a face un minim de 600 de pps de pe 19 iunie de la discursul lui BB? Dar, ai dreptate in cea mai mare parte a mesajului tau, tu te referi la scalp pe stiri, eu ma refer mai mult la un fel de trading tip guerilla ... asa ca o lupta in jungla cu niste arme rudimentare...asa ca in vietnam...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa definim stiri! La ce fel de stiri te referi barbones?

 

Pentru ca eu, ma refer la stirile care se vad pe forexfactory de exemplu, NF, GDP, CPI, PPI etc. Chiar imi trebuia o superplatforma si un super canal de stiri pentru a face un minim de 600 de pps de pe 19 iunie de la discursul lui BB? Dar, ai dreptate in cea mai mare parte a mesajului tau, tu te referi la scalp pe stiri, eu ma refer mai mult la un fel de trading tip guerilla ... asa ca o lupta in jungla cu niste arme rudimentare...asa ca in vietnam...

 

Sa definim stiri. Stirile sunt informatie. Informatia este cunoastere. 

 

Eu cred ca atata timp cat nu avem "armele" de care dispun ceilalti pentru a face fata luptei, atunci fortele sunt inegale si in consecinta mai ramane o sigura solutie viabila: previziunea pe termen mediu, 3, 6 12 luni si asta se face destul de simplu. Sunt doar 2 banci centrale pentru o pereche valutara. Asta e c-am tot ce trebuie pentru a cauta directia. Atata timp cat am gasit-o, pot sa fac orice tip de trade vreau dar macar am o directie sau o banuiesc.

 

Referitor la profit. Pot sa spun despre cineva sau despre mine ca este sau sunt profitabil cu un minim de istoric, sa zicem 2 3 ani. Daca vorbim de istoric de 1 2 luni atunci e greu de spus ceva. Imagineaza-ti ca te prezinti ca si un trader profesionist cuiva care vrea sa investeasca prin time. Ce incredere are el daca vede munca cuiva doar pentru 2 luni? Va pune el la bataie oare 10 mii sau 50 de mi de Euro?

 

Faptul ca ai facut 600 de pp intr-o perioada nu poate decat sa ma bucure dar crezi ca poti sa menti ritmul si de acum in colo? Daca da, jos palaria. Tot ce conteaza este sa fi profitabil si nimic mai mult,cum o denumesti metoda chiar nu mai conteaza. Nu stiu ce inseamna Guerrilla dar chiar nu conteaza daca functioneaza pentru tine. Eu incercam sa-i spun lui Apollo ca spreadul variabil este o realitate peste care nu poate trece si care pune bete in roate la a face trade rapid pe stiri. Ca eu l-am denumit scalp chiar nu conteaza. 

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eeei, nu am spus ca am facut eu 600 de pps, am spus ca doar se puteau face...! Nu i-am facut...de fraier!

 

Numesc stire, care poate misca piata la modul semnificativ, iesirea de astazi a lui Asmussen care a clarificat treaba cu rata dobanzii pe euro si care a aruncat euro sub 1.2780...mai devreme decat ne asteptam cu totii. Ei, stirea asta a iesit pe canalul potrivit mai rpd decat am avut-o eu pe net. Da, asa inteleg eu sa ai acces la canal de stiri rapid. 

 

Guerilla, e o forma de lupta, mai multe aici https://en.wikipedia.org/wiki/Guerrilla_warfare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.